Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
8 сынып дүние жүзі тарихы 2 тоқсан қмж
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
8-сынып. Дүниежүзі тарихы. 2-ші тоқсан. Сабақ №1
Пәні |
Дүниежүзі тарихы |
|||||||||||||||||||||||
Мектеп: |
Р.Қошқарбаев атындағы № 50 ЖОМ КММ |
|||||||||||||||||||||||
Мұғалім: |
О.Рустемов |
|||||||||||||||||||||||
Күні: 07.11. 2022 ж |
|
|||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
1917 жылғы Ресейдегі революция |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Ресейдегі самодержавие не себепті жойылды? Большевиктер Уақытша үкіметтің билігін қалай жойды? |
|||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.1 қоғамдық-саяси даму үлгісін сипаттау: әлеуметтік либерализм, әлеуметтік консерватизм, марксизм, социал-демократия 8.1.1.1 тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісінің әсерін сипаттау. |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Тарихи оқиғалардың, атап айтқанда Ресейдегі 1917 жылғы революция тарихындағы жеке тұлғалардың рөлін зерттеу. Қазан социалистік революциясының себеп-салдар байланыстарын түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Бірлескен орта құру. Слайдта II Николайдың және Ресей төңкерісі көсемдерінің портреттері беріледі. Сыныпқа сұрақ қойылады: Кімнің портреттерін көріп тұрсыз? Тарихи тұлғалардың арасында қандай байланыс бар? Қандай тақырыпты қарастырамыз? Әңгіме барысында мұғалім оқушыларды зерттелетін тақырыптың атауына жетелейді. Оқу мақсаттарымен және сабақтың мақсаттарымен таныстырады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Презентация Слайд 1 |
|
|||||||||||||||||||
Жаңа білім |
Терминдермен жұмыс. Терминдер мен анықтамаларды сәйкестендір: Либерализм, консерватизм, коммунизм, социализм. Тапсырма 1. 1917 жылғы революцияға дейінгі Ресейдегі әртүрлі саяси топтар туралы кестені мұғалімнен алған ақпараттық парақты пайдаланып толтырады. Бұл топтарға мыналар кіреді:
Тапсырма 2. Ақпан төңкерісі туралы бейнефильмді немесе революция туралы мәтінді қарайды. Оқушылар топта Ресейдегі революцияның себептерін жіктеп, фактілер мен мысалдар келтіріп, "фишбоун" әдісін қолданады.
«Сәуір тезистері» дереккөзімен жұмысты ұйымдастыру. Тапсырма: 1. Құжатты оқып, революциядағы большевиктердің негізгі міндеттерін мәтіннен бөліп алыңыз. 2. Уақытша үкіметтің қағидаларына қайшы келетін большевиктердің әрекеттеріне мысалдар келтіріңіз.
|
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Оқушылар таныстырылымын дайындайды және сыныптың алдында қорғайды.
Дескрипторлар: - тараптарды қолдаған әлеуметтік қабаттарды анықтайды; - партияның мақсаттарын анықтайды; - мүмкін талаптарды анықтайды Дескрипторлар: -1917 жылғы Ресейдегі революцияның 5 себебін біледі; -төңкерістің себептерін әлеуметтік-экономикалық, саяси, әскери және т.б-ға жіктейді және бір-екі факті келтіреді
Дескрипторлар. 1. Большевиктердің төңкерістегі 4 міндетін анықтайды. 2. Уақытша үкіметтің қағидаларына қайшы келетін большевиктердің іс-әрекеттеріне 3 мысал келтіреді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Оқушылар сыныптастарын берілген критерийлер бойынша бағалайды.
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
|
Презентация Слайд 5
http://www.youtube.com/watch?v=VjEcIHeP828 Ақпан төңкерісі туралы
ақпараттық мәтін https://www.youtube.com/watch?v=H233VGxMITw Ақпан төңкерісі |
|
|||||||||||||||||||
Бекіту
|
Сабақтың қысқаша мазмұны Жеделхат: Жеделхаттың бланкілерін таратып, телеграмма жазу ұсынылады. Онда Ресейдегі самодержавиенің не себепті құлағаны туралы пікірін білдіреді. Қысқа жазба - мәтін 10 сөзден аспасын (үш жеделхат қарастырылады) Үй тапсырмасы: 1917 жылғы Ресейдегі революция кезіндегі тарихи тұлғалардың рөлі туралы презентациялар дайындайды( IIНиколай , Ленин, Троцкий, Керенский және т.б.) |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
|
|
|||||||||||||||||||
Кері байланыс |
«Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі. Мен бүгін білдім... Мен бүгін сезіндім... Мен келесі сабақта білгім келеді ...
