Материалдар / §6.Биосферадағы биохимиялық үдерістер-заттар айналымы.

§6.Биосферадағы биохимиялық үдерістер-заттар айналымы.

Материал туралы қысқаша түсінік
9.3.1.4 - азот пен көміртектің табиғаттағы айналымының сызбасын құру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қырқүйек 2024
73
1 рет жүктелген
405 ₸ 450 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

9 сынып №6

ДӘІЖО___________

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Табиғаттағы көміртек пен азот айналымы. Биосферадағы биохимиялық үрдістер. Топырақ пен шөгінді жыныстар түзудегі тірі ағзалардың рөлі. §6.Биосферадағы биохимиялық үдерістер-заттар айналымы.

БЖБ (20-мин)

(Сабақ тақырыбы)


Бөлім:

Тірі ағзалардың көп түрлілігі.Биосфера және экожүйе

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 9 «а,ә,б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Табиғаттағы көміртек пен азот айналымы. Биосферадағы биохимиялық үрдістер. Топырақ пен шөгінді жыныстар түзудегі тірі ағзалардың рөлі. §6.Биосферадағы биохимиялық үдерістер-заттар айналымы.

БЖБ (20-мин)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.3.1.4 - азот пен көміртектің табиғаттағы айналымының сызбасын құру

Сабақтың мақсаты:

азот пен көміртектің табиғаттағы айналымының сызбасын құрады және бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмасын орындайды;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



Бұрынғы білімін еске түсіру

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау.


«Бұрынғы атаулар» әдісі.


Қоректену тізбегі, қоректік деңгей, продуценттер, консументтер, экологиялық пирамида, сандық пирамида, биомасса пирамидасы, энергия пирамидасы

Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды.


«Бұрынғы атаулар» әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын сипаттайды,ой қозғайды, пікір алмасады.

Қосымша балл үшін дескриптор:

-кілт сөздердің анықтамасын сипаттайды - 3 балл;

Интерактивті панель, презентация


Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж


Оқушылардың назарын аудару

«Кіру билеті» әдісі бойынша оқу мақсатына сай сұрақ қойылады.


Қандай заттар органикалық заттар деп аталады?

Олар қандай міндетті элементтерден тұрады?

Органикалық заттар қандай ереже бойынша бір-біріне айналуы мүмкін?

Неліктен ғаламшарымыздағы тіршілікті «көміртектік» деп атайды?

Фотосинтез, топырақ, қарашірік дегеніміз не?


Кіру билетінде берілген сұрақтарға жауап береді, ой қозғау жүзеге асады.

Қосымша балл үшін дескриптор:

-сұрақтарға жауап береді- 2 балл;

Интерактивті панель, презентация


Сабақтың мақсатын таныстыру

9.3.1.4 - азот пен көміртектің табиғаттағы айналымының сызбасын құру;

Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация


Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж

Сабақтың ортасы





Жаңа тақырыпты таныстыру

«Қазіргі атаулар» әдісі

Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды.


Заттар айналымы, атомдардың биогендік миграциясы, биогеохимиялық цикл, биотикалық айналым, қандай да бір элементті бекіту (фиксация)

«Қазіргі атаулар» әдісінде берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады. Бір-бірімен пікір алмасады, ой қозғау жүзеге асырылады.

Қосымша балл үшін дескриптор:

-кілт сөздердің анықтамасын сипаттайды - 3 балл;

Интерактивті панель, презентация


Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж


Оқушыларға бағыт бағдар беру

«Кинометафора» әдісі.

Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту.

Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады.

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді.

Қосымша балл үшін дескриптор:

-бейнефильмнен түсінгенін сипаттайды- 2 балл;

Интерактивті панель


бейнефильм

https://youtu.be/R3daFf7m3ZY


Практикалық тапсырмалар беру.

Жұптық жұмыс.

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдіс- тәсілі: ең бірінші оқып танысып алады, оқып болған соң жұппен тапсырманы орындап болған соң, сыныпта бәрі бірдей тақырыпты талқылайды.


1-тапсырма. Суретке қарап табиғаттағы көміртегі айналымының жүру үдерістерін анықтап, кестеге жазыңдар.


2-тапсырма. «Суретті талда!» тәсілі арқылы

суретке қарап табиғаттағы азот айналымының жүру үдерістерін

анықтап, кестеге жазыңдар.

Оқушылар ең бірінші оқып танысып алады, оқып болған соң жұппен тапсырманы орындап болған соң, сыныпта бәрі бірдей тақырыпты талқылайды.




Табиғаттағы көміртегі айналымының жүру үдерісін анықтайды.

Табиғаттағы көміртегі айналымының жүрі үдерісін кестеге жазады.


Табиғаттағы азот айналымының жүру үдерісін анықтайды.

Табиғаттағы азот айналымының жүрі үдерісін кестеге жазады.

1 тапсырма дескрипторы:

- табиғаттағы көміртегі айналымының жүру үдерісін анықтайды;

- табиғаттағы көміртегі айналымының жүрі үдерісін кестеге жазады;


2 тапсырма дескрипторы:

- табиғаттағы азот айналымының жүру үдерісін анықтайды;

- табиғаттағы азот айналымының жүрі үдерісін кестеге жазады;

Интерактивті панель, презентация



Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж


Бағалау

Білім алушыларға арналған жеке жұмыс.

«Жасушалық биология.Тірі ағзалардың көп түрлілігі.Биосфера және экожүйе» бөлімі бойынша жиынтық бағалау

Бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды.






Дескриптор ҚМЖ қосымшасында орналасқан.





Интерактивті панель, презентация

Жұмыс дәптері




Сабақтың соңы




Кері байланыс беру

«Биологиялық кері байланыс» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.


Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

Кері байланыс:

«Мадақтау» әдісі

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»

т.б


Презентация


Бүгінгі тақырып бойынша түсінгенім......................

Бүгінгі тақырып бойынша маған ең қиын болған тұсы..............

Бүгінгі биология сабағы мен үшін.......................болды.

Келесі биология сабағында мен ............................ болып келемін.

Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру

Шығармашылық жұмыс.

Тірек сызба: §7.Пайдалы қазбаларды өндірудің және қайта өңдеудің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері. §8.Пестицидтердің қоршаған ортаға және адам денсаулығына әсер етуі.

Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Жұмыс дәптері


Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж







ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША


(АП) Ақпарат парағы

§6. Биосферадағы биохимиялық үдерістер - заттар айналымы

Элементтер жансыз табиғаттан тірі ағзаларға қайтадан түсетін және кейін жансыз табиғатқа қайтатын үдеріс:

Атомдардың биогендік миграциясы

Биогеохимиялық цикл

Элементтердің биотикалық айналымы

Барлық органикалық заттардың негізін құрайтын элемент: Көміртек

Көміртек атмосферада болады: Көмірқышқыл газы түрінде (СО2)

Негізінен фотосинтез барысында сіңіріледі: Көмірқышқыл газы – СО2

Мұхит суынан көміртекті сіңіріп, өздерінің қатты жабынын түзіп, оны кальций карбонаты (CаСО3) не әктас түрінде жинақтайды, көміртекті «бекітеді»:

Маржандар

Ұлулар мен кейбір бақалшақты біржасушалылар

Көміртек айналымына қарағанда күрделі: Азот айналымы

Міндетті құрамбөлік ретінде барлық нәруыз бен нуклеин қышқылдары құрамына кіреді: Азот

Азот айналымының маңызды міндеті: Атмосферадан газтәрізді күйден, өсімдіктерге сіңімді топырақ қосылыстарының құрамына айналуы

Азотты бекітудің 2 типі бар:

Атмосфералық бекіту

Биологиялық бекіту

Атмосфералық бекіту – найзағай болғанда көбінесе азот оксиді: N2 – NO2, түзіледі. Ол кейін тотығып, сумен әрекеттескен кезде топыраққа түсетін азот қышқылын HNO3, кейіндеу нитраттар (NO3) түзеді

Биологиялық бекіту – ағзалардың негізгі екі тобы: бұршақ тұқымдас - түйнек бактериялары және фотосинтездеуші цианобактериялар (көк-жасыл балдырлар) арқылы

Ауа құрамындағы азотты аммиакқа NH3 айналдырады: Биологиялық бекіту

Азотты қосылыстардың бір бөлігі жануарлар арқылы топыраққа түседі де, не арқылы түрленеді:

Аммонификациялаушы бактериялар

Нитрификациялаушы бактериялар

Органикалық заттардың шіріген, ыдырап жатқан басқа нелер әсерінен кейін газтәрізді азотқа (N2) айналады да, кері атмосферага қайтарылады: Денитрификациялаушы бактериялар

Топырақ микрофлорасына жатады:

Шіріткіш және басқа топырақ бактериялары

Әртүрлі саңырауқұлақтар (біржасушалы және көпжасушалы)

Кейбір қарапайым (біржасушалы) жануарлар

Шөгінді жыныстар – минералды және органикалық болады

Минералды жыныстар – жансыз табиғат құрамбөліктерінің шөгуі не сулы ерітінділерінің кристалдануы арқылы түзіледі

Органикалық шөгінді – табиғи жағдайлар әсерінен жинақталған және түрленген тірі ағзалар денелерінің құрамбөліктері

Калций карбонаты – әктас, бор, ұлутас сияқты тау жыныстары жинақталады:

Теңіз жануарларының денелерінде

Қарапайымдылар

Ұлу бақалшақтарында

Маржан полиптері

Диотомит – біржасушалы диатом балдырларының сауыттарынан тұратын тау жыныстары

Мұнай мен Табиғи газ – қазіргі планктон мен суда тіршілік ететін басқа ағзаларға ұқсас тірі ағзалар мекендеген ертедегі суқоймалардың оттексіз ыдырау нәтижесі

Таскөмір – ертедегі адып қырықжапырақтар мен сол уақыттағы орманда өскен басқа өсімдіктердің жер қойнауында жинақталуы және шөгуі нәтижесі

Көміртектің бекітілуі және жинақталуы нәтижесінде түзілген жанғыш заттар:

Мұнай

Таскөмір

Табиғи газ





(БП) Бағалау парағы

Жұптық жұмыс

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдіс- тәсілі: ең бірінші оқып танысып алады, оқып болған соң жұппен тапсырманы орындап болған соң, сыныпта бәрі бірдей тақырыпты талқылайды.


1-тапсырма. Суретке қарап табиғаттағы көміртегі айналымының жүру үдерістерін анықтап, кестеге жазыңдар














Көмірсу


Жануардың тыныс алуы


Көмірқышқыл газы


Көміртекті пайдалы қазбалар


Өндірістік газдар


Тірі ағзалардың қалдықтары мен

шірінділері


Фотосинтез


Ыдыраған қалдықтар


Күн сәулесі


Өсімдіктің тыныс алуы


2-тапсырма «Суретті талда!» тәсілі арқылы

суретке қарап табиғаттағы азот айналымының жүру үдерістерін анықтап, кестеге жазыңдар














Зауыт

Тамыр


Өсімдік

Нәжіс/қи


Найзағай

нитраттар


Жануарлар

Микроағзалар


Атмосфера

Өлі органикалық

қалдық



Жұптық жұмыстың жауабы


1

Күн сәулесі

6

Жануардың тыныс алуы

2

Көмірқышқыл газы

7

Өсімдіктің тыныс алуы

3

Өндірістік газдар

8

Ыдыраған қалдықтар

4

Фотосинтез

9

Тірі ағзалардың қалдықтары мен

шірінділері

5

Көмірсу

10

Көміртекті пайдалы қазбалар



1

атмосфера

6

Нәжіс/қи

2

найзағай

7

тамыр

3

Өсімдік

8

нитраттар

4

Жануарлар

9

Микроағзалар

5

Зауыт

10

Өлі органикалық қалдық



«Жасушалық биология.Тірі ағзалардың көп түрлілігі.

Биосфера және экожүйе» бөлімі бойынша жиынтық бағалау

9.4.2.1 Өсімдік және жануар жасушаларының негізгі бөліктерінің құрылысы мен қызметін түсіндіру;

9.4.2.2 Микрофотографияны қолданып, жасушалардың сызықтық ұлғаюын есептеу;

9.1.1.2 Өсімдіктер мен жануарлардың ерекше белгілерін ағзаларды анықтауда қолдану (анықтауыштар бойынша);

9.3.1.4 Азот пен көміртектің табиғаттағы айналымының сызбасын құру;

1.Тапсырма.
А. Кестені сәйкестендіріңіз.

Оргоноидтар

Түсініктеме

1.Рибосома

А.Түтіктерд

н , көпіршіктерден тұратын мембрналар.Бұдыр,тегіс түрлері бар.

2.ЭПТ

Б.Мембраналы емес.Ол болмаса тіршілік болмайды.Жасушалардың барлық типтеріне тән.

3.Лизосома

В.Ядроға жақын орналасады.Диктиосома шығуы мүмкін.

4.Гольджи жиынтығы

Г.Бір нәрсені бұзатын

,ерітетін денешік.




2.Тапсырма
Митохондрияның ұзындығын ескеріп, ауыстыру коэффициенттерін пайдаланып , кестені сызып бос орындарды толтыр.

сантимерт

миллиметр

микрон

микрометр

нанометр

14×10 -7

 

 

 

14

0,1

1

1000

1000

100000



3-тапсырма
а) Грейг қызғалдағының жүйелеу санаттарын ретімен орналастырыңыз.

1.Патшалық__________________

2.Бөлім______________________

3.Класс______________________

4.Тұқымдас__________________

5.Туыс______________________

6.Түр_______________________

Кілт сөзі: Лалагүлділер, жоғары сатыдағылар, грейг қызғалдағы, өсімдіктер даражарнақтылар, қызғалдақ,

В).Көміртектің ауадағы мөлшері қанша болуы керек,шамадан асып кеткен жағдайдағы зиянды әсерін анықта.

________________________________________________________________________________________________________________________________________




Балл қою кестесі

 

Бағалау критерийлері

 

Тапсырма

 

 

Дескриптор

 

 

балл

 

Жасуша құрылымдарына анықтама береді

Оргоноидтар

 

1

 

Эндоплазмалық торды анықтайды

1

Рибасоманы анықтайды

1

Лизосома анықтайды

1

Гольджи жиынтығы анықтайды

1

Ауыстыру коэффициенттерін пайдаланып , кестені сызып бос орындарды толтыр.

 

 

1

миллиметрін анықтайды

1

микронын анықтайды

1

микрометрін анықтайды

 

 

1

 

 

Ағзаларды анықтауда өсімдіктер жануарлардың ерекше белгілерін қолданады

1

 

Патшалықты ретімен жазады

1

Бөлімді ретімен жазады

1

Класс ретімен жазады

1

Тұқымдас ретімен жазады

1

Туыс ретімен жазады

1

Түр ретімен жазады

 

1

Көміртек мөлшерін көрсетеді

Қоршаған ортаға әсерін анықтайды

1

Көміртектің ауадағы мөлшері қанша болуы керек.

1

 

Шамадан асып кеткен жағдайдағы зиянды әсерін анықтайды

 

1

Барлығы

 

 

15





Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!