Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
§9-10. Фотосинтез жылдамдығына әсер ететін факторлар.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
11 сынып КГБ №13
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Зертханалық жұмыс "Шектеуші
факторлардың фотосинтездің интенсивтілігіне әсерін
зерттеу".
§9-10. Фотосинтез жылдамдығына әсер ететін факторлар. БЖБ (20-мин)
(Сабақ тақырыбы)
Бөлім: |
Қоректену |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: 11 «а» ҚГБ |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Зертханалық жұмыс "Шектеуші факторлардың фотосинтездің интенсивтілігіне әсерін зерттеу". БЖБ (20-мин) §9-10. Фотосинтез жылдамдығына әсер ететін факторлар. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.1.2.4 - фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеу және түсіндіру; |
Сабақтың мақсаты: |
фотосинтездің шектеуші факторларын зерттейді және түсіндіреді; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. Салыстыру тапсырмасы: 8.Жарық толқынының ұзындығы, CO₂ концентрациясы және температура фотосинтез жылдамдығына қалай әсер етеді? |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Жарық толқынының ұзындығы, CO₂ концентрациясы және температура фотосинтез жылдамдығына қалай әсер ететінін салыстырады. |
Дескриптор: - Жарық толқынының ұзындығы, CO₂ концентрациясы және температура фотосинтез жылдамдығына қалай әсер ететінін салыстырады – 2 балл; |
Интерактивті панель, презентация |
Оқушылардың назарын аудару |
Өмірмен
байланысты сұрақ: Логикалық
сұрақ: |
Білім алушылар берілген сұраққа жауап береді. Ой қозғау жүзеге асады. Берілген сұрақтардың биологиялық маңызын сипаттайды. |
Дескриптор: -берілген сұраққа жауап береді -2 балл; |
Интерактивті панель, презентация, Кіру билеті. |
Сабақтың мақсатын таныстыру |
11.1.2.4 - фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеу және түсіндіру; |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Мәтінмен жұмыс» Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтада шағын мәтінмен түсіндірме жұмысын жасайды. |
Білім алушылар мәтінді мұқият тыңдай отырып ой қозғау жүзеге асады. Өз ойлары мен пікірлерін білдіреді. |
Дескриптор: - мәтінді оқиды және өз түсінгенін сипаттайды -1 балл; |
Интерактивті панель, презентация |
Сабақтың ортасы Оқушыларға бағыт бағдар беру |
Көп таңдауы бар
тапсырма:
Сәйкестендіру
тапсырмасы:
Дұрыс реттілікті анықтау
тапсырмасы:
Бір дұрыс жауабы бар
тапсырма: |
Өсімдіктердің фотосинтез жылдамдығына әсер ететін негізгі фактор емесін анықтайды. Фотосинтез жылдамдығына әсер ететін факторды оның сипаттамасымен сәйкестендіреді. Экологиялық факторларды фотосинтез жылдамдығын анықтауда маңыздылық деңгейі бойынша реттейді. Егер деңгейі оңтайлыдан төмен болса, қай фактор фотосинтез жылдамдығын шектеу қабілетіне ие екенін атайды. |
Дескриптор: - Өсімдіктердің фотосинтез жылдамдығына әсер ететін негізгі фактор емесін анықтайды – 1 балл; - Фотосинтез жылдамдығына әсер ететін факторды оның сипаттамасымен сәйкестендіреді – 1 балл; - Экологиялық факторларды фотосинтез жылдамдығын анықтауда маңыздылық деңгейі бойынша реттейді – 1 балл; - Егер деңгейі оңтайлыдан төмен болса, қай фактор фотосинтез жылдамдығын шектеу қабілетіне ие екенін атайды – 1 балл; |
Интерактивті панель Презентация |
Практикалық тапсырмалар беру. |
№3 зертханалық жұмыс. «Шектеуші факторлардың фотосинтез қарқындылығына әсері». Мақсаты: Шектеуші факторлардың фотосинтездің қарқындылығына әсерін зерттеу. |
