1
бөлімі – Терімшілер-аңшылардан
бастап егіншілер мен мал өсірушілерге
дейін.
Күні:
Мектеп: Ақмола облысы,
Қорғалжын ауданы, Арықты орта
мектебі
Сынып: 5 Мұғалімнің
аты-жөні: Исабекова Айнұр
Ғалымжанқызы
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Неліктен адамдар егіншілік
және мал шаруашылығымен айналыса
бастады?
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
5.4.1.1 – кәсіп және
шаруашылық түрлерін (терімшілік, аңшылық, балық аулау, егіншілік,
мал шаруашылығы, металл өңдеу, айырбас сауда)
сипаттау;
5.4.1.2 – «неолиттік төңкеріс»
ұғымын түсіндіру, оның мәнін ашу;
5.4.2.1– экономикалық
ілгерілеуді түсіну үшін шаруашылықтың иемденуші және өндіруші
түрлерін салыстыру
|
Сабақ
мақсаты:
|
1.Берілген деректерге сүйене
отырып неолит, неолиттік төңкеріс мағыналарын түсіндіру және
адамзат баласының еңбек құралдарының жетістіктерін ажырата
білу.
SMAPT
мақсат:
Барлығы: ежелгі адамдардың
кәсібін сипатау.
Көбі : иемденуші мен өндіруші
шарушылықтың айырмашылығын түсіну.
Кейбіреуі: “неолиттік
төңкерістің” ежелгі адамдардың өміріне тигізген ықпалын анықтай
алу.
|
Бағалау
критерийі
|
Тастан жасалған еңбек
құралдарын қалай жетілгенін түсінеді.
Ежелгі адамдардың аңшылықпен
және терімшілікпен айналысқанын біледі.
Неолит төңкерісінің
маңызын дәлелдейді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқылым-жазылым №1, 2тапсырма
;оқылым-айтылым №, 3,4тапсырма;
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Адамды адам еткен-еңбек»
нақыл сөзінің мәнін түсіну.
|
Пәнаралық
байланыс
|
География, Қазақстан тарихы,
бейнулеу өнері.
|
Алдыңғы
білім
|
Ласко үңгіріне саяхат, тастағы
таңбалар.
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
«Ой қозғау», «галерияға
саяхат», «бірге ойланамыз», топтық
жұмыс,.
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
мин
10
мин
10
мин
|
Ұйымдастыру
(Амандасу,түгендеу,оқушыларды топқа
бөлу)
Мұғалім
сөзі: Сәлеметсіздерме оқушылар !
Көңіл күйлеріңіз жақсы ма? Тамаша! Сабақта
кім жоқ? Сабағымызды бастамас бұрын
бір бірімізге жаңа күнге «тасты сыйлау арқылы» жақсы тілектер
тілейік.
Бүгінгі сабағымыздың
барысында топтық жұмыс жүргізетін болғандықтан сіздерді топқа
бөлемін. Гүлдер атауымен топқа бөлінесіздер.Раушангүл, Қызғалдақ,
түймедақ.жақсы топқа бөліндік.Үй тапсырмасына не
берілді?
Үй тапсырмасы
: Неліктен ежелгі адамдар
Ласко үңгірінің қабырғаларына сурет
салған?
1
тапсырма:
Мұғалім сөзі:«Ой
қозғау»әдісі. «Тарих қадамдары» атты
плакатқа адам іздерін салып, сол іздерге берілген сұрақтадың
жауыбын жазасыздар.
-
Алғашқы қауымдық өнер қай
кезеңде пайда болды?
-
Ежелгі адамдардың наным –
сенімдері жайлы бір ауыз сөз.
-
Ласко үңгіріндегі суреттер
нені бейнелейді?.
Дескриптор:
1.
|
Алғашқы қауымдық өнерді
сипаттай біледі.
|
|
2.
|
Діни –наным сенімдерді
атауы бойынша ажырата
алады.
|
|
3.
|
Тастағы суреттерді сиппатай
алады.
|
|
2тапсырма:
Мұғалім сөзі: Галереяға
саяхат. Жақсы, енді алдарыңыздағы
суретке қарап «Досыма хат» айдары бойынша шағын эссе
жазыңыздар.
