Бекітемін: _____________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі
|
Бөлім: |
6-бөлім: Ғаламтор және әлеуметтік желілер. Морфология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Сейтмуратова А |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
15.01.2024 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғаламтор қазақ тілінде. Ғаламторға тәуелділік - ғалам дерті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.О5.Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру 7.Ж3.Мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу 7.ӘТН4.1.1 Етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану. (Келер шақ, түрлері) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялай алады. Тұйық етістікті тілдесім барысында қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ар-ұят құндылығы: адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: Салауатты өмір салтын ұстану. Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут 5 минут Сабақтың ортасы 10 минут 8 минут 6 минут 6 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру «Айна» 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Ой шақыру «Атаулар (терминдер) кестесі»
1-тапсырма Мәтінді мұқият оқы. Негізгі ақпаратты анықта. Мәтін бойынша «Қос сызба» күнделігін толтыр.
1тапсырма А.ауызшы Б тапсырма пікірталас
Тілдік
бағдар.
К Мақсатты келер шақ Ӏс-кимылдын мақсатын білдіреді есімшенің - мақ/-мек жүрнағы Олар ауылға қайтпақ.
Ауыспалы келер шақ Ӏс-қимылдын алдағы уакытта анық іске
асатынын білдіреді –а-е/-й жұрнақтары Біз айтқанды орындаймыз.
Мәтіндегі қарамен жвазылған сөйлемдерді болжалды келер шаққа айналдыру Келер шақтың түрлерін ата? Болжалды келер шақтың жасалу жолдары қандай? -Болжалды келер шақтың жекеше, көпше түрде жіктеп беріңдер.
|
Психологиялық ахуал «Айна» Оқушылар жұптасып, бір-біріне қарама-қарсы тұрады (немесе партада отырып та болады). Олардың біреуі қолдарымен, аяқтарымен, денесімен, бет-әлпетімен әртүрлі қимылдар жасайды, ал екінші оқушы оларды айна секілді қайталайды: оңды сол қылады, солды оң жасайды. Бір минуттан кейін оқушылар рөлдерімен алмасады. Сабақ басында тақтаға тақырып бойынша 3 негізгі атауларды (терминдерді) жазып,оқушыларға оларды мынандай кестеге түрлендіруді ұсынылады.
Мәтінді мұқият оқиды. Негізгі ақпаратты анықтайды. Мәтін бойынша «Қос сызба» күнделігін толтырады.
«Гаджет» сөзіне кластер құрып, ойын дәлелдеп айтады.
Мәтіндегі қарамен жвазылған сөйлемдерді болжалды келер шаққа айналдыру
Оқушылар бүгін сабақ барысында ең ұнаған тұстарын, сабақты қаншалықы меңгергендігін, рефлексия жасайды
.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -негізгі ақпаратты анықтайды, -сызбаны толтырады, -үзінді келтіреді, -түсініктеме береді.
Дескриптор Білім алушы -етістіктерді тұйық етістіктерге айналдырады, -сөйлемдер құрайды |
7-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
Қалыптастырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 7-сынып
Оқулық 7-сынып «Атамұра» баспасы
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бекітемін: _____________
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ
тілі
Бөлім: 6-бөлім: Ғаламтор және
әлеуметтік желілер.
Морфология
Педагогтің тегі, аты,
әкесінің аты :
Сейтмуратова
А
Күні:
15.01.2024
Сынып: 7
ә
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы: Ғаламтор қазақ
тілінде.
Ғаламторға
тәуелділік - ғалам дерті
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары: 7.О5.Мәтін бойынша проблемалық
сұрақтар құрастыру 7.Ж3.Мәтін құрылымын (кіріспе
бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып,
графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген
процесті сипаттап жазу
7.ӘТН4.1.1 Етістіктің есімше, көсемше,
тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында
қолдану. (Келер шақ,
түрлері)
Сабақтың
мақсаты
Мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты
белгілер) ақпаратты
интерпретациялай алады. Тұйық етістікті тілдесім барысында
қолдану
Құндылықтарға баулу Ұлттық мүдде
құндылығы: қазақ тілінің қолдану аясын
кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет
ету. Ар-ұят
құндылығы: адал еңбекті
құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу,
шешім қабылдай білу және жауапкершілікті
сезіну.
