§ 37. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелері.

Тақырып бойынша 31 материал табылды

§ 37. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелері.

Материал туралы қысқаша түсінік
§ 37. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелері.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

«Қозғалыс»

Педагогтің аты-жөні:


Күні:

30.01

Сыныбы: 7 «а,ә,б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жануарлардың қозғалыс мүшелері. Тірі ағзалардағы қозғалыстың рөлі. Жануарлардың қозғалу тәсілдеріне мысалдар. Жануарлардың мекен ортасы мен қозғалыс тәсілдері арасындағы байланыстарды анықтау.

§ 37. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелері. БЖБ(20 мин)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.1.6.4 – омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін салыстыру;

Сабақтың мақсаты:

омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін салыстырады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

3 мин


(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу.


Сабаққа қатысып отырғандарды белгілеу






Жаңа сабаққа кіріспе

Мағынаны білу


«Суретті сөйлет» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау.



Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады;




Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.


презентация



Сабақтың ортасы

5 мин

1 тапсырма ФС

«Суреттер сөйлейді»

а) Осы жануарлардың қозғалысы ғаламның дамуына қандай өзгерістер енгізді?

Оқушының ой-пікірі.

б) Сәйкестендіру кестесі. Жануарлардың қозғалысы бойынша көлік түрлерін анықтаңыз.

Жылқы

Ұшақ

Сегізаяқ

Метро

Балық

Поезд

Шұбалшаң

Машина

Көртышқан

Кеме

Бүркіт

Зымыран


Суреттегі жануарлардың ғаламдық дамуға әкелген үлесін зерттейді.


Сәйкестендірудің дұрыс жауабы:


Жылқы

Машина

Сегізаяқ

Зымыран

Балық

Кеме

Шұбалшаң

Поезд

Көртышқан

Метро

Бүркіт

Ұшақ


Дескриптор

Суреттерді пайдаланып сәйкестендіреді-3балл


Сурет, кесте

4 мин

2-тапсырма.ФС

«Ойлан, бірлес, бөліс!» әдісі

Оқушыларға өмірмен байланыстырылған мәтін беріледі. Жұптасып тақырыпқа байланысты ойларымен бөліседі.

Мұғалім ұсынған мәтін

Аслан жаздық демалысында анасымен Түркияның Стамбул қаласына ұшақпен жолға шықты.


Ұшақта отырып көк аспанда зымырап бара жатқан зымыранға көзі түсіп тамсанды.


Саяхаттың алғашқы күнінде Аслан анасымен теңізге шомылуға барды. Мамасы Асланның жақсы жүзетінін байқады.


Су жағасында отырып көзі, екі жұп ұзын аяқтарымен жұптасқан, су жағасынан секіріп өткен жануарға көзі түсті.


Кенет күн ыси бастаған соң анасы Асланнан қауырсыннан жасаған желпуішті сөмкеден әперіп жіберуін өтінді.


Оқушы табатын жануарлардың қозғалыс түрлері

құстар


Омыртқасыз жануар, реактивті қозғалады мысалы:сегіз аяқ



Омыртқалы жануар, жүзбе қанаттары арқылы қозғалады, балық



Омыртқалы жануар, бақа



Омыртқалы ұшатын жануарқұс. Олардың денесі қауырсынмен қапталған, алдыңғы аяқтары қанаттарға айналған.


Дескриптор-мәтіннен

-жануарлардың қай типке жататынын анықтайды-2балл

-сол жануарлардың қозғалысын анықтайды-2балл



Сабақтың ортасы мағынаны талдау


5 мин

Оқушыларға жалпылама төмендегі талдау тапсырмасы беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі.


Сәйкестендір


Амеба

Реактивті қозғалу

Жасыл эвглена

Жүзбе қанаттар

Кірпікшелі кебісше

Қанаттары

Ұлу

Жалған аяқтары

Балық

Бүкіл денесі

Құс

Талшығы

Жылан

Кірпікшелері

Кальмар

Бауырымен


Бағалау критерийі:


-омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін анықтайды;


(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)


Дескриптор:


- омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін сәйкестендіреді – 3 балл;

Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы мағынаны бағалау

Оқушыларға бұгінгі тақырып бойынша алған білімдерін бағалау тапсырмасы беріледі. Әр орындаған оқушы бағаланады.




БЖБ(20 мин)

Бағалау критерийі:


-бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмасын зерделейді;


(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)


Дескриптор:


-берілген тапсырмаларды орындайды;

Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері


Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Кері байланыс

3 мин



«5-5-1» әдісі

Оқушылардың білімін қорытынаймын



Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайында 5 сөйлем жазады. Одан кейін сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады. Оқушылар өздерінің түйін сөзін бүкіл сыныппен бөліседі

Сабаққа байланысты түйін сөздеріне қарай бағаланады.

Қағаз

Қалам







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.01.2024
303
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі