Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
7 сыныпқа арналған физика пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3 В:Жұмыс және қуат |
Мектеп: Қостанай облысы. Қостанай қаласы. «Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімінің № 115 орта мектебі» ММ |
|||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нактаева Катыря Седыгалимовна |
|||
Сыныбы: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
Сабақтың тақырыбы |
Механикалық жұмыс.Қуат |
|||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.3.8 Механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану |
|||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Механикалық жұмыс және қуаттың формуласын есептер шығаруда қолдану; Басым көпшілігі: Формуланы түрлендіру арқылы жұмыс пен қуаттың арасындағы байланысты табу; Кейбір оқушылар: Механикалық жұмыс пен қуаттың формуласын түрлендіре отырып есептер құрастыру; |
|||
Бағалау критерийі |
Механикалық жұмыс пен қуат мәндерін анықтайды |
|||
Тілдік мақсаттар Физика 7-сыныпқа арналған ОМЖ-ға негізделген |
Тілді оқыту мақсаты: Ең қуатты тасымалдау әдісі туралы өз пікірлерін береді және негіздей алады. Пәндік лексика және терминология: Механикалық жұмыс,механикалық қуат,күш,уақыт, жұмыстың орындалу шапшаңдығы,МВт,кДж. Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері: Механикалық жұмыс орындалу үшін мына шарттар орындалу қажет…. Қуаттың өлшем бірлігі…. Механикалық жұмыстың өлшем бірлігі....... |
|||
Құндылықтарға баулу
|
Есептер шығару барысында топтарда, жұптарда өзара қарым-қатынас жасау формулаларды пайдалану қабілетін дамыту және білімінің қолданылу аясын кеңейту. |
|||
Пәнаралық байланыс |
Математика- механикалық жұмыс және қуаттың формулаларын пайдалана отырып есептер шығарғанда амалдар қолданады. |
|||
Алдыңғы білім |
Күштің түрлері,жол,орын ауыстыру,уақыт,Н,сек қайталайды |
|||
Сабақ барысы |
||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 3 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабақ өткізуге қолайлы «Сәттілік тілеу, амандасу» әдісі бойынша психологиялық ахуал туғызу.«Түстер терапиясы» арқылы 3 топқа бөлу. Мaқcaты: Оқушылардың қарым-қатынасын нығайту; топ ішінде түрлі идеяларды тыңдау, ұсыну. |
Түрлі түсті стикерлер |
||
Топқа бөлу 2 мин |
Топқа бөліну кезінде оқушылардың тақырыпқа деген қызығушылығы оянады. I топ: «Қуат», II топ: «Жұмыс », III топ: «Ватт» Топтағы оқушыларға бағалау парағы беріледі. |
Бағалау парағы |
||
Үй тапсырмасы 7 мин |
Үй тапсырмасын: интербелсенді тақтадан «Ұшқыр ойдан ұтымды жауап арқылы» әдісі арқылы еске түсіру, оқушыларға сұрақтар қою. Дескриптор 1.Механикалық жұмыс анықтамаларын білді. 2.Механикалық қуат анықтамасын білді. 3.Жұмыс пен қуаттың формуласын білді. 4.Механикалық жұмыс пен қуаттың арасындағы байланысты ажырата алды. Бағалау: «Қол шапалақтау» арқылы бағалау. |
|
||
Сабақтың ортасы
Топтық жұмыс 7 мин |
Жаңа материалды меңгерту кезеңі. Жаңа тақырыпты түсіндіруде тақырыпты ашу мақсатында бейнематериалды ұсынамын. «Ой ұштастыру» тәсілі арқылы оқушыларға интербелсенді тақтада «Білім лэнд» арқылы бейне таратпалар корсетеді. Видеоролик көрген соң, әр топқа тақырып бөліп беремін «Постер қорғау» әдісі бойынша тақырыптың мақсатын айқындау: -Қалай ойлайсыңдар : біздің бүгінгі мақсатымыз не? Бейнематериалды көріп ,оқушылардың механикалық жұмыс, қуат туралы түсініктері артады. G.(топпен жұмыс) 1.« «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі арқылы әр топ тақырыпты талдайды. .Бұл тапсырманы бере отырып топпен жұмыс істеу барысында іздену дағдыларын қалыптастырамын. Дескриптор Дескриптор 1.Механикалық жұмыс анықтамаларын білді. 2.Механикалық қуат анықтамасын білді. 3.Жұмыс пен қуаттың формуласын білді. 4.Механикалық жұмыс пен қуаттың арасындағы байланысты ажырата алды. Бағалау: «Қол шапалақтау» арқылы бағалау. |
https://bilimland.kz/ru
Үлестірме қағаздар,А3 парағы
|
||
Жұптық жұмыс 8 мин |
«Қар үйіндісі» әдісі. (Оқушылар жеке жұмыс жасап есеп шығарады, кейін топпен бірлесе отырып бір дұрыс жауабын береді.) І топ «Қуат» 1)Желдеткіш 10 мин-та 1800 Дж жұмыс істейді. Желдеткіштің қуаты қандай? (3 Вт) 2)Жүк көлігі 30 м/с жылдамдықпен бiрқалыпты қозғалып келедi. Егер оның моторының тарту күшi 3000 Н болса, онда ол 10 с-та қандай жұмыс істейді?(9 кДж) Дескриптор
ІІ топ «Жұмыс» 1)Дененің салмағы 60 Н денені 180 дм биіктікке көтеруде атқарылатын жұмыс қандай?(1080Дж) 2)Денелердің тарту күші 5 Н, 6 мин ішінде 100 м жол жүретін дененің қуаты? (≈13,9 Вт) Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау: «Бірін-бірі бағалау» (+,- белгілерімен тексереді.) ІІI топ «Ватт» 1) Денеге 2Н күшпен әрекет етіп, оны 4м қашықтыққа жылжытты. Атқарылған жұмысты тап (8 Дж) 2) "Жигули"автомобилі 3 сағатта 120 кДж жұмыс атқарса , оның қуаты неге тең? (11Вт) Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау: «Бірін-бірі бағалау» Кері байланыс: ауызша жүргізіледі |
Интербелсенді тақта,үлестірме қағаздар,А3 формат,маркер |
||
Сергіту сәті 2 мин |
«Атомдар мен молекулар» әдісі |
|
||
Топтық жұмыс 8 мин |
Бағалау критерийі: Механикалық жұмыс пен қуат мәндерін анықтайды. Ойлау дағдыларының деңгейі: талдау «Екі дұрыс, бір бұрыс» тәсілі (Әр топқа үлестірме қағазда әріптер мен бірліктер беріледі және осы мәндермен екі дұрыс есеп,бір бұрыс есеп құрастырады) І топтың тапсырмасы: N, s, t, F 30 с, 400 м, 600 Вт, ІІ топтың тапсырмасы: F, t, υ, A? 72 км/сағ, 2000 Н, 10 с ІІI топтың тапсырмасы: N, t Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |