Сабақтың
басы
2
мин
5мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушылардың сабаққа
қызығушылығын арттырып, көңіл-күйлерін көтеру мақсатында
психологиялық жаттығу
жасатамыз.
«Молекула»
жаттығуы.
Мақсаты: Жылдамдыққа үйретіп, қарым-қатынасты
нығайту. Барысы: Бөлмеде оқушылар шашырап жүреді. Мұғалім алақанын
қанша соқса, сонша оқушы бірігеді. Мысалы: жүргізуші алақанын 5 рет
соқса оқушылар әр жерге бес-бесеуден шоғырланады т.с.с. ... ойын
осылай жалғаса
береді.
Сабақ барысында оқушы өзін
бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары
беріледі.
Оқушылардың зейінін
шоғырландыру
Өткен тақырыпты еске
түсіру мақсатында Онлайн форматта сұрақтарға
жауап береді.
|
Оқушылар сабаққа
дайындалады.
Ұстаздармен
амандасады.
Көңіл-күйлерін көтеру
мақсатында оқушылар жаттығу орындайды. Жаттығудан соң әр оқушы өз
орнына жайғасады.
Оқушылар бағалау парақтарын
алады
Оқушылар онлайн форматта
сұрақтарға жауап береді
|
«Жарайсың!» сөздері арқылы мұғалім
бағалап отырады
|
Презентация
https://www.educaplay.com/learning-resources/20326451-learning_resource.html
|
Сабақтың
ортасы
30мин
(15
мин)
(15
мин)
|
-
Топ.«Суреттер сөйлейді»
әдісі.Хлоропласт бөліктерін
анықтап, 1 және 2 санымен берілген бөлігінің қызметін
түсіндір?
-
Топ.
«Суреттер
сөйлейді» әдісі.
Хлоропласт
бөліктерін анықтап, 5, 6 және 7 санымен берілген бөлігін
сипатта?
-
Т
Хлоропластың құрылыс кәдімгі
пластидтерге тән .Оның қабықшасы екі мембранадан тұрады -ішкі және
сыртқы , олардың арасында мембранааралық кеңістік бар .
Хлоропластың ішінде ішкі мембранадан күрделі тилакоидты құрылым
түзіледі . Хлоропластың ішінде гель тәрізді сұйықтық строма деп
аталады
.
оп. «Тізбектеп оқу»
әдісі. Хлоропласт туралы
бөліктерге бөлінген мәтін беріледі. Сол мәтінді дұрыс ретімен оқып
түсіндір?
Стромада хлоропластың сақина
тәрізді ДНҚ молекуласы болады, РНҚ мен рибосомалары прокариоттыкы
сияқты. Ендеше бұл өздігінен кейбір нәруыздарды синтездей
алатын,
жартылай автономды
органоид.
Эволюция үрдісінде хлоропластар
басқа жасушалардың ішінде тіршілік еткен цианобактериялардан шыққан
деп есептейді
Әрбір тилакоид стромадан бір
қабатты мембранамен оқшауланады . Тилакоидтың ішіндегі кеңістік
люмен деп аталады . Тилакоидтар хлоропластың ішінде граналарға
бірігеді .Граналар саны әртүрлі.Граналар өзара ұзынша келген
тилакоидтармен - ламеллалармен байланысқан , жалпы тилакоидтың
пішіні диск тәрізді.
Хлоропластың құрылысы оның
фотосинтездеу қызметімен байланысты . Ол қызметтері стромада және
тилакоид мембраналарында жүреді Стромада фотосинтездің қараңғылық
фазасы, ал мембранада –жарық фазасы жүреді .Сондықтан оларда
әртүрлі ферменттер жүйесі болады стромада еритін Кальвин айналымына
қатысатын ферменттер болады
Зертханалық
жұмыс.
Тақырыбы: «Әртүрлі өсімдік
жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын
зерттеу»
Мақсаты: Әртүрлі өсімдік
жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын
зерттеу
Зерттеу жүргізбестен бұрын
сыныппен қауіпсіздік мәселелерін
талқылаңыз.
|
-
Оқушылар бейнематериалдан
тақырыпқа жалпы шолу жасап топпен жұмыс орындайды.
Суреттерге сипаттама беріп, талдап,
дәлелдейді.
-
Дәптермен зертханалық жұмыс
жасайды
-
Сабақта белсенді болуға
талпынады
-
Өз-өздерін бағалап
отырады.
3 топқа бөліктерге
бөлінген мәтіндер беріледі. Мәтіндерді ретімен дұрыс нұсқада оқып
шығып, түсіндіреді.
Оқушылар зертханалық
жұмыс орындайды. Мұғалімнің нұсқаулығымен қауіпсіздік ережесімен
танысып, жұмыс барысындағы көрсетілген тапсырмаларды орындап
шығады.
|
1
тапсырма.
Дескриптор:
-
Хлоропласттың құрам
бөліктерімен танысады;
-
Құрам бөліктерінің
атауын атап, сипаттайды;
-
Қызметтерін
түсіндіреді.
Жалпы балл –
3
|
№4
презентация
|
Сабақтың
соңы
6
мин
|
Бекіту.
|
Оқушылар зертханалық
жұмыстың қорытындысын шығарып, түсіндіріп, дәптерлеріне
жазады
|
Жалпы балл – әр
сұрақ 1 балл
|
|
Кері
байланыс
2
мин
|
«Банкомат» әдісі арқылы кері байланыс
жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты
қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін білу үшін карталар
ұсынады
50%
100%
Үйге
тапсырма:
|
Оқушылар сабақты қаншалықты
түсінгендіктерін карталарды банкоматқа салу арқылы
білдіреді
|
«Домбыра» әдісіндегі алған бағаларын
қорытындылау
|
|