Материалдар / 5-сынып Қазақ тілі Сұлулық сыны
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

5-сынып Қазақ тілі Сұлулық сыны

Материал туралы қысқаша түсінік
пән мұғаліміне арналған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Наурыз 2020
1380
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні: Қазақ тілі Т1


Мектеп атауы: Оралхан Бөкей атындағы №44 лицей

Бөлім атауы

2-бөлім: Киіну. Сән. Талғам.

Сабақ тақырыбы

Сұлулық сыны

Уақыты:

Мұғалімнің аты-жөні: Мейрамбаева Сая Сайранбековна, Сатиева Жанна Тылеубековна, Мухамеджанова Ляззат Турсынбековна

Сынып: 5

Қатысқан оқушылар саны: 25

Қатыспағандар:

Сабақтың оқу мақсаттары

Т/А4 Негізгі ойды анықтау.

Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау

Сабақтың мақсаттары

Оқушылардың барлығы:

Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтай алады;

Оқушылардың көпшілігі: Автордың ойын жетекші сұрақтар арқылы толық аша алады;

Жан-жақты ақпарат бере алады;

Оқушылардың кейбіреуі:

Негізгі ойды анықтап, жоба жасауда дербес ой білдіреді.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика мен терминология: буын, буынның түрлері, сұлулық, автопортрет, Мона Лиза, Леонардо да Винчи, сұлу қыз, «жүрегі соғып тұрғандай», «жұмбақ күлкі», шеберлік, хор қызы, Қыз Жібек, сыртқы келбеті

Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер:

Менің пікірімше,... Достарым айтқандай,... Киім киіну..., өзіндік талғам ..., «Жаны сұлудың, тәні сұлу» дегендей,... Қорытындылай келе...

Бағалау критерийлері

  1. Мәтіндегі негізгі ойды анықтау үшін пікірлесуге қатыса алады;

  2. Мәтін бойынша жауаптарға сұрақтар құрастыра алады;

  3. Мәтіннің мазмұнына сәйкес келетін нұсқаларды таба алады;

  4. Ойларын дәлелдей алады.


Пәнаралық байланыс

АКТ, өнер, әдебиет, ағылшын тілі, орыс тілі

АКТ –ны қолдану дағдылары

Таныстырылым, тыңдалым

Құндылықтарды игерту

Тіл және мәдениет құндылығы

Сабақтың түрі

Жаңа білімді пысықтау сабағы, ағылшын, орыс тілдері пәнімен кіріктірілген сабақ

Алдыңғы білім


Киіну. Сән. Талғам. «Әшекей бұйымдар» тақырыбында мәтін құрастыру. Сөз саны – 40 сөз.

Жоспар

Кезеңдер

Жоспарланған жаттығулар

Дерек көздері

Сабақтың басы







5 минут

Оқушылармен амандасу.

Қиындылар арқылы топтастыру.

Үй тапсырмасын сұрау. «Қазақ халқының әшекей бұйымдары» тақырыбында ойтолғау жазу. Сөз саны – 40 сөз.

Әр топ көшбасшысы өз тобындағы мүшелердің үй тапсырмасын қалай жазғандығын сараптап, жақсы жазған бір үміткерден ұсынады. 4 оқушының ойтолғауы тыңдалады. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағаланады.

Ал енді мына суреттерге қарап, бүгінгі сабақ тақырыбын болжап көріңіздер.


Негізгі бөлім









30 минут

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. Сұлулық сыны

С. Тыңдалым алды тапсырма

- Оқулықтың 43 бетіндегі мәтін берілген. Осы мәтінді бүкіл сынып күбірлеп оқиды.

- Жауаптарға сұрақ құрастырады (әрбір топқа жауаптар таратылады).

Жауаптар:

Ол - әлемге танымал туындының авторы, суретші.

Танымал «Мона Лиза» картинасы «Джоконда» деп те аталады.

Суретші шеберлігі арудың күлімсіреген келбетін бейнелеуінен көрінеді.

Құпияға толы танымал туынды Лувр мұражайында сақтаулы тұр.

ЖЖ. Тыңдалым тапсырмасы

Тыңдалым тыңдатылады.

Тапсырма. Мәтін мазмұнына сәйкес келетін нұсқаларды тауып, ойларыңды дәлелдеңдер.

1. Жырда ... келбеті суреттелген.

а) Ләйлінің; ә) Жібектің; б) хор қызының.

2. Жырда кейіпкердің ... сипатталған.

А) күймесі; ә) мінген пырағы; б) сұлулығы.

3. Сымнан да жіңішке – бұл кейіпкердің ... .

А) белі; ә) қасы; б) сырғасы.

4. Шашындағы шашбау ... екен.

А) гауһардан; ә) алтыннан; б) ақ тастан.

5. Сұлу қыздың бетінің ақтығын жырда ... теңеген.

А) ақ тауыққа; ә) ақша қарға; б) жазғы сағымға.

Бағалау критерийлері:

Тыңдалым мәтіні бойынша берілген ақпаратты нақты таба алады.

Тыңдалымнан кейінгі тапсырма.

Қыз Жібек пен Джоконданың сұлулықтарын салыстыра әңгімелеңдер.

Бағалау критерийлері:

  1. Жаңа тақырыпқа қатысты тірек сөздерді қолдану.

  2. Көркем бейнелі сөздерді қолдану.

  3. Ойын нақты 3-4 сөйлеммен жеткізу.


Ағылшын тілі.

We have a lot of tasks.Description of people. At first your task is to describe two person.Use words and word combinations.


Русский язык.

Г) Работа в группах.

1 группа. Какое оно «сердце матери»? Подберите эпитеты.



Результаты:

1 группа: Какое оно «сердце матери»? Подберите эпитеты.

  • Замечательно об этом написал поэт Стариков А.

Мама и Родина очень похожи:
Мама – красивая, Родина – тоже!

- Сколько у каждого человека может быть матерей?

2 группа: Учащиеся будут определять ключевые слова, переписывая и объясняя смысл текста высказываний по стратегий «Звезда » .

Р езультаты:


Почему?




Кто? Где?



Когда? Что?


3 группа: Напишите письмо дочерям.

Результаты:

Задание на развитие навыка письма

Уровень мышления

Критерии оценивания

Понимание

Понимают основное содержание текста, определяя главную информацию: типы текстов

Применение

Умеют применять эпитеты, слова. Объясняют их лексическое значение. Составляют предложения.

Анализ

Аргументируют любовь к маме,

Создают тексты, используют полученные знания.

Дескрипторы:

-понимает основную информацию;

- определяет основную мысль теста;

ФО группы оценивают друг друга по стратегии «Две звезды, одно пожелание»

Физминутка для глаз

Оқулықтың

43-бетіндегі мәтін

(2 минут)

















Дискідегі № 12 аудио

(1 минут 10 секунд)

Қорытынды



3 минут

















Үйге тапсырма

2 минут

«Ойды аяқтау» стратегиясы ойынша оқушыларға 1 сөйлеммен рефлексия жасату.

Бағалау. Топ спикерлері.

«Сұлулық» тақырыбына қатысты 5 мақал-мәтелді қазақ, орыс, ағылшын тілдерінде іріктеу.



Қосымша мәлімет

Рефлексия

Сабақ / оқыту мақсаты қолжетімді болды ма? Оқушылар нені білді? Сыныпта қандай ахуал қалыптасты? Уақыт бойынша үлгердім бе? Сабақ жоспарынан ауытқушылық болды ма? Болса неге?







Қорытынды бағалау.

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру және оқыту жайлы ойланыңыз)?



Қандай екі жағдай сабақты жақсырақ өткізуге мүмкіндік берер еді (сабақ беру және оқыту жайлы ойланыңыз)?



Жалпы сынып немесе жеке оқушылар жайлы мен не білдім? Келесі сабақтарға дайындалу барысында бұл мәлімет қандай көмегін бере алады?





Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!