Материалдар / §9.Жылыжай эффектісі, озон қабатының жұқаруы және олардың салдары.

§9.Жылыжай эффектісі, озон қабатының жұқаруы және олардың салдары.

Материал туралы қысқаша түсінік
9.3.2.3 - парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін түсіндіру; 9.3.2.4 - озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын түсіндіру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қырқүйек 2024
19
0 рет жүктелген
405 ₸ 450 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

9 сынып №8

ДӘІЖО___________

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Парниктік эффектісі (жылыжай) және озон қабатының жұқаруы. Дүниежүзілік мұхит деңгейінің көтерілуінің, су мен атмосфера температурасының өзгеруінің тірі ағзаларға әсері. §9.Жылыжай эффектісі, озон қабатының жұқаруы және олардың салдары. БЖБ (20-мин)

(Сабақ тақырыбы)


Бөлім:

«Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері»

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 9 «а,ә,б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Парниктік эффектісі (жылыжай) және озон қабатының жұқаруы. Дүниежүзілік мұхит деңгейінің көтерілуінің, су мен атмосфера температурасының өзгеруінің тірі ағзаларға әсері. §9.Жылыжай эффектісі, озон қабатының жұқаруы және олардың салдары. БЖБ (20-мин)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.3.2.3 - парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін түсіндіру;

9.3.2.4 - озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын түсіндіру.

Сабақтың мақсаты:

парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін және озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын түсіндіреді;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы





Бұрынғы білімін еске түсіру

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау.



8.3.2.3- Қазақстан аумағындағы экологиялық проблемалардың туындау себептері мен оларды шешу жолдарын түсіндіру;


§60. Қазақстанның экологиялық мәселелері.


«Бұрынғы атаулар» әдісінде білім беруші бұрынғы білімін еске түсіру мақсатында тірек сөздерді ұсынады: Полигон,экологиялық

қозғалыс,

мораторий,

экологиялық апат.


Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды.



«Бұрынғы атаулар» әдісінде берілген тірек сөздердің мағынасын айтады, мазмұнын сипаттайды,ой қозғайды, пікір алмасады.

Қосымша балл үшін дескриптор:

-кілт сөздердің анықтамасын сипаттайды - 3 балл;

Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж 242-бет

Оқушылардың назарын аудару

«Тың тарих» әдісінде берілген ақпаратты тыңдау, өз ойларын айту.


Тың мәліметтерді тыңдайды және өз ойларын айтады.

Қосымша балл үшін дескриптор:

-тың мәлімет бойынша өз ойларын сипаттайды - 3 балл;

Интерактивті панель, презентация


https://ecoinfo.kz/expertise/2493/


Сабақтың мақсатын таныстыру

9.3.2.3 - парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін түсіндіру;

9.3.2.4 - озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын түсіндіру.

Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж

41-бет

Сабақтың ортасы

Жаңа тақырыпты таныстыру

«Қазіргі атаулар» әдісі

Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды, атаулар бойынша топқа біріктіріледі.


Бүкілдүниежүзілік метеорологиялық ұйым (БМҰ), жылыжай эффектісі, озон, фреон

«Қазіргі атаулар» әдісінде берілген термин сөздердің мағынасы мен мазмұнын айтады, топқа бірігіп отырады.

Қосымша балл үшін дескриптор:

-кілт сөздердің анықтамасын сипаттайды - 3 балл;

Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж

44-бет

Оқушыларға бағыт бағдар беру

«Кинометафора» әдісі.

Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту.

Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады.

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді.

Қосымша балл үшін дескриптор:

-бейнефильмнен түсінгенін сипаттайды- 2 балл;

Интерактивті панель, презентация


https://www.youtube.com/watch?v=MgkdmYb_vMc


https://www.youtube.com/watch?v=uXTfDp6MEY4


https://www.youtube.com/watch?v=YIJ90m_2Z34


Практикалық тапсырмалар беру

«Қос жұмыс» әдісі.

«Парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсері» модельін сызу.


«Озон қабатының бұзылуының себептері мен салдары» практикалық жұмысын жасау.

«Парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсері» тақырыбының модельін сызады;


«Озон қабатының бұзылуының себептері мен салдары» атты тақырпшаға практикалық жұмысын жасайды;

Дескриптор:

-парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін түсіндіреді - 4 балл;

- озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын түсіндіреді- 4 балл;


Интерактивті панель, презентация


керекті құрал-жабдықтар: А3 қағаз, маркер, пластикалық колба, пластилин, тыныс алу түтігі.

Бағалау

2 БЖБ «Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері»

«Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері» бөлімі бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды.

