Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
5.2.1.1 мәтіндегі негізгі және
қосымша ақпаратты түсіну,
анықтау;
5.4.3.1. Тура және
ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним,
синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай
қолдану.
|
Сабақ
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: мәтіннің мазмұнын түсіну,
омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай
қолдану;
Көпшілігі: мәтіннің мазмұнын түсіну,
негізгі және қосымша ақпаратты анықтау, омоним, антоним,
синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай
қолдану;
Кейбір
оқушылар: мәтіннің мазмұнын түсіну,
негізгі және қосымша ақпаратты анықтау арқылы мәтін мазмұнын ашу,
омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай
қолдану.
|
Сабақтың
басы
Сабақтың
ортасы
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды түгендеп, зейінін
сабаққа
Сынып оқушылары түгенделеді.
Сабақ мақсаты хабарланады.
Жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру: «Күннің нұрын сыйлау».
Жүргізілу шарты: оқушылармен бірге шеңберге тұрып,
бірге
«Үлкен шеңбер
жасаймыз,
алақанда
жаямыз,
күннің нұрын
алып,
көршімізге шашамыз!» деп
айтамыз.
ОҚЫЛЫМ
АЛДЫ. Қызығушылықты
ояту.
Жыртқыш –
дегеніміз не? Жер бетінде бір ғана жыртқыш бар. Оны мен былайша
дәлелдер едім. Мысалы, қасқыр мал үшін жыртқыш, мал өсімдік үшін
жыртқыш. Ал қасқыр өсімдік үшін жыртқыш емес. Қайта ол өсімдікті
малдан құтқарып қалды. Осы сияқты басқа хайуанаттарда да, тек
бір-ақ нәрсе үшін жыртқыш болады. Ал, адам ше? Адамның бойынан
барлық жыртқыштың қасиеттері табылады. Егер де хайуанаттардың
барлығына тіл бітіп, кімнің жыртқыш екенін сұрасаң әрине адамды
айтар еді. Өйткені адам бір ғана хайуанат үшін емес, барлығы үшін
жыртқыш. Адамның шамасы, китке де, пілге де, арыстанға да келеді.
Тіпті адам адамды да өлтіре алады. Осындай жыртқыштық қандай аңның
бойынан табылар екен. Біз осыны ойланып көрдік пе? Сондықтан да
адам өзінің қажетінше ғана жыртқыш
болсын.
Сабақ тақырыбы мен мақсатын
айқындайды.
ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Мағынаны
тану.
Мәтінді оқып, тақырып
қойыңдар. Себебін түсіндіріңдер. Мәтіндегі негізгі ойды білдіретін
сөйлемдерді теріп жазыңдар.
1. «Қасқыр да қас қылмайды
жолдасына» дегенді қалай
түсінесіңдер?
2. «Қасқырлармен бейбіт
қатар өмір сүруге болады» деп есептейсіңдер
ме?
3. Қасқырларды ұяты бар
тіршілік иелеріне жатқызуға бола ма
екен?
Дескриптор:
-
Мәтінді оқып, мәтін мазмұны
бойынша сұрақтарға жауап
береді;
-
мәтінге тақырып
қояды;
-
Себебін
түсіндіреді;
-
Мәтіндегі негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді
теріп жазады.
ҚБ
ОҚЫЛЫМНАН
КЕЙІН.
3-тапсырма. Оқылым мәтінінде қою қаріппен
берілген сөздерді мәндес сөздерімен (синонимдерімен)
жазыңдар.
Үлгі: абайсызда –
байқаусызда
5-тапсырма. Қасқыр сөзіне
қатысты мақал-мәтелдерді жинақтаңдар. Түсіндірме
беріңдер.
Дескриптор:
ҚБ
|
Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары
аударылады.
Жағымды ахуал
қалыптастыру.
Оқушылар мәтінді түсініп
оқиды;
Сұрақтарға жауап
береді.
Мәтінді оқып, мәтін мазмұны бойынша
сұрақтарға жауап
береді;
мәтінге тақырып
қояды;
Себебін
түсіндіреді;
Мәтіндегі негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді
теріп жазады.
Оқылым мәтінінде қою қаріппен берілген
сөздерді мәндес сөздерімен (синонимдерімен)
жазады;
Қасқыр сөзіне қатысты мақал-мәтелдерді
жинақтайды;
Түсіндірме
береді.
|
«Смайлик»
Өте
жақсы Жақсы Орташа
Қалыптастырушы
бағалау
- төмен жауап;
-жақсы жауап;
-керемет жауап!
Қалыптастырушы
бағалау
- төмен жауап;
-жақсы жауап;
-керемет жауап!
|
5-сынып «Қазақ тілі»
оқулығы
Ақпарат
дереккөзі: https://massaget.kz/blogs/11926/
М.
Шаханов
|