Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
7 сынып ҚМЖ, Қазақстан Тарихы 1 тоқсан.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
7.1 Қазақ-жоңғар соғыстары |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы. Зерттеу сұрағы: Не себепті «Елім-ай» бүкілхалықтық әнге айналды? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.1.1.1 жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістерді және миграциялық процестерді түсіндіру; |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайынсипаттайды Көпшілігі:Қазақхандығыныңбасынатүскеннәубеткезеңдердің негізгі белгілерін анықтайды Кейбірі: Хандықтың ішкі саяси жағдайының тарихи маңыздылығын өз пайымыментүсіндіреді |
Бағалау критерийі |
Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын түсіндіреді |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
(Ұ) «Сұрақты ұстап ал» әдісі 1.1680 -1715 жж Қазақ хандығын кім биледі?
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Мәтінмен жұмыс 1 тапсырма «Құндылықтар иерархиясы» әдісі Құжатпен жұмыс Берілген қызметтердің маңыздылығын талдау 1 саты -Ауыл- ауылбасы 2 саты - Ата-аймақ – ақсақал 3 саты - Ру – рубасы
ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды 2 тапсырма «Үш сөйлем» әдісі тұратын шағын ойменжазыңыз Зерттеу сұрақтары: Қазақ қоғамы қандай әлеуметтік топтар мен таптарға жіктелді? Әрбір әлеуметтік топ өкілдеріқандайқызмет атқарды? Хандардың, би, батырлардыңбасшылықролі, шешімдері қаншалықты маңыздыболды? ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.
3 тапсырма Дереккөздерді талдап болғаннан кейін, оқушыларға Жоңғар хандығы туралы және жоңғарлардың қазақ жеріне басып кіруінің себептері жәйлі сториборд немесе оқиғалар легін (тізбегін) толтыруды сұраңыз. Сторибордты толтыру барысында оқушылар сабақта алған білімдерін қолданады. ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайд Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Дескрипторы:
3.Қорытынды ойыңызды 3 сөйлемнен |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Ең үздік жауап» ҚБ «Мен саған, сен маған» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін Халық әні«Елім – ай»watch?v=snCRREiAmA8 Жоңғар шапқыншылығы Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте Карта ҚБ парағы |
||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Кері байланыс – «БББ» кестесі
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||
Үй тапсырмасы |
Қазақ руларының не себептен өз жерлерін тастап көшіп кеткендерінің себептерін анықтап, көшіп кеткен бағыттарын картадан анықтау |
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
7.1 Қазақ-жоңғар соғыстары |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы. Зерттеу сұрағы: Не себепті «Елім-ай» бүкілхалықтық әнге айналды? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.2.2.1 халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау; |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи дерекөздерді түсіндіру Дәлел |
Сабақтың мақсаты |
Қазақ хандығының ішкі жағдайын, халықтың қиын да қасіретті тағдырын «Елім-ай» әні арқылы сипаттайды; тарихи деректерді қолдана отырып, халық бас сауғалап кӛшкен аймақтарды картадан белгілейді; халық ауыз әдебиетін тарихи дереккӛзі ретінде құндылығын өз ойымен мазмұндап,бағалайды |
Бағалау критерийі |
Халықтың жағдайын өнер туындысы арқылы түсіндіреді |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
(Ұ) «Миға шабуыл»
(Ұ) «Көрсетілім» әдісі Экраннан «Елім-ай» әнінің бейнебаянын көрсету. Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Мәтінмен жұмыс «Елім-ай» әні менің нұсқамда......... 1-қадам: өлең мәтінімен жұмыс 2-қадам: жұпта талқылау 3-қадам: деректерді пайдаланып, ой қорыту 4-қадам: өлең мәтініндегі айтар ойды, шаруашы- лыққа, халық қозғалысына тигізген әсерін талқылап,қорғайды. «Алыптар мен ергежейлілер» ойыны - сергіту «Шығармашылық тапсырма» 1.«Елім-ай» әнін әуенімен орындау 2.Тарихи оқиғадан көрініс (Рөльдік ойын) 3.Халықтың бас сауғалап, көшу бағытын картаға түсіру (Картамен жұмыс) ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма «Фрейер моделі» әдісі Жоңғар шапқыншылығының өндірістік қатынастарға/ шаруашылық қа/мәдениетке тигізген әсеріне талдау жасайды
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» «Алақан-жұдырық» |
Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
|
||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Рефлексия – «Бағдаршам» әдісі
Сабақты қорытындылау:Не себепті «Елім-ай» бүкілхалықтық әнге айналды? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||
