Материалдар / 5 сынып Пейзаж Әуе преспективасы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

5 сынып Пейзаж Әуе преспективасы

Материал туралы қысқаша түсінік
табиғатты бейнелеу. әуе преспективасы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Қараша 2024
68
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады





Қ. Мұхамеджанов атындағы №1 мектеп-гимназиясы















Сабақтың тақырыбы: Пейзаж. Табиғатпен үйлесім. Әуе перспективасы



Сыныбы: 5 в

Пәні: Көркем еңбек

Пән мұғалімі: Алпысбаева Г.



















Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министірінің

2020 жылғы 6 сәуірдегі

№130 Бұйрығына 7-қосымша

Нысан

Қысқа мерзімді жоспар

Көркем еңбек

Мектеп: Қ. Мұхамеджанов атындағы №1мектеп-гимназия

Күні: 2.09.2021ж

Оқытушының аты-жөні: Алпысбаева Г

Сынып: 5 В

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Визуалды өнер

Сабақтың тақырыбы:

Пейзаж. Табиғатпен үйлесім. Әуе перспективасы

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

5.1.1.1-Қоршаған ортаның ассоциативті мағынасы мен визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік)

5.2.1.1-Өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану

Сабақтың мақсаты:

- Әуе перспективаның басты ережелерімен танысады.

-Табиғатты бейнелейтін суретшілердің жұмыстарымен танысады.

- Пейзаж салудың көркем тәсілдерін қолданады және өз бетінше идея ұсынады.

- Өлең жолын суреттеп салады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы

3 мин









Ұйымдастыру кезеңі

Психологииялық ахуал қалыптастыру

"Байланыста болайық" әдісі (бір -біріне телефон сыйлау арқылы жылы лебіздерін білдіреді)


Тақырыпты ашу үшін

Ұялы телефонның галереясын ашамыз суреттерді тамашалаймыз.

- Бұл картиналарда жалпы не бейнеленген?

- Табиғатты бейнелеу қандай жанр түріне жатады?

- Бұл картинада табиғаттың қандай күйі бейнеленеген?


Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.

Оқушылар алдында сабақтың мақсаты мен міндетін қою.

- Осы тақырып бойынша не білесіздер?

-Нені білгілерің келеді?

(Сыйға алған телефондарын ашып сұрақтарға жауап жазады)



Оқушылар амандасып бір-біріне сәттілік тілейді.













Ойлану арқылы оқушылар сұрақтарға жауап береді.


Shape1


Аладарыңыздағы телефонға жазып қойыңыздар?







Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау














Телефон суреттері












Қазақстан ның табиғаты бейнеленген картиналар











Ортасы

10 мин



































































Сергіту

3мин






Сарамандық жұмыс

20 мин


















6 мин


«Таңқалдыру сәті» әдісі

(оқушылар интернет желісінен өздері тақырып бойынша сұрақтарды тез тауып жауабын айтып түсіндіреді)

Тақырыппен танысу үшін Телефонымыздағы интернет желісін ашып төмендегідей сұрақтарға жауап беруін сұрау мәселен, сіздер қалай ойлайсыздар?


1.Пейзаж- дегеніміз не?





2. Табиғаттың күйі неге байланысты өзгереді?

Жыл мезгілдерін үш тілде атап жіберейік?

Абай атамыздың жыл мезгілдері өлеңін кім біледі? Бір шумақ айтып жіберсеңіздер





2. Пейзаждың қадай түрлері бар?







3. Переспектива дегеніміз не?




4. Әуе перспектива дегеніміз не?





5.Көрерменнен әртүрлі қашықтықта тұрған бірдей нысандар бір бірінен қалай ерекшеленеді?



Оқулықпен жұмыс.

Әуе перспектива туралы оқушыларға тиянақты түсіндіру.

Егер ашық теңізге шығып, көкжиекке көз салсаңдар , заттар бізден алыстаған сайын жарығырақ, бозғылтырақ бола түскенін байқайсыңдар.

Көз ұшындағы орман да алыс тау шоқыларындай көгілдір тартады. Өйткені, біздің жанарымыз бен алыстағы нысананың арасында тығыз ауа қабаты жатыр. Әлгі заттардың өңін жұмсартып, түсін өзгертіп тұрған да сол. Оны бірінші боп байқап, өз шығармасында бейнелеген – итальян суретшісі Леонардо да Винчи


Суретке қарап өлең құрастыру







«Елестету көрінісі » ойыны Абай атамыздың "Желсіз түнде жарық ай" өлеңін суреттеп салу.

Желсіз түнде жарық ай, Сәулесі суда дірілдеп, Ауылдың жаны терең сай, Тасыған өзен гүрілдеп.

Оқушылар шығармашылық бастамаларын өлең жолдарынан алған әсерлерін түсіне отырып орындайды. Бұл жұмыс жеке орындалады. Оқушылар жай қаламмен пейзажды қағаз бетіне орналастырып бояуға дайындайды.



Қорытынды жасау үшін оқушылардың жұмыстарын әрқайсысына төмендегі сұрақтар арқылы бағалау.

1.Пейзаждағы табиғатты сипаттап беріңіз? 2. Кеңістікті қалай бейнеледіңіздер?

Интернет желісін ашып сұрақтарға жауап айтады.











Пейзаж-француз сөзі, Бұл қоршаған ортаны, табиғат көрінісін бейнелеу деген сөз.


Көктем-весна-spring Жаз-лето- summer Күз-осень-autumn
Қыс-зима-winter

Пейзаж түрлері:

Қала

Ауыл

Индустриялды
Саябақ
Теңіз



Перспектива латынның «perspicere» – «тасадағыны көре білу» деген сөзінен шыққан.

Перспективаның заңдары өте көп, соның ең басты екеуін суретшілер қалайда білуге тиісті.
1. Әуе переспективасы

2. Сызықтық переспектива






Әуе переспектива заңдылықтарын айтады.





---------- ---- далада Аппақ біздің -------------. -------------- ойнаймыз, Қыс келбеті -----------





Орындау реттілігін сақтайды.







Оқушылар материалдар мен құрал-жабдықтарды пайдалану кезінде жеке бас гигиенасы мен қауіпсіздік ережелерін сақтап отырады.



Оқушылар өздерінің шығармашылық жұмыстарын таныстырып, түсіндіреді.







Қалыптастырушы бағалау:

Бірін –бірі бағалау.



















































Жарайсың!


























Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.



Мұғалім көрнекілік материалдары









https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%D0%B9%D0%B7%D0%B0%D0%B6



Суретшілер Ф.Алексеев, Ю.Пименов, К. Моне

http://hudojka.livejournal.com/73092.html?thread=628100


Оқулықтағы түсініктемелер мен суреттері


График- суретшілер:

Айтбаев Салихитдин,Нурлыбаев Женис, Жаксыгалина Марзия (экслибрис), Анар Абжанова


























Сурет салу құралдары.



















Соңы

3мин










Кері байланыс


Shape2



Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін жазып толтырады

.


Бүгінгі сабаққа Оқушы өзіне баға қояды






Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды?

Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?






































Shape3

































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!