Мектеп: № 149
ЖББМ
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Жақсыбекова Нурзия
Таңатарқызы
Сынып: 8 информатика
Қатысқандар саны: Қатыспағандар
саны:
Сабақ тақырыбы: Компьютерлік
жүйелер
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
8.1.3.1- желінің өткізу қабілетін
анықтау
Сабақтың мақсаты
Желінің өткізу қабілетін
анықтайды
Бағалау критерийі
Оқушылар:
-
желінің өткізу қабілетін біледі
-
мәліметтерді тасымалдау жылдамдығын анықтай
алады
-
тасымалданған ақпарат көлемін есептеп, тапсырмалар құрастыра
алады
Тілдік мақсаттар
Оқушылар:
Желінің өткізу қабілетін
түсіндіреді
Тасымалданған ақпаратты, есептеуді
үйренеді
Бөлім бойынша лексика мен
терминология
Желінің өткізгіштік қабілеті-Пропускная
способность сети-Netvwork Bandwidthy
Мәләметтерді тасмалдау жылдамдығы-скорость
передачи данных-Data transfer speed
Құндылықтарға баулу
«Мәңгілік ел» құндылығы. Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы. Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім
алады.
Пәнаралық байланыс
физика, математика,
ағылшын
АКТ
қолдану дағдылары
Сабақ барысында слайдтарды қолдану, интербелсенді
тақтамен жұмыс жасау.
Алдыңғы білім
7.1.3.1
Компьютерлік желілерді
топтастыру
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Уақыты
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
5
мин
Ұй ымдастыру:
Амандасу, оқушыларды түгендеу. «Сый қоржын» әдісі
арқылы оқушылардың көңіл –күйін біліп, топтарға бөлемін. (қоржынның
ішінде құрт болады, қағазға оралған, қағазда «Тәуелсіздік»,
«Мәңгілік Ел» деген жазу болады. Сол таңдалған мәтіндер бойынша
сынып екі топқа бөлінеді)
Оқушыларды «Тәуелсіздік», «Мәңгілік Ел» арқылы 2
топқа бөлемін
I
топ –«Тәуелсіздік»
II
топ – «Мәңгілік Ел»
Оқушылар топтық, жұптық және жекелей
тапсырмаларды орындайды. Оқушылар топ ішінен ақылдаса отырып топ
басшысын сайлап алады. Топ басшысы топ мүшелерінің алған ұпайларын
белгілеп отырады.
Өткенді қайталау.
«Ұтысып
тарту. Ойыншылар екі топқа
бөлінеді» «Сіз білетіннің барлығы» әдісі
бойынша
Оқушылар №1 үлестірмелі материалды талдап,
мұғалімнің сұрақтарына жауаптар ұсынады, содан кейін ұсынылған
видео фрагментті қарастырады және глоссарийде келтірілген негізгі
терминдерді түсінгенін өзін өзі бағалайды.
Жауаптардың мүмкін
нұсқалары:
№1
үлестірмелі материалдың схемасында ЖЕЖ келесі қасиеттері
берілген: бір немесе бірнеше өзара байланысты басқару
орталықтары бар: бірінші
схемада деректердің алмасуы желідегі компьютерлердің барлығының
арасында жүзеге асырылады; екінші схемада – деректердің алмасуы
орталықтандырылып, жеке компьютерден
жүзеге
Білу және түсіну
BilinLand.kz
Желіні топтастыруға байланысты
видео
Сабақтың ортасы
15
мин
10
мин
5
мин
Жаңа
сабақты «Жаппай тарту. Көкпар»,
«Тай
ізімен жүріп өт» әдісімен жаңа сабақты ашу
Әр топтан екі оқушы шығады. Интербелсенді
тақтадан тай іздері көрсетіліп, іздегі суреттерге сипаттама беру
арқылы жаңа сабақтың тақырыбын табыды,
«Сөйлесетін серіктес» әдісі бойынша бойынша
әр топқа тапсырмалар беріледі, бұл тапсырмаларды екі топ оқушылары
талқылап бір-біріне түсндіреді
Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар
«жұмбақ» қойылады. Жауабын үш тілде жазып көрсету
керек.