Үй тапсырмасы |
Тарыдай шашылған қазағым» эссе жазу. «Елім-ай» әнінжаттау |
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
7.1 Қазақ-жоңғар соғыстары |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы. Зерттеу сұрағы: Не себепті «Елім-ай» бүкілхалықтық әнге айналды? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау; |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи дерекөздерді түсіндіру Дәлел |
Сабақтың мақсаты |
Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын сипаттайды Қазақ хандығының жағдайын әлсіреткен ішкі фактор- ларды анықтайды біртұтас халық жасағын ұйымдастырушы Тәуке ханның рөлін бағалайды |
Бағалау критерийі |
Қазақ хандығының XVIII ғасырдың I жартысындағы ішкі саяси жағдайын түсіндіреді |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
(Ұ) «Миға шабуыл»
Бейнефильммен (бейнеролик,
видео) жұмыс ұйымдастыру. Алғашында
бейнефильмді дыбыссыз көрсетіңіз, оқушылар бейнефильмнің сюжетін
суреттеп, бейнефильмде не туралы айтылуы мүмкін екендігі туралы
болжам жасайды. Содан кейін бейнефильмді қайтадан көрсетіңіз, бірақ
дыбыспен. Оқушылар өз сезімдерімен және ойларымен бір-бірімен
бөлісуі керек. Оқушыларға келесі сұрақтар қойыңыз: Б/ЖОқушыларға жоңғарларды бейнелейтін иллюстрациялар көрсетіңіз. Оқушылардан суреттегі кейіпкерлер кімдер, олар сіздер көрген бейнероликке қандай қатысы болуы мүмкін деп сұраңыз |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
https://www.youtube.com/ watch?v=snCRREiAmA Тақырыптық суреттер |
||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Мәтінмен жұмыс «Детальдарын қос» әдісі «File» әдісі Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдаужасаңыз
«Тұлғаны тап!» сергіту. ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау «Тарихи диктант» .......... хан күшті де ықпалды сыртқы саясат жүргізді.Сөйтіп ол ............. мен .............. әскери одақ құруға қол жеткізді.Бұл шараның арқасында ......... хандығының аумағына .......... қалмақтарының шабуыл жасауынан төнген қатерді тоқтатудың сәтітүсті. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма «Кеңейтілген тапсырма»
«Тәуке хан», «Бөгенбай», «Күлтөбе» сөздерді құрастырып шағын әңгіме құрастыр (20 сөз) ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер Тірек-сызбалар Кесте Карта ҚБ парағы |
||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «Желкенді кеме» әдісі Жасыл - «Сабақ өте ұнады, толық түсіндім» Сары- «Маған әлі де түсініксіздеу » Қызыл- «Сабақты мүлдем түсінбедім» |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||
Үй тапсырмасы |
Тәуке ханның тарихта алатын орны туралы ізденіп келу |
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
7.1 Қазақ-жоңғар соғыстары |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Біртұтас халық жасағының ұйымдастырылуы. Зерттеу сұрағы: Неліктен Ордабасы ел бірлігінің нышаны болды? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау; |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи дерекөздерді түсіндіру Дәлел |
Сабақтың мақсаты |
Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын сипаттайды Қазақ хандығының жағдайын әлсіреткен ішкі факторларды анықтайды біртұтас халық жасағын ұйымдастырушы Тәуке ханның рөлін бағалайды |
Бағалау критерийі |
Қазақ хандығының XVIII ғасырдың I жартысындағы ішкі саяси жағдайын түсіндіреді |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
ББастапқы талпындырушы материал ретінде оқушыларға Құрылтайға арналған Ордабасы тауындағы ескерткіш пен Қарақұм шөліндегі суретті көрсетіңіз. Келесі сұрақтарды қойыңыз: Бұл ескерткіш неге және кімге арналып қойылды? Мұнда қандай оқиғалар орын алуы мүмкін? М Оқушылардың тұжырымдамаларын тыңдап, оларды өткен 1 сабақ материалын еске түсіруді өтініңіз: 1. Жоңғар шапқыншылығы сәтінде Қазақ хандығының саяси жағдайы қалай болды? 2.Жоңғар мемлекетінің себебі/мақсаты қандай еді? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Зерттеу сұрақтары:1. Неліктен Ордабасы құрылтай өтетін жер болып таңдалды? 2.Қарақұм мен Ордабасыдағы құрылтайлар шешімі тарихи оқиғаларға қалай әсер етті? ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау Зерттеу мен талдауЖ Түпдеректермен жұмысты ұйымдастырыңыз (Қосымша 1). Деректерге қатысты сұрақтар:
1-тапсырма. Қарақұмдағы құрылтай жайлы кестені толтырады. ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды 2-тапсырма.Мәтінді қолданып, оқушылар Ордабасы құрылтайы жайлы схеманы толтырады.
