Материалдар / 9сынып геометрия пәні бойынша қмж
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

9сынып геометрия пәні бойынша қмж

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдерге арналған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Желтоқсан 2018
648
5 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тексерілді_________________
Сабақ №1 Қысқаша көбейту формуласы.

Мектеп: №148 мектеп-гимназия

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқан оқушы саны:

Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары

Оқушылар: осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез
ойлау дағдыларын қалыптастырады.

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың мақсаты

Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін
практикада қолдана алады.

Жетістік
критерийлері

Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез
ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын
тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай
сөздіктер қолданамын.
Қазақша
Қосынды
Сан және бөлшектерге
есептер
Мәтін есептер
Жұп
Тақ
Тізбектес бүтін сандар

Тілдік мақсат

Шешімі
Сияқты Үлкенірек

Құндылықтарды
дамыту
Пәнаралық байланыс
АКТ қолдану
дағдылары
Бастапқы білім

Русский
Сумма
Задачи на дробь и числа
Текстовые задачи
Четный
Нечетный
Последовательные целые
числа
Решение
Больше

English
The sum
Number and fraction
problems
Written problems
Even
Odd
Consecutive integer
Solution
As large as

Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік,
прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер
бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа
тәрбиелеу
Геометрия, тұрмыста қолдана алу
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар, есептер), таратпа
материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар
Сабақ барысы

Сабақтың
кезеңдері
Басы
5 минут

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
Ұйымдастыру сәті
Үй жұмысын тексеру
Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл»

Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 35 минут

Оқыту
ресурстары

Тексерілді_________________
Қосымша-1
ІІІ.Негізгі бөлім. Сабақ 4 деңгейден тұрады. Олар:
1.Міндетті деңгей ( сұрақ-жауап ).
а)Қысқаша көбейту формулалары неге тең
1-слайд
1.

а2-в2

2.

(а - в)2

3.

(а + в)2

4.

(а + в)3

5.

(а - в)3

6.

а3 + в3

7.

а3 – в3

2-слайд. Есептеңіз.
25 - а2
(х-7) (х+7)
(у+2)2
(2x -3)2

2. Алгоритмдік деңгей.
Тапсырмалар 3-деңгейде берілген. Оқушыларды таңдаған деңгейлері бойынша топқа
А деңгейі:

(3-слайд)

В деңгейі: (4-слайд)

С деңгейі:

(5-слайд)

1.

(у+3) (у-3)

1.

(а - 3) 2

1.

(а-2) (а2+2а+4)

2.

100 – в 2

2.

(х + 4) 2

2.

m3-27

3. Эвристикалық деңгей
А деңгейі :

(6-слайд)

Жабық тест-сұрақ беріліп, жауабы оқушыдан күтіледі.
1.

(m+n)(m-n)

2.

(a-3)(3+a)

3.

(a-y)2

В деңгейі
Сәйкестікті анықта.

1.

(3k-mn) (3k+mn)

2

1.

25-4у

2.

(5+10в) (25-50в+100в2)

2.

(5a+в)2

3.

25а2+100ав+в2

бөлу.

Соңы
5 минут

Тексерілді_________________
Сабақты бекіту
Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді? деген сұрақтарға жауап алу.

Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.
Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын.
Сабақ маған түсініксіз.
Үйге тапсырма: Тест ТМ-7-2
Саралау – оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір
оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға
дербес қолдау көрсету жұмыстары.

Бағалау –
оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлайсыз?
Тапсырманы толық дұрыс
орындаған оқушыларды
марапаттау

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың
барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз
сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға
жауап беріңіз.

Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Сабақ №2 Рационал бөлшектер, оларға амалдар
қолдану

Тексерілді_________________
Мектеп: №148 мектеп-гимназия

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары

Оқушылар: осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез
ойлау дағдыларын қалыптастырады.

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың мақсаты

Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін
практикада қолдана алады.

