Материалдар / 7-сынып. Қыстау

7-сынып. Қыстау

Материал туралы қысқаша түсінік
Қыстау. 7-сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Қараша 2024
36
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Ұйым атауы

Қ. Бекқожин атындағы ЖОМ

Мұғалімнің аты-жөні:

Мусаева Ақжол Тоқтамысқызы

Пән/Сынып:

қазақ тілі, 7-сынып

Тарау немесе бөлім атауы:

2-бөлім: Көшпенділер мәдениеті. Фонетика.

Сабақтың тақырыбы:

Қыстау

Оқу мақсаттары:

7.1.2.1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау;

7.4.2.1 сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану

Сабақ мақсаты:

Әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты автор көзқарасы мен көтерілген мәселені түсініп, диалог, монолог, полилогта көтерілген мәселені талдайды, өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізеді.

Сөйлеу барысында тілдік бірліктерді интонация, кідіріс, екпінді өзіндік орнын, қызметін түсініп қолданады.

Жоспар

Уақыты\кезеңі

Педагог әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау.

2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Мадақтау

презентация т.б.

Өткен білімді еске түсіру




Ой шақыру. Жорға – сұрақ
1.Көшпенділер дегеніміз кімдер?
2. Ежелгі Иран халқының қасиетті кітабы- “Авестада” көшпенділер туралы не айтылған ?
3.Қазақ көшінің ерекшелігін атаңыз?

4.Орта Азия халықтарының негізгі баспанасы қалай аталады?
5.Киіз үйдің негізгі бөлшектерін атаңыз?

6. Жайлау қандай қоныс?

Оқушылар бөлім бойынша өткен тақырып сұрақтарына жауап береді

Мадақтау

Оқулық, дәптер

Жаңа білім
















Сурет бойынша сабақ тақырыбын болжау

Сабақ мақсатымен таныстыру

Оқулықпен жұмыс. 1-мәтін. Оқу талдау.

"Қараша, желтоқсанмен сол бір екі ай,

Қыстың басы бірі ерте,біреуі жәй..

Ерте барсам жерімді жеп қоям деп,

Ықтырмамен күзеуде отырар бай" – деп Абай атамыз айтқаны кез туралы ақпарат беру

Яғни, жыл он екі айда шаруашылықпен байданысты халықтың тұрмысы , күзеу, қыстау, көктеу, жайлаумен байланысы туралы екендігін ашу


Сабақ мақсатына сәйкес монолог, диолог, полилог туралы ережені пысықтау



ЖЖ. 1-тапсырма

Жұптар маусымдық көштер жайлы ақпаратпен танысып, ерекшеліктерін кестеге толтырады.

1. Қыстау- көшпенді халықтардың қыз мезгілінде жылы мекенге қоныс аударуы.

2. Көктеу- көктемгі қоныс,шөптің жаңадан қаулап шыққан кезінде, көктем айларында мал жаятын өріс.

3. Күзеу – салқын түскенде, күз айында қыс жақындай бере қоныстанатын, қыстауға жақын жайылым.

4. Жайлау-   жаз жайлауда отыратын қазақтар үшін, жайлау жерінің шөбі шүйгін, жері құнарлы, суы мол,салқын жер болуы керек. Жайлауда-киіз үймен,әр үй ат шаптырым жерде алшақ тұратын болған.

Грамматикалық тапсырма фразеологиялық антонимді түсіндіру











ТЖ. Жазылым тапсырмасы

1-топ: монолог «Қазіргі қоғамға көшпелі мәдениетті қайта енгізу керек пе?»

2-топ: диалог “Сәні мен салтанаты жарасқан қазақ көші”

3-топ: “Атамның қыстауы” тақырыбында полилог Бағалау критерийі:

Берілген тақырыптарға монолог, диолог, полиог құрау

Оқушылар суретпен тақырыпты болжайды.



Оқушылар Абай өлеңі арқылы жыл мезгілдері туралы , ерекшелігі туралы ақпарат алады

















Оқушылар монолог, диолог және полилог туралы білетін ақпараттарымен бөліседі.







Маусымдық көштер туралы ақпаратпен жұмыс жасайды



































Мысал арқылы тапсырманы түсінеді

Ат ізің салмады - ат ізін құрғатпады;

Жайнаң қақты- көңілі торықты;

Құрылымы жағынан екі түрлі сипатта кездеседі.

Мысалы:аты шықты - аты өшті, беделі артты- беделі түсті.

Екіншісі: ит арқасы қиянда- таяқтастам жер т.б.







Жазылым тапсырмасында топтар берілген тақырыпты ашып жазады



















Дескриптор:

-Мәтінмен танысады;

-Мәтіндегі ақпаратты ажыратады









Өзің өзі бағалау





























Дескриптор:

Тапсырманы нақты түсінеді.

-тақырып бойынша мәтінді диолог, монолог түрінде құрайды.

ҚБ. Өзара бағалау

Презентация


Үй тапсырмасы




Бекіту

Кері байланыс: «Менің баспалдағым»





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