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Дескрипторы: - Қарақұмдағы құрылтай эиналысындағы мәселеге талдау жасайды -Ордабасы құрылтай жиналысының мәселесіне талдау жасайды; |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте Карта ҚБ парағы |
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Нені білдім? Нені үйрендім? Нені толық түсінбедім? Немен жұмысты жалғастыру қажет? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
Үй тапсырмасы |
«Неліктен Ордабасы ел бірлігінің нышаны болды?» сұрағы аясында эссе жазу (300сөз)
|
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
7.1 Қазақ-жоңғар соғыстары |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Біртұтас халық жасағының ұйымдастырылуы. Зерттеу сұрағы: Неліктен Ордабасы ел бірлігінің нышаны болды? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.1.1 Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншылығына қарсы жұмылдырудағы рөліне баға беру |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи дерекөздерді түсіндіру Дәлел |
Сабақтың мақсаты |
Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының өткен жерлерін картада белгілейді; халықты жұмылдырудағы Әбілқайыр хан мен Абылай ханның еңбегінсалыстырады; Ел бірлігінің нышаны болған Ордабасы құрылтайының маңызын өздігіншеталдайды |
Бағалау критерийі |
Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншылығына қарсы жұмылдырудағы рөлін анықтайды |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
БОқушыларға Қарақұм мен Ордабасы құрылтайлары жайлы ақпараттық мәтін ұсыныңыз (Қосымша 1). Оқушыларға тарихи оқиғаларды талдап, келесі мәселелерді анықтауға тапсырма беріңіз:
Өз жұмыстарын постер ретінде көрсетуге болады. Постер құрастырдың критерийлері:
Картамен жұмыс. Оқушылар Қарақұм мен Ордабасы құрылтайлары өткен территорияларды картада белгілейді. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
«Төрт шаршы» әдісі-мәтінменжұмыс:
3- Қазақ хандарының жоңғарларға қарсы азаттық күресіндегі ұйымдастырушылық қызметі Тұжырымдамалық карта дайындап,қорғау ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды; «Үш сұрақ» әдісі «Қарақұм мен Ордабасындағы құрылтайда бас қосудың нәтижелері» Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма «Кеңейтілген тапсырма»
ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын. Зерттеу мен талдау Оқушыларға бұл құрылтайлардың маңыздылығын анықтауға тапсырма беріңіз. Сол үшін 5R талдауын қолданыңыз: «ЕНАРА» стратегиясы (5R) маңыздылық кестесі
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушыларға бұл құрылтайлардың маңыздылығын анықтайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «2х2» жұпаралық бағалау «Алақан-жұдырық» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер http://e-history.kz/kz/scorm/course/231 С. А. Едилханова. Казахско – джунгарские взаимоотношения в 17 – 18 вв. Дайк – пресс, 2005
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс– «Қару-жарақ» әдісі «зеңбірек» -сабақ ұнады, толық түсіндім «берен мылтық» -сабақ ұнады, 1-2 сұрағым бар «шоқпар» - қиналдым, сұрағым көп Сабақты қорыту:Әбілқайыр мен Абылайдың қасиеттері туралы нені біледі? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||
Үй тапсырмасы |
Әбілқайыр мен Абылайдың қасиеттері туралы шағын эссе жазу
|
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
7.1 Қазақ-жоңғар соғыстары |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Қазақ-жоңғар шайқастары. Зерттеу сұрағы: Неліктен Аңырақай шайқасы қазақ-жоңғар соғысындағы түбегейлі бетбұрыс деп саналады? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.2.1 Жоңғар шапқыншылығына қарсы күресте танылған хандар мен батырлардың рөлін түсіндіру |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи талдау мен түсіндіру Маңыздылық |
Сабақтың мақсаты |
Аңырақай шайқасын сипаттайды; Аңырақай шайқасын Орбұлақ, Бұланты шайқастарымен салыстырады және талдайды; шайқастағы хандар мен батырлардың ерлігін мәнерлеп, түсіндіреді |
Бағалау критерийі |
Аңырақай шайқасындағы батырлардың ерлігін суреттейді |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
(Ұ) «Серпілген сауал» әдісімен ӛткен сабақты сұрақ –жауап ақылы сұрау. Бастапқы ынталандырушы материал Сурет арқылы тақырыпты ашу
- Ескерткіш кімге немесе қандай оқиғаға арналған? -Жалпы ескерткіш қандай жағдайда қойылады? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Мәтінмен жұмыс 1-қадам: мәтінмен жұмыс 2-қадам: жұпта талқылау 3-қадам: деректерді пайдаланып, тұжырымдамалық карта дайындау; 4-қадам: «Тұжырымдамалық картаны» қорғау. «Сәйкестігінтап»
ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды «Кезбе тілші» әдісі
ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды; Қалыптастырушыбағалауға арналған тапсырма «Тұлғаны таны» әдісі
ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады. Дескриптор -суретті қолдана отырып, Аңырақай шайқасында ерлік кӛрсеткен 3 батырды сипаттайды; -Аңырақай шайқасы алып келген 2 ӛзгерісті айтады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ «Шапалақ» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта ҚБ парағы |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс: «Бес саусақ әдісі» Бас бармақ-басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе қандай болды? Балаң үйрек-бірлесу. Мен топпен немесе жалғыз қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім? Кімге риза болдым? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
таңдауымен ерлік көрсеткен қазақ батыры жайлы ой-толғау жазу.