1
Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да. Ұзындығы жазулы тұр бойында
(сызғыш, ленейка, ruler)
2
Қабат-қабат қаттама, Ақылың болса аттама (кітап,
книга,book)
3
Жұт ... ағайынды (жеті, семь, seven)
4
Өзі сөйлей білмейді, салған ізі сөйлейді (қалам, ручка,
pen)
5Геометриялық негізгі ұғымдар (нүкте,точка,
point)
2
«Дода көкпар» (тұтас
сайысу) әдісі бойынша
-
шығармашылық тапсырма.
«Желінің өткізгіштік қабілеті» тақырыбанды MS
PowerPoint программасында презентаия
құрыңдар.
2.
тапсырма. 20 Кбайт жылдамдыпен 5 секунд ішінде қандай ақпарат
көмемін тасмалдауға болады Q=20Кбит/с.
t=5с
3.
Интербелсенді тақтада дұрыс жауап
шығады. Топ оқушылары сағаттың тілімен өз жұмысын
көршісіне береді. Тапсырманы алған оқушы дұрыс жауабымен салыстыра
отырып бағалайды.
Оқулық 8 сынып
Сабақтың соңы
8
мин
2
мин
«М әре көкпар»
(ұпай жинау) әдісі бойынша
Өлшемі 1687,5 Кбайт файл 1 минутта тасмалданады,
Желінің тасмалдау жылдамдығын анықта
Ке рі байланыс «Бәйгі»
Жарайсың Жақсы
«БББ»
(Білемін, Білдім, Білгім келеді) кестесін
толтырады.
Саралау:
Мен
жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды. Саралау барысында,
оқушылардың бүгінгі сабақты қаншалықты деңгейде меңгергенін нақты
анықтап алдым, тақырыпты барлық бала меңгерді, сабаққа қатыспай
қалыс қалған оқушы болған жоқ, сабақ өте қызықты болды. Мен
берілген уақыт ішінде жоспар бойынша үлгердім, барлық тапсырмалар
уақтылы орындалды. Сонымен қатар әр оқушының іс – әрекетін назарда
ұстау керектігін ұғындым.
Сабақ соңында оқушылар бағалау парағын толтырып,
өзін бағалады. Сол бағалау парағымен сәйкестендіре отырып, мен
қорытынды бағаны қойдым.
Бағалау:
Сабақ барысында қалыптастырушы бағалауды іске
асырамын. Ол үшін берілген әрбір тапсырмаға бағалау критерийі мен
дескрипторлар құрып, жинаған баллдарын
санаймын.
ФИО
Үй
тапсыр
(1-3
ұпай)
Сөйлесетін серіктес
(1-5
ұпай)
Дода
көкпар (2 ұпай)
Мәре
көкпар
(1-3
ұпай)
О
б
М
б
1
2
3
4
5
6
Жалпы ұпай саны: 13 ұпай. «5» - 12-13; «4» - 9-11;
«3» -7-10
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау:
Сабақ барысында оқушылар қауіпсіздік техникасы
ережелері мен тазалық гигиеналық талаптарды сақтайды; жұмыс кезінде
оқушылар жазатын, сызатын құралдарды пайдаланады; жұмысты тек
мұғалімнің көиегімен бастайды; оқу құралдарын тек қажет жағдайда
ғана пайдаланады.
Келесі сабаққа тапсырма
8.1.3.1Желінің өткізу қабілетін
анықтау
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған
ба?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар
болды?
Сабақтың оқу мақсаттары шынайы құрылды. Желінің
өткізу қабілетін анықтауда оқушылар өзіндік бақылау дағдыларын
қолдануды үйренді.Сыныптағы ахуал, өзара түсінісуі жақсы
деңгейде болды. Оқушылар сабаққа белсене қатысты, әр тапсырманы
тиянақты орындап, топта бірлесе жұмыс
жасады.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өтен екі аспектісі (оқыту туралы
да, оқу туралы да ойланыңыз?)
1:
Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.
2:
Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл
бөлу.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?)
1:
Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.
2:
Рефлексия.