Жиынтық бағалау тапсырмасын, тексеру, бағалау, шекті балл 10 балл

Интерактивті панель, презентация,

Қос парақ

Сабақтың соңы



Кері байланыс беру

1,2-«Бүгін сабақта зерттедім»

3- «Бүгінгі сабақта маған түсіну қиынға соқты»

4-«Менің жеңісім»

Білім алушылар өздері зерттеген, қиынға соқтырған және өз жеңісін жазады, кері байланыс береді.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация


Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру

Шығармашылық жұмыс «Ас қорыту жолы» макетін жасау.

үйге берілген шығармашылықты жұмысты орындайды.

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж 46-бет


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША


Оқушылардың назарын аудару.

«Тың тарих» әдісі.

  • 2003 жылы бүкіл Еуропаны шарпыған және 35000 адамның өмірін қиған жойқын жылу толқыны ғалымдар 1900 жылдардың басында іздей бастаған өте жоғары температураның даму тенденциясының жаршысы бола алды.

  • 1905 жылдан 2005 жылға дейінгі кезеңде қатты дауылдар санының тұрақты өсуі байқалды: 1905-1930 жылдары – жылына 3,5 дауыл, 1931-1994 жылдары – жылына 5,1 дауыл, 1995-2005 жылдары – 8,4 дауыл болды. 2005 жылы рекордты дауылдар болды. Ал 2007 жылы Ұлыбритания 60 жылдағы ең қатты су тасқынына тап болды.


Кері байланыс беру

1,2-«Бүгін сабақта зерттедім»

3- «Бүгінгі сабақта маған түсіну қиынға соқты»

4-«Менің жеңісім»

Shape1


Бағалау

2 БЖБ «Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері»

9.3.2.1 Пайдалы қазбаларды өндіру мен өңдеудің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру.

9.3.2.3 Парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін түсіндіру

9.3.2.4 Озон қабатының бұзылуы себептері мен салдарын түсіндіру

1-тапсырма.
Қазақстанның кескін картасы берілген.

А.Жамбыл облысының териториясындағы фосфор кен орынын белгілеңіз.________________________________________________________________

В.Осы жердегі өндіріс орындарының қоршаған ортаға әсерін сипаттаңыз,2сөйлеммен.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


2-тапсырма Сәйкестендіру.


1.Инсектицидтер

А.Жануарлардың паразиттерін жоюға арналған пестицидтер

2.Фунгицидтер

Б. Арамшөпті жоюға арналған пецтицидтер

3.Гербициттер

С.Кейбір бунақденелерді жоюға арналған пестицидтер

3-тапсырма.
Атмосфераның көмірқышқыл газымен және басқа шығындыларымен ластануына байланысты ғаламдық экологиялық проблемалардың бірін
анықтаңыз.
А.ғаламдық экология

В.жылу

С.жауын –шашын

Д.жылыжай эффектісі

Е.Өндіріс қалдықтары.

4-тапсырма
Озон қабатының бұзылуы себептері мен салдарының қайсысы шындық, қайсысы жалған екенін анықтаңыз.

Тапсырмалар

«Ш»

«Ж»

1

Егер озон қалқаны толығымен жойылып кететін болса, құрлық беті кез келген тірі ағза, тіпті прокариоттар үшін де тіршілік етуге жарамсыз

 

 

2

Озон қалқанының бұзылуының негізгі бір себебі өсімдіктерді өсіру

 

 

3

Жылыжай эффектісі күшейген кезде Антрактида және Арктикадағы мұздықтар ери бастайды.

 

 



Балл қою кестесі


 

Бағалау критерийлері

 

Тапсырма

 

Дескриптор

 

балл

Пайдалы қазбаларды өндіру мен өңдеудің қоршаған ортаға әсерін сипаттайды

 

1

 

А.Жамбыл облысының териториясындағы фосфор кен орынын белгілеңіз

1

 

 

В.Осы жердегі өндіріс орындарының қоршаған ортаға әсерін сипаттаңыз, 2сөйлеммен

 

1

1

2

1.Инсектицидтерді сипаттайды

1

2.Фунгицидтерді сипаттайды

1

3.Гербициттерді сипаттайды

1

Тірі ағзаларға парниктік эффектінің әсерін түсіндіреді

 

3

Жылыжай эффектісін табады

1

 

 

Озон қабатының бұзылуы себептері мен салдарын түсіндіреді

 

 

 

 

4

Озон қабатының бұзылуы себептері мен салдарынның 1-ші мысалды анықтайды

 

1

 

Озон қабатының бұзылуы себептері мен салдарынның 2-ші мысалды анықтайды

 

1

 

 

Озон қабатының бұзылуы себептері мен салдарынның 3-ші мысалды анықтайды

1

Барлығы

 

 

10









Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!