|
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
7.1 Қазақ-жоңғар соғыстары |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Қазақ-жоңғар шайқастары. Зерттеу сұрағы: Неліктен Аңырақай шайқасы қазақ-жоңғар соғысындағы түбегейлі бетбұрыс деп саналады? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.2.1 Жоңғар шапқыншылығына қарсы күресте танылған хандар мен батырлардың рөлін түсіндіру |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
|
Сабақтың мақсаты |
Аңырақай шайқасын сипаттайды; Аңырақай шайқасын Орбұлақ, Бұланты шайқастарымен салыстырады және талдайды; шайқастағы хандар мен батырлардың ерлігін мәнерлеп, түсіндіреді |
Бағалау критерийі |
Аңырақай шайқасындағы батырлардың ерлігін суреттейді |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
(Ұ)Бастапқы ынталандырушы материал «Галлерея» әдісі «Салқам Жәңгірдің тарихтағы орны» тақырыбындағы мазмұндамаларды талқылау, бағалау Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Мәтінмен жұмыс Зерттеу мен талдау Б/ТДеректермен жұмысты ұйымдастырыңыз Мәтіннің «пирамидасын» толтырыңыз. 1. Дерек не туралы. 2. Негізгі тарихи оқиғалар. 3. Негізгі тарихи тұлғалар. 4. Сіздің қорытындыларыңыз 5. Өзінің жеке пікіріңіз. «Меню» әдісі Түйіндеме жазу – әр жұп өздеріне түскен хан немесе батырға түйіндеме жазады қазақ-жоңғар қатынастары туралы 10 факт жазып алады.
Одан кейін әр топ 10 фактілердің ішінен ең маңызды 3 анықтап, өз таңдауларын негіздейді. Жоңғар шапқыншылықтарына қатысты «сюжеттіккестені» толтыру
ЕББ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады; Қалыптастырушыбағалауғаарналған тапсырма Сурет бойынша берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
ЕБҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды. |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескрипторы
қорытынды ой жазады. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Стикердегі жазба» «Алақан-жұдырық» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «Жақсы сұрақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||
Үй тапсырмасы |
таңдауымен ерлік көрсеткен қазақ батыры жайлы ой-толғау жазу.
|
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
7.1 XVIII ғасырдағы Қазақ хандығы |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
XVIII ғасырдың басына дейінгі қазақ-орыс қарым-қатынастарының тарихы. Зерттеу сұрағы: Неліктен Ресей Қазақстанды Азияға шығудың «кілті мен қақпасы» деп санады? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау; |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи дерекөздерді түсіндіру Дәлел |
Сабақтың мақсаты |
Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын сипаттайды Қазақ хандығының жағдайын әлсіреткен ішкі факторларды анықтайды Біртұтас халық жасағын ұйымдастырушы Тәуке ханның рөлін бағалайды |
Бағалау критерийі |
Қазақ хандығының XVIII ғасырдың басына дейінгі ішкі саяси жағдайын түсіндіреді |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
ТОқушыларға «Аңырақай шайқасы» аниматикасын көрсетіңіз. Оқушыларға берілген бейнематериалды дыбыстауға тапсырма беріңіз. Сол үшін оқушылар бейнематериалға сценарий жазады. Сол үшін оқушылар бұрынғы білімдері мен сабақ барысында алған білімдерін қолдануы қажет.Б Суретпен жұмыс.
ЕББоқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады; |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
«Аңырақай шайқасы» аниматикасыhttps://www.youtube.com/watch?v=KJIKEF_1r0M қырыптық суреттер |
||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Зерттеу сұрақтары:1. Қазақ-жоңғар соғысының қандай шайқастары оңтайлы нәтижелерге әкелді?2. Жоңғар агрессиясына қарсы күресте хандар мен батырлардың рөлі қандай болды?Мәтінмен жұмыс Оқушыларға мәтіндерді оқып шығып, келесі тапсырмаларды орындауға ұсыныс беріңіз:
Содан кейін аталған мәтіндерді тұжырымдап, Бұланты шайқасы туралы қысқаша тезис құрастырып, оның тарихи маңыздылығын ашып көрсетуді сұраңыз. ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды; «Мозаика» әдісі 1. Тәуке хан тұсындағы Қазақ хандығының ішкі жағдайы 2.Тәуке хан тұсындағы қазақ-орыс қатынасы 3. Қазақ хандығы мен Ресейдің ішкі саяси жағдайын салыстыру ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын. «Сократ шеңбері» Оқушылар ішкі және сыртқы шеңберлерге тұрады да ішкі шеңбердегілер сыртқы шеңбердегілерге тақырып ойынша өз түсінгенін айтады.Сыртқы шеңбер алған алған мәліметтерін екі адамнан кейінгі адамға жеткізеді. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма «Кеңейтілген тапсырма»
ЕБҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескрипторы 1.«Жеті жарғы» заңдар жинағының 5 бӛлімі бар екенін айтады
5.«Отар» сӛзінің анықтамасын біледі |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Кері байланыс - «Шолиер» табақшасы Бағалау критерийлері: «Сабақ өте ұнады, толық түсіндім» - жасыл «Сабақ ұнады, түсіндім, 1-2 сұрағым бар» - сары «Сабақ қиындық келтірді, түсінбедім» -қызыл Сабақты қорытындылау: Қазақ қоғамында сеператизмнің күшеюіне не әсер етті? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
Тәуке ханның тарихта алатын орны туралы ізденіп келу |
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
7.1 XVIII ғасырдағы Қазақ хандығы |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
XVIII ғасырдың басына дейінгі қазақ-орыс қарым-қатынастарының тарихы. Зерттеу сұрағы: Неліктен Ресей Қазақстанды Азияға шығудың «кілті мен қақпасы» деп санады? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи дерекөздерді түсіндіру Дәлел |
Сабақтың мақсаты |
XҮIII ғас. басындағы қазақ хандығының сыртқы саясатын сипаттайды; Ресейдің қазақ хандығына жақындауының себеп-салдарын анықтайды; К: Ресейдің отаршылдық саясатына өзіндік баға береді |
Бағалау критерийі |
Ресейдің отаршылдық саясатының қазақ халқына тигізген әсерін түсіндіреді |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
МСуреттермен жұмысты ұйымдастырыңыз.
Болжау.Суреттердің негізінде оқушыларға тарихи оқиғалардың барысын болжауға тапсырма беріңіз:
Оқушылар бұрынғы сабақтар алған білімдерін қолдана алады. Осылайша, олар болмажды оқиға желісін құрастыра алады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Зерттеу сұрақтары:1. Аңырақай шайқасының барысы қандай болды?2. Хандар мен батырлардың рөлі қандай болды? Мәтінмен жұмыс 1. Қазақ-орыс қатыныстары; 2. Тәуке ханның сыртқы саясаты; 3.ХҮІІІ ғас. Басындағы Қазақ хандығының сыртқыжағдайы. «Концетуалды кесте»
ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма – «Кеңейтілген тапсырма»
2.Аяқталмаған тезис Отар Дипломатия Елшілік Империя - Әскери бекініс 3.Суретке қарап, әңгіме құрау Кілт пен қақпа ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескрипторы |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ «2х2» жұпаралық бағалау ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «Үміт ағашы» Бүгінгісабақмаған ұнады. Бұл сабақтаменүшін қиынболды. Мұғалімге айтарұсынысым Сабақты қорыту:Неліктен Ресей Қазақстанды Азияға шығудың «кілті мен қақпасы»деп санады?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
Қазақстан Ресей үшін Азияға шығудың «кілті мен қақпасы» болды» эссе жазу. (20- 30 сөз)
|
«№... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары-
Бөлім: |
7.1 XVIII ғасырдағы Қазақ хандығы |
Педагог:Кожаназарова У С |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
XVIII ғасырдың басына дейінгі қазақ-орыс қарым-қатынастарының тарихы. Зерттеу сұрағы: Неліктен Ресей Қазақстанды Азияға шығудың «кілті мен қақпасы» деп санады? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи талдау мен түсіндіру Себеп пен салдар |
Сабақтың мақсаты |
XҮIII ғас. басындағы қазақ хандығының сыртқы саясатын сипаттайды; Ресейдің қазақ хандығына жақындауының себеп-салдарын анықтайды; : Ресейдің отаршылдық саясатына өзіндік баға береді |
Бағалау критерийі |
Ресейдің отаршылдық саясатының қазақ халқына тигізген әсерін түсіндіреді |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
МСуреттермен жұмысты ұйымдастырыңыз.
Болжау.Суреттердің негізінде оқушыларға тарихи оқиғалардың барысын болжауға тапсырма беріңіз:
Оқушылар бұрынғы сабақтар алған білімдерін қолдана алады. Осылайша, олар болмажды оқиға желісін құрастыра алады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Зерттеу сұрақтары:1. Аңырақай шайқасының барысы қандай болды?2. Хандар мен батырлардың рөлі қандай болды? Мәтінмен жұмыс 1. Қазақ-орыс қатыныстары; 2. Тәуке ханның сыртқы саясаты; 3.ХҮІІІ ғас. Басындағы Қазақ хандығының сыртқыжағдайы. «Концетуалды кесте»
ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма – «Кеңейтілген тапсырма»
2.Аяқталмаған тезис Отар Дипломатия Елшілік Империя - Әскери бекініс 3.Суретке қарап, әңгіме құрау Кілт пен қақпа ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ «2х2» жұпаралық бағалау ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «Үміт ағашы» Бүгінгісабақмаған ұнады. Бұл сабақтаменүшін қиынболды. Мұғалімге айтарұсынысым Сабақты қорыту:Неліктен Ресей Қазақстанды Азияға шығудың «кілті мен қақпасы»деп санады?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
Қазақстан Ресей үшін Азияға шығудың «кілті мен қақпасы» болды» эссе жазу. (20- 30 сөз)
|
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
7.1XVIII ғасырдағы Қазақ хандығы |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталауы. Зерттеу сұрағы: Әбілқайыр ханның Анна Иоанновна патшайымға жазған хатының себептері мен салдары қандай болды? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау; |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи талдау мен түсіндіру Себеп пен салдар |
Сабақтың мақсаты |
империя, отар, форпост, редут, сепаратизм ұғымдарының мағынасын зерделейді; Тәуке, Әбілқайыр, Қайып хандардың т.б. тұлғалардың тұлғалық ерекшеліктерін тұжырымдайды; Қазақ хандығының Ресей империясына қосыла бастауына итермелеген себептер мен оның салдарын анықтайды |
Бағалау критерийі |
Қазақ хандығының Ресей империясына қосыла бастауының себептерімен салдарын анықтайды |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
(Ұ)Бастапқы ынталандырушы материал «Ой қозғау» - Қазақ хандығы құрылғаннан бергі хандарды атап шығайықшы? Сол хандардың ішінде кімдердің қызметін ерекше атап өтер едің? (М) Ендеше, бұл оқиғаның барлығы XV-XVII ғғ. өткен болса, ал XVIIІ ғас. Қазақ хандығының саяси жағдайы қандай болғанын білгіміз келе ме? Оқушылар сабақ тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Мәтінмен жұмыс «Тұжырымдамалық карта» әдісі 1 Тәуке хан тұсындағы Қазақ хандығы
қосылуының басталуында қалыптасқан алғышарттар ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау «Желпуіш» әдісі Оқушылар бірі сұрақтар жазады, ал жұптың екіншісі сол сұрақтарға жауап жазады. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма «Т» кестесі«Тұлғаны таны» (Тұлғаларға сипаттама беру)
ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. Терминдер Анықтамасы
1 ......; 2........; 3........; 4........; 5......... . ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады. |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескрипторы
5 ұғымды анықтамасымен сәйкестендіреді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс- «Бағдаршам» Жасыл түс – қатты ұнады, осы секілді тапсырмалар көбірек болса; Сары түс – ұнады, бірақ барлығы емес; Қызыл түс – сабақ ұнамады. Сабақты қорытындылау:Әбілқайыр ханның Анна Иоановна патшайымға жазған хатының себептері мен салдарлары қандай болды?» |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
|||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталуы» жаңа ұғымдарды қайталау, «Ресей және Әбілқайыр хан» тақырыбына эссе жазу. |
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
7.1 XVIII ғасырдағы Қазақ хандығы |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталауы. Зерттеу сұрағы: Әбілқайыр ханның Анна Иоанновна патшайымға жазған хатының себептері мен салдары қандай болды? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи талдау мен түсіндіру Маңыздылық |
Сабақтың мақсаты |
Қазақ хандығының сыртқы саяси жағдайын сипаттайды; Әбілқайыр ханның саясатына баға береді; Ресейдің отарлау саясатының оң және теріс факторларын тұжырымдайды |
Бағалау критерийі |
