"№ 1 жалпы білім беру орта мектебі" КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
7-бөлім. Көлік және жол белгілері |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Тасқынбай Маусымжан |
|
|
Күні: |
05.02.24 |
|
|
Сынып: 5 “Б”, “В”, “Ғ” |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жол жүру ережелері қашан пайда болды? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.4.1 - тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. 5.4.4.3 - сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды. - сын есімдердің (сапалық, қатыстық )түрлерін меңгереді; -сын есімді зат есім орнына қолдана біледі. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбек етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. Үй тапсырмасын сұрау. Өткен тақырып бойынша сұрақтар |
Амандасады |
1 ұпай |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
Мәтінді мұқият тыңдап, сұрақтарға жауап беріңіз. Негізгі ойды анықтаңыз. 5.1. Тыңдалым.
|
- тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды;
|
Дескриптор: Сұрақтарға жауап 2 Нег.ой 1 3 ұпай |
||
|
Сапалық сын есім сын есімнің негізгі түп қазығы, негізгі ұйытқысы. Өйткені сапалық сын есімдерге кішірейту, ұлғайту, жұрнақтары және үстеме буындар жалғанып түрленеді. Қатыстық сын есімдер деп бір зат пен екінші заттың қатысын, байланысын білідіретін сын есімдерді айтамыз. Мысалы, Балалы үй – базар, баласыз үй – қу мазар дегендегі балалы, баласыз деген сөздер үйдің баласы бары-жоғын білдіріп тұр. Қатыстық сын есімдер қай сөзден жасалса, сол сөздің мағынасымен байланысып кейде сол сөзге синоним сияқты болып тұрады. Мысалы, Аталық борыш, синонимі атаның борышы |
|||||
|
Сабақ тың соңы |
Өмір – үлкен мектеп.
Білім арзан, білу қымбат.
Жаңа айдан жақсылық.
Балалы үй базар, Баласыз үй мазар.
Өткір пышақ қол кесер.
Білекті бірді жығар, Білімді мыңды жығар.
Кісінің кісілігі киімінде емес, білімінде.
бойшаң адам, өнерлі бала, аспалы шам, ашық есік
Үлгі: Айнагүл дәмді тамақ әзірледі. Дәмді – қатыстық сын есім. Негізгі түбір зат есімге (дәм) сөз тудырушы -ді жұрнағы жалғанып тұр. |
- сын есімдердің мағыналық сипатын жазады; Сапалық/қатыстық ажыратады;
Сөз тіркестерін қатыстырып сөйлем құрайды. Сын есімнің түрін ажыратады |
Дескритор: Мағн сипаты1 Сапалық 1 Қатыстық1 Барлығы 3 ұпай
Дескритор:
3 ұпай
|
Қима қағаз
Қосымша материал
|
|
|
Кері байланыс |
“Бағдаршам әдісі”
|
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма
|
3 - тапсырма |
|
|
|
|
2
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып. Жол жүру ережелері қашан пайда болды? 3-4 сабақ
5 сынып. Жол жүру ережелері қашан пайда болды? 3-4 сабақ
"№ 1 жалпы білім беру орта мектебі" КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
7-бөлім. Көлік және жол белгілері |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Тасқынбай Маусымжан |
|
|
Күні: |
05.02.24 |
|
|
Сынып: 5 “Б”, “В”, “Ғ” |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жол жүру ережелері қашан пайда болды? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.4.1 - тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. 5.4.4.3 - сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды. - сын есімдердің (сапалық, қатыстық )түрлерін меңгереді; -сын есімді зат есім орнына қолдана біледі. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбек етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. Үй тапсырмасын сұрау. Өткен тақырып бойынша сұрақтар |
Амандасады |
1 ұпай |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
Мәтінді мұқият тыңдап, сұрақтарға жауап беріңіз. Негізгі ойды анықтаңыз. 5.1. Тыңдалым.
|
- тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды;
|
Дескриптор: Сұрақтарға жауап 2 Нег.ой 1 3 ұпай |
||
|
Сапалық сын есім сын есімнің негізгі түп қазығы, негізгі ұйытқысы. Өйткені сапалық сын есімдерге кішірейту, ұлғайту, жұрнақтары және үстеме буындар жалғанып түрленеді. Қатыстық сын есімдер деп бір зат пен екінші заттың қатысын, байланысын білідіретін сын есімдерді айтамыз. Мысалы, Балалы үй – базар, баласыз үй – қу мазар дегендегі балалы, баласыз деген сөздер үйдің баласы бары-жоғын білдіріп тұр. Қатыстық сын есімдер қай сөзден жасалса, сол сөздің мағынасымен байланысып кейде сол сөзге синоним сияқты болып тұрады. Мысалы, Аталық борыш, синонимі атаның борышы |
|||||
|
Сабақ тың соңы |
Өмір – үлкен мектеп.
Білім арзан, білу қымбат.
Жаңа айдан жақсылық.
Балалы үй базар, Баласыз үй мазар.
Өткір пышақ қол кесер.
Білекті бірді жығар, Білімді мыңды жығар.
Кісінің кісілігі киімінде емес, білімінде.
бойшаң адам, өнерлі бала, аспалы шам, ашық есік
Үлгі: Айнагүл дәмді тамақ әзірледі. Дәмді – қатыстық сын есім. Негізгі түбір зат есімге (дәм) сөз тудырушы -ді жұрнағы жалғанып тұр. |
- сын есімдердің мағыналық сипатын жазады; Сапалық/қатыстық ажыратады;
Сөз тіркестерін қатыстырып сөйлем құрайды. Сын есімнің түрін ажыратады |
Дескритор: Мағн сипаты1 Сапалық 1 Қатыстық1 Барлығы 3 ұпай
Дескритор:
3 ұпай
|
Қима қағаз
Қосымша материал
|
|
|
Кері байланыс |
“Бағдаршам әдісі”
|
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма
|
3 - тапсырма |
|
|
|
|
2
шағым қалдыра аласыз















