Материалдар / 7 класс Табиғи қышқылдар және сілтілер. Индикаторлар. Лабораториялық жұмыс №6 «Қышқылдық және сілтілік ерітінділердің ортасын зерттеу»
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

7 класс Табиғи қышқылдар және сілтілер. Индикаторлар. Лабораториялық жұмыс №6 «Қышқылдық және сілтілік ерітінділердің ортасын зерттеу»

Материал туралы қысқаша түсінік
Табиғи қышқылдар және сілтілер. Индикаторлар. Лабораториялық жұмыс №6 «Қышқылдық және сілтілік ерітінділердің ортасын зерттеу» тақырыбына арналған қмж
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Қаңтар 2023
143
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

3 Алға қазақ орта мектебі

Бөлім:

7.3A Химиялық реакциялар

Педагогтің Т.А.Ә.

Баймолда Ж.А

Күні:

9.01.23

Сынып: 7 А,Ә,Б,В,Г

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Табиғи қышқылдар және сілтілер. Индикаторлар.

Лабораториялық жұмыс №6 «Қышқылдық және сілтілік ерітінділердің ортасын зерттеу»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.3.4.1 «қышқылды» және «сабынды» заттардың табиғи қышқылдар мен сілтілер бола алатындығын білу ;

7.3.4.2 әмбебап индикатор көмегімен сілтілер мен қышқылдарды анықтау;

7.3.4.3 «антацидтік заттарды» қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

- «қышқылды» және «сабынды» заттардың табиғи қышқылдар мен сілтілер бола алатындығын біледі ;

- әмбебап индикатор көмегімен сілтілер мен қышқылдарды анықтайды;

- «антацидтік заттарды» қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсінеді.


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

  • Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

  • Оқушылар топқа бөлінеді.

Оқушылар психологиялық жағымды ахуал туғызып, топқа бірігеді.

Оқушылар сап түзеп тұру арқылы 1,2,3 сынып реттілікпен саналу арқылы бірігеді.




Оқулық, жұмыс дәптерлері, құрал саймандары, АКТ




Сабақтың ортасы























2слайдтағы суреттерді не біріктіреді?

Проблемалық сұрақ қою.

Асқазан сөлі - өте агрессивті зат. Тіпті қышқылдықты қалыпты деңгейінде ол мырыш пластинасын немесе тот баспайтын болаттан жасалған жұқа ұстараны еритуге әбден қабілетті.

Тұз қышқылы - қуатты бактерицид. Азық-түлікпен асқазанға түскен бактериялардың көпшілігі, оның әрекеті арқылы өледі. Асқазан сөлінде тұз қышқылының концентрациясы оның жалпы көлемінің 0,4-0,5% -дан аспауы тиіс. Сондықтан дәрігерлер науқастың төмендетілген асқазан сөлі қышқылдығына кездейсоқ уайымдамайды.

«Суреттерді жина» слайд бойынша жұмыс.

Проблемалық жағдаят туғызу

Қауіпсіздік ережесі (Лаб. жұмыс жүргізу кезіндегі басындағы, ортасындағы және соңындағы)

Химиялық диктант – сөйлемге сәйкес мағналы сөздерді қойыңыз.

ҚЫШҚЫЛДАРМЕН ЖҰМЫС ЖАСАУДЫҢ ҚАУІПСІЗДІК ЕРЕЖЕСІ

Қышқыл мен сілтілер терінің және т.б. химиялық _________________тудырады.

Қышқыл төгілген жағдайда: бірінші _________ құтыға құю керек, кейін ____________.

Алғашқы көмек.

Терінің қышқыл тиген жерін шамен ____________ минут _________ салқын ағынымен ________. Одан кейін ___________ күйген жерін___________ _______ сулы ерітіндісі сіңірілген дәкемен немесе мақталы тампонмен орайды.

(күйген, судың, қышқылды өңдеу, сумен, біраз , сол, ас содасымен )

Лабораториялық жұмыс №6 «Қышқылдық және сілтілік ерітінділердің ортасын зерттеу»

Бейтараптану реакциясын зерттеу

(Бейтарптану, neutralization)

Қышқыл, сілті

Жұмыс барысы: рН ортасын индикаторлардың (лакмус, фенолфталеин, метилоранж, әмбебап, SPARKқұрылғысының рН датчигі) көмегімен анықтаға болады

Атәжірибесі.

  1. Қарын сөліне ұқсас хлорсутек қышқылы ерітіндісінің рН-ортасын анықтау.

  2. Ерітіндіге «Ренни» дәрісін немесе қыжылдан өзге дәріні салыңыз.

  3. Бақылау жүргізу.

  4. Алынған ерітіндінің рН-ортасын өлшеу.

Втәжірибесі.

  1. Көлемі 1-2мл хлорсутекті қышқыл ерітіндісіненатрий гидроксиді ерітіндісін тең көлемде құю.

  2. Бақылау жүргізу.

  3. Алынған ерітіндінің рН-ортасын өлшеу.

Стәжірибесі

  1. Судың рН-ортасын өлшеу.

А, В және С тәжірибесінің алынған деректерін салыстыру.

Оқушылар суретке қaрап отырып, мұғалімнің жетелеуші сұрақтарына жауап беру aрқылы өткен мәліметтерге еске түсіреді және жаңа тақырыптың мақсатын айтады.
















Мұғaлім түсіндірмесін мұқият тыңдайды.


















Оқушылaр берілген қышқылдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін тиісті сөз қою арқылы құрастырады.





















Оқушылар тәжірибе жасай отырып, кесте толтырады






Хлоросутек қышқылы

«Ренни» таблекасы ерітіндісі

Реакциядан кейінгі

рН және ортасы









Хлоросутек қышқылы

Ас содасы (натрий гидрокарбонаты)

Реакциядан кейінгі

рН және ортасы



































Дескриптор бойынша өз-ара бағалау (парта астындағы стикерлермен )- 2-3 оқушы- стикерлер кімге тап болды





Тапсырма дескрипторы:

1. лабораториялық жұмыс жасаудағы ережелерді қайталайды


ҚБ: «Қошеметтеу» әдісі aрқылы бағалайды.







Тапсырма дескрипторы:

1.Формуланы қолдана отырып сызықтық ұлғaюын дұрыс есептейді.

2. Пaйда болған нәтижелерді түсіндіреді.

ҚБ:«Жіктеу» тәсілі қолдaнылады.













Тапсырма дескрипторы:

-рН ортасын анықтау арқылы қышқылдар мен сілтілерді анықтай алады;

-рН шкаласымен жұмыс жасауды үйренеді


ҚБ: «Диалог және қолдaу көрсету» тәсілі























Слайд -2

















Таратпа қағаз
























рН шкаласы, лакмус, метилоранж, фенолфтолеин, пробиркалар














































Сабақтың соңы

7 мин

Рефлексия. «Aяқталмаған сөйлемдер»

Бүгін мен............................... білдім. ........................................қызықты болды. ......................................қиын болды. ..........................................екенін түсінді.

Оқушылар бүгінгі сaбақтың мaқсaты, тақырыбы бойынша өз ойын айту aрқылы сaбаққа қорытынды жaсaйды.


Слайд-7,8


Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!