Жетістік
критерийлері

Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез
ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын
тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай
сөздіктер қолданамын.
Қазақша
Қосынды
Сан және бөлшектерге
есептер
Мәтін есептер
Жұп
Тақ
Тізбектес бүтін сандар

Тілдік мақсат

Шешімі
Сияқты Үлкенірек

Құндылықтарды
дамыту
Пәнаралық байланыс
АКТ қолдану
дағдылары
Бастапқы білім

Русский
Сумма
Задачи на дробь и числа
Текстовые задачи
Четный
Нечетный
Последовательные целые
числа
Решение
Больше

English
The sum
Number and fraction
problems
Written problems
Even
Odd
Consecutive integer
Solution
As large as

Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік,
прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер
бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа
тәрбиелеу
Геометрия, тұрмыста қолдана алу
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар, есептер), таратпа
материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар
Сабақ барысы

Сабақтың
кезеңдері
Басы
5 минут

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
Ұйымдастыру сәті
Үй жұмысын тексеру
Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл»

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Негізгі бөлім
Тақырыпты
ашу

Егер оқушылардың сұрақтары болса слайд № 2 арқылы дұрыс шығару
жолымен есептерді көрсету.

Оқыту
ресурстары

Тексерілді_________________
35 минут

ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру
Проблемалық сұрақтар қою арқылы жаңа тақырыпты түсіндіру.
Тақырыпты меңгеруге кажетті - бұрын өтілген материалды еске түсіру.
Жалпыға ортақ сұрақ қойылады.
-Жай бөлшектердің қосу және азайту ережесін еске түсірейік:

(слайд № 3)

Рационал бөлшектерді қосу және азайту алгоритмі:
Рационал бөлшектерді қосу және азайту үшін, бөлшектердің негізгі
қасиеттерінің бірі – алымын да, бөлімін де бірдей(мәні нөлден өзге)
өрнекке көбейту арқылы бірнеше бөлшекті ортақ бөлімге келтіреді. (слайд
№ 4)
(Оқулықпен жұмыс. Әр топқа бірдей тапсырма беріледі. Оқулықтың 122
бетіндегі рационал бөлшектер қосу және азайту үшін алгоритмді жазады,
мысалдардың шығарылуын қарайды, түсінеді. )
ІV . Деңгейлік тапсырманы орындау
Рационал бөлшектерге қосу және азайту үшін алгоритмді қайталайық ,
яғни алған білімдеріңді жинақтап, орынды қолдануды ,тиімді тәсілмен
шешуде қолданайық .
Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруды, көбейткіштерге жіктеудің әр
түрлі жолдарын, топтау мен бөлшекті қысқарту тәсілін және қысқаша
көбейту формулаларын қолдана білу және амалдар тәртібін анықтай білу.
Әр топқа тапсырмалар беріледі, Топтың мүшелері тапсырманы орындап,
бір-бірін тексереді.
«А» деңгейінің есептер
«В» деңгейіндегі есептер
«С» деңгейіндегі есептер
Топ тұжырым жасап, топ басшысы қорғайды.
V. “Ой қозғау”
Слайдта рационал бөлшектерге байланысты 6 есеп шығару жолымен

Тексерілді_________________
жазылып тұрады, ал оқушылар бұл есептердің дұрыс шығарылғанын ғана
табулары керек.

1.

2.
3.
4.
5.
6.


х
5


6  5х 6  5х 6  5х

х  4у х  6у
х  2у
+
=
х
х
х

2а  в 7 а  в


х  у х  у 2х  у
2 х 25
2 х  25


5 у 4х
5 у  4х
2
5
5а 2  5


 2
а 1
а2 1
а 2 1
2х  1 2х  1

 4х
2х  1 2х  1

Дұрыс берілген тапсырманы тақтаға шығып топ басшысы қорғайды.
(слайд № 5)
Соңы
5 минут

Сабақты бекіту
Рефлексия
«Басбармақ» әдісі
Үйге тапсырма: Тест ТМ-7-3

Саралау – оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір
оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға
дербес қолдау көрсету жұмыстары.

Бағалау –
оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлайсыз?
Тапсырманы толық дұрыс
орындаған оқушыларды
марапаттау

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың
барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз
сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға
жауап беріңіз.

Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Тексерілді_________________
Сабақ №3 Рационал теңдеулерді шешу. ММЖ.