1-графикте бейнеленген тәуелділікті бағалайды және берілген сұрақтарға жауап беріп, қорытынды жасайды. 2-графикте бейнеленген тәуелділікті бағалайды және берілген сұрақтарға жауап беріп, қорытынды жасайды. 3-графикте бейнеленген мәліметтер негізінде графикте бейнеленген тәуелділікті бағалайды және берілген сұрақтарға жауап беріп, қорытынды жасайды. Шектеуші факторлардың фотосинтездің қарқындылығына әсерін зерттейді. |
Дескриптор: - 1-графикте бейнеленген тәуелділікті бағалайды және берілген сұрақтарға жауап беріп, қорытынды жасайды – 2 балл; - 2-графикте бейнеленген тәуелділікті бағалайды және берілген сұрақтарға жауап беріп, қорытынды жасайды – 2 балл; 3-графикте бейнеленген мәліметтер негізінде графикте бейнеленген тәуелділікті бағалайды және берілген сұрақтарға жауап беріп, қорытынды жасайды – 2 балл; -Шектеуші факторлардың фотосинтездің қарқындылығына әсерін зерттейді – 2 балл; |
Интерактивті панель, презентация Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж Жұмыс дәптерлері, үлестірме парақтар |
Бағалау |
Жеке жұмыс. БЖБ тапсырмасы ҚМЖ қосымшасында орналасқан. |
Білім алушылар БЖБ тапсырмаларын орындайды. Ой қозғау жүзеге асады. |
БЖБ тапсырмасының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан. |
Интерактивті панель, презентация Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
1,2-«Бүгін сабақта зерттедім» 3- «Бүгінгі сабақта маған түсіну қиынға соқты» 4-«Менің жеңісім» |
Білім алушылар өздері зерттеген, қиынға соқтырған және өз жеңісін жазады, кері байланыс береді. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. Тірек сызба «Хемосинтез» |
«Хемосинтез» тақырыбына тірек сызба сызып келеді, өз тұжырымдамасын ұсынады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Жұмыс дәптері Биология 11-сынып, Автор: А.Ф.Ковшарь, Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова, С.А.Куприй, Алматы «Атамұра» баспасы 2020 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
Мәтінмен жұмыс
Фотосинтез жылдамдығына әсер ететін факторлар
Фотосинтез - бұл өсімдіктер мен басқа да организмдер күн энергиясын глюкоза түріндегі химиялық энергияға айналдыратын маңызды процесс. Фотосинтез жылдамдығына әртүрлі факторлар әсер етуі мүмкін және осы факторларды түсіну өсімдіктердің өсуі мен өнімділігін арттыру үшін маңызды.
Жарық
қарқындылығы
Жарық қарқындылығы фотосинтез жылдамдығына әсер ететін негізгі
факторлардың бірі. Жарық қарқындылығы артқан сайын фотосинтез
жылдамдығы да артады, белгілі бір дәрежеге дейін. Дегенмен, егер
жарық қарқындылығы тым жоғары болса, ол фотосинтетикалық процесті
тежеуі мүмкін.
Көмірқышқыл газы
концентрациясы
Атмосферадағы көмірқышқыл газы (CO2) концентрациясы да маңызды
фактор. Өсімдіктерге фотосинтетикалық процесс үшін CO2 қажет. CO2
концентрациясы артқан сайын фотосинтез жылдамдығы да артады,
белгілі бір дәрежеге дейін.
Температура
Температура да фотосинтез жылдамдығына айтарлықтай әсер етеді.
Температура артқан сайын фотосинтез жылдамдығы да жалпы артады,
оңтайлы температура ауқымына дейін. Дегенмен, егер температура тым
жоғары болса, ол фотосинтетикалық процесті тежеуі
мүмкін.
Су қолжетімділігі
Су қолжетімділігі де маңызды фактор. Өсімдіктерге қоректік заттарды
тасымалдау және жасушалар ішіндегі қажетті ылғалдылық деңгейін
сақтау үшін су қажет. Егер су қолжетімділігі шектеулі болса,
фотосинтез жылдамдығы төмендеуі мүмкін.
Қоректік заттардың
қолжетімділігі
Азот, фосфор және калий сияқты маңызды қоректік заттардың
қолжетімділігі де фотосинтез жылдамдығына әсер етуі мүмкін. Бұл
қоректік заттар өсімдік жасушаларындағы фотосинтетикалық
механизмдердің тиісті жұмыс істеуі үшін қажет.
Осы негізгі факторларды түсініп және бақылай отырып, фермерлер, бақшашылар және зерттеушілер фотосинтез жылдамдығын оңтайландырып, осылайша өсімдіктердің өсуін, өнімділігін және жалпы өнімділігін жақсарта алады.
Фотосинтез жылдамдығына әсер ететін факторлар туралы мәтінге байланысты сұрақтар:
Өмірмен байланысты
сұрақ:
Фотосинтез жылдамдығына әсер ететін факторлар шаруашылық жүргізу
және бақшашылық сияқты нақты өмірлік жағдайларда өсімдіктердің өсуі
мен өнімділігіне қалай байланысты?
Логикалық сұрақ:
Фермерлер, бақшашылар және зерттеушілер үшін өсімдіктердің
фотосинтез жылдамдығына әсер ететін негізгі факторларды түсіну неге
маңызды?
Көп таңдауы бар
тапсырма:
Төмендегілердің қайсысы өсімдіктердің фотосинтез жылдамдығына әсер
ететін негізгі фактор емес?
a) Жарық қарқындылығы
b) Көмірқышқыл газы концентрациясы
c) Топырақ pH-ы
d) Температура
Сәйкестендіру
тапсырмасы:
Фотосинтез жылдамдығына әсер ететін факторды оның сипаттамасымен
сәйкестендіріңіз:
-
Жарық қарқындылығы a) Өсімдік жасушаларындағы қоректік заттарды тасымалдау және ылғалдылық деңгейін сақтау үшін қажет
-
Көмірқышқыл газы концентрациясы b) Фотосинтетикалық процесс үшін энергия береді
-
Температура c) Фотосинтетикалық химиялық реакциялар үшін шикізат ретінде қажет
-
Су қолжетімділігі d) Фотосинтезге қатысатын ферменттік реакциялардың жылдамдығына әсер етеді
Дұрыс реттілікті анықтау
тапсырмасы:
Төмендегі факторларды фотосинтез жылдамдығын анықтауда маңыздылық
деңгейі бойынша реттеңіз (ең маңыздысынан
бастап):
-
Жарық қарқындылығы
-
Су қолжетімділігі
-
Қоректік заттардың қолжетімділігі
-
Көмірқышқыл газы концентрациясы
-
Температура
Бір дұрыс жауабы бар
тапсырма:
Егер деңгейі оңтайлыдан төмен болса, қай фактор фотосинтез
жылдамдығын шектеу қабілетіне ие?
a) Жарық қарқындылығы
b) Көмірқышқыл газы концентрациясы
c) Температура
d) Су қолжетімділігі
Жауап кілті:
-
Өмірмен байланысты сұрақ: Фотосинтез жылдамдығына әсер ететін негізгі факторларды, мысалы, жарық қарқындылығы, көмірқышқыл газы концентрациясы, температура, су қолжетімділігі және қоректік заттардың деңгейін түсіну фермерлер, бақшашылар және зерттеушілер үшін өсімдіктердің өсуі, өнімділігі және жалпы өнімділігін оңтайландыру үшін өте маңызды.
-
Логикалық сұрақ: Фотосинтез жылдамдығына әсер ететін факторларды түсіну маңызды, өйткені бұл білім өсімдіктердің өсуі мен өнімділігін арттыруға, ал бұл өз кезегінде өсіп келе жатқан жаһандық халықтың азық-түлік және басқа да ресурстарға деген қажеттілігін қанағаттандыруға көмектеседі.
-
Көп таңдауы бар тапсырма: c) Топырақ pH-ы
-
Сәйкестендіру тапсырмасы:
-
b, 2. c, 3. d, 4. a
-
Дұрыс реттілікті анықтау тапсырмасы: 1, 4, 2, 3, 5
-
Бір дұрыс жауабы бар тапсырма: b) Көмірқышқыл газы концентрациясы
Жеке жұмыс парағы
Оқушының аты-жөні:_________________________________________________________ сыныбы:___
№3 зертханалық жұмыс. «Шектеуші факторлардың фотосинтез қарқындылығына әсері».