Ресей империясына қосыла бастауының себептерін талдай отырып, Қазақ хандығының сыртқы саясатына баға береді |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
(Б) Ұйымдастыру сәті. Ой шақыру. БЫМСлайд арқылы Анна Иоановнапатшайым мен Әбілхайыр хан портреттері жәнеРесей қабылдауындағы Кіші жүз елшілігінің суреті көрсетіліп, оқушыларға төмендегісұрақтар қойылады:
-Суретті көріп, не туралы ойландыңыз? Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады. (М) Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады.Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. Тарихи концепт (фокус): Себеп және салдар Зерттеу сұрағы: Әбілқайыр ханның Анна Иоанновна патшайымға жазған хатының себептері мен салдарлары қандай болды? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
(Т) «ПАЗЛ» әдісі тақырыпқа байланысты мәтіндер беріледі. 1 Қазақ хандығы сыртқы жағдайы
ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. «Тұлғаларды не байланыстырады?» (Тұлғаларға сипаттама беру)
Кескін картамен жұмыс Шарты: Кіші жүзде салынған бекіністерді тауып белгілеу
ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады. «Сократ шеңбері» әдісі Талқыланатын тақырып: «Әбілқайырдың ордасында Ресей елшілері қалай қабыл алынды?» оқушылар ішкі және сыртқы шеңберлерге тұрады да ішкі шеңбердегілер сыртқы шеңберге тақырып бойынша өз түсінігін айтады. Сыртқы шеңбер алған мәліметтерін екі адамнан кейінгі адамға жеткізеді. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма «Толықтыру кестесі» әдісі
ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын. |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды.
Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» ҚБ «Мен саған, сен маған» «Алақан-жұдырық» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс- «Мұғалімге хат» әдісі Бүгінгі сабақтан алған әсерлері туралы шағын хат жазады. «Сабақты қорытындылау:«Әбілқайыр ханның Анна Иоановна патшайымға жазған хатының себептері мен салдарлары қандай болды?» |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||
Үй тапсырмасы |
Қазақ хандығының Ресей империя-сына қосылуының басталуы» тақырыпты оқу, жаңа ұғымдарды қайталау.
|
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
7.1XVIII ғасырдағы Қазақ хандығы |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты. Зерттеу сұрағы:Дербес Қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі қандай? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау; |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи дерекөздерді түсіндіру Дәлел |
Сабақтың мақсаты |
Абылай хан тұсындағы Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын түсіндіреді. Абылайханныңтұлғалыққасиетінтарихидерек көздерін пайдалану арқылыжіктейді. Абылай ханның ішкі саясатының негізгі бағыттарын талдайды |
Бағалау критерийі |
Абылай хан тұсындағы Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайынтүсіндіреді |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
Ой шақыру. Тақырыпқа шығу. Слайд арқылы үлкен шайқас алдындағы жекпе-жекте айқасқан батырларсуреті (анимация негізінде) көрсетіліп,оқушыларға төмендегідей сұрақ қойылады:
(Жауабы:Үлкен шайқас алдында қарсы жаққа қазақ қолы жағынан жекпе-жекке шыққан жас батыр) Сұраққа жауап алынғаннан кейін, оқушыларға төмендегідей сұрақ қойылады: Аңырақай шайқасында алғадай болған кім? (Абылай) Жауап алынғаннан кейін ғана Абылай хан бейнеленген сурет (анимация негізінде) көрсетіледі
Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады. М Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылғаннан кейін бағалау критерийлеріне, тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. Зерттеу сұрағы:Дербес Қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі қандай? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
1-тапсырма. Жаңа ұғымдармен жұмыс. «Ұғымдардың мағынасын табайық» Сабақ барысында кездесетін жаңа ұғымдардың мағынасын оқушылардың алдын-ала түсінуіне жағдай жасалады.Алдымен тақтаға жаңа ұғымдар мен сөз тіркестері («бытыраңқылық», «үш жүздің басын қосу», «орталықтанған мемлекет») жазылған карточкалар ілініп,оларды белгілі бір тарихи оқиғамен сабақтастырып, берілген сөздердің мағынасын ашу сұралады. Сонан соң топтарға жаңа сөздердің мағынасы жазылған карточкалар таратылып, оларды тақтадағы жаңа ұғымдардың атауларымен сәйкестендіру тапсырылады.
ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау 2-тапсырма. «Ақпаратты бөлісейік» Мәтінмен жұмыс Абылай ханның өмірі туралы мәтіндер таратылады. Оқушылар мәтін мазмұнын оқып, топ ішінде талқылайды.Әр топ Абылай хан өмірінің әр кезеңіндегі өмірдерегі туралы игерген ақпаратты сыныптастарымен бөлісу үшін сынып алдында қорғайды. 1- Бала Әбілмансұр; 2-. Сабалақ батыр; 3-. Абылай хан; ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. (Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма «Кеңейтілгентапсырмалар» «Картамен жұмыс» - Абылай хандығының шекарасын- дағы ӛзгерістердіанықтайды
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды «Орнын тап» кестесі;
«Тарихи диктант» әдісі «Тарихи диктант» Абылайдың аты халық арасында жасында-ақ кеңінен танымал болды. ханның әскери жасағына кірген ол бір шайқастың кезінде « » ұран тастап, Жоңғар қалмақтарының атақты батыры жекпе-жек ұрыс үстінде өлтіреді. ЕБҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды. |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескрипторы Бағалау критерийі: Білу мен түсіну -Абылай ханның өмірі туралы біледі; Дескрипторы: Абылайдың балалық шағынан кемінде 2 маңызды мәлімет анықтайды; Абылайдың бозбала кезінен кемінде 2 маңызды мәлімет анықтайды; . Абылайдың есейген тұсынан кемінде 2 маңызды мәлімет анықтайды. Дескриптор
жерінің аумағын анықтайды;
шекаралық аймақты ажырытады;
сәйкестігін табады;
анықтайды
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Кері байланыс– «Бес саусақ» «Басбармақ» - Бүгін менің білгенім... «Балаң үйрек» - Маған қызықты болды... «Ортан терек» - Маған қиын болды... «Шылдыр шүмек» - Мен түсіндім... «Кішкене бӛбек» - Енді мен істей аламын... Үйге тапсырма:«Интервью» - Абылай ханмен сұхбатхат жазу ( 7-8 сөйлем) Сабақты қорытындылау. Дербес қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рӛлі қандай? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
|
«№.... орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Бөлім: |
7.1XVIII ғасырдағы Қазақ хандығы |
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
Күні: |
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты. Зерттеу сұрағы:Дербес Қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі қандай? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау; |
*Тарихи ойлау дағдысы *Тарихи концепт |
Тарихи дерекөздерді түсіндіру Дәлел |
Сабақтың мақсаты |
Орта жүздің Ресей империясы қосылу алғышарттарын сипаттайды ОртажүздіңРесейимпериясықосылуыныңсебептерін анықтайды Абылайханныңтұлғалыққасиетінтарихидереккӛздерін пайдалану арқылыжіктейді |
Бағалау критерийі |
Орта жүздің Ресей империясына қосылу алғышарттарын түсіндіреді |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
(Б) Ұйымдастыру сәті. Өткен материалды еске түсіру. Ой шақыру.Тақырыпқа шығу. БЫМ«Бұрын, бұрын, қазір, кейін, кейін» әдісіарқылы төмендегідей сұрақтар қойылып, тақырыпқа шығу.
-Суреттің мазмұнына қарай мұның алдында не болуы мүмкін? -Бұл суреттен нені көріп тұрсыз? -Қандай қорытындыға келдіңіз? Қандай сұрақтар туындады? Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады.Оқушылар жауаптарынан кейін бүгінгі өтетін тақырып алдыңғы сабақтағы тақырыптың жалғасы екендігі хабарланады. Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары, бағалау критерийлері таныстырылып, тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. Зерттеу сұрағы:Дербес Қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі қандай? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. О қушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
||||||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Мәтінмен жұмыс Зерттеу мен талдау. -Қазақ хандығындағы ішкі саяси жағдайының шиеленісуі қандай өзгерістергеәкелді? -Орта жүз неліктен Ресей құрамына қосылуға мүдделіболды?
ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын. PETT формуласы. Тарихи оқиғаның өзгерісі мен сабақтастығын талдайық!
ЕББ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады; Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескрипторы Орта жүздің Ресейге қосылуының Кіші жүзбен сәйкес келетін 3 себебін атайды; Орта жүздің Ресейге қосылуының Кіші жүзден өзгеше болуы мүмкін 3 себебін кӛрсетеді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар PETT формуласы
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс– «Бағдаршам» әдісі Жасыл - Мен барлығын түсіндім Сары - Мен орташа түсіндім Қызыл - Ешнәрсе түсінбедім Сабақты қорытындылау. Дербес қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рӛлі қандай? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
«Себеп-салдар» кестесі – Орта жүздің Ресейге қосылу себептері мен салдарларын жіктеу |