|
Ұзақ мерзімді жоспардың 2 тарауы |
Тасөткел негізгі мектебі Қазақстан тарихы |
||||||||
|
Күні: Сынып: 5 |
Мұғалімнің аты жөні: Жолдыбаева Л.Т. Қатысқандар : Қатыспағандар : |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.2.1.2.Ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау. |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
. Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым бөлігі:
Кейбір оқушылар:
|
||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Көшпелілердің салт-дәстүрлері туралы біледі Көшпелілердің салт-дәстүрлерінің маңызын түсінеді |
||||||||
|
Тілдік мақсаттары: |
Жазылым дағдысы: терминдерді жазу барысында Айтылым дағдысы: сұрақтарға жауап бергенде, мәтінді әңгімелегенде Оқылым дағдысы: мәтінмен жұмыс кезінде Тыңдалым дағдысы: сыныптасын және мұғалімді тындау барысында Жаңа терминдер: |
||||||||
|
Тәрбиелік мақсаты (құндылықтарға баулу) |
Көшпелілердің мәдениетің құндылықтарын құрметтеу,әлемдік өркениетке қосқан үлесін бағалау, туған жерін ұлтын сүюге баулу |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География |
||||||||
|
Алдынғы білім |
Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті. Киіз үй |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы:
3 мин
10 мин
|
I.Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Бүгін біздің сабаққа қонақтар келді. Олар шетелден келген меймандар, сондықтан біздің мақсатымыз ата-бабаларымыздың мәдениет түрлерімен, салт-дәстүрлерімен таныстыру.Нұралы, Нұрсұлтан және Саяжан бүгін гид болады, яғни таныстыру, мәлімет беру сендердің мойындарында.Ал жұмыстарыңды мен түрлі түсті пішіндермен бағалап отырамын. Жасыл-«5», қызыл-«4», сары –«3». Психологиялық ахуал қалыптастыру – Оқушылар бір-біріне қарап, күлімдеп, жақсы көңіл-күй сыйлайды. II.Үй жұмысын еске түсіру 1.«Сұрақ-жауап» 1.Мәдениет неше түрге бөлінген? Түрлерің атаңдар. 2.Материалдық мәдениетке түсінік беріп, мысалы келтіріңдер 3.Рухани мәдениет дегеніміз қандай мәдениет? Мысалы... 2.Практикалық жұмыс. Мәдениет түрлерін ажырату (Үстел үстінде заттар қойылған. Мәдениеттің түріне байланысты оларды екі топқа бөлу, атау.) 3.Киіз үйдің құрылысымен таныстыру |
интербелсенді тақта
презентация
мәдениеттің түрлеріне байланысты заттар
түрлі-түсті суреттер және киіз үй |
|||||||
|
Сабақтың ортасы
24 мин |
III. Жаңа тақырып .«Төрт сурет, бір ой» әдісі Оқушылардың назарына суреттер ұсынып, оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбын ашу . Бұл суреттерден не көріп отырсыңдар? -Нелер, кімдер бейнеленген ? -Тақырыпты болжап көріңдер Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. Салт-дәстүр - әр ұлттың, халықтың ғасырлар бойы жинақталып өмірдің өзі туғызған ғұрыптардың жиынтығы. Бірінші мәтін Наурыз мейрамы туралы болғандықтан, оқушыларға БББ кестесі ұсынылады.- Сол бойынша оқушылар 1 және 2 бағанды толтырады.
«Бір сөйлем» әдісі. Жазғандарын оқиды. Бүгінгі сабағымыздың зерттеу сұрағы:Көшпелілердің қандай салт-дәстүрлері бүгінгі күнге дейін жеткен? Мәтінді оқу, бейнематериал көру. Екі жұмыстан соң білгендерін ортаға салады. Бейнематериал көру . «Наурыз» (2 минут) -Бейнематериал не туралы? -Біз сендермен БББ кестесінің 3-бағанын толтырайық. Наурыз мейрамы туралы жаңадан не білдіңдер? (оқушылардың жауаптары) Жеке және топтық жұмыс 1.Аластау рәсімі туралы оқу (жеке) 2.Кластер құру (топтық). Оны қорғау. Бейнематериал «Отпен аластау» -Бұл бейнематериалда әже не істеп жатыр? «Мына індеттен халқымды құтқара көр» дегенді қалай түсінесіңдер? Қандай індет туралы айтып жатыр әже? Қорытынды -Көшпелілердің күн мен отқа табыну себебі? -Бүгінгі күнге дейін осы салт-дәстүрлер жетті ме? -Сендердің отбасыларыңда салт-дәстүрлер қалайша сақталуда? Үй жұмысы: 1.Ежелгі көшпелілер дүниетанымы. Оқу, мазмұнын білу «Отбасымызда жасалатын салт-дәстүрлер» тақырыбына шағын әңгіме дайындау. |
слайдтар
дәптермен жұмыс мәтін таратылады
БББ кестесі
«Бір сөйлем» әдісі.
бейнематериал
флипчарт, фломастерлер, магниттер
бейнематериал |
|||||||
|
3 мин
|
Бағалау.Түрлітүсті пішіндерді санап, түріне байланысты баға анықталады. Кері байланыс. «Хаттар ұяшығы» «4 Қ» әдісі Қиын Қызық Құнды Қажет Келген қонақты қазақ бос шығармаған дейді, сондықтан шетелден келген қонақтарымызға естелік ретінде біз асық сыйлаймыз. Барлықтарыңызға рахмет. |
«Хаттар ұяшығы»
асықтар. |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5-сынып Қазақстан тарихынан ашық сабақ "Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы"
5-сынып Қазақстан тарихынан ашық сабақ "Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы"
|
Ұзақ мерзімді жоспардың 2 тарауы |
Тасөткел негізгі мектебі Қазақстан тарихы |
||||||||
|
Күні: Сынып: 5 |
Мұғалімнің аты жөні: Жолдыбаева Л.Т. Қатысқандар : Қатыспағандар : |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.2.1.2.Ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау. |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
. Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым бөлігі:
Кейбір оқушылар:
|
||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Көшпелілердің салт-дәстүрлері туралы біледі Көшпелілердің салт-дәстүрлерінің маңызын түсінеді |
||||||||
|
Тілдік мақсаттары: |
Жазылым дағдысы: терминдерді жазу барысында Айтылым дағдысы: сұрақтарға жауап бергенде, мәтінді әңгімелегенде Оқылым дағдысы: мәтінмен жұмыс кезінде Тыңдалым дағдысы: сыныптасын және мұғалімді тындау барысында Жаңа терминдер: |
||||||||
|
Тәрбиелік мақсаты (құндылықтарға баулу) |
Көшпелілердің мәдениетің құндылықтарын құрметтеу,әлемдік өркениетке қосқан үлесін бағалау, туған жерін ұлтын сүюге баулу |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География |
||||||||
|
Алдынғы білім |
Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті. Киіз үй |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы:
3 мин
10 мин
|
I.Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Бүгін біздің сабаққа қонақтар келді. Олар шетелден келген меймандар, сондықтан біздің мақсатымыз ата-бабаларымыздың мәдениет түрлерімен, салт-дәстүрлерімен таныстыру.Нұралы, Нұрсұлтан және Саяжан бүгін гид болады, яғни таныстыру, мәлімет беру сендердің мойындарында.Ал жұмыстарыңды мен түрлі түсті пішіндермен бағалап отырамын. Жасыл-«5», қызыл-«4», сары –«3». Психологиялық ахуал қалыптастыру – Оқушылар бір-біріне қарап, күлімдеп, жақсы көңіл-күй сыйлайды. II.Үй жұмысын еске түсіру 1.«Сұрақ-жауап» 1.Мәдениет неше түрге бөлінген? Түрлерің атаңдар. 2.Материалдық мәдениетке түсінік беріп, мысалы келтіріңдер 3.Рухани мәдениет дегеніміз қандай мәдениет? Мысалы... 2.Практикалық жұмыс. Мәдениет түрлерін ажырату (Үстел үстінде заттар қойылған. Мәдениеттің түріне байланысты оларды екі топқа бөлу, атау.) 3.Киіз үйдің құрылысымен таныстыру |
интербелсенді тақта
презентация
мәдениеттің түрлеріне байланысты заттар
түрлі-түсті суреттер және киіз үй |
|||||||
|
Сабақтың ортасы
24 мин |
III. Жаңа тақырып .«Төрт сурет, бір ой» әдісі Оқушылардың назарына суреттер ұсынып, оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбын ашу . Бұл суреттерден не көріп отырсыңдар? -Нелер, кімдер бейнеленген ? -Тақырыпты болжап көріңдер Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. Салт-дәстүр - әр ұлттың, халықтың ғасырлар бойы жинақталып өмірдің өзі туғызған ғұрыптардың жиынтығы. Бірінші мәтін Наурыз мейрамы туралы болғандықтан, оқушыларға БББ кестесі ұсынылады.- Сол бойынша оқушылар 1 және 2 бағанды толтырады.
«Бір сөйлем» әдісі. Жазғандарын оқиды. Бүгінгі сабағымыздың зерттеу сұрағы:Көшпелілердің қандай салт-дәстүрлері бүгінгі күнге дейін жеткен? Мәтінді оқу, бейнематериал көру. Екі жұмыстан соң білгендерін ортаға салады. Бейнематериал көру . «Наурыз» (2 минут) -Бейнематериал не туралы? -Біз сендермен БББ кестесінің 3-бағанын толтырайық. Наурыз мейрамы туралы жаңадан не білдіңдер? (оқушылардың жауаптары) Жеке және топтық жұмыс 1.Аластау рәсімі туралы оқу (жеке) 2.Кластер құру (топтық). Оны қорғау. Бейнематериал «Отпен аластау» -Бұл бейнематериалда әже не істеп жатыр? «Мына індеттен халқымды құтқара көр» дегенді қалай түсінесіңдер? Қандай індет туралы айтып жатыр әже? Қорытынды -Көшпелілердің күн мен отқа табыну себебі? -Бүгінгі күнге дейін осы салт-дәстүрлер жетті ме? -Сендердің отбасыларыңда салт-дәстүрлер қалайша сақталуда? Үй жұмысы: 1.Ежелгі көшпелілер дүниетанымы. Оқу, мазмұнын білу «Отбасымызда жасалатын салт-дәстүрлер» тақырыбына шағын әңгіме дайындау. |
слайдтар
дәптермен жұмыс мәтін таратылады
БББ кестесі
«Бір сөйлем» әдісі.
бейнематериал
флипчарт, фломастерлер, магниттер
бейнематериал |
|||||||
|
3 мин
|
Бағалау.Түрлітүсті пішіндерді санап, түріне байланысты баға анықталады. Кері байланыс. «Хаттар ұяшығы» «4 Қ» әдісі Қиын Қызық Құнды Қажет Келген қонақты қазақ бос шығармаған дейді, сондықтан шетелден келген қонақтарымызға естелік ретінде біз асық сыйлаймыз. Барлықтарыңызға рахмет. |
«Хаттар ұяшығы»
асықтар. |
|||||||
шағым қалдыра аласыз













