|
Тарау тақырыбы: |
6.2 А Заттар және мариалдар |
||||||||||||||||
|
Күні: 18.11 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Сынып: 6 |
|||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Заттардың құрылысы мен қасиеттері |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.3.1.3 Заттардың қасиеттерін (балқу және қайнау температураларын) сипаттау. |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Заттардың қасиеттерін біледі және кейбір заттардың қайнау температураларын мұғалімнің көмегімен анықтайды. Оқушылардың басым бөлігі: Заттардың қасиеттерін біледі және кейбір заттардың қайнау температураларын анықтайды. Қайнау температураларына байланысты мысалдар келтіре алады. Кейбір оқушылар: Заттардың қасиеттерінің өзгеруінің себеп- салдарын сипаттайды. |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс – әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы
0-6 мин |
Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды, жауапты жұпта талдап, сынып форматында жариялайды. 5 сыныпта алған білімдеріне сүйене отырып, берілген заттардың қасиеттерін сипаттайды - Берілген заттардың өздерің білетін қасиеттерін сипаттаңдар? Заттардың қасиеттері: түсі, агрегаттық күйі, тығыздығы, аққыштығы, тапталғыштығы, иілімділігі, жылу және электрөткізгіштігі, балқу және қайнау температуралары Жауапты толықтыру қажет болған жағдайда мұғалім толықтырады.
Оқушылармен бірлесе отырып, сабақтың мақсаты анықталады. |
Слайд №1-2
Әр түрлі қасиеттері бар заттарды алуға болады: спирт, алюминий, мыс, пенопласт және т.б.
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7-12 13-18
19-24
25-38
|
3. Мәтінмен жұмыс:
Қатты денені балқыту үшін оны барлық молекула агрегаттық күйін өзгерткенше қыздыру керек. Қатты заттың барлық бөлшегі өзара тартылыс күштерін жеңуі үшін ұзақ уақыт қыздыру қажет.
Су үшін қайнау температурасы 100°C-ді құрайды. 4. Сен білесің бе? Заттардың қайнау және балқу температуралары әртүрлі. Қант 186°C температурада, ал темір 1539°C температурада балқиды. Қантты оңай балқитын зат деп, ал темірді отқа төзімді деп қарастыруға болады. Металдың барлығы жоғары температурада балқымайды. Сынап – балқу температурасы теріс мәнге ие металл, ол -39°C-қа тең. Сынаптың қайнау температурасы 357°C құрайды. 2-суретте тамшуыр арқылы сынаптың қалай құйылатындығы көрсетілген. Ауа компоненттерінің қайнау температуралары: оттегі мен азот теріс мәндерге ие. Оттегінің қайнау температурасы 183°C, ал азоттың қайнау температурасы 196°C. Жердегі ауа температурасы -88,3-тен (Шығыс станциясы, Антарктида) + 58,7°C дейінгі (Гарьян, Ливия) аралықта өзгеріп отырады. Сондықтан азот пен оттегінің судан айырмашылығы атмосферада әрдайым газ тәрізді күйде болады.5. 1- Тапсырма Берілген суретті зерттеп, сөйлемді толықтыр. Суретте ………………..температурада жүзеге асатын судың……………………процесі көрсетілген. Барлық су молекуласы сұйық күйден …………………күйге толық ауысу үшін сұйықтықты ұзақ уақыт қыздыру қажет.
2- Тапсырма Температураны бөлме температурасынан 90°C дейін көтергенде қандай заттарды балқытуға болады? Жауап беру үшін кестедегі деректерді қолдан: 2- Тапсырма Температураны бөлме температурасынан 90°C дейін көтергенде қандай заттарды балқытуға болады? Жауап беру үшін кестедегі деректерді қолдан:
Мұғалім кері байланыс береді. |
Слайд 3-4
Қосымша №1
Слайд 5-6,7
Слайд 7-8
Слайд 10-11
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы:
39-40 |
7. Кері байланыс Мұғалім оқушылардан сабақта алған білім мен түсіну деңгейін бағалауды ұсынады: Сабақта мен.... білдім _________________________ түсіндім_________________________ үйрендім |
Слайд 8 |
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
6.3.1.3 Заттардың қасиеттерін (балқу және қайнау температураларын) сипаттау.
