|
Бөлім: Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
МЕКТЕП: |
|||||||
|
КҮНІ: |
Мұғалім: |
|||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жан-жануарлар туралы ертегілер |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.3.1 хабарландырудың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 5.3.2.1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап хабарландыру құрастырып жазу; 5.4.3.1 омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: хабарландырудың құрылымы мен ресімделуін білу, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану; Көпшілігі: хабарландырудың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату, хабарландыру жазу, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану; Кейбір оқушылар: жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап хабарландыру құрастырып жазу, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||
|
Алдыңғы білім |
«Бақа мен үйрек» ертегісі. |
|||||||
|
Жоспар: |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеп, зейінін сабаққа Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Күннің нұрын сыйлау». Жүргізілу шарты: оқушылармен бірге шеңберге тұрып, бірге «Үлкен шеңбер жасаймыз, алақанда жаямыз, күннің нұрын алып, көршімізге шашамыз!» деп айтамыз.
1. Өгіз неге өзін туыстарынан артықпын деп санады? 2. Өгіздің түйелерге де, жылқыларға да қосыла алмауының себебі неде? 3. «Бөлінгенді бөрі жейді» дегенді қалай түсінесіңдер? 4. Осы оқиға адамдарға сабақ бола ала ма? Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. «Жан-жануарлардың жылға таласуы» ертегісін (12. mр3) тыңдап, алған әсерлеріңмен бөлісіңдер. https://www.youtube.com/watch?v=l3pn1RZSMSk 1-тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Берілген мәтіндерді оқушылар өз бетінше кезек-кезек оқып шығады, өз жұбымен жанр түрін ажыратады. 1-топ-Хат үлгісі бойынша мәтін. Сәлем, құрбым! Қалың қалай? Мен үйіме аман - есен жеттім. Қалада ауа райы салқындап кетіпті, күздің жақындағаны сезіліп тұр. Енді жаңа күшпен оқу жылының басталуына дайындалу керек. Келесі аптада сабақ басталады. Сенде не жаңалық бар? Ауылда ауа райы қалай? Ата - анаңа сәлем айт! Екінші тоқсан аяқталғаннан кейін демалыста кездескенше! Қош сау бол! Хабарласып тұр. Сәлеммен, Айман 2-топ-Жарнама үлгісі бойынша мәтін Жарнама 5 бөлмелі жер үй сатылады. Әуезова көшесі. Қасында сауда орталығы және мектеп бар. Тел: 53269 Мөлдір 3-топ – Хабарландыру үлгісі
бойынша мәтін. Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Тыңдалым бөлімінде баяндалған ертегі желісі бойынша қойылатын спектакльге хабарландыру жазыңдар. Дескриптор:
ҚБ ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН.
3-тапсырма. Берілген сөздерден сөйлемдер құрау арқылы олардың омонимдік мағынасын анықтаңдар. Үлгі: Шал: 1. Баяғыда шал мен кемпір болыпты. 2. Байқаусызда шалып құлатты. 3. Досына телефон шалды. Шал, сау, бар, қос, ақ, қал, шап, қой, жас. 4-тапсырма. «Бас», «бет», «құлақ» сөздерінің көпмағыналы екенін мысалдармен дәлелдеңдер. Үлгі: көз – зат есім 1. адамның көру мүшесі, көзі; 2. иненің көзі, жіп өткізетін тесігі; 3. терезені көзі, әйнегі; 4. істің көзін табу, жұмысты жақсы орындау; 5. көз салу, қарау; 6. бас-көз болу, қадағалау. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. Жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушылар мәтінді түсініп оқиды; Сұрақтарға жауап береді. «Жан-жануарлардың жылға таласуы» ертегісін (12. mр3) тыңдап, алған әсерлерімен бөліседі. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Берілген мәтіндерді оқушылар өз бетінше кезек-кезек оқып шығады, өз жұбымен жанр түрін ажыратады. Тыңдалым бөлімінде баяндалған ертегі желісі бойынша қойылатын спектакльге хабарландыру жазады. Хабарландырудың жанрлық ерекшеліктерін біледі. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. Берілген сөздерден сөйлемдер құрау арқылы олардың омонимдік мағынасын анықтайды; «Бас», «бет», «құлақ» сөздерінің көпмағыналы екенін мысалдармен дәлелдейді. |
«Смайлик»
Өте жақсы Жақсы Орташа Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы https://www.youtube.com/watch?v=l3pn1RZSMSk |
||||
|
Рефлексия |
Кері байланыс: 3Қ әдісі Үй тапсырмасы: 6-тапсырма |
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 5 Жан-жануарлар туралы ертегілер.docx
№ 5 Жан-жануарлар туралы ертегілер.docx
|
Бөлім: Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
МЕКТЕП: |
|||||||
|
КҮНІ: |
Мұғалім: |
|||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жан-жануарлар туралы ертегілер |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.3.1 хабарландырудың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 5.3.2.1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап хабарландыру құрастырып жазу; 5.4.3.1 омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: хабарландырудың құрылымы мен ресімделуін білу, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану; Көпшілігі: хабарландырудың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату, хабарландыру жазу, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану; Кейбір оқушылар: жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап хабарландыру құрастырып жазу, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||
|
Алдыңғы білім |
«Бақа мен үйрек» ертегісі. |
|||||||
|
Жоспар: |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеп, зейінін сабаққа Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Күннің нұрын сыйлау». Жүргізілу шарты: оқушылармен бірге шеңберге тұрып, бірге «Үлкен шеңбер жасаймыз, алақанда жаямыз, күннің нұрын алып, көршімізге шашамыз!» деп айтамыз.