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|
|||||||||||||||||||
Тексерілді:
|
|
8-сынып. Дүниежүзі тарихы. 2-ші тоқсан. Сабақ №2
Пәні |
Дүниежүзі тарихы |
||||||||||||||||||||||
Мектеп: |
Р.Қошқарбаев атындағы № 50 ЖОМ КММ |
||||||||||||||||||||||
Мұғалім: |
О.Рустемов |
||||||||||||||||||||||
Күні: 14.11. 2022 ж |
|
||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
1917 жылғы Ресейдегі революция |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Большевиктер Уақытша үкіметтің билігін қалай жойды? Неліктен қоғам «қызылдар» мен «ақтарға» қақ жарылды? |
||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.1.1 тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісінің әсерін сипаттау |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан социалистік революциясының әсерін сипаттайдыәлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан социалистік революциясының әсерін баяндайды әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан социалистік революциясының әсерін тұжырымдайды |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушыларға сурет қиындылары беріледі, сол қиындыдағы суреттерді құрастыра отырып жаңа тақырыпқа түсінік береді.
Тақырып ашу. Бейнебаянға пікір білдіру. «: пролетариат и буржуазия» «Инсерт-түртіп алу» әдісі бойынша төмендегі кестені толтырады.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
Мадақтау |
https://www.google.com/imgres?imgurl
БББ кестесі Бейнебаянhttp://www.youtube.com/watch?v=WUlGow3n7CY
|
|
||||||||||||||||||
Жаңа білім
|
1 тапсырма: Талқылау оқыта үйрету» әдісі арқылы өз жұбымен оқулықпен жұмыс жасайды 1.Қазан революциясының болу себебін анықтаңыз 2.Әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан социалистік Революциясының қандай әсері болды? 4.Революцияның Алаш партиясымен байланысы болды ма? 5.Ақпан және Қазан революцияларының айырмашылығын ата... Саралау: Тапсырма тәсілі бойынша пікір парақшасы беріледі. Қолдауды қажет ететін оқушылар үшін пікір келтірілген парақшалар беруге болады, дайын пікір бойынша әрі қарай өз ойларын айту жеңілірек және сұрақтармен жетелеуге болады.
Саралау: Тапсырмалар оқушының деңгейіне қарай беріледі, дәлелдемелер келтіру кезінде мұғалім тарапынан және құрдастарынан қолдау алады. 2 тапсырма: «5 R маңыздылық кестесі»
«Талдау шеңбері» .Оқушылар шеңбер құрап, тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан социалистік революциясының әсерін талдайды. Жалпы тарихи ұғымдар беріледі. Тақырыпқа байланысты сөздерді теріп жазады.
Буржуазия, революция, Петроград, кеңес үкіметі, Лендлиз, Шлиффен,
Сөздербанкасы
Біздің тақырып т
|
Дескриптор -қазан Революциясының болу себебін анықтайды -Әлеуметтік құрылымның өзгерісін сипаттайды -Революцияның Алаш партиясымен байланысын салыстырады -Ақпан және Қазан революцияларының айырмашылығын ажыратады
Дескриптор Тарихи оқиғалардың маңызын анықтайды. Әлеуметтік құрылымының өзгерісін сипаттайды. Қазан революциясының әлеуметтік құрылымға әсерін айқындайды. Қазан революциясының әсерін бүгінгі күнмен байланыстырады. -ХХ ғ-ң І ширегіндегі әлеуметтік құрылымның жүйесін тұжырымдайды. Дескриптор Тарихи оқиғалардың маңызын анықтайды. Әлеуметтік құрылымының өзгерісін сипаттайды. Қазан революциясының әлеуметтік құрылымға әсерін айқындайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
«Сөздербанкасы» әдісі. |
Презентация Дидактикалықматериал: ақ және қызыл қозғалыстарының бағдарламасы
Таратпа материалдар
Тақырытықтық ақпараттық мәтін
5R маңыздылық кестесі
Талдау шеңбері |
|
|
|||||||||||||||||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Азаматтық соғыстан қандай сабақ ала аламыз? Все рядком лежат Не развесть межой. Поглядеть: солдат Где свой, где чужой Белый был – красным стал: Кровь обагрила. Красным был – белым стал: Смерть побелила. М. Цветаева Үйге тапсырма Неліктен қоғам «қызылдар» мен «ақтарға» қақ жарылды? |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|
|
|||||||||||||||||
Кері байланыс |
К ері байланыс: «Құнды мәлімет» пирамидасы 1.Есте сақтау керек 1 маңызды мәлімет. 2.Менің көбірек білгім келетін 2 мәлімет. 3. Мен білген 3 мәлімет. 4. Мен үйренген 4 мәлімет |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|
|
|||||||||||||||||
Тексерілді:
|
|
|
8-сынып. Дүниежүзі тарихы. 2-ші тоқсан. Сабақ №3
Пәні |
Дүниежүзі тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Мектеп: |
Р.Қошқарбаев атындағы № 50 ЖОМ КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалім: |
О.Рустемов |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 21.11. 2022 ж |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
1917-1924 жылдарда Ресей қаншалықты өзгерді? Азамат соғысы және шетел интервенциясы. «Әскери коммунизм» саясатынан жаңа экономикалық саясатқа көшу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.1.1 тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісінің әсерін сипаттау; 8.2.1.1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісінің әсерін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Ой қозғау 1905-1907 жылдары Ресейде қандай оқиға болды? Тарихи оқиға шығу себептері қандай? Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
https://youtu.be/d08_cCIh0joМұғалім презентациясы |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс «1917 жылғы екі революция кезеңіндегі Қазақстан» Сұраққа жауап беру Ақпан төңкерістерінің негізгі себептері: - Экономикалық күйзеліс. - Майдандағы орыс әскерінің жеңілісі. - Жұмысшы қозғалысының күшеюі. 1-тапсырма
|
Мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды
Сәйкестендіру кестесімен жұмыс жүргізеді
Ақпан төңкерісінен кейін уақытша үкіметтің жүргізген шаралары тақырыбына сәйкестендіреді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін
Ақпан төңкерісінен кейін уақытша үкіметтің жүргізген шаралары тақырыбына сәйкестендіру кестесін
Таратпа материалдар |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау 1. 1917 жылы Ресейдегі ақпан төңкерісінен кейін үштік өкімет орнады. 2. Кеңес үкіметінің көтерген мәселелері: Шаруарларға-жер Жұмысшыларға-8 сағаттық жұмыс күні Халыққа -бейбітшілік беру. 3. 1917 жылы 5 мамырда «Қара жұмысқа алғандарды еліне қайтару туралы» қаулы қабылданды. 4. Уақытша үкімет бағыты-социализм құру. 5. Әулиеата мен Меркеде «Қазақ жастарының революцияшыл одағы» құрылды. 6. Уақытша үкімет 1917 жылы наурыз сәуірде құрылды Үйге тапсырма 1917-1924 жылдарда Ресей қаншалықты өзгерді? |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс |
Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:
|
|
8-сынып. Дүниежүзі тарихы. 2-ші тоқсан. Сабақ №4
Пәні |
Дүниежүзі тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Мектеп: |
Р.Қошқарбаев атындағы № 50 ЖОМ КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалім: |
О.Рустемов |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 28.11. 2022 ж |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
1917-1924 жылдарда Ресей қаншалықты өзгерді? Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының құрылуы. Әміршіл-әкімшіл жүйенің қалыптаса бастауы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.1.1 тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісінің әсерін сипаттау; 8.2.1.1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісінің әсерін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Ой қозғау 1905-1907 жылдары Ресейде қандай оқиға болды? Тарихи оқиға шығу себептері қандай? Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
https://youtu.be/d08_cCIh0joМұғалім презентациясы |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс «1917 жылғы екі революция кезеңіндегі Қазақстан» Сұраққа жауап беру Ақпан төңкерістерінің негізгі себептері: - Экономикалық күйзеліс. - Майдандағы орыс әскерінің жеңілісі. - Жұмысшы қозғалысының күшеюі. 1-тапсырма
|
Мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды
Сәйкестендіру кестесімен жұмыс жүргізеді
Ақпан төңкерісінен кейін уақытша үкіметтің жүргізген шаралары тақырыбына сәйкестендіреді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін
Ақпан төңкерісінен кейін уақытша үкіметтің жүргізген шаралары тақырыбына сәйкестендіру кестесін
Таратпа материалдар |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау 1. 1917 жылы Ресейдегі ақпан төңкерісінен кейін үштік өкімет орнады. 2. Кеңес үкіметінің көтерген мәселелері: Шаруарларға-жер Жұмысшыларға-8 сағаттық жұмыс күні Халыққа -бейбітшілік беру. 3. 1917 жылы 5 мамырда «Қара жұмысқа алғандарды еліне қайтару туралы» қаулы қабылданды. 4. Уақытша үкімет бағыты-социализм құру. 5. Әулиеата мен Меркеде «Қазақ жастарының революцияшыл одағы» құрылды. 6. Уақытша үкімет 1917 жылы наурыз сәуірде құрылды Үйге тапсырма 1917-1924 жылдарда Ресей қаншалықты өзгерді? |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс |
Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:
|
|
8-сынып. Дүниежүзі тарихы. 2-ші тоқсан. Сабақ №5
Пәні |
Дүниежүзі тарихы |
||||||||||||||
Мектеп: |
Р.Қошқарбаев атындағы № 50 ЖОМ КММ |
||||||||||||||
Мұғалім: |
О.Рустемов |
||||||||||||||
Күні: 05.12. 2022 ж |
|
||||||||||||||
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
Бөлім: |
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың. басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар |
||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Неліктен Мұстафа Кемалді «Ататүрік» деп атады? Осман империясында сұлтан билігінің жойылуы және шетел интервенттеріне қарсы күресі. Мұстафа Кемалдың (Ататүрік) тарихи рөлі. Түркия – зайырлы мемлекет. |
||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.2.1.1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау |
||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығын бағалау; Тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін «зайырлы мемлекет», «этатизм» ұғымдарын қолданыңыз; Жеке тұлғаның мемлекет тарихындағы рөлі туралы қорытынды жасаңыз |
||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Ой шақыру
-Кемал Ататүріктің портретін көрсетемін. Менің ойымша: Түркия халқы неге оны Ататүрік, яғни «түрік халқының атасы» деп атады? Мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығын бағалау; тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін «зайырлы мемлекет», «этатизм» ұғымдарын қолданыңыз; Жеке тұлғаның мемлекет тарихындағы рөлі туралы қорытынды жасаңыз |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Дескриптор М.Кемалдың суретін анықтау Ататүрік атауының себептерін біліңіз |
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады |
https://yandex.kz/images/search?pos=0&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fpbs.twimg.com% |
|
|
|||||||||
Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс Ұлы Отан соғысы кезіндегі Осман империясы INSERT әдісі
мәтін - экскурсия «Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Түркия», кластер 1-тапсырма. Мәтінді өзіңіз оқып, соғыстан кейінгі кезеңдегі Түркияның жағдайын анықтаңыз Тәуелсіз Түркияның қалыптасуына қандай тарихи жағдайлар ықпал еткенін және қандай қиындықтар тудырғанын анықтаңыз? Сабақтың соңында ZHU стратегиясының соңғы бағанына толтырылады, сабақ барысында не білгені және қандай сұрақтардың шешілмегені туралы. 2-тапсырма Бір минуттық баяндама Неліктен түрік халқы Мұстафа Кемалды - Ататүрік деп атады? 3-тапсырма IDEA әдісі бойынша мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалар тақырыбында топтар жұмыс жасай отырып,өз ұстанымдарын қорғайды
|
Дескриптор: Тәуелсіздікке ықпал ететін екі фактіні жазады Тәуелсіздікке кедергі келтіретін екі фактіні жазады
Дескриптор: Тәуелсіз Түркияның қалыптасуына қандай тарихи жағдайлар ықпал еткенін және қандай қиындықтар тудырғанын анықтайды; мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың шығу себептерінен талдау жасайды;
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау
|
Ақпараттық мәтіндер
Тақырыптық суреттер https://yandex.kz/images/search?p=1&text=-%D0%9A%D0%B5%D0%BC%D0%
таратпа материал дар
ҚБ парағы IDEA кестесі |
|
|
|||||||||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Қай мемлекет? ... Бірінші дүниежүзілік соғыстан жеңіліс тапты. Ел экономикасы өте әлсіреді. Соғыстың әскери-саяси нәтижелері одан да ауыр болды: империя құлады, еуропалық әскерлер елді басып алуға кірісті. Батыс Еуропа бөлініп, мемлекет ретінде өмір сүруіне нүкте қоюға тырысты. Бұл жобаны жүзеге асыру Англия, Франция және Грекияға жүктелді. Үйге тапсырма Мұстафа Кемал Ататүрік – Түрік Республикасының негізін қалаушысы |
Оқушылар тақырыпты қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|
|
|||||||||
Кері байланыс |
- мен не білдім, не білдім - не түсініксіз болып қалады - не істеу керек |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|
|
|||||||||
Тексерілді:
|
|
8-сынып. Дүниежүзі тарихы. 2-ші тоқсан. Сабақ №6
12.12.2022. Сунь Ятсеннің үш қағидаты Қытайды қалайша өзгертті?
