|
Пәні: География |
8 сынып |
Уақыты: 22.11.18ж. |
||
|
Тақырыбы: |
Ауаның қысымы және желдер |
|||
|
Мақсаты: |
1. Ауаның қысымы және желдер туралы түсінік беру. 2.Ауа қысымының таралуын ұғындыру. 3.Қазақстан аумағында желдің, атмосфералық қысымның түрлерін ажырата білу |
|||
|
Күтілетін нәтиже: |
1.Ауаның қысымы және желдер туралы білім алды 2.Ауа қысымының таралуын сипаттайды. 3.Қазақстан аумағында желдің, атмосфералық қысымның түрлерін біледі |
|||
|
Керекті жабдықтар: |
Ноутбук, проектор,атлас, кескін карта, стикер, маркер, т.б. |
|||
|
Модульдер: |
|
|||
|
Бағалау |
Қолпаштау және мадақтау |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||
|
Кіріспе 2мин |
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. |
Жұмыс істеуге дайындалады. 2 топқа бөлінеді карточка арқылы) Сынып ішінде ынтымақтастық атмосферасы орнығады. |
||
|
Тұсау кесер 8мин |
Үй тапсырмасын тексеру мақсатында «Сұрақ бізден, жауап сізден» әдісін қолданады. Карточкылардың артындағы сұрақтарға жауап беру Сұрақтар: 1.Ауа массасының неше типі бар? (Арктикалық, қоңыржай, тропиктік) 2.Қазақстанның климатына қай мұхиттар әсер етеді? (Атлант, Солтүстік Мұзды мұхиттары) 3. Тропиктік ауа массасы Қазақстанның қай облыстарын қамтиды? (Қызылорда, Тараз, Жамбыл, Алматы) 4.Трансформация деп нені атаймыз? (Ауа массасының бір жерден екінші жерге ауысуынан қасиетінің өзгеруі оның географиялық типін өзгертеді) 5.Қазақстан қандай климаттық белдеуде орналасқан? (қоңыржай) 6.Континенттік тропиктік ауаны (иран ауасы) не деп атайды? |
Оқушылар карточкыдағы сұрақтарға жауап береді. |
||
|
Негізгі бөлім |
Ой қозғау. Бейне үзінді Сұрақ? |
Бейне үзінді көреді.Сұраққа жауап береді. |
||
|
25 мин Жаңа сабақ Картамен жұмыс |
Осы тақырыпта неге бейне үзінді көрдік деп ойлайсыздар? Бейне фильм не туралы, не көрдіңіз. Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыз? Дұрыс. Ендеше оқушылар бүгінгі жаңа тақырып Ауа қысымы және желдер. Сабақтың мақсатын таныстырам. Дәптерлеріңізді ашып күннің жадын жазып тақырыпты жазыңдар. Жаңа сабақ бойынша слайдтар,арқылы түсінік береді. 1.Топпен жұмыс «Ойлан топтас, бөліс» әдісі арқылы Оқулық мәтінімен жұмыстанып жаңа сабақты талдайды. «Дереккөз» әдісті арқылы Евразияның климаттық картасын пайдаланып, картадан көрсетіп, кескін картаға белгілеу. (Бір-бірін тексеру, алмасу) |
Жаңа тақырыпты анықтады Ауа қысымы және желдер Дәптерге жазады. Оқушылар тыңдайды. 1.Әр топ берілген тапсырманы оқып бір-біріне түсіндіреді. 2. Әр топ өз тапсырмасы бойынша мәлімет береді. Бағалау......? «Жұлдызша арқылы» Картадан бағыттарын көрсетеді. Кескін картаға түсіреді. Бас бармақ арқылы бағалау .....??? |
||
|
Қорытынды 5 мин Үйге тапсырма
Дескриптор Бағалау Рефлексия |
Кері байланыс: «Түймедақ» әдісі арқылы (оқушылар бір-бірден жапырақты суырып жауап береді) 1. Воейков белдеуі қай ендік бойынша өтеді? (50 с.е.) 2. Ебі желінің жылдамдығы қанша ? (60-80 м/с) 3. Қазақстанға антициклондық ауа райын әкелетін ауа массасы (арктикалық) 4. Ебі желін алғаш рет сипаттап жазған ғалым (Ш.Уалиханов) 5. Қазақстан жерінде, қыста Сібір антициклоны орнаған кезде соғатын жел (Қордай) 6. Жоңғар қақпасы арқылы соғатын желдер (Ебі, Сайқан) 7. Сайқан желі қай айларда соғады? (қыркүйек, сәуір) 88-93 бетті оқу, Желдің пайдасы мен зияны туралы эссе жазу. Дескриптор айтам -сіз білесіз 1.Ауаның қысымы және желдер туралы білім алды 2.Ауа қысымының таралуын сипаттай алады. 3.Қазақстан аумағында желдің, атмосфералық қысымның түрлерін біледі. 5,4.5,4. Кері байланыс |
Қағаздағы сұраққа жауап береді. Берілген үй тапсырмасын күнделіктеріне жазу Оқушылар стикерларды жапсырады «Сәттілік сатысы»-ндағы өз орныңызды бағалаңыз. |
||
П
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
8 сынып Сабақтың тақырыбы: Ауаның қысымы және желдер
8 сынып Сабақтың тақырыбы: Ауаның қысымы және желдер
|
Пәні: География |
8 сынып |
Уақыты: 22.11.18ж. |
||
|
Тақырыбы: |
Ауаның қысымы және желдер |
|||
|
Мақсаты: |
1. Ауаның қысымы және желдер туралы түсінік беру. 2.Ауа қысымының таралуын ұғындыру. 3.Қазақстан аумағында желдің, атмосфералық қысымның түрлерін ажырата білу |
|||
|
Күтілетін нәтиже: |
1.Ауаның қысымы және желдер туралы білім алды 2.Ауа қысымының таралуын сипаттайды. 3.Қазақстан аумағында желдің, атмосфералық қысымның түрлерін біледі |
|||
|
Керекті жабдықтар: |
Ноутбук, проектор,атлас, кескін карта, стикер, маркер, т.б. |
|||
|
Модульдер: |
|
|||
|
Бағалау |
Қолпаштау және мадақтау |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||
|
Кіріспе 2мин |
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. |
Жұмыс істеуге дайындалады. 2 топқа бөлінеді карточка арқылы) Сынып ішінде ынтымақтастық атмосферасы орнығады. |
||
|
Тұсау кесер 8мин |
Үй тапсырмасын тексеру мақсатында «Сұрақ бізден, жауап сізден» әдісін қолданады. Карточкылардың артындағы сұрақтарға жауап беру Сұрақтар: 1.Ауа массасының неше типі бар? (Арктикалық, қоңыржай, тропиктік) 2.Қазақстанның климатына қай мұхиттар әсер етеді? (Атлант, Солтүстік Мұзды мұхиттары) 3. Тропиктік ауа массасы Қазақстанның қай облыстарын қамтиды? (Қызылорда, Тараз, Жамбыл, Алматы) 4.Трансформация деп нені атаймыз? (Ауа массасының бір жерден екінші жерге ауысуынан қасиетінің өзгеруі оның географиялық типін өзгертеді) 5.Қазақстан қандай климаттық белдеуде орналасқан? (қоңыржай) 6.Континенттік тропиктік ауаны (иран ауасы) не деп атайды? |
Оқушылар карточкыдағы сұрақтарға жауап береді. |
||
|
Негізгі бөлім |
Ой қозғау. Бейне үзінді Сұрақ? |
Бейне үзінді көреді.Сұраққа жауап береді. |
||
|
25 мин Жаңа сабақ Картамен жұмыс |
Осы тақырыпта неге бейне үзінді көрдік деп ойлайсыздар? Бейне фильм не туралы, не көрдіңіз. Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыз? Дұрыс. Ендеше оқушылар бүгінгі жаңа тақырып Ауа қысымы және желдер. Сабақтың мақсатын таныстырам. Дәптерлеріңізді ашып күннің жадын жазып тақырыпты жазыңдар. Жаңа сабақ бойынша слайдтар,арқылы түсінік береді. 1.Топпен жұмыс «Ойлан топтас, бөліс» әдісі арқылы Оқулық мәтінімен жұмыстанып жаңа сабақты талдайды. «Дереккөз» әдісті арқылы Евразияның климаттық картасын пайдаланып, картадан көрсетіп, кескін картаға белгілеу. (Бір-бірін тексеру, алмасу) |
Жаңа тақырыпты анықтады Ауа қысымы және желдер Дәптерге жазады. Оқушылар тыңдайды. 1.Әр топ берілген тапсырманы оқып бір-біріне түсіндіреді. 2. Әр топ өз тапсырмасы бойынша мәлімет береді. Бағалау......? «Жұлдызша арқылы» Картадан бағыттарын көрсетеді. Кескін картаға түсіреді. Бас бармақ арқылы бағалау .....??? |
||
|
Қорытынды 5 мин Үйге тапсырма
Дескриптор Бағалау Рефлексия |
Кері байланыс: «Түймедақ» әдісі арқылы (оқушылар бір-бірден жапырақты суырып жауап береді) 1. Воейков белдеуі қай ендік бойынша өтеді? (50 с.е.) 2. Ебі желінің жылдамдығы қанша ? (60-80 м/с) 3. Қазақстанға антициклондық ауа райын әкелетін ауа массасы (арктикалық) 4. Ебі желін алғаш рет сипаттап жазған ғалым (Ш.Уалиханов) 5. Қазақстан жерінде, қыста Сібір антициклоны орнаған кезде соғатын жел (Қордай) 6. Жоңғар қақпасы арқылы соғатын желдер (Ебі, Сайқан) 7. Сайқан желі қай айларда соғады? (қыркүйек, сәуір) 88-93 бетті оқу, Желдің пайдасы мен зияны туралы эссе жазу. Дескриптор айтам -сіз білесіз 1.Ауаның қысымы және желдер туралы білім алды 2.Ауа қысымының таралуын сипаттай алады. 3.Қазақстан аумағында желдің, атмосфералық қысымның түрлерін біледі. 5,4.5,4. Кері байланыс |
Қағаздағы сұраққа жауап береді. Берілген үй тапсырмасын күнделіктеріне жазу Оқушылар стикерларды жапсырады «Сәттілік сатысы»-ндағы өз орныңызды бағалаңыз. |
||
П
шағым қалдыра аласыз