Талап
құндылығы: Салауатты өмір салтын
ұстану. Білуге, жаңаны тануға
құштарлық, сыни және креативті ойлау,
дұрыс қарым-қатынас орната
білу.
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//
уақыты
Педагогтің
әрекеті
Білім алушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақтың
басталуы 5
минут 5
минут Сабақтың
ортасы 10
минут 8
минут 6
минут 6
минут Сабақтың
соңы
5
минут Оқушылармен амандасу, қатысуын
түгендеу. 1.Психологиялық ахуал
қалыптастыру
«Айна» 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу
мақсатымен таныстыру;
Ой шақыру
«Атаулар (терминдер)
кестесі» Гаджет Флеш Айпад
Атау туралы білімдері, мағлұматтары,
түсініктері Атау туралы білімдері,
мағлұматтары, түсініктері Атау туралы білімдері,
мағлұматтары, түсініктері
1-тапсырма
Мәтінді мұқият оқы.
Негізгі ақпаратты анықта. Мәтін бойынша «Қос сызба» күнделігін
толтыр.
Үзінді Түсініктеме
1тапсырма
А.ауызшы
Б тапсырма
пікірталас
Тілдік
бағдар.
К
Мақсатты келер шақ Ӏс-кимылдын мақсатын білдіреді есімшенің
- мақ/-мек жүрнағы Олар ауылға
қайтпақ.
Ауыспалы келер шақ Ӏс-қимылдын алдағы уакытта анық іске
асатынын білдіреді –а-е/-й жұрнақтары Біз айтқанды орындаймыз.
Мәтіндегі қарамен жвазылған
сөйлемдерді болжалды келер шаққа
айналдыру
Келер шақтың түрлерін ата? Болжалды келер шақтың жасалу
жолдары қандай?
-Болжалды келер шақтың жекеше, көпше түрде жіктеп
беріңдер.
Психологиялық
ахуал
«Айна»
Оқушылар жұптасып,
бір-біріне қарама-қарсы тұрады (немесе партада отырып та болады).
Олардың біреуі қолдарымен, аяқтарымен, денесімен, бет-әлпетімен
әртүрлі қимылдар жасайды, ал екінші оқушы оларды айна секілді
қайталайды: оңды сол қылады, солды оң жасайды. Бір минуттан кейін
оқушылар рөлдерімен
алмасады.
Сабақ басында
тақтаға тақырып бойынша 3 негізгі атауларды (терминдерді)
жазып,оқушыларға оларды мынандай кестеге түрлендіруді
ұсынылады.
Мәтінді мұқият
оқиды. Негізгі ақпаратты анықтайды. Мәтін бойынша «Қос сызба»
күнделігін толтырады.
«Гаджет» сөзіне кластер құрып,
ойын дәлелдеп айтады.
Мәтіндегі қарамен жвазылған
сөйлемдерді болжалды келер шаққа
айналдыру
Оқушылар бүгін сабақ
барысында ең ұнаған тұстарын, сабақты қаншалықы меңгергендігін,
рефлексия жасайды
.
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен
көзқарастары ауызша
мадақтау
арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде
белсенді қатысуына
ынталандырады
Жарайсың!
Керемет
шешім!
Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан
естімеппін!
Дескриптор
Білім
алушы
-негізгі ақпаратты
анықтайды,
-сызбаны
толтырады,
-үзінді
келтіреді,
-түсініктеме
береді.
Дескриптор
Білім
алушы
-етістіктерді тұйық
етістіктерге
айналдырады,
-сөйлемдер
құрайды
7-сынып
«Атамұра»
баспасы
2017жыл
Қалыптастырушы
бағалауға арналған
тапсырма
лар
жинағы
7-сынып
Оқулық
7-сынып
«Атамұра»
баспасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