Мектеп: №148 мектеп-гимназия

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары

Оқушылар: осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез
ойлау дағдыларын қалыптастырады.

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың мақсаты

Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін
практикада қолдана алады.

Жетістік
критерийлері

Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез
ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын
тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай
сөздіктер қолданамын.
Қазақша
Қосынды
Сан және бөлшектерге
есептер
Мәтін есептер
Жұп
Тақ
Тізбектес бүтін сандар

Тілдік мақсат

Шешімі
Сияқты Үлкенірек

Құндылықтарды
дамыту
Пәнаралық байланыс
АКТ қолдану
дағдылары
Бастапқы білім

Русский
Сумма
Задачи на дробь и числа
Текстовые задачи
Четный
Нечетный
Последовательные целые
числа
Решение
Больше

English
The sum
Number and fraction
problems
Written problems
Even
Odd
Consecutive integer
Solution
As large as

Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік,
прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер
бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа
тәрбиелеу
Геометрия, тұрмыста қолдана алу
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар, есептер), таратпа
материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар
Сабақ барысы

Сабақтың
кезеңдері
Басы
5 минут

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
Ұйымдастыру сәті
Үй жұмысын тексеру
Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл»

Негізгі бөлім Тақырыпты ашу
35 минут

Оқыту
ресурстары

Тексерілді_________________
Сабақтың жоспары:
1.
Ұйымдастыру кезеңі
2.
Білім тексеру сабағына әзірлік, сабақтың мақсатын қою кезеңі
3.
Үй тапсырмасын тексеру
4.
Білімдерін жан-жақты тексеру «Қайталау оқу айнасы»
а) Тұжырымды жалғастыр...
ә) «Кім жылдам?»
б) Тест жұмысы
в) «Сен мұғалімсің! Қатесін тап»
г) «Дөңгелек ойыны»
д) Сөзжұмбақ шешу
е) Математикалық диктант
5.
Қорытындылау
6.
Үйге тапсырма беру
7.
Бағалау
Сабақтың барысы:
1.
Ұйымдастыру кезеңі
Құрал-жабдықтарын даярлату
Түгендеу, назарларын сабаққа аудару
Жүректен-жүрекке (бір-біріне тілек айту)
2.
Білім тексеру сабағына әзірлік, сабақтың мақсатын қою кезеңі
Слайд көрсету
Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Рационал сандарға амалдар қолдануға есептер шығару». Осы тақырып
бойынша теориялық, практикалық білімдеріңді қайталап, тексеріп қорытындылаймыз. Бүгінгі сабағымызға
қатысып отырған қонақтарға білімімізді көрсетейік.
3.
Үй тапсырмасын тексеру
№574 есеп
1)
х=-4/9
2) х=1(7/15)
3) х=-27/40
№ 571 есеп
Екіге бүктеп жартысын қиып аламыз.
4.
Білімдерін жан-жақты тексеру «Қайталау оқу айнасы»
а) Тұжырымды жалғастыр...
1) Екі теріс санды қосу үшін ...
2) Таңбалары әртүрлі екі санды қосу үшін ...
3) Екі теріс санның қосындысы ...
4) Қарама-қарсы сандардың қосындысы ...
5) Таңбалары әртүрлі екі санды көбейту үшін ...
6) Таңбалары бірдей екі санды көбейту үшін ...
7) Таңбалары әртүрлі екі санды бөлу үшін ...
8) Таңбалары бірдей екі санды бөлу үшін ...
б) Тест жұмысы:
1. Қосуды орында:

2. Азайтуды орында:

3. Теңдеуді шеш:
4. Координаталық түзуде А(-5) және В(3) нүктелері берілген. С, D және Е нүктелері АВ кесіндісін өзара тең
АС, СD, DЕ және ЕВ кесінділеріне бөледі. С, D және Е нүктелерінің координаталарын табыңдар:

в) «Сен мұғалімсің! Қатесін тап»
1) -5.6:(-7)+3.8=-0.8+3.8=4.6
2) -8.6*(-5)+7.5:(-1.5)=-43+5=-38

5.6:(-7)+3.8=-0.8+3.8=3
-8.6*(-5)+7.5:(-1.5)=43-5=38

Тексерілді_________________
3) (1.2-2.8):(-0.4)*5=-1.6:(-0.4)*5=-20
(1.2-2.8):(-0.4)*5=-1.6:(-2)=0.8
4) 99-(20-180:3)=99-40=55
99-(20-180:3)=99-(20-60)=99+40=139
5) -12.5*(-10)=-1.25
-12.5*(-10)=125
г) «Дөңгелек ойыны» (графопроектор)
д) Сөзжұмбақ шешу (графопроектор)
е) Математикалық диктант`(флипчарт)
1.
Қорытындылау
7
20
-31
-1
-2
3
-3
-13
32
-13
30
-13
З
А
Ң
Ж
Ә
Н
Е
Қ
Ұ
Қ
Ы
Қ
Ң. 8*(-3)+(-7)=-31
Ә. -2*(-5)-12=-2
З. 3.5-(-0.7)*5=7
Соңы
Сабақты бекіту
5 минут
Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді? деген сұрақтарға жауап алу.

Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.
Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын.
Сабақ маған түсініксіз.
Үйге тапсырма: Тест ТМ-7-4
Саралау – оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір
оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға
дербес қолдау көрсету жұмыстары.

Бағалау –
оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлайсыз?
Тапсырманы толық дұрыс
орындаған оқушыларды
марапаттау

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың
барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз
сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға
жауап беріңіз.

Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Тексерілді_________________
Сабақ №4 Квадрат теңдеулер, олардың түбірлерін
табу формуласы. Виет теоремасы.

Мектеп: №148 мектеп-гимназия

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары

Оқушылар: осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез
ойлау дағдыларын қалыптастырады.

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың мақсаты

Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін
практикада қолдана алады.

Жетістік
критерийлері

Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез
ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын
тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай
сөздіктер қолданамын.
Қазақша
Қосынды
Сан және бөлшектерге
есептер
Мәтін есептер
Жұп
Тақ
Тізбектес бүтін сандар

Тілдік мақсат

Құндылықтарды
дамыту
Пәнаралық байланыс
АКТ қолдану
дағдылары
Бастапқы білім

Русский
Сумма
Задачи на дробь и числа

English
The sum
Number and fraction
problems
Written problems
Even
Odd
Consecutive integer

Текстовые задачи
Четный
Нечетный
Последовательные целые
числа
Шешімі
Решение
Solution
Сияқты Үлкенірек
Больше
As large as
Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік,
прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер
бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа
тәрбиелеу
Геометрия, тұрмыста қолдана алу
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар, есептер), таратпа
материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар
Сабақ барысы

Сабақтың
кезеңдері
Басы
5 минут

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
Ұйымдастыру сәті
Үй жұмысын тексеру
Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл»

Оқыту
ресурстары

Тексерілді_________________
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу
35 минут
Қосымша-1
1) Сәйкестігін анықта:

ax  b  0

Сызықтық теңсіздік

ax  by  c  0

Квадрат теңдеу

ax2  bx  c  0

Екі айнымалысы бар сызықтық
теңдеу

ax  b  0

Сызықтық теңдеу

2) ax  bx  c  0 ( a  0 ) теңдеудегі шарттармен сәйкестігін анықта:
2

Толық квадрат теңдеу

1)с  0
2)b  0
3)b  0, c  0

Толымсыз квадрат теңдеу

a 1

Келтірілген квадрат теңдеу

b  0, c  0

3) Квадрат теңдеудегі ax  bx  c  0 дискриминанттың ( D  b  4ac ) мәніне байланысты сәйкестігін
тап:
2

2

D0

Теңдеудің шешімі жоқ

D0
D0

x

b
2a

x1, 2 

b D
2a

4) Теңдеулердің қайсысы толық квадрат теңдеу:

366x2  2 x  8  0
9  2,6x2  0

3x  2,5  0
1 2
x  x  3,7  0
2

19x2  x4  2  0
x2  5  0

5) Квадрат теңдеудің ax  bx  c  0 коэффициенттерін жаз:
2



Соңы
5 минут

Теңдеулер

1

9x2  3x  10  0

2

2 x  0,5x2  15  0

3

 7 x2  7  0

4

x2  2,3x  0

5

 5x 2  6  0

6

3  5x  6 x 2  0

a -ның мәні

Тексерілді_________________
c -ның мәні

b -ның мәні

Сабақты бекіту
Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді? деген сұрақтарға жауап алу.

Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.
Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын.
Сабақ маған түсініксіз.
Үйге тапсырма: Тест ТМ-8-1
Саралау – оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір
оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға
дербес қолдау көрсету жұмыстары.

Бағалау –
оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлайсыз?
Тапсырманы толық дұрыс
орындаған оқушыларды
марапаттау

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың
барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз
сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға
жауап беріңіз.

Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Тексерілді_________________
Сабақ №5 Квадраттық функция, қасиеттері, графигі

Мектеп: №148 мектеп-гимназия

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары

Оқушылар: осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез
ойлау дағдыларын қалыптастырады.

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың мақсаты

Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін
практикада қолдана алады.

Жетістік
критерийлері

Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез
ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын
тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай
сөздіктер қолданамын.
Қазақша
Қосынды
Сан және бөлшектерге
есептер
Мәтін есептер
Жұп
Тақ
Тізбектес бүтін сандар

Тілдік мақсат

Құндылықтарды
дамыту
Пәнаралық байланыс
АКТ қолдану
дағдылары
Бастапқы білім

Русский
Сумма
Задачи на дробь и числа

English
The sum
Number and fraction
problems
Written problems
Even
Odd
Consecutive integer

Текстовые задачи
Четный
Нечетный
Последовательные целые
числа
Шешімі
Решение
Solution
Сияқты Үлкенірек
Больше
As large as
Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік,
прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер
бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа
тәрбиелеу
Геометрия, тұрмыста қолдана алу
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар, есептер), таратпа
материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар
Сабақ барысы

Сабақтың
кезеңдері
Басы
5 минут

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
Ұйымдастыру сәті
Үй жұмысын тексеру
Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл»

Оқыту
ресурстары

Тексерілді_________________
Негізгі бөлім
Тақырыпты
ашу
35 минут

- Қандай фукцияны квадраттық функция деп атайды?
- а≠1 болғанда уах2 функциясының графигін қалай салады?
- у=а(х-m)2 функциясының графигі у=ах2 функциясының графигімен
салыстырғанда қалай орналасады?
-

у=а(х-m)2+n функциясының графигін қалай салуға болады?
(1)
у  ах   bx  c , ( a   )
Функиясын квадраттық функция деп атайды. Мұнда a,b,с – нақты
сандар, (1) формулада х айнымалысы кез келген нақты мәндер
қабылдауы мүмкін. Сондықтан, бұл функция бүкіл сан осінде
анықталған, яғни функцияның анықталу облысы   ,    жиыны
болады. Квадрат үшмүшенің толық квадратын бөліп алу арқылы (1)
функйияны мына түрде жазуға болады:

-

b  D
) 
a
a

( D  b    ac )

-

у  а( х 

-

Бұл формула ықшамдырақ болу үшін

-

m

-

деп білейік. Онда (2)

-

b
.
a

n

( )

D
a

у  а( х  m )  n

( )

түрінде жазылады. Сонымен, (1) квадраттық функцияны зерттеу үшін
(3) формуламен берілген функцияны зерттесе жеткілікті.
2. Ауызша
Функцияның графигі қай ширектерде орналасқан?
у=10х2 + 5
у= -7х2 – 3
у= -6х2 +8
у= (х-4)2
у = -4(х+3)2
III. Өзіндік жұмыс.
Функцияның графигін салыңдар:
1 нұсқа

2 нұсқа

у=х2

у= -2х2

у= х2+1

у= -2х2+4

у=- х2+5

у= 2х2 -7

у=- х2-1

у= -2(х-1)2 +6

у=-(х+2)2

у= -2(х+3)2 -5

у=-(х+4)2-2

у= 2х2 +3

IV. Топпен жұмы
1. Парабола төбесінің координаталарын табыңдар:
1) у= (х-3)2 – 2
2) у= 5(х+2)2 – 7

Тексерілді_________________
3) у= х2 + 4х + 1
4) у= 2х2 – 6х + 11
5) у= х2 +2
2. у= -3х2 + 4х – 7 фукциясының графигі (1; -6) нүкте арқылы өте ме?

Соңы
5 минут

3. у= 2х2 параболасын: 1) Ох осі бойымен оңға 3 бірлікке; 2) Оу осі
бойымен 4 бірлікке төмен; 3) Ох осі бойымен солға 2 бірлікке, одан әрі
Оу осі бойымен 3 бірлікке төмен жылжытқанда алынатын парабола
теңдеуін жазыңдар.
Сабақты бекіту
Рефлексия
«Басбармақ» әдісі
Үйге тапсырма: Тест ТМ-8-2

Саралау – оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір
оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға
дербес қолдау көрсету жұмыстары.

Бағалау –
оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлайсыз?
Тапсырманы толық дұрыс
орындаған оқушыларды
марапаттау

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың
барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз
сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға
жауап беріңіз.

Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Тексерілді_________________
Сабақ №6 Квадраттық теңдеуге келтірілетін
теңдеулер

Мектеп: №148 мектеп-гимназия

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары

Оқушылар: осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез
ойлау дағдыларын қалыптастырады.

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың мақсаты

Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін
практикада қолдана алады.

Жетістік
критерийлері

Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез
ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын
тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай
сөздіктер қолданамын.
Қазақша
Қосынды
Сан және бөлшектерге
есептер
Мәтін есептер
Жұп
Тақ
Тізбектес бүтін сандар

Тілдік мақсат

Шешімі
Сияқты Үлкенірек

Құндылықтарды
дамыту
Пәнаралық байланыс
АКТ қолдану
дағдылары
Бастапқы білім

Русский
Сумма
Задачи на дробь и числа
Текстовые задачи
Четный
Нечетный
Последовательные целые
числа
Решение
Больше

English
The sum
Number and fraction
problems
Written problems
Even
Odd
Consecutive integer
Solution
As large as

Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік,
прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер
бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа
тәрбиелеу
Геометрия, тұрмыста қолдана алу
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар, есептер), таратпа
материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар
Сабақ барысы

Сабақтың
кезеңдері
Басы
5 минут

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
Ұйымдастыру сәті
Үй жұмысын тексеру
Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл»

Оқыту
ресурстары

Тексерілді_________________

Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер
Негізгі бөлім
Тақырыпты
ашу
35 минут

теория
, мұндағы а
биквадрат теңдеу деп аталады.
Мысалы:

түрінде берілген теңдеу

теңдеуін шешейік
дискриминантын тауып, түбірлерін іздейміз
шыққан түбірді
,

Теңдеулерді шешудің мұндай әдісі жаңа айнымалы еңгізу әдісі деп
аталады.
Теңдеулерді шешудің жаңа айнымалы еңгізу әдісімен шешу алгоритм құру
(оқушылармен біріге отырып)
1. Теңдеудегі қандайда бір өрнекті жаңа айнымалы арқылы
белгілейміз
2. Берілген теңдеудегі өрнектің орнына жаңа айнымалыны енгізіп,
жаңа айнымалыға байланысты квадрат теңдеу аламыз
3. Шыққан квадрат теңдеуді шешеміз
4. Алмастыру арқылы алғашқы айнымалының мәнін табамыз
5. Табылған түбірлерге тексеру жүргізіп, берілген теңдеудің
түбірлерін аықтаймыз
Тақтамен жұмыс мысалды біріге отырып талдау
ІІІ Сабақты бекіту:

№189-1,3 ) №190-2,4) №191-1,3) есептерді тақтада орындау

IV.Сабақты бекіту.Деңгейлік тапсырма

V.Сергіту сәті. Белгісіз санды табу ( таблицаны толтыру)
VI.Үйге тапсырма беру.ТМ-8-4
VII.Бағалау

