Материалдар / 7-сынып "Дара тұлға-Бауыржан Момышұлы " тақырыбы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

7-сынып "Дара тұлға-Бауыржан Момышұлы " тақырыбы

Материал туралы қысқаша түсінік
7-сынып "Дара тұлға-Бауыржан Момышұлы " тақырыбы "Жеңіс күні. Ұлы ерлікке тағзым" бөлімі бойынша ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Сәуір 2024
103
4 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ: 5-сабақ

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Пәні: қазақ тілі

Сыныбы: 7

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы:

Дара тұлға- Бауыржан Момышұлы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.2.4.1 Идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;

7.4.4.5 оқшау сөздердің қызметін түсіну, ажырата білу.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Бауыржан Момышұлы туралы жазылған мәтіндердің мазмұнын түсінеді, тақырыбы мен стилін жалпы салыстыру.

Көпшілігі: Бауыржан Момышұлы туралы екі түрлі стильде жазылған мәтіндердің тақырыбын, құрылымын, мақсатты аудиториясын салыстыру ;

Кейбірі: идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбын, құрылымын, мақсатты аудиториясын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау.

Ойлау дағдыларының деңгейі

талдау

Бағалау критерийлері:

  • Мәтіндердің стилін, тақырыбын анықтайды

  • Құрылымы мен аудиториясын ажыратады

  • Тілдік ерекшелігін салыстырады.

Құндылықтарға баулу

Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім (2-құндылық)

Пәнаралық байланыстар:

Тарих, әдебиет

Алдыңғы білім

Соғыс жылдарындағы Қазақстан

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту





























Сабақтың ортасы:



















Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары түгенделіп, назары сабаққа аударылады. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру.

Б. Момышұлының ұлағатты сөздері:

«Қуыс кеуде болғаннан артық қорқыныш та, қорлық та жоқ», «Ерлік тайсалмас табандылық пен қайтпас қайсарлықтан шығады»

«Халықтық тәжірибе – бүгінге ғана емес, ертеңге де керек қазына»

Әр топ мүшелері өз дәптеріне топқа берілген ұлағатты сөздерді жазып алып, мағынасын ашады. Оны топта оқиды.

Осылай сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды.

Мақсаты:ой жинақтау, топта бірлесе жұмыс істеуге дағдыландыру.

І. ОҚЫЛЫМ АЛДЫ

1-тапсырма. Ой шақыру. «Құпия сөз»

шеврон- жең белгі

1-сөйлем. Солдат шевронды ұзақ таңдады.

2-сөйлем. Шеврон әр әскери солдатқа міндетті.

3-сөйлем. Солдат шевронын түсіріп алды.

4-сөйлем. Шевронды тағу үшін ине жіп іздеді.

5-сөйлем. Ол өзінің жең белгісін-шевронын тағып, ертңгі әскери қызметке дайын болды.

Дескриптор:

  • Б. Момышұлының ұлағатты сөздерінің мағынасын ашып, түсіндіреді;

  • «құпия сөздің» мағынасын ашуда ойланады, өз болжамын ұсынады.

ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек»

ІІ. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ

Оқушыларға екі мәтін таратылады. Екі мәтінді салыстырып, тақырыбын, құрылымын, мақсатты аудиториясын, олардың тілі мен стилінің формасын, ұқсастығын және айырмашылығын сараптаңыз.

«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі

Тапсырма

Екі мәтінді салыстырып, тақырыбын, құрылымын, мақсатты аудиториясын, олардың тілі мен стилінің формасын, ұқсастығын және айырмашылығын сараптаңыз.

1-мәтін

Қаһарман

Мың құбылып тұрса-дағы бар маңы,

Адамзатты алға бастар Ар заңы!

Мір оғындай Момышұлы Бауыржан –

Туа біткен туралықтың тарланы.

Әрбір сөзі жас ұрпаққа – тағылым,

Бойға жиған ақылы мен сабырын,

Өмір бойы шындық үшін күресіп,

Жалғандықтың тіліп түскен тамырын!

Жауынгерді айналдырып құрышқа,

Тайсалмастан кірген талай ұрысқа.

Ұрпағына үлгі болған ғұмырын

Ұқсатамын жарқылдаған қылышқа!

Жүру үшін тура жолдан бұрылмай,

Ар мен Намыс бірге туған ұғымдай.