1. Өгіз неге өзін туыстарынан артықпын деп санады? 2. Өгіздің түйелерге де, жылқыларға да қосыла алмауының себебі неде? 3. «Бөлінгенді бөрі жейді» дегенді қалай түсінесіңдер? 4. Осы оқиға адамдарға сабақ бола ала ма? Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. «Жан-жануарлардың жылға таласуы» ертегісін (12. mр3) тыңдап, алған әсерлеріңмен бөлісіңдер. https://www.youtube.com/watch?v=l3pn1RZSMSk 1-тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Берілген мәтіндерді оқушылар өз бетінше кезек-кезек оқып шығады, өз жұбымен жанр түрін ажыратады. 1-топ-Хат үлгісі бойынша мәтін. Сәлем, құрбым! Қалың қалай? Мен үйіме аман - есен жеттім. Қалада ауа райы салқындап кетіпті, күздің жақындағаны сезіліп тұр. Енді жаңа күшпен оқу жылының басталуына дайындалу керек. Келесі аптада сабақ басталады. Сенде не жаңалық бар? Ауылда ауа райы қалай? Ата - анаңа сәлем айт! Екінші тоқсан аяқталғаннан кейін демалыста кездескенше! Қош сау бол! Хабарласып тұр. Сәлеммен, Айман 2-топ-Жарнама үлгісі бойынша мәтін Жарнама 5 бөлмелі жер үй сатылады. Әуезова көшесі. Қасында сауда орталығы және мектеп бар. Тел: 53269 Мөлдір 3-топ – Хабарландыру үлгісі
бойынша мәтін. Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Тыңдалым бөлімінде баяндалған ертегі желісі бойынша қойылатын спектакльге хабарландыру жазыңдар. Дескриптор:
ҚБ ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН.
3-тапсырма. Берілген сөздерден сөйлемдер құрау арқылы олардың омонимдік мағынасын анықтаңдар. Үлгі: Шал: 1. Баяғыда шал мен кемпір болыпты. 2. Байқаусызда шалып құлатты. 3. Досына телефон шалды. Шал, сау, бар, қос, ақ, қал, шап, қой, жас. 4-тапсырма. «Бас», «бет», «құлақ» сөздерінің көпмағыналы екенін мысалдармен дәлелдеңдер. Үлгі: көз – зат есім 1. адамның көру мүшесі, көзі; 2. иненің көзі, жіп өткізетін тесігі; 3. терезені көзі, әйнегі; 4. істің көзін табу, жұмысты жақсы орындау; 5. көз салу, қарау; 6. бас-көз болу, қадағалау. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. Жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушылар мәтінді түсініп оқиды; Сұрақтарға жауап береді. «Жан-жануарлардың жылға таласуы» ертегісін (12. mр3) тыңдап, алған әсерлерімен бөліседі. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Берілген мәтіндерді оқушылар өз бетінше кезек-кезек оқып шығады, өз жұбымен жанр түрін ажыратады. Тыңдалым бөлімінде баяндалған ертегі желісі бойынша қойылатын спектакльге хабарландыру жазады. Хабарландырудың жанрлық ерекшеліктерін біледі. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. Берілген сөздерден сөйлемдер құрау арқылы олардың омонимдік мағынасын анықтайды; «Бас», «бет», «құлақ» сөздерінің көпмағыналы екенін мысалдармен дәлелдейді. |
«Смайлик»
Өте жақсы Жақсы Орташа Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау
|
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы https://www.youtube.com/watch?v=l3pn1RZSMSk |
||||
|
Рефлексия |
Кері байланыс: 3Қ әдісі Үй тапсырмасы: 6-тапсырма |
|
||||||
шағым қалдыра аласыз
















