Материалдар / 8 сыныпқа арналған жаңартылған мазмұнды бағдарламаға сәйкес алгебра пәнінен қысқа мерзімді жоспарлар жиынтығы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

8 сыныпқа арналған жаңартылған мазмұнды бағдарламаға сәйкес алгебра пәнінен қысқа мерзімді жоспарлар жиынтығы

Материал туралы қысқаша түсінік
8 сыныпқа арналған жаңартылған мазмұнды бағдарламаға сәйкес алгебра пәнінен қысқа мерзімді жоспарлар жиынтығы. Мұғалімдерге дайын сабақ жоспарлар. 2018-2019 оқу жылына арналып құрастырылған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Қазан 2018
776
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Математика 8 -сыныпқа арналған қысқа мерзім жоспарыАптасына 3 сағат, барлығы 102 сағат



Тақырыбы: САБАҚ 7 сыныпқа арналған есептер шығару
Күні,айы:Мұғалімнің аты-жөні:


Сабаққа қатысқан оқушылар саны:Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты8.1.1.10



қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;8.1.1.11



қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану
Сабақ мақсатыБарлық оқушылар:Тақырыпты игере отырып, сендер екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымының формулаларымен, екі өрнектің қосындысы мен айырымының толық емес квадратымен танысады; аталған формулаларды өрнектерді түрлендіру кезінде қолдануды үйренеді


Оқушылардың басым бөлігі:Екі өрнектің қосындысының , айырымының кубының формуласын үйренеді.Формуланы қолданып есепті шығара білуге дағдыланады.



Кейбір оқушылар:Тақырып жайлы танысуарқылы тапсырмаларды меңгереді және білімдерін бекітед, оны ойын жеткізе білуде пайдаланадыФормула арқылы есептер шығару әсілін меңгреді
Жетістік критерийлеріОқушылар натурал сандарды дәрежеге көтере алады,есептер шығарған уақытта оларды дұрыс пайдаланады.

Тілді кмақсаттарСабақ барысындағы математикалық терминдермен танысу.
ҚұндылықтарӨмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрмет, азаматтық жауапкершілік
АКТ дағдысынқолдануИнтербелсенді тақта аудиовизуалды материалды демонстрациялауға қолданылады.
Өмірменбайланыс

ПәнаралықбайланысФизика
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдеріЖоспарланған жұмысРесурстар
Сабақтың басы(2-5 минут)(МК) .Оқушыларды түгелдеу2.Оқу құралын тексеру3.Үй тапсырмасын тексеруОрындарын тауып,сабаққадайындаладыБірнеше сұрақтар қою арқылы аралас сандарды азайту мен қосу жолдарын талдайдыОқушылар топпен жүмыс жасап, сұрақтарға жауап іздейді. Аралас сандарды азайту жолдарын қарастырады.Өтілген тақырып бойынша қайталау сұрақтарын қою:Есептер шығару 1-2 топ 1.(а-1)(а2+а+1)-а2(а-8)=а3-1-а3+8а2=8а2-1=-49/81 2. (в+2)(в2-2в+4)-в(в2-1) =в3+8-в3+в=8+в=22/3 3. 2х3+7(х2-х+1)(х+1) =2х3+7х3+1=9х3+1=55/64 4. у3-(у-3)(у2+3у+9) =у3-у3+27=27 3-4 топ 1. (х+2)(х2+2х+4)-х(х-3)(х+3) =26 3. (2х-1)(4х2+2х+1) =23+4х(2х2-3) х3+8-х3+9х=26 8х3-1=23+8х3-12х 9х=18 12х=24 х=2 х=2 2. (х-3)(х2+3х+9)-х(х2-16) =21 4. 16х(4х2-5)+17=(4х+1)(16х2-4х+1)



Сабақтың ортасы (6-40 минут)(МК,Ұ). Жаттығулар

. Көбейткіштерге жіктеңдер:

Жауабы:

Көбейтіндіні көпмүше түрінде жазыңдар:

Жауабы:

. Өрнекті ықшамдаңдар:

Жауабы:


ОқулықАудидиск:1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері
Сабақтың соңы( 41-45мин)(Қ) Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңдар: мұндағы мұндағы мұндағы мұндағы

Жауабы:

. өрнегі өрнегі өрнегі өрнегі санына бөлінетінін дәлелдеңдер.

Жауабы:

.екі өрнектің айырымының кубын қалай табамыз?3.(а-2)33-6а2+12а-84.(а+2х)33+6а2х+12ах2+8х3ІІ-нұсқа1.(а-в) 3=
  • Екі өрнектің қосындысының кубын қалай табамыз?
  • 3.(у+3)33+9у2+27у+274.(2у-3)3=8у3-36у2+57у-27

    РефлексияБүгінгі сабақ қандай пәнмен байланысты болды?Қандай қосымша жаңа сөздермен таныстыңыз?Сабақтан қандай әсер алдыңыз?Сабаққа бір ұсыныс.


    Қосымша ақпарат
    ҚорытындылауТөмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
    1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?