Біздер үшін рухы биік Бауыржан

Батырлық пен Ақиқаттың туындай!

Ұшқыр ойды от-қайраққа жаныған,

Туған елді өз үйім деп таныған,

Жалындаған жастар керек еліме

Батыр баба қасиеті дарыған!

(«Егемен Қазақстан» Айбатыр СЕЙТАҚ)

2-мәтін

Оқулықтағы ОҚЫЛЫМ мәтіні

Екі мәтіннің ұқсастығы




Екі мәтіннің айырмашылығы



Түрі



Көзделген аудитория (кімдерге арналғандығы)


Мақсаты


Мазмұны


Стилі



Тілі




Мәтіннің тіліне, мақсаты мен мазмұнына сараптама жасау жолдары:

  1. Мәтінді мұқият оқып шығыңыз;

  2. Оқу барысында мәтін стиліне (ресми және бейресми) назар аударыңыз;

  3. Мәтіннің аудиториясын анықтаңыз; яғни бұл мәтінді кімдер оқитыны туралы болжаңыз. Әдетте, аудитория жас ерекшелігіне, қызығушылығына қарай жіктеледі;

  4. Осы мәтін арқылы автор оқырманға қандай ой тастағысы келетінін ойлаңыз. Автордың ойы сіз сараптама жасап отырған мәтіннің мақсаты болады;

  5. Мәтін абзацтарын қысқа мазмұндаңыз; мәтінді мазмұндауда бір-біріне қарама-қайшы пікірлерді атап өтуіңізге болады. Ол кезде төл сөз бен төлеу сөзді пайдаланғаныңыз дұрыс. Соған байланысты автор көзқарасын да келтіруге болады.

  6. Әр абзацтың бір-бірімен байланысын анықтаңыз; әр абзац, әдетте, бір-бірімен логикалық жағынан байланысады немесе жалғаулық шылаулар арқылы байланысады;

  7. Мәтіннің тіліне сараптама жасауда тақырып бойынша термин сөздер мен кәсіби сөздерді анықтап, сол арқылы автордың қай стилде жазып отырғанын растай аласыз. Адамның көңілкүйін білдіретін сөздер, әдетте, көркем әдебиет стиліне тән екендігі ұмытпаңыз.

  8. Әр абзацтың соңғы етістігіне талдау жасаңыз. Олар әр түрлі шақтық формада тұруы мүмкін. Олардың ол формада тұруына түсініктеме беріңіз.


Бағалау критерийі:

Дескриптор:

  • Мәтіндердің стилін, тақырыбын анықтайды

  • Құрылымы мен аудиториясын ажыратады

  • Тілдік ерекшелігін салыстырады

  • стиль түрін анықтайды;

  • мәтіндерді салыстыра алады;

  • тілдік ерекшеліктерін анықтай алады;

  • мәтіндердің негізгі идеясын анықтай алады.

  • бір-бірінің жұмысын тексеріп, бағалай алады.


ҚБ. «Нысана»

ІІІ. ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. «Құндылықтар спектрі» әдісі

  1. Топтар жұмыстарын ауыстырады.

  2. Б ір-бірінің жұмысын дескрипторға сай тексереді.

3.

Фигуралары арқылы бір-бірінің жұмысын бағалайды.

Бағалау критерийі:

Дескриптор:

  • Мәтіндердің стилін, тақырыбын анықтайды

  • Құрылымы мен аудиториясын ажыратады

  • Тілдік ерекшелігін салыстырады

  • стиль түрін анықтайды;

  • мәтіндерді салыстыра алады;

  • тілдік ерекшеліктерін анықтай алады;

  • мәтіндердің негізгі идеясын анықтай алады.

  • бір-бірінің жұмысын тексеріп, бағалай алады.


Сынып оқушылары түгенделіп, назары сабаққа аударылады.

Әр топ мүшелері өз дәптеріне топқа берілген ұлағатты сөздерді жазып алып, мағынасын ашады. Оны топта оқиды.



Б. Момышұлының ұлағатты сөздерінің мағынасын ашып, түсіндіреді;

«құпия сөздің» мағынасын ашуда ойланады, өз болжамын ұсынады.




Оқушыларға екі мәтін таратылады. Екі мәтінді салыстырып, тақырыбын, құрылымын, мақсатты аудиториясын, олардың тілі мен стилінің формасын, ұқсастығын және айырмашылығын сараптаңыз.
















188тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!