6.3.1.3 Заттардың қасиеттерін (балқу және қайнау температураларын) сипаттау.
|
Тарау тақырыбы: |
6.2 А Заттар және мариалдар |
||||||||||||||||
|
Күні: 18.11 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Сынып: 6 |
|||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Заттардың құрылысы мен қасиеттері |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.3.1.3 Заттардың қасиеттерін (балқу және қайнау температураларын) сипаттау. |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Заттардың қасиеттерін біледі және кейбір заттардың қайнау температураларын мұғалімнің көмегімен анықтайды. Оқушылардың басым бөлігі: Заттардың қасиеттерін біледі және кейбір заттардың қайнау температураларын анықтайды. Қайнау температураларына байланысты мысалдар келтіре алады. Кейбір оқушылар: Заттардың қасиеттерінің өзгеруінің себеп- салдарын сипаттайды. |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс – әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы
0-6 мин |
Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды, жауапты жұпта талдап, сынып форматында жариялайды. 5 сыныпта алған білімдеріне сүйене отырып, берілген заттардың қасиеттерін сипаттайды - Берілген заттардың өздерің білетін қасиеттерін сипаттаңдар? Заттардың қасиеттері: түсі, агрегаттық күйі, тығыздығы, аққыштығы, тапталғыштығы, иілімділігі, жылу және электрөткізгіштігі, балқу және қайнау температуралары Жауапты толықтыру қажет болған жағдайда мұғалім толықтырады.
Оқушылармен бірлесе отырып, сабақтың мақсаты анықталады. |
Слайд №1-2
Әр түрлі қасиеттері бар заттарды алуға болады: спирт, алюминий, мыс, пенопласт және т.б.
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7-12 13-18
19-24
25-38
|
3. Мәтінмен жұмыс:
Қатты денені балқыту үшін оны барлық молекула агрегаттық күйін өзгерткенше қыздыру керек. Қатты заттың барлық бөлшегі өзара тартылыс күштерін жеңуі үшін ұзақ уақыт қыздыру қажет.
Су үшін қайнау температурасы 100°C-ді құрайды. 4. Сен білесің бе? Заттардың қайнау және балқу температуралары әртүрлі. Қант 186°C температурада, ал темір 1539°C температурада балқиды. Қантты оңай балқитын зат деп, ал темірді отқа төзімді деп қарастыруға болады. Металдың барлығы жоғары температурада балқымайды. Сынап – балқу температурасы теріс мәнге ие металл, ол -39°C-қа тең. Сынаптың қайнау температурасы 357°C құрайды. 2-суретте тамшуыр арқылы сынаптың қалай құйылатындығы көрсетілген. Ауа компоненттерінің қайнау температуралары: оттегі мен азот теріс мәндерге ие. Оттегінің қайнау температурасы 183°C, ал азоттың қайнау температурасы 196°C. Жердегі ауа температурасы -88,3-тен (Шығыс станциясы, Антарктида) + 58,7°C дейінгі (Гарьян, Ливия) аралықта өзгеріп отырады. Сондықтан азот пен оттегінің судан айырмашылығы атмосферада әрдайым газ тәрізді күйде болады.5. 1- Тапсырма Берілген суретті зерттеп, сөйлемді толықтыр. Суретте ………………..температурада жүзеге асатын судың……………………процесі көрсетілген. Барлық су молекуласы сұйық күйден …………………күйге толық ауысу үшін сұйықтықты ұзақ уақыт қыздыру қажет.
2- Тапсырма Температураны бөлме температурасынан 90°C дейін көтергенде қандай заттарды балқытуға болады? Жауап беру үшін кестедегі деректерді қолдан: 2- Тапсырма Температураны бөлме температурасынан 90°C дейін көтергенде қандай заттарды балқытуға болады? Жауап беру үшін кестедегі деректерді қолдан:
Мұғалім кері байланыс береді. |
Слайд 3-4
Қосымша №1
Слайд 5-6,7
Слайд 7-8
Слайд 10-11
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы:
39-40 |
7. Кері байланыс Мұғалім оқушылардан сабақта алған білім мен түсіну деңгейін бағалауды ұсынады: Сабақта мен.... білдім _________________________ түсіндім_________________________ үйрендім |
Слайд 8 |
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















