Материалдар / 7_ЖББ_Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

7_ЖББ_Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану

Материал туралы қысқаша түсінік
7_ЖББ_Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Қырқүйек 2024
164
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Бөлім:

10.1А

Молекулалық биология және биохимия

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану

Оқу мақсаты:

11.1.2.2 - фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

  • Фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін процестерді білу ;

  • Фотофосфорлану механизмін зерттеу.

Сабақтың кезеңі

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин



























5мин







Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылармен амандасу.

  • Түгендеу.

  • Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру жүзеге асырылады.

Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттырып, көңіл-күйлерін көтеру мақсатында психологиялық жаттығу жасатамыз.

«Молекула» жаттығуы.

Мақсаты: Жылдамдыққа үйретіп, қарым-қатынасты нығайту. Барысы: Бөлмеде оқушылар шашырап жүреді. Мұғалім алақанын қанша соқса, сонша оқушы бірігеді. Мысалы: жүргізуші алақанын 5 рет соқса оқушылар әр жерге бес-бесеуден шоғырланады т.с.с. ... ойын осылай жалғаса береді.


Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі.


Оқушылардың зейінін шоғырландыру

Үй тапсырмасын еске түсіру мақсатында бірнеше сұрақтар қойылады.

  1. Пигмент дегеніміз не?

  2. «Пигмент» және «сәуле» ұғымдарының айырмашылығы бар ма?

  3. Хлорофил өсімдік жасушасында қандай қызмет атқарады?

  4. Граналар дегеніміз не?

  5. Хлоропласттың жасушада қозғалуы қабілеті қалай жүреді?

  6. Тилакоидтар дегеніміз не?

  7. Строманың қызметі қандай?

Оқушылар сабаққа дайындалады.

Ұстаздармен амандасады.









Көңіл-күйлерін көтеру мақсатында оқушылар жаттығу орындайды. Жаттығудан соң әр оқушы өз орнына жайғасады.


Оқушылар бағалау парақтарын алады



Оқушылар сұрақтарға жауап береді, өз түсінгендерін ортаға салады.
































«Жарайсың!» сөздері арқылы мұғалім бағалап отырады

















Презентация












Сабақтың ортасы

30мин

(15 мин)

















(15 мин)






  • «Mozaik 3D» платформасындағы фотосинтез үдерісі туралы бейнематериал көрсету.


  • Ұлттық киіз үйіміздің ішінде жасырылған сұрақтар бар. Сұрақтар үш топқа үлестіріледі.


  • Топпен жұмыс. Постер қорғау.

1 Топ. «Mozaik 3D» платформасындағы фотосинтездің жарық фазасындағы жүретін процесті 3 Д вариантта көрсету арқылы түсіпдіріп, сипаттау.


  1. 2 Топ. «Суреттер сөйлейді» әдісі. Фотофосфорланудың жеті сатысын ажыратып, түсіндіру.


  1. Топ. Циклді және циклсіз фотофосфорлануды Венн диаграммасына салып көрсетіңдер?

Овал 3 Овал 4





Дәптермен жұмыс.

ҚБ тапсырмалары.

1 тапсырма.

Әр фотосинтетикалық компонентті молекулаларды атауларымен сәйкестендір









1. күн энергиясы ____________

2. Фотожүйе II ____________

3. оттегі __________

4. сутегі ионы _____________

5. Су ___________

6. хлоропластың электронды тасымалдау тізбегі __________

7. Фотожүйе I ____________

8. НАДФ _________

9. ATФ __________

10. ATФ синтаза ___________

11. хлоропластың сыртқы мембранасы ___________

12. Строма ___________

13. Тилакоид мембранасы __________

14. тилакоид матриксі ______________

2 тапсырма. АТФ хлоропласта қалай қалыптасатынын сипаттаңыз

.....................................................................................................................................................



3 тапсырма.

Жарыққа тәуелсіз кезеңде қолданылатын, жарыққа тәуелді кезеңнің екі өнімін атаңыз.

1. ...............................................................................................................................


2. .........................................................................................................................

  1. Оқушылар бейнематериалдан тақырыпқа жалпы шолу жасап топпен жұмыс орындайды. Суреттерге сипаттама беріп, талдап, дәлелдейді. Венн диаграммасына салып айырмашылғын көрсетеді.

  2. Дәптермен зертханалық жұмыс жасайды

  3. Сабақта белсенді болуға талпынады

  4. Өз-өздерін бағалап отырады.

































Оқушылар дәптермен жұмыс орындайды. Мұғалім ұсынған тапсырмаларды рет-ретімен орындап шығады.














1 тапсырма.

Дескриптор:


  1. Фотосинтез үдерісін сипаттайды;

  2. Фотофосфорлану үдерісін суретпен түсіндіреді;

  3. Циклді және циклсіз фотофосфорланудың айырмашылығын сызба түрінде көрсетіп, түсіндіреді.

Жалпы балл – 3





































Сайт

Киіз үй макеті

Бағалау парақтары

Суреттер

Үлестірмелі материалдар

Ноутбук

Сабақтың соңы

6 мин

Бекіту.




Оқушылар зертханалық жұмыстың қорытындысын шығарып, түсіндіріп, дәптерлеріне жазады


Жалпы балл – әр сұрақ 1 балл


Кері байланыс

2 мин

«Банкомат» әдісі арқылы кері байланыс жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін білу үшін карталар ұсынады

Прямоугольник 1




Овал 1

50%


Овал 2

100%








Үйге тапсырма:

Оқушылар сабақты қаншалықты түсінгендіктерін карталарды банкоматқа салу арқылы білдіреді

«Домбыра» әдісіндегі алған бағаларын қорытындылау












Shape2






























Shape4

Хлоропластың құрылыс кәдімгі пластидтерге тән .Оның қабықшасы екі мембранадан тұрады -ішкі және сыртқы , олардың арасында мембранааралық кеңістік бар . Хлоропластың ішінде ішкі мембранадан күрделі тилакоидты құрылым түзіледі . Хлоропластың ішінде гель тәрізді сұйықтық строма деп аталады .



Shape3

Стромада хлоропластың сақина тәрізді ДНҚ молекуласы болады, РНҚ мен рибосомалары прокариоттыкы сияқты. Ендеше бұл өздігінен кейбір нәруыздарды синтездей алатын,

жартылай автономды органоид.Эволюция үрдісінде хлоропластар басқа жасушалардың ішінде тіршілік еткен цианобактериялардан шыққан деп есептейді












Shape5

Әрбір тилакоид стромадан бір қабатты мембранамен оқшауланады . Тилакоидтың ішіндегі кеңістік люмен деп аталады . Тилакоидтар хлоропластың ішінде граналарға бірігеді .Граналар саны әртүрлі.Граналар өзара ұзынша келген тилакоидтармен - ламеллалармен байланысқан , жалпы тилакоидтың пішіні диск тәрізді.





Shape6

Хлоропластың құрылысы оның фотосинтездеу қызметімен байланысты . Ол қызметтері стромада және тилакоид мембраналарында жүреді Стромада фотосинтездің қараңғылық фазасы, ал мембранада –жарық фазасы жүреді .Сондықтан оларда әртүрлі ферменттер жүйесі болады стромада еритін Кальвин айналымына қатысатын ферменттер болады



































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!