Мақсаты: Шектеуші факторлардың фотосинтездің қарқындылығына әсерін зерттеу.
Мектеп зертханасында СО2 мөлшерінің концентрациясының өзгеруін пайыздың ондаған және жүздеген үлесін бір мезгілде дәл анықтау әрі бағалау, жапырақта түзілген крахмал мөлшеріндегі айырмашылықты тіркеу қиын болғандықтан, бұл зертханалық жұмысты шынайы эксперимент ретінде емес, осыған ұқсас зерттеулер нәтижелерін бағалау бойынша «модельдеу-сабағы» түрінде өткізуді ұсынамыз. Ондай жұмыстарды әртүрлі уақытта түрлі биохимик-ғалымдар, өсімдік физиологтары мен агротехниктер жүргізген. Зертханалық жұмыс мақсатын жүзеге асыру үшін мынадай тапсырмаларды ұсынамыз. (Бұл тапсырмаларды оқушылардың барлығына орындау міндетті емес. Тапсырмалар шығармашылық мақсатта берілді).
1-график 2-график
1-тапсырма. 1-графикте бейнеленген тәуелділікті бағалаңдар. Берілген сұрақтарға жауап беріп, қорытынды жасаңдар.
1. Эксперимент басында жарықтану қарқындылығы қандай болды?
2. Зерттеу барысында фотосинтез қарқындылығы қалай өзгереді?
3. Бұл график фотосинтез тиімділігінің жарықтану тиімділігіне сызықтық тәуелділігін көрсете ме?
4. Осы график жарықтану қарқындылығынан басқа факторлардың фотосинтез жылдамдығына әсерін бейнелей ме?
5. Эксперимент соңында жарықтану қарқындылығы люкспен қандай болады?
6. 5-сұраққа әртүрлі жауап болғанда график қалай өзгереді?
2-тапсырма. 2-графикте бейнеленген тәуелділікті бағалаңдар. Берілген сұрақтарға жауап беріп, қорытынды жасаңдар.
1. Графикте қандай шектеуші фактор(лар) бейнеленген?
2. Графиктің қайсысында (1, 2 немесе 3) температура шектеуші фактор болып табылады?
3. Фотосинтез үдерісі үшін қандай температура (график бойынша) оңтайлы болып табылады?
4. Графиктегі оңтайлы температура теориялық күтілетін температураға сәйкес келе ме (параграф мәтінінде сипатталған)?
5. Графиктің қайсысында (1, 2 немесе 3) СО2 мөлшері шектеуші фактор болып табылады?
6. 3-графикте қандай фактор шектеуші болып табылатынын анық дәлелдеуге бола ма? Бұл сұраққа бір мәнді жауап беру үшін эксперимент жағдайын қалай өзгерту керек?
3-график
3-тапсырма. 3-графикте өсімдіктің екі түрі – жарықсүйгіш бамбук пен көлеңкеге төзімді інжугүлдің фотосинтез жылдамдығының жарықтану қарқындылығына тәуелділігінің қисық сызығы бейнеленген. Бар мәліметтер негізінде графикте бейнеленген тәуелділікті бағалаңдар. Берілген сұрақтарға жауап беріп, қорытынды жасаңдар.
1. 1 және 2 қисық сызығы қандай өсімдікке сәйкес келеді?
2. Қандай жарықтану кезінде фотосинтез мүлде жүрмейді?
3. а нүктесі нені білдіреді?
4. б нүктесі нені білдіреді?
5. Інжугүл үшін оңтайлы жарықтандыру қандай?
6. Бамбук үшін оңтайлы жарықтандыру қандай?
4-тапсырма. Кестеде өсімдіктің екі түрі: кәдімгі шырша, жаздық бидай немесе қант қамысы үшін фотосинтез жылдамдығының температураға тәуелділігінің мәліметтері берілген (басқа да тең жағдайлар кезінде).
