Материалдар / 8 сынып . Сабақтың тақырыбы: "Иондық байланыс"
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

8 сынып . Сабақтың тақырыбы: "Иондық байланыс"

Материал туралы қысқаша түсінік
8 сынып "Иондық байланыс" тақырыбына сабақ жоспары.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Наурыз 2024
60
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:1) заттардың бөлшектері:

1.4 Химиялық байланыстардың түрлері

Педагогтің Т.А.Ә.

«Мектеп жанындағы интернаты бар № 42 ЖОББМ» КММ

Каупбаева Айжан Камальбековна

Сынып:

Күні:

Қатысқан оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Иондық байланыс.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


8.1.4.2 иондық байланыстың түзілуін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін болжау;

Сабақтың мақсаты / Бағалау критерийлері

  • Иондық байланыстың түзілуін сипаттайды.


Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу және түсіну. Қолдану.

Алдыңғы білім

8.1.4.1 электртерістілік ұғымына сүйеніп ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру;

Сабақ барысы

Сабақ

тың кезеңі/ уақыт

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар




Басы


8

минут

Оқушылардың көңіл- күйі сұралады. Сыныптағы оқушыларды түгендеу.


Үй тапсырмасын еске түсіру үшін;

Химиялық қосылыстардың тізбесі берілген:

Қандай химиялық байланыс көрсетілген, артығын тап

Жаңа тақырыпты айтамын.

Ой қозғау. Атом құрылысы мен заттар арасындағы сәйкестікті белгілеңіздер

  ( сызықпен байланыстырыңыз)

Металл, бейметалл, инертті газдар атом құрылысының ерекшелігі неде? 2. Аяқталған және аяқталмаған электрондық қабат деген не?

Оқушылар амандасып, орындарына отырады.




Тапсырма jamboard. тақтасында беріледі.






Дәптерге тақыпты,оқу мақсатын жазады.



Сәйкестікті анықтайды.

Дескриптор:

Жай заттардағы химиялық байланыс типін анықтайды; 3 балл

Күрделі заттардағы хим. Байланыс типін анықтайды; 3 балл

Артығын табады;.3 балл

Бағалау: дескриптор бойынша оқушы өзін –өзі бағалайды.

Жеке жұмыс.

Дескриптор:

-Атом құрылысы мен заттар арасындағы сәйкестікті анықтайды: 1 балл

-Электрондық қабаттағы санын нақтылайды. 1 балл


https://jamboard.google.com/u/0/





  1. қосымша









2- қосымша


Негізгі бөлім


5 мин






3 минут




15

минут









§ 37 мәтінді оқып шығуға

уақыт беріледі.


Мәтінмен жұмыс кезінде қарындашпен түртіп белгі қойып отыру ескертіледі.

ЕБҚ (ПДТ)

Мәтінді оқып болған соң,



Видео көреді


Иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілген әрбір ионның түзілу механизмін құрастырып, түсіндіріңіздер










Мәтінді оқи отырып, «түртіп алу» тәсілімен жұмыс атқарады.


ЕБҚ (ақпаратты шағын бөлікке бөліп оқу ұсынылады) «Шағын қадамдар» тәсілі





Жұппен орындайды.


















ҚОРЫТЫНДЫ ЖАСАЙДЫ


Дескриптор :


-магний ионының түзілу схемасын жазады;1 б

- оттек ионының түзілу схемасын жазады;1 б

- кальций ионының түзілу схемасын жазады; 1 б

-хлор ионының түзілу схемасын жазады; 1 б








М.Қ.Оспанова

Қ.С.Аухадиева

Т.Г.Белоусова

Алматы «Мектеп»2019


131-132 беттер.






https://youtu.be/uoYU6VQDUf4

1,42 минут


  1. қосымша





М.Қ.Оспанова

Қ.С.Аухадиева

Т.Г.Белоусова

Алматы «Мектеп» 2019


131-132 беттер.



Соңы


7 минут


2 минут

Сабақты бекіту

Сұрақ: неге металдар электрондарын береді? Ал бейметалдар электрон қосып алады.

Рефлексия

Еркін «Микрофон»


*Мен енді химиялық байланысты жұптаспаған е электрондар түзетінін меңгердім.

*Маған химиялық байланысты сыртқы қабаттағы е электрондар қатысатыны түсінікті.

*Мен ковалентті және иондық байланысты ажырата аламын.


*Маған тақырыптарды әліде қарау керек.


Үйге тапсырма: §37 оқуға, 132 бет 1 жаттығу.



Оқушыларды қорытынды жасауға бағыттау.


Жаратылыстану ғылыми сауаттылыққа арналған тапсырма орындалады.

«Borjomi» суның құрамндағы иондарды дәптерге жазады. 

Кері байланыс еркін «Микрофон»

Әр оқушы өз ойын ауызша айтады.

Кері рефлекция нақты тақырып бойынша беріледі.



Бағалау ; қол шапалақтау, мадақтау













  1. қосымща


  1. қосымша .


Химиялық қосылыстардың тізбесі берілген:


Қандай химиялық байланыс көрсетілген, артығын тап;

Бағалау критерий

Дескриптор

Балл

Әртүрлі қослыстардағы химиялық байланыс типін анықтаңыздар

Жай заттардағы химиялық байланыс типін анықтайды;

3

Күрделі заттардағы химиялық байланыс типін анықтайды;

3

Артығын табады ;

3

Ең жоғары балл


9


  1. қ
    осымша
    Атом құрылысы мен заттар арасындағы сәйкестікті белгілеңіздер ( сызықпен байланыстырыңыз)

Металл, бейметалл, инертті газдар атом құрылысының ерекшелігі неде?


2. Аяқталған және аяқталмаған электрондық қабат деген не?


Дескриптор:

-Атом құрылысы мен заттар арасындағы сәйкестікті анықтайды: 1 балл

-Электрондық қабаттағы санын нақтылайды. 1 балл


3-қосымша.


Иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілген әрбір ионның түзілу механизмін құрастырып, түсіндіріңіздер

Молекулалық формуласы


Ионның түзілу механизмі

NaCl

MgO




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!