8-сынып. Дүниежүзі тарихы. 2-ші тоқсан. Сабақ №7
Пәні |
Дүниежүзі тарихы |
|||||
Мектеп: |
Р.Қошқарбаев атындағы № 50 ЖОМ КММ |
|||||
Мұғалім: |
О.Рустемов |
|||||
Күні: 19.12. 2022 ж |
|
|||||
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
ТЖБ |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
|
|||||
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. |
|
|
|
|
|
Жаңа білім |
Оқушылар ТЖБ тапсырмаларыын орындайды. |
|
|
|
|
|
Тексерілді: |
|
8-сынып. Дүниежүзі тарихы. 2-ші тоқсан. Сабақ №8
26.12.2022. Сунь Ятсеннің үш қағидаты Қытайды қалайша өзгертті?
8-сынып. Дүниежүзі тарихы. 2-ші тоқсан. Сабақ №9
Пәні |
Дүниежүзі тарихы |
|||||
Мектеп: |
Р.Қошқарбаев атындағы № 50 ЖОМ КММ |
|||||
Мұғалім: |
О.Рустемов |
|||||
Күні: 09.01. 2023 ж |
|
|||||
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
«Танака меморандумы» қаншалықты қауіпті болды? |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.2.1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеялогиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау; 8.3.1.2 тоталитаризм, әміршіл-әкімшіл жүйе сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғышарттары мен тарихын түсіндіру; 8.4.1.5 1930 жылдардағы құрылымдық экономикалық дағдарыстың нәтижесінде экономикада орын алған өзгерістерді анықтау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Жапонияда Реакцияшыл идеялогиялардың таралу ықпалын талдау, талитаризмнің, әміршіл жүйенің тарихын түсіндіру, 1930 жылғы экономикалық өзгерістерді анықтау. 1930 жылдардағы Жапонияның әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуына реакцияшыл идеялогиялардың және саяси режимдердің қалыптасуының әсеріне талдау жасау. Жапонияның, Германия мен Италияның саяси жүйелерінің қалыптасу алғышарттары мен таралу ықпалын салыстырып, экономикалық дағдарыстың нәтижесінде орын алғанға баға беру. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Ой қозғау» әдісі арқылы бейнефильмнің бір сәтімен (кадр) әдісі арқылы үзінді көрсетіліп, сұрақтар қою арқылы оқушыларды диалогқа тартуға болады. - Кадрда не көрдіңдер? - Мемлекеттің жағдайын қалай сипаттайсындар? - Танака меморандумы туралы не айтасындар? -Жапония мемлекеті үшін, бұл меморандумның маңызы қандай? Мұғалім оқу мақсатын хабарлайды. Stop-кадр — бейнефильмнің бір сәтімен (кадр) әдісі арқылы үзінді көрсетіліп, сұрақтар қою арқылы оқушыларды диалогқа тартуға болады. - Кадрда не көрдіңдер? - Мемлекеттің жағдайын қалай сипаттайсындар? - Танака меморандумы туралы не айтасындар? -Жапония мемлекеті үшін, бұл меморандумның маңызы қандай? Мұғалім оқу мақсатын хабарлайды. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Тақырыптық кесте Таратпа материалдар |
|
|
Жаңа білім |
.Мұғалім оқушыларға Жапония үшін Бірінші дүниежүзілік соғыстың салдарын көрсетеді және айтады: 1. Вашингтон конференциясының шешімдері Жапонияны Қытай нарығындағы артықшылықты жағдайынан айырды. 2. Қытайдағы төңкеріс, шетелдік державалардың тауарларына бойкот, 1927 жылы Жапонияда экономикалық дағдарыс туғызды. 3. Банктердің күйреуі, иенаның құлдырауы, өндірістің құлдырауы, проблемаларды сыртқы экспансия арқылы шешуге деген ұмтылысты тудырды. Тапсырма «Майкл портердің 5 күші» талдауына қоғамның әлеуметтік өмірдегі өзгерістерге реакцияшыл идеялогиялардың таралу ықпалын талданыз. Тапсырма 1930 жылдардағы құрылымдық экономикалық дағдарыстың нәтижесінде экономикада орын алған өзгерістерге баға беріңдер. «ПОПС формуласы» әдісі. Жеке жұмыс. Менің ойымша, ... Себебі, ... Мысалға, ... Қорытындылай келе, ... |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дискриптор: Әлеуметтік өзгерістерді талдайды. Реакцияшыл идеологияныны талдайды тиым салынған деректерді көреді. Пайда болу қауіпін атайды Дескриптор: -бүгінгі өмірмен байланыстырады; -жаңашылдығына баға береді; -өз пікірін дәлелдеп, қорытындылайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» |
Ақпараттық мәтін Тірек-сызба «ПОПС формуласы» |
|
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Танака меморандумы қаншалықты қауіпті болды? «1930 жылдардағы Жапониядағы саяси режимді фашистік деп санауға бола ма?» Үйге тапсырма «Танака меморандумы» қаншалықты қауіпті болды? |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
|
|
Кері байланыс |
Бүгінгі сабақтан мен не білдім? Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің? Сабақ барысында қандай сұрақ туындады? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
|
|
Тексерілді: |
|
8-сынып. Дүниежүзі тарихы. 2-ші тоқсан. Сабақ №10
Пәні |
Дүниежүзі тарихы |
|||||
Мектеп: |
Р.Қошқарбаев атындағы № 50 ЖОМ КММ |
|||||
Мұғалім: |
О.Рустемов |
|||||
Күні: 16.01. 2022 ж |
|
|||||
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
Бөлім: |
4-бөлім. Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Азия елдері |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Махатама Гандидің идеялары Үндістандағы ұлттық сананың өсуіне қалай әсер етті? |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.2.1.1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Үндістанның тәуелсіздік үшін күресі кезіндегі мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау Кескін картада Пәкістан мен Үндістанның шекарасын белгілейді. М.К.Ганди мен М.Джиннаның көзқарастарын салыстыра алады. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Миға шабуыл Бейнеден не көріп тұрсыз? -Үндістандағы саяси жағдайды қалай суреттейсіз? М.К.Ганди мен М.Джиннаның Үндістан тәуелсіздігі үшін Атқарған қызметтері туралы не айтасыз? |
Оқушылар бейне көрініс бойынша өз ойралыр айтады |
мадақтау |
|
|
|
Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен Үндістанның тәуелсіздік үшін күресі кезіндегі мемлекет пен діннің өзара қатынасын табу. Мәтінен ұлт-азаттық күрес барысындағы негізгі тұлғалар жайында ақпарат жинау. 1- тапсырма: М.К. Ганди мен М.Джиннаның тәуелсіздікке деген көзқарасын салыстыру. 2 айырмашылығын 1 ұқсастығын табады. Әдіс: «Венн диаграммасы» М.К.Ганди М.Джинна М .М 1 . 1. 2. 1. 2. Тәуелсіздікке қол жеткізу көзқарастарын салыстырады. Оқушыларға өздерінің жұмысының нәтижесін топта талқылауын сұраңыз. А. Сухаревтің "Әлем Махатма Гандидің зорлық- зомбылығынсыз» атты мақала мәтіні негізінде құрастырылған жоспарларға сүйене отырып, "Үндістандағы ұлттық сана-сезімнің өсуіне не себеп болды?» деген тақырыпта тұжырым-картасын құрастыру қажет. |
Мәтінмен жұмыс жасайды Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды Дескриптор: Мәтін бойынша негізгі ойды түйіндейді, фактілер келтіреді ВЕНН диаграммасын толтырады Дескрипторлар: -Оқушылар елдегі саяси жағдайды және отарлық езгінің ерекшеліктерін түсіндіреді; -Оқушылар ҮҰК маңыздылығын түсіндіреді; -Оқушылар сантьяграхтың негізгі идеяларын анықтайды; |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» |
Ақпараттық мәтін
ВЕНН диаграммасы
Таратпа материалдар
Ақпаратыққы деректер Үлестрірмелі қағаздар |
|
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Кескін қартамен жұмыс. Үндістан мен Пәкістанның шекарасын сызып көрсетеді. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
|
|
Кері байланыс |
Кері байланыс. Мен нені үйрендім? Маған не қиын болды? Не күрделі болды? Мен енді нені үйренгім келеді? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
|
|
Тексерілді: |
|