Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
6 сынып қмж Информатика Компьютер қалай жұмыс істейді?
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
Бөлім |
Компьютерлік жүйелер және желілер |
|||
Педагогтың аты-жөні |
Г.А.Имамбекова |
|||
Күні |
04.10.2024ж |
|||
Сынып 6 а,б,ә |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютер қалай жұмыс істейді? |
|||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.1 операциялық жүйелердің негізгі функцияларын алу
|
|||
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
Компьютер құрамдас бөлектерін атайды |
||||
Көптеген оқушылар: |
||||
Компьютер жұмысының алгоритмін біледі. |
||||
Кейбір оқушылар: |
||||
Компьютер құрамдас юөліктерінің атқаратын қызметінің маңыздылығын түсіндіреді. |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Оқушылар компьютер құрылғыларынан (процессор, қатқыл диск, аналық тақша) пазл құрастыру арқылы үш топқа бөлінеді. 4.Жаңа тақырыпқа шолу. Компьютер іске қосылып ьұрған кезде, оның құрамдас бөліктерінің барлығы мәлімтеті енгізіп, өңдеп, дайын ақпаратты ұсыну үшін бірігіп жұмыс жасайдығ яғни бір-бірімен әрекеттеседі. 1-сызба |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Оқушылар пазл құрастыру арқылы үш топқа бөлінеді. 5.сызбамен танысады |
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Жеке жұмыс. 1-тапсырма «Мюнстерберг» әдісі бойынша компьютердің құрылғыларын анықтайды АПРНПРОЦЕССОРЕГВСЖЕДЕЛЖАДУКШПОЕОАНАЛЫҚТАҚШААПРОЛЩГШҚАТҚЫЛДИСКЛЕДДЖБЕЙНЕАДАПТЕРДЖЖЙЦДЫБЫСТЫҚАДАПТЕРСЫБНГШЩЖЕЛІЛІКАДАПТЕРФЫВАҚОРЕКТЕНДІРУБЛОГЫЩОЕЧДЕ 7- 8сөз /3 балл/ 4-6 сөз /2 балл/ 3-тен аз /1 балл/ Дескриптор: 1.Әріпті мәтінмен жұмыс істей алады 2.Тақырыпқа байланысты сөзді табады 3.Бөліктерінің атқаратын қызметтерін біледі. Бағалау: жетон / 3 балл/ Өзіндік бағалау смайликтер арқылы жүргізіледі. Кебір компонеттен көзге көрініп тұрады. Ал жүйелік блоктың ішінде орналасқан бөліктерін біз көре алмаймыз. Жүйелік блоктың ішінде орналасатын құрылғылар:
(Ұ) Кестемен жұмыс.§ 1.4, 20-бет Компьютер іске қосылып тұрған кезде оның құрамдас бөліктерінің барлығы мәліметті енгізіп, өңдеп, дайын ақпаратты ұсыну үшін бірігіп жұмыс жасайды. Барлық компьютердің жұмыс жасау негізін американдық ғалым Джон фон Нейман былай деп тұжырымдайды: Екілік кодтау принципі. Бұл принцип бойынша ЭЕМ ондык жүйеде емес екілік жүйеде жұмыс істеуі қажет; Жадының бір тектілік принципі. Бұл принципке сәйкес деректер мен бағдарламалар бір жадыда сақталады; Бағдарламалык басқару принципі. ЭЕМ-дегі барлык есептеу бағдарлама түрінде берілуі қажет. Қазіргі заманғы дербес компьютерлер ашық архитектураға ие. Бұл дегеніміз, компьютердің ескірген бөліктерін оңай ауыстыруға болады. Компьютер архитектурасы дегеніміз құрылғылардың құрамы, олардың өзара әрекет ету принциптері, сондай-ақ олардың функциялары мен сипаттамалары. Компьютер құрамына жад құрылғылары, процессор, енгізу/шығару құрылғылары кіреді.
Кесте №2
Компьютер жұмысының алгоритмі 1.жадқа енгізу құрылғысының көмегімен бағдарлама енгізіледі. 2.Команда жадыдан оқылады және процессор орындайды. 3.Содан кейін екінші команда, үшінші және т. б. Командалар орындалады. 4.Бағдарламаны орындау нәтижелері компьютердің сыртқы құрылғысына шығарылады.
Топтық жұмыс. 2-тапсырма. «Үштік» әдісі (Ойлан, жұптас, бөліс) -Компьютердің құрамдас бөліктері мен олардың атқаратын қызметін білу не себепті маңызды? Дескриптор: -компьютер құрамдас бөліктерді атайды; -олардың атқаратын қызметінің маңыздылығын түсіндіреді.
ҚБ: жетон / 4 балл/ Топтық жұмыс. 3-тапсырма. «Зерттеушілік конференциясы» әдісі -Қалай ойлайсыңдар, болашақта компьютердің қандай құрылғылары қолданыстан шығуы мүмкін? Дескриптор: -қолданыстан шығатын құрылғыларды атайды; -өз пікірлерін түсіндіреді. ҚБ: жетон /3 балл/ |
1-тапсырманы орындайды Бағалау орындайды Кестемен танысады 2-тапсырманы орындайды 3-тапсырманы орындайды |
Жетон 3 балл Жетон 4 балл Жетон 3 балл |
Интербелсенді тақта/ компьютер Карточка карточка |
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Смайлик» әдісі - барлығын түсіндім - менде сұрақтар қалды |
Өзін-өзі бағалау. |
|
|
Үй тапсырмасы |
§ 1.4, тақырып бойынша тест сұрақтарды дайындау /5 сұрақ/ |
|
|
|
Кесте № 2
Енгізу құрылғылары |
Шығару құрылғылары |
Есте сақтау құрылғылары |
Пернетақта |
Монитор |
Қатқыл диск |
Тінтуір |
Проектор |
Жедел жады |
Сенсорлық панель |
Принтер |
Оптикалық дисктер |
Микрофон |
Графопостритель |
Флеш-жады |
Сканер |
Кіріктірілген динамик |
|
Графкаклық планшет |
Колонкалар |
|
Сандық фотоаппарат |
Құлаққаптар |
|
Ішкі жады
Сыртқы жады
Енгізу құрылғылары
Шығару құрылғылары
1-сызба .Компьютер бөліктерінің ақпарат алмасуы
АПРНПРОЦЕССОРЕГВСЖЕДЕЛЖАДУКШПОЕОАНАЛЫҚТАҚШААПРОЛЩГШҚАТҚЫЛДИСКЛЕДДЖБЕЙНЕАДАПТЕРДЖЖЙЦДЫБЫСТЫҚАДАПТЕРСЫБНГШЩЖЕЛІЛІКАДАПТЕРФЫВАҚОРЕКТЕНДІРУБЛОГЫЩОЕЧДЕ
АПРНПРОЦЕССОРЕГВСЖЕДЕЛЖАДУКШПОЕОАНАЛЫҚТАҚШААПРОЛЩГШҚАТҚЫЛДИСКЛЕДДЖБЕЙНЕАДАПТЕРДЖЖЙЦДЫБЫСТЫҚАДАПТЕРСЫБНГШЩЖЕЛІЛІКАДАПТЕРФЫВАҚОРЕКТЕНДІРУБЛОГЫЩОЕЧДЕ
АПРНПРОЦЕССОРЕГВСЖЕДЕЛЖАДУКШПОЕОАНАЛЫҚТАҚШААПРОЛЩГШҚАТҚЫЛДИСКЛЕДДЖБЕЙНЕАДАПТЕРДЖЖЙЦДЫБЫСТЫҚАДАПТЕРСЫБНГШЩЖЕЛІЛІКАДАПТЕРФЫВАҚОРЕКТЕНДІРУБЛОГЫЩОЕЧДЕ
АПРНПРОЦЕССОРЕГВСЖЕДЕЛЖАДУКШПОЕОАНАЛЫҚТАҚШААПРОЛЩГШҚАТҚЫЛДИСКЛЕДДЖБЕЙНЕАДАПТЕРДЖЖЙЦДЫБЫСТЫҚАДАПТЕРСЫБНГШЩЖЕЛІЛІКАДАПТЕРФЫВАҚОРЕКТЕНДІРУБЛОГЫЩОЕЧДЕ
АПРНПРОЦЕССОРЕГВСЖЕДЕЛЖАДУКШПОЕОАНАЛЫҚТАҚШААПРОЛЩГШҚАТҚЫЛДИСКЛЕДДЖБЕЙНЕАДАПТЕРДЖЖЙЦДЫБЫСТЫҚАДАПТЕРСЫБНГШЩЖЕЛІЛІКАДАПТЕРФЫВАҚОРЕКТЕНДІРУБЛОГЫЩОЕЧДЕ
АПРНПРОЦЕССОРЕГВСЖЕДЕЛЖАДУКШПОЕОАНАЛЫҚТАҚШААПРОЛЩГШҚАТҚЫЛДИСКЛЕДДЖБЕЙНЕАДАПТЕРДЖЖЙЦДЫБЫСТЫҚАДАПТЕРСЫБНГШЩЖЕЛІЛІКАДАПТЕРФЫВАҚОРЕКТЕНДІРУБЛОГЫЩОЕЧДЕ
АПРНПРОЦЕССОРЕГВСЖЕДЕЛЖАДУКШПОЕОАНАЛЫҚТАҚШААПРОЛЩГШҚАТҚЫЛДИСКЛЕДДЖБЕЙНЕАДАПТЕРДЖЖЙЦДЫБЫСТЫҚАДАПТЕРСЫБНГШЩЖЕЛІЛІКАДАПТЕРФЫВАҚОРЕКТЕНДІРУБЛОГЫЩОЕЧДЕ
АПРНПРОЦЕССОРЕГВСЖЕДЕЛЖАДУКШПОЕОАНАЛЫҚТАҚШААПРОЛЩГШҚАТҚЫЛДИСКЛЕДДЖБЕЙНЕАДАПТЕРДЖЖЙЦДЫБЫСТЫҚАДАПТЕРСЫБНГШЩЖЕЛІЛІКАДАПТЕРФЫВАҚОРЕКТЕНДІРУБЛОГЫЩОЕЧДЕ
АПРНПРОЦЕССОРЕГВСЖЕДЕЛЖАДУКШПОЕОАНАЛЫҚТАҚШААПРОЛЩГШҚАТҚЫЛДИСКЛЕДДЖБЕЙНЕАДАПТЕРДЖЖЙЦДЫБЫСТЫҚАДАПТЕРСЫБНГШЩЖЕЛІЛІКАДАПТЕРФЫВАҚОРЕКТЕНДІРУБЛОГЫЩОЕЧДЕ
АПРНПРОЦЕССОРЕГВСЖЕДЕЛЖАДУКШПОЕОАНАЛЫҚТАҚШААПРОЛЩГШҚАТҚЫЛДИСКЛЕДДЖБЕЙНЕАДАПТЕРДЖЖЙЦДЫБЫСТЫҚАДАПТЕРСЫБНГШЩЖЕЛІЛІКАДАПТЕРФЫВАҚОРЕКТЕНДІРУБЛОГЫЩОЕЧДЕ
АПРНПРОЦЕССОРЕГВСЖЕДЕЛЖАДУКШПОЕОАНАЛЫҚТАҚШААПРОЛЩГШҚАТҚЫЛДИСКЛЕДДЖБЕЙНЕАДАПТЕРДЖЖЙЦДЫБЫСТЫҚАДАПТЕРСЫБНГШЩЖЕЛІЛІКАДАПТЕРФЫВАҚОРЕКТЕНДІРУБЛОГЫЩОЕЧДЕ
АПРНПРОЦЕССОРЕГВСЖЕДЕЛЖАДУКШПОЕОАНАЛЫҚТАҚШААПРОЛЩГШҚАТҚЫЛДИСКЛЕДДЖБЕЙНЕАДАПТЕРДЖЖЙЦДЫБЫСТЫҚАДАПТЕРСЫБНГШЩЖЕЛІЛІКАДАПТЕРФЫВАҚОРЕКТЕНДІРУБЛОГЫЩОЕЧДЕ
АПРНПРОЦЕССОРЕГВСЖЕДЕЛЖАДУКШПОЕОАНАЛЫҚТАҚШААПРОЛЩГШҚАТҚЫЛДИСКЛЕДДЖБЕЙНЕАДАПТЕРДЖЖЙЦДЫБЫСТЫҚАДАПТЕРСЫБНГШЩЖЕЛІЛІКАДАПТЕРФЫВАҚОРЕКТЕНДІРУБЛОГЫЩОЕЧДЕ
АПРНПРОЦЕССОРЕГВСЖЕДЕЛЖАДУКШПОЕОАНАЛЫҚТАҚШААПРОЛЩГШҚАТҚЫЛДИСКЛЕДДЖБЕЙНЕАДАПТЕРДЖЖЙЦДЫБЫСТЫҚАДАПТЕРСЫБНГШЩЖЕЛІЛІКАДАПТЕРФЫВАҚОРЕКТЕНДІРУБЛОГЫЩОЕЧДЕ