Тексерілді_________________
V. Деңгейлік тапсырмалар:
1 – деңгей
1. параболаның төбесінің координаттарын тап:
а) у= 3(х-5)2 – 2
ә) у= х2 – 4х + 5
б) у= -х2 +3
в) у=(х + 3)
2. Төмендегі функциялардың графиктерін салыңдар:
1) у= 2х2 +9
2) у= -(х+1)2 + 3
2 – деңге
1) Ох осінен оңға 3 бірлікке жылжыған параболаның у=

1 2
х теңдеуін
2

жаз.
2) Функцияның графигін сыз.
у = 2х2 + 4х + 3
3 – деңгей
Соңы
5 минут

у= 3х2 – 8х – 4 функцияның графигін сыз.
Сабақты бекіту
Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді? деген сұрақтарға жауап алу.

Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.
Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын.
Сабақ маған түсініксіз.
Үйге тапсырма: Тест ТМ-8-3

Саралау – оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір
оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға
дербес қолдау көрсету жұмыстары.

Бағалау –
оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлайсыз?
Тапсырманы толық дұрыс
орындаған оқушыларды
марапаттау

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың
барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы

Нұсқаулықпен жүргізіледі.

Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз
сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға
жауап беріңіз.

Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Тексерілді_________________
Сабақ №7 Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Мектеп: №148 мектеп-гимназия

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушы саны:

Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары

Оқушылар: осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез
ойлау дағдыларын қалыптастырады.

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың мақсаты

Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін
практикада қолдана алады.

Жетістік
критерийлері

Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез
ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын
тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай
сөздіктер қолданамын.
Қазақша
Қосынды
Сан және бөлшектерге
есептер
Мәтін есептер
Жұп
Тақ
Тізбектес бүтін сандар

Тілдік мақсат

Құндылықтарды
дамыту
Пәнаралық байланыс
АКТ қолдану
дағдылары
Бастапқы білім

Русский
Сумма
Задачи на дробь и числа

English
The sum
Number and fraction
problems
Written problems
Even
Odd
Consecutive integer

Текстовые задачи
Четный
Нечетный
Последовательные целые
числа
Шешімі
Решение
Solution
Сияқты Үлкенірек
Больше
As large as
Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік,
прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер
бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа
тәрбиелеу
Геометрия, тұрмыста қолдана алу
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар, есептер), таратпа
материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар
Сабақ барысы

Сабақтың
кезеңдері
Басы
5 минут

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
Ұйымдастыру сәті
Үй жұмысын тексеру
Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл»

Логикалық тапсырма.
Негізгі бөлім
Тақырыпты
ашу

Оқушыларды зейінін сабаққа аударын алғаннан кейін жаңа сабақты

Оқыту
ресурстары

Тексерілді_________________
25 минут

түсіндіруді бастаймын.
Тақырыптың алдын ала тапсырмасында 3х+2у-80 екі айнымалысы бар
сызықтық теңдеуді шешу қысқаша келтірілді.
Берілген 3х+2у-80
2у-3х+8
у-1,5х+4
х1 болса, у2,5
х2 болса, у1
х3 болса, у-0,5 осы берілген сандар
шешімі.

жұптары берілген теңдеудің

Мысалы, 3х+2у9, 7х-4у8, -х+2у4 теңдеулері -екі айнымалысы бар
сызықтық теңдеулер. Бұл теңдеулерді жалпы түрде жазуға болады: ах+вус
ах+вус түріндегі теңдеулер екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер
деп аталады. Мұндағы х пен у -айнымалылар, ал в және с -қандай да бір
сандар. Сызықтық теңдеудегі с бос мүше деп аталады.
Шешімдер жиыны бірдей болатын екі айнымалысы бар теңдеулер
мәндес теңдеулер деп аталады. Шешімдері болмайтын екі айнымалысы
бар теңдеулер де мәндес теңдеулерге жатады.
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулердің қасиеттері:
1-қасиет.
Теңдеудегі қосылғыштың табасын қарама-қарсы таңбаға өзгертіп, оны
теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде берілген теңдеуге
мәндес теңдеу шығады.
2-қасиет.
Теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бір санға көбейтсек немесе бөлсек,
б
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!