Пәні:
физика
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:
Механикалық қозғалыс
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалім:
|
Сынып: 7
класс
|
Қатысушылар
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы
|
Жылдамдық және орташа жылдамдықты
есептеу
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты
(оқу жоспарына сілтеме)
|
7.2.1.4 Қозғалыстағы
дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық
оқушылар үшін: жылдамдықтың физикалық
мағанасын топтық талқылау барысында
түсінеді.
Көпшілік оқушылар
үшін:дененің орташа жылдамдығын есептеп шығара алады.
Кейбір
оқушылар: жылдамдықты есептеу жолдарын ажырата
алады.
|
Бағалау критерийлері
|
-
жылдамдық және орташа
жылдымдық ұғымын түсінеді;
- уақыттың жартысы және жолдың жартысындағы орташа
жылдамдықтарды есептей алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Спидометр, орташа
жылдамдық, уақыттың жартысы, жолдың жартысы
|
Құндылықтарға
баулу
|
Шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау
тапсырмаларын шағын топта орындау арқылы өзара қарым-қатынас жасау
қабілетін дамытып, өндіріс пен білімнің қолданылу аясын кеңейту,
кәсіби мамандарды даярлау.
|
Пәнаралық байланыс
|
Сабақта төмендегідей пәндермен
байланыс жүзеге асырылады:
Математика – есептер шығару
(амалдар қолдану);
Информатика – ғаламтор желісінде ақпарат
жинақтау.
|
АКТ-ны қолдану дағдылары
|
Ғаламтор желісінде (компьютер/ұялы
телефон) ақпарат іздеу, оны қолдану және таныстырылым
дайындау.
|
Алдыңғы білім
|
механикалық қозғалыс,
бірқылыпты және бәрқалыпты емес қозғалыс ұғымдарын
біледі
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған сабақ
кезеңдері
|
Сабақта
жоспарланған қызмет (іс-әрекет)
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
мин
(барлық
сынып)
2мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық ахуал "ішкі-сыртқы
шеңбер"
-
шеңберге жиналып, санау
арқылы ішкі және сыртқы шеңбере бөлінеді
-
екі шеңбер болып, қарамақарсы тұрып
бір-біріне көтеріңкі көңіл күй сыйлайды.
Үй жұмысын
тексеру
Төмендегі
денелердің қайсысы түзу сызықпен, қайсысы қисық сызықпен қозғалады:
станция платформасымен жүрген пойыз, метрополитеннің эскалаторының
баспалдағы, жол бұрылысындағы велосипеді, сағаттың минуттық тілі,
тақтайға қағылып жатқан шеге, әткеншектегі бала, Жердің жасанды
серігі.
Түзу сызықты
қозғалыс
|
Қисық сызықты қозғалыс
|
|
|
|
|
«+», «-» әдісі арқылы
бағалау
|
Слайд
|
Сабақтың ортасы
15 мин
(топтық жұмыс)
1мин
|
Саралау әдісін қолданып есеп
шығару.
Тапсырма
1. Тәжірибелік есеп
А)
Суреттегідей көлбеу науаның ұзындығын, шарикты құлау уақытын өлшеп,
жылдамдығын анықта?
В)
Горизонталь жатқан науамен тіреуге дейінгі аралықты және уақытын
өлшеп, жылдамдығын анықта?
Б) барлық
жолдағы орташа жылдамдықты анықта?
Бағалау
критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Тәжірибелік жұмысты орындайды, есептеулер
жүргізеді.
|
-Шардың
көлбеу науадағы, горизонталь науадағы жылдамдығын тапты.
-барлық
жол бойындағы жылдамдықты тапты.
|
Бағалау:
баспалдақ әдісі
Тапсырма 2: логикалық
есеп
Жылдамдықтарды сәйкестендіріп
және өсу ретімен орналастыр
|
Дене
|
Жылдамдығы
|
Өсу
реті
|
Ұшақ
|
340м/с
|
|
Жарық
жылдамдығы
|
0,05м/с
|
|
Дыбыстың
жылдамдығы
|
400м/с
|
|
Тасбақаның
жылдамдығы
|
72км/сағ
|
|
Жүрдек поездің
жылдамдығы
|
300000000м/с
|
|
Басбармақ тәсілі арқылы кері байланыс
жасалады
|
Схема көрсетілген слайд
Жұмыс парақтары
Жауаптары
көрсетілген слайд
|
19мин
топтық жұмыс
|
-
«Кім жылдам?» стратегиясы
бойынша
-
Деңгейлік
есептер
№1 поезд жолдың жартысын 36км/сағ жылдамдықпен, ал екінші
жартысын 54км/сағ жылдамдықпен жүріп өтті орташа жылдамдығын
анықта
№2 Автомобиль жолдың
алғашқы 4км жолды 12минутта, келесі 12км жолды 18минутта жүріп
өтті. Әрбір учаскедегі жылдамдықты және орташа жылдамдықты
табыңдар?
Бағалау
критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Орташа жылдамдықты есептей
алады
|
- жолдың
жарты сындағы жылдамдықты есептейді
-уақыттың жартысындағы орташа жылдамдықты
есептей алады
|
|
Есептер жазылған үлестірмелі
кестелер
Бағалау парағы
Бағалау парағы
|
Сабақ соңы
Рефлексия
2
мин
Үй тапсырмасы
1мин
|
Рефлексия пирамидасын қолданып,
оқушылар сабақта алған әсерлерін, ойларын жазады.
мектептен
жатақханаға дейінгі жылдамдығыңды анықта?
|
Жұмыс парағы, рефлекся
пирамидасының суреті
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға
қандай тапсырмалар бересіз
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Жоғары
деңгейдегі
әртүрлі есептер беру,
Шығармашылық зерттеу
тапсырмаларын орындату.
|
Бағалау парағы арқылы өзін бағалау, өзара
бағалау
|
|