Бөлім: Әлемді
өзгерткен
өнертабыстар.
|
Мектеп: Пәні:
қазақ тілі
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып:
11
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Ұшатын
автокөлік.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
|
11.2.4.1 әртүрлі
стильдегі (ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, ауызекі
сөйлеу, көркем әдебиет стилі)
мәтіндердің
тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін,
құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра
талдау;
11.3.1.1 жоспар
түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема
түріндегі
жоспар).
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық оқушылар: әртүрлі стильдегі мәтіндердің
ерекшеліктерін анықтау,
Көпшілігі: әртүрлі стильдегі мәтіндердің
тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін,
құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау, мәтін мазмұнына сай
жоспар құру;
Кейбір оқушылар: әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми
ісқағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет
стилі)
мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты
аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін
салыстыра талдау, дәлелдер келтіру, мәтін мазмұнын
жоспарлау.
|
Бағалау
критерийі
|
-
әртүрлі стильдегі
(ғылыми, ресми ісқағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем
әдебиет стилі)
-
мәтіндердің
тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін,
құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау, дәлелдер келтіру,
мәтін мазмұнын жоспарлау.
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
Қолдану, талдау,
бағалау.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Зайырлы қоғам және жоғары
руханият(3-құндылық)
|
Алдыңғы
білім
|
Киіз үйдің сыры.
Ақылды үй.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі. Сәлемдесу. Оқушылардың зейінін
сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру.
Қызығушылықты
ояту.
Адам өмірін жеңілдету үшін
қандай өнертабыстарды ойлап табар едіңдер? Ғаламдық мәселелермен
байланыстырып,
«Егер мен ғалым болсам, …»
тақырыбында өз көзқарастарыңды
білдіріңдер.
І.ОҚЫЛЫМ АЛДЫ.
Суретке қарап, өнертабыстар туралы пікірлеріңмен
бөлісіңдер.
Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты айқындалады.
|
Оқушылар назарын сабаққа
аудару. Оқушылар жағдаяттық тапсырманы
орындайды.
Суретке қарап, өнертабыстар
туралы пікірлеріңмен
бөліседі.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
айқындалады.
|
Қалыптастырушы
бағалау
ҚБ
|
|
Сабақтың
ортасы
|
ІІ. ОҚЫЛЫМ
ТАПСЫРМАСЫ. Мағынаны тану.
1-тапсырма.
Мәтінді оқыңдар. Ғылыми стильдегі мақаланың
құрылымы мен жанрлық ерекшеліктерін анықтаңдар (2-оқылым
мәтіні).
Ұшатын
автокөлік
Мәтіннің
құрылымы
|
Жанрлық
ерекшелігі
|
|
|
2-тапсырма. «Қосжазба
күнделігі». Үзіндіні оқыңдар. «Қосжазба күнделігі» әдісі арқылы екі
мәтінді салыстырыңдар.
Дескриптор:
-
Оқылым
мәтінінің құрылымын анықтайды;
-
Жанрлық
ерекшелігін талдайды;
-
Екі
мәтінді салыстырады;
-
Мәтіндердің тақырыбын
анықтайды;
-
Стилін
анықтайды;
-
Құрылымын талдайды;
-
Жанрлық
ерекшелігін анықтайды;
-
Ойын
дәлелдейді.
ҚБ.
ІІІ.ОҚЫЛЫМНАН
КЕЙІН.
4-тапсырма. «Ұшатын
автокөлік» мәтінінің алғашқы азатжолына жасалған тірек-сызбаны үлгі
ретінде алып, соңғы бөлігіне өздерің тірек-сызба түрінде жоспар
жасаңдар.
Дескриптор:
ҚБ.
«Ортадағы қаламсап»
әдісімен жоспарларын қорғайды.
|
Мәтінді оқыңдар. Ғылыми
стильдегі мақаланың құрылымы мен жанрлық ерекшеліктерін
анықтаңдар.
«Қосжазба күнделігі». Үзіндіні
оқыңдар. «Қосжазба күнделігі» әдісі арқылы екі мәтінді
салыстырыңдар.
«Ұшатын автокөлік» мәтінінің
алғашқы азатжолына жасалған тірек-сызбаны үлгі ретінде алып, соңғы
бөлігіне өздерің тірек-сызба түрінде жоспар
жасаңдар.
«Ортадағы қаламсап» әдісімен
жоспарларын қорғайды.
|
ҚБ
ҚБ
|
11-сынып
Қазақ
тілі
оқулығы
Оқулықпен
жұмыс
(ҚазАқпарат)
(Қабдеш Жұмаділовтің
«Сәйгүліктер»
романынан
үзінді)
|
Сабақтың
соңы
|
Кері
байланыс.
«3 Қ» Қызық ... Қажет ...Қиын
...
|
|
Үй
жұмысы
|
7-тапсырма.
|
|
Сабақта саралау
тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті
оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер
қоямын?
|
Оқушылардың материалды
қаншалықты игергенін қалай
бағалаймын?
|
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
|
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл
ма?
Барлық оқушылар ОМ жетті
ме?
Егер жоқ болса,
неге?
Сабақтағы саралау дұрыс өтті
ме?
Сабақтағы кезеңдер сақталды
ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге?
|
|
Жалпы
бағалау
Қандай екі аспект жақсы
өтті? (оқыту мен білім беру туралы
ойланыңыз)
1:
2:
Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту
мен білім беру туралы ойланыңыз)
1:
2:
Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не
ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар
аудару қажет?
|