Материалдар / 8 сыныпқа аранлған Танымдық әрекетті түзету сабағына қысқа мерзімді жоспар 1 тоқсанға арналған
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

8 сыныпқа аранлған Танымдық әрекетті түзету сабағына қысқа мерзімді жоспар 1 тоқсанға арналған

Материал туралы қысқаша түсінік
Үйден оқытылатын жеңіл ақыл ой кемістігі бар 8 сынып оқушыға арналған танымдық әрекетті түзету сабағынан 1 тоқсанға арналған қысқа мерзімді жоспар. Мектеп психолгі, дефектолог пайдалануға болады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Қаңтар 2024
151
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
2500 тг 1875 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Есту қабілетін дамыту 1-сабақ

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту

Психологтің аты-жөні:


Сынып:

8

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Есту қабілетін дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.1.1.1 музыкалық аспаптардың дыбысын ажырату

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: естігенін қайталайды, саусақтарымен түрлі жаттығулар жасайды және таныс әндерді әуен үзіндісі арқылы таниды.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.



Сәлеметсізбе?

Жақсы

Бір -біріне жақсы тілектер айтады.













Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі

20 мин

1.«Әуенді тап» ойыны.

Күнделікті айтылып жүрген әуендерді тыңдатып, кімнің әні, аты қандай екенін таптыру.

«Әуендердің жалғасын тап» ойыны

Ана, әке, мектеп, гимнді тыңдатып, жалғасын айтқызу.


Оқушы әуендердің атын табады.

Дескриптор:

Үлестірмелі парақшада зейін қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды

Үлестірмелі парақша

суреттер

«Тәжірибе алаңы»-әдісі

20 мин



1 –тапсырма. 

Мұқият тыңда! Мен айтқан сөздердің бірінші әріпін ата, оларды жансыз және жанды деп екі топқа бөліп жаз.

Құс, тау, оқулық, өзен, ағаш, оқушы, машина, парта, мұғалім, ойыншық

2 –тапсырма. 

«Сөзді аяқтауға көмектес» 
Мақсаты: Фонематикалық есту қабілетін дамыту, жетіспейтін дыбыстарды жалғастыру. 
Құралдар: заттық суреттер 
Ойын барысы: Баланың алдына бір-бірден суреттерді орналастырады, содан кейін сөздің соңғы дыбыстарын аяқтамай айтады. Бала суретке қарап сөзді аяқтауы керек. Ойынды қиындатуға болады: сөзді суретсіз аяқтау, немесе берілген дыбыспен, буынмен аяқта. Мысалы: қал-та, ба-та, қа-л, бал-та, ма-л, ша-л, ба-л. 
Ойын «Қандай аспаптың әуені?»

Оқушының алдына түрлі музыкалық аспап суреттері қойылады. Домбыра, гитара, баян, пианинодан әуендер тыңдатылады. Әуен ойнағанда ,оқушы сол әуен шығатын аспапты табуы керек.

«Қоянға көмек бер» логикалық лабиринт ойыны.

Қоянға сәбізге баруға сызып жол көрсету. Уақытты есептеу, оқушы тапсырманы қанша уақытта орындағанына мән беру.



Берілген тапсырма бойынша көрсетеді, берілген сұраққа жауап береді.


Оқушы суретті алақанмен ептеп құм жазу арқылы өшіріп, келесі суретті салуды көрсетеді.

Дескриптор:

тапсырманы орындай алады

анықтайды

Баланың тапсырманы жақсы орындағаны үшін мадақтау, қолдау .


құмзар.

Жұмыс дәптерлері.

Суреттер


Рефлекцивті коррекциялаушы кезеңі

3 мин

Сабақты қорытындылау Сіз бүгін сабақта қандай ойындар ойнадыңыз? Сізге кайсысы ұнады? Сіз бүгінгі сабақтан не біліп алдыңыз?

Оқушы жауап береді

Смайлик

Жұмыс дәптерлері.



Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Есту арқылы есте сақтау туралы түсінік қалыптасады және таныс әндерді әуен үзіндісі арқылы таниды.

Қандай түсініктерді игерді: Толықтай жауап беру қабілеттері артып, әңгіме барысында көп нәрсені түсініп, білді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Есту арқылы қабылдау қабілеті дамыды.



























Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Көру қабілетін дамыту 2-сабақ

Білім беру ұйымының атауы

«№155 Д. Шыныбеков атындағы орта мектебі» КММ-сі

Бөлім:

Сенсорлық процестері мен кеңістіктік бейімделуін дамыту

Психологтің аты-жөні:

Манабаева Г

Сынып:

8

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Көру қабілетін дамыту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.1.2.1 көлемнің бірнеше параметрлері бойынша заттарды топтастыру: ұзындығы, ені (сериация)

Сабақтың мақсаты

Оқушы істей алады: естігенін қайталайды, саусақтарымен түрлі жаттығулар жасайды. екі қолмен сурет салады, бастырылған немесе шатастырылған бейнелерді ажыратады.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Психологтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Мотивациялық - қозғаушылық

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушымен амандасу, сабаққа дайындығын бақылау.

Сәлеметсің бе?

Көңіл- күйің қалай?

Жағымды көңіл күй тудырамыз.

Орнымыздан тұрамыз,бір-бірімізге қарама-қарсы тұрып жақсы тілектер айтамыз.



Сәлеметсізбе?

Жақсы

Бір -біріне жақсы тілектер айтады.













Ізденуші-ұйымдастырушы кезеңі

20 мин

. Тапсырма

«Сәйкестендіру» Парақшаның екі бетіндегі суреттерді сәйкестендіру және есте сақтап қалуға үйрету. 3 минут уақыттан кейін парақты теріс қаратып қойып, дәптерге есінде қалған суреттеді бейнелеу. Қанша сурет оқушы есінде қалғанына мән беру.



Оқушы парақшада жұмыс жасайды

Ешқандай көмексіз, геометриялық формалар арқылы хайуанаттардың суреттерін салады.

Оқушы өз қалаулары бойынша салады.


Дескриптор:

Үлестірмелі парақшада зейін қабілетін дамытуға арналған тапсырмаларды орындайды

Үлестірмелі парақша

суреттер

«Тәжірибе алаңы»-әдісі

20 мин





«Оралма» жаттығуы.

Қолдарымызды жоғары көтеріп, керілеміз.

Қолымызды созып тұрып оңға, солға бұраламыз.

Қолымызды түсіреміз

Жаттығуды 3-5 рет қайталаймыз.

Л.С.Выготскийдің «Жалпылап айт» әдістемесі

баланың ұғымдық қорының қалыптасу деңгейін анықтау.

Балаларға топтама сөздер оқылып, оларды бір сөзбен қалай атауға болатынын сұрайды.

Мысалы: көйлек, тон, шалбар, етік, бөрік, күрте. Осы аталғандарды бір сөбен қалай айтуға болады?

Бала олар киім деген сөзбен белгіленетінін айтуға тиіс.

Тапсырмалар

  1. Тәрелке, тостаған, қазан, шәйнек.

  2. Қыл қалам, фламастер, қалам, қаламсап

  3. Алма, алмұрт, шие, шабдалы.

  4. Етік, галош, туфли, мәсі.

  5. Қауын, дарбыз, қияр, помидор.

  6. Қайың, қарағай, тал, емен.

  7. Үстел, керует, шкаф, кітап сөрелері.

  8. Өрік, жүзім, алхор, анар.<

    Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
    Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!