    Қорытынды бағалауЕң жақсы өткен екі нәрсе?1.2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?1.2.




































































































    Тақырыбы: САБАҚ 7 сыныпқа арналған есептер шығару Өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ;
    Күні,айы:Мұғалімнің аты-жөні:


    Сабаққа қатысқан оқушылар саны:Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты8.1.2.14тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;8.2.1.14алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу; 8.2.1.15қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ;
    Сабақ мақсатыБарлық оқушылар:тақырып бойынша алған білімін жинап, бір жүйеге келтіру; қысқаша көбейту формулалары бойынша білімдерін тексеру


    Оқушылардың басым бөлігі:Тақырыпты түсініп оқуына орай ойын толық жеткізуге ,ауыз-екі сөйлеуге, тілдік қорлары дамыйды



    Кейбір оқушылар:Топпен жұмыс істеу арқылы өзгелерді тыңдай білуге , тиянақтылыққа, ұқыптылыққа үйренеді
    Бағалаукритерийі



    ТілдікмақсаттарСабақ барысындағы математикалық терминдермен танысу
    ҚұндылықтарӨмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрмет, азаматтық жауапкершілік
    АКТ дағдысынқолдануИнтербелсенді тақта аудиовизуалды материалды демонстрациялауға қолданылады.
    Өмірменбайланыс

    ПәнаралықбайланысМатематика мен физика
    Сабақтың барысы
    Сабақтың кезеңдеріЖоспарланған жұмысРесурстар
    Сабақтың басы(2-5 минут)(МК) .Сұрақ-жауап әдісі арқылы оқушылармен пікір алмасу(сөйлесу Оқушылармен амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққадайындау, оқу құралдарын алу.

    Үй тапсырмасын тексеру:–Үйге қандай тапсырам берілді?-Үйге берілгентапсырманы кім оқып , талдап береді?Түзу арқылы екі бағандағы формулаларды сәйкестендір.(а - в) (а2+ав+в2)(а+в) 3а2 - 2ав+в2(а+в) 2(а - в) (а+в)а3 - 3а2в+3ав2 - в3а3+в3а2+2ав+в2а3+3а2в+3ав2+в3а2 - в2(а - в) 2(а+в) (а2 - ав+в2)а3 - в3(а - в) 3«Математикалық диктант» - бекетіЕсепте:( 1 2/3 ) 2 - ( 1 1/3 ) 2= 11012=10201101*99=9999Оқушылар орындарында отырып шығарады, есептеп болғаннан кейін тақтадағы жауаппен тексереді.«Ықшамда» бекеті. 2 оқушы шығарады тақтаға.(2а - 3) (2а+3) - 4а2+9=4а2 - 9 - 4а2+9=0(8 - у) (у2+64 - 8у)- 511 - у3=83+у3 - 511 - у3=512 - 511=1


    Сабақтың ортасы (6-40 минут)(МК,Ұ) Оқулықпен жұмыс жүргізу. Өрнектерді түрлендіру үшін қандай тәсілдерді қолданады екенбіз.1)      Ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығару;2)      Көпмүшені топтау тәсілі арқылы көбейткішке жіктеу;3)      Қысқаша көбейту формулалары

    . Ауызша есептеу: «Белгісіз өрнекті анықта». 2′ (а-b)(а2 + +b2)=а3-b3 с2+ 4ас + =(c+2a) 2 (а - )(а2 +5а +25)=a3 -125 -16bс +64b2 = (c -8b)2 (2- 3с)( 4+ +9с2)=8-27c 3 3) « Математикалық диктант» 2′  1) а мен 3с өрнектерінің қосындысының квадраты.  2) в және 5а өрнектерінің қосындысы мен айырымының көбейтіндісі.  3) 2х және 5у өрнектерінің кубтарының қосыңдысы  4) х 2 және 4 өрнектерінің айырымы мен қосындысының көбейтіндісі. 4) «Сәйкесін тап» 3′  16-4х2 (x-6c)(x2+6xc+36c2)  (3a-5b)2 a3-6а2 b+12аb2 -b3  (2a+3b)2 (4-2x)(4+2x)  (a-2b) 3 4a2+12аb+9b2  х3-216с3 (a+1)(a2_a+1)  a 3 +1 9a 2 - 30аb+25b 2 


    ОқулықАудидиск:1.5.1; 1.5.3; 1.5.4;

    №1Жұмыс дәптері
    Сабақтың соңы( 41-45мин)(Қ) Топтық жұмысКөбейткіштерге жіктендер.Тест1.Дұрыс емес теңдікті анықтаңдар. А) (3b-c)(3b+c)=9b2-c2; В) (x+4)(4-x)=16 – x2; С) 36n2-49=(6n+7)(7-6n); Д) y4-25=(y2-5)(y2+5); 2. Теңдеуді шешіңдер:  х2 – 16 = 0А) 16;   - 16          В) 0          С) 4;   - 4 Д)16; 4 3.Көбейткіштерге жіктеңдер:  25х2 – у2 А) (5х – у)(5х + у)        В) (5х – у)2            С) (5х + у)2 4.a4b6 – 16c8 өрнегін көбейткіштерге жіктеңдер. А) (a2b3 – 4c4)2; В) (a2b
    578тг - Сатып алу
    Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
    Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!