Берілген мәліметтер бойынша график сызып, мынадай сұрақтарға жауап беріңдер:
1. Бұл түрлер қандай экологиялық топқа (суыққа төзімді, жылусүйгіш) жатады? Бұл олардың таралу аймағымен қалай байланысты?
2. Қай түрде фотосинтездің максимал өнімділігі, ал қайсысында ең аз өнімділік байқалады?
3. Әр түр үшін оңтайлы температура қандай?
4. Шырша қандай температурада фотосинтездеуге қабілетті? Ал қант қамысына фотосинтезге қандай температура қажет?
5. Егер сендердің мақсаттарың барлық түрді бір жылыжайда өсіру болса, қандай температураны сақтайтын едіңдер? Барлық үш түр үшін қандай температура едәуір оңтайлы?
Жеке жұмыс парағы
Оқушының аты-жөні:_________________________________________________________ сыныбы:___
2 БЖБ «Қоректену»
11.1.2.1. - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату;
11.1.2.2 - фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;
11.1.2.3 - фотосинтездің қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;
11.1.2.4 - фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеу және түсіндіру;
11.1.2.5 - фотосинтез және хемосинтез үдерістерінің ерекшеліктерін салыстыру;
Тапсырма
№1.
1.1 - суретте электронды микроскоп арқылы көрінетін хлоропластың
құрылымының сызбасы көрсетілген.
(а) Хлоропластың А құрылымына атау беріңіз
А.____________________________________________________________________________
(i) С құрылымының қызметін түсіндіріңіз.
Е.____________________________________________________________________________
2.(ii) Фотосинтез үдеріс екі кезеңге бөлуге болады, біреуі жарыққа тәуелді, екіншісі жарыққа тәуелсіз.
Осы кезеңдердің әрқайсысында қолданылатын заттар мен соңғы өнімдерді көрсету үшін кестені толтырыңыз. (Күн энергиясын қоспаңыз.)
|
Жарыққа тәуелді кезең |
Жарыққа тәуелсіз кезең |
Пайдаланылатын заттар |
Су Бейорганикалық фосфат АДФ НАДФ |
НАДФ азайды АТФ 3. 4. |
Соңғы өнім |
1.АТФ 2. 3. |
НАДФ АДФ Бейорганикалық фосфат 4.Көмірсулар |
3.(i) Фотосинтездің шектеуші факторларының бірі СО2 маңызын түсіндіріңіз:
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
4.(іi) Фотосинтез бен хемосинтездің салыстырмалы кестесін толтырыңыз.
|
фотосинтез |
хемосинтез |
Энергия көзі |
|
|
Түзілген заттар |
|
|
Балл қою кестесі
Бағалау критерийі |
Тапсырма № |
Дескриптор Білім алушылар |
Балл |
Хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты анықтайды |
1 (а) |
хлоропластың А құрылымын атайды; |
1 |
|
(i) |
С құрылымының қызметін түсіндіреді; |
1 |
Фотосинтездің жарық кезеңінде өтетін үдерісті түсіндіреді |
2 (іі) |
фотосинтездің жарыққа тәуелді кезеңінің соңғы өнімді анықтайды; |
1 |
|
|
фотосинтездің жарыққа тәуелді кезеңінің соңғы өнімді анықтайды: |
1 |
Фотосинтездің қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру |
|
фотосинтездің жарыққа тәуелсіз кезеңіндегі пайдаланылатын заттарды анықтайды; |
1 |
|
|
фотосинтездің жарыққа тәуелсіз кезеңіндегі пайдаланылатын заттарды анықтайды; |
1 |
Фотосинтездің шектеуші факторларын түсіндіреді. |
3 (i) |
Фотосинтездің шектеуші факторларының бірі СО2 маңызын түсіндіреді; |
2 |
Фотосинтез және хемосинтез үдерістерінің ерекшеліктерін салыстырады. |
4 (ii) |
Фотосинтез және хемосинтез процесіндегі энергия көзін атайды; |
1 |
|
|
фотосинтез процесіндегі және түзілетін хемосинтез заттарды атайды. |
1 |
Барлығы |
|
|
10 |