Дескриптор:
-
|
Берілген суретті сипаттай
алады.
|
|
-
|
Суреттің қандай мағынасы бар
екенін талдайды.
|
|
-
|
Берілген тапсырма бойынша өз
ойларын толық жеткізе алады.
|
|
|
Оқулық
12бет
Оқулық
12
бет
|
Сабақтың
ортасы
2
мин
2
мин
7
мин
7
мин
|
Мұғалім
сөзі: Ал оқушылар жаңа сабаққа
кіріспес бұрын бойымызды сәл сергітіп алайық
!
Мұғалім
сөзі: тамаша бойымызды жазып, бір
сегрігіп алдық, ендеше жаңа сабаққа көңіл аударайық. Жаңа
сабағымыздың тақырыбы: Неліктен адамдар
егіншілік және мал шаруашылығымен айналыса
бастады? Алдыңғы тақырыпта, сіздер
ежелгі адамдардың жануарлар дүниесінен бөлініп шыққаннын
білдіңіздер.
Адамдар өздерін азықпен
қамтамасыз ету үшін дәнді дақылдар өсіріп, жануарларды қолға үйрете
бастады. Егіншілік пен малшаруашылығын дамыта білді. Тұрмыста
қолданатын еңбек құралдарын
жетілдірді.
3-тапсырма:
Келесі сіздерге ұсынылатын
тапсырма «Бірге
ойланамыз» , «Елестетіп айтып
көр»деп аталады. Интербелсенді
тақтадағы суретке қарап сол кезеде, яғни алғашқы қауым кезінде
жүрміз деп елестетіп көріңіздер. Және сол жерде қандай іспен
айналысып жүргендеріңізді баяндаңыздар, сіздерге бұл тапсырмаға 7
минут беріледі. Қоңырау сыңыры соғылғанда тапсырманың орындалуы
аяқталды деп саналады.
4
тапсырма. Керемет оқушылар келесі
тапсырма «Сұхбат» деп аталады. Қасыңыздағы жұбыңызбен
орындайсыздар. Ауызша.
-
Адамдардың өмірі неолит
дәуірінде қалай өзгерді?
-
Еңбек құралдарын жетілдіруде
қандай технологиялар қолданды?
-
Тұрмыста қолданылатын
заттардың қандай түрлерін білесін?
|
Интербелсенді
тақта
Интербелсенді
тақта
Интербелсенді
тақта
Оқулық
16
бет
|
Сабақтың
соңы
I
мин
І
мин
|
Енді оқушылар сабақтың
соңында, бүгінгі тақырып бойынша тақтада көрсетілген басбармаққа,
қолдарыңыздағы стикерлерді
жабыстырыңыздар.
Үй тапсырмасын
беру §3.
|
Интербелсенді
тақта
|
Бірінші
тапсырма: топтық
жұмыс «ой
қозғау» әдісі бойынша
оқушыларға «тарих қадамдары
деген» плакат тапсырмалары берілді.
Бұл тапсырмада оқушылар Ол тапсырма оқушылардың ойын жинақтауға
және ауқымды материалды еркін игеруге септігін
тигізеді. Екінші тапсырма. Галерияға
саяхат әдісі, «Досыма хат»
айдары бойынша жүргізілді.
Оқушы тақтада ұсынылған тапсрыма Бойынша шағын эссе жазады.Бұл
тапсырма оқушының тіл байлығын, ойлау қабілетін,
дамытады. Үшінші
тапсырма.
«Елестетіп
көр» деп аталады. Интербелсенді
тақтадағы бейнеге қарап зейінін, ойлау, көру дағдыларын
шынықтырды. Төртінші тапсырма: «Сұхбат»
деп аталады. Диологты әдіс. Жұптасып жұмыс
істеуге ынғайластырады, бір-бірінің білімін толықтыруға,ойын еркін
жеткізуге мүмкіндік берді.Осы әдістер бойынша оқушылар берілген
тапсырмалды еркін мергенгені айқын
көрінді.
|
№1,2
тапсырмалар дескриптор арқылы
бағаланды.
№3,4
тапсырмалар фигуралар бағалауы бойынша
бағаланды.
Бугінгі сабақты бас бармақ
бойынша бағаланды.
|
Бүгінгі сабақта психологиялық
ахуал «Тасты сыйлыққа сыйлаймын» атты терингпен өткізілді. Оқушыла
бірбіріне тасты сыйлау арқылы бүгінгі бойларындағы жақсы
қасиеттерді тани біледі.
Сергіту сәтінде «қызыл өрік»
биі биленеді.
|