Материалдар / № 6 Қазақтың дәстүрлі әндері.docx

№ 6 Қазақтың дәстүрлі әндері.docx

Материал туралы қысқаша түсінік
7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау; 7.4.3.1 фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Қараша 2024
62
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

БӨЛІМ: Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақтың дәстүрлі әндері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау;

7.4.3.1 фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: мәтін туралы болжам жасау, қазақтың дәстүрлі әндері туралы мәлімет алу, дәстүрлі ән мен эстрада жанрының ерекшелігін тану.

Көпшілігі: Мәтіндік және графиктік ақпаратты интерпретациялау, фразеологизм, мақал-мәтелдерді сөз қолданысында түсініп қолдану.

Кейбір оқушылар: Мәтіндегі ақпаратты интерпретациялау, салыстыру, фразеологизмдер мен мақал-мәтелдерді қатыстыра отырып, мәтін құрау.

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі: сыныпты түгендеу, сабаққа зейінін аудару.

Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру

«Түрлі-түсті хатқалта»

Оқушыларға ішіне тұжырым жазылған хатқалталар таратылады. Берілген тұжырым туралы ойын 1 сөйлеммен түйіндеу тапсырылады.

Бренд

Құнын өсіру

Жастар

Шабыт

Шеберлік

Дәстүрлі ән

Өнер

Мысалы:

  1. Қазақтың домбырасы брендке айналу керек, себебі

  2. Домбыраның беделін өсіру үшін оның бағасын өсіргеніміз дұрыс. Құны болмаса, қадірі қалмайды, күтімі кетеді.

  3. Жастар домбыра аспабынан алшақтап кетті, өйткені жаһандану келді.

  4. Жақсы домбыраны шертсең, шабытың оянып, шеберлігің өседі.

Тұжырымдар қайталанып беріледі, оқушылар өз ойларын түйіндеп жеткізеді.

ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. Оқушылар әннің түрлеріне байланысты мәлімет алады.

Романс(исп. romance) — белгілі бір музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен жеке дауыста орындалатын шығарма.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Оқушыларды түгендеу, сабаққа зейінін аудару.

Оқушыларға ішіне тұжырым жазылған хатқалталар таратылады. Берілген тұжырым туралы ойын 1 сөйлеммен түйіндеу тапсырылады.

Тұжырымдар қайталанып беріледі, оқушылар өз ойларын түйіндеп жеткізеді.



Оқушылар әннің түрлеріне байланысты мәлімет алады.







Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.


ҚБ

- Тамаша жауап!

- Жақсы жауап!

- Төмен жауап!







ҚБ

- Тамаша жауап!

- Жақсы жауап!

- Төмен жауап!





Түрлі-түсті қағаздар












Суреттер ғаламтор желісінен алынды.

Сабақтың ортасы


































































ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ

Оқулықтағы 1-оқылым мәтінін оқу.

Мәтінді оқып, онда берілген мәліметтерді кластер әдісімен түсіндіріңдер, пікірлеріңді түйінді сөздермен қорытындылаңдар.

Shape1

Дескриптор:

  • мәтінді түсініп оқиды;

  • алынған ақпаратты топта талдайды;

  • кластер құрады, салыстырады.

ҚБ

ӘТН.

1-тапсырма

Сөздік диктант етіп жаздыру. Берілген тұрақты сөз тіркестері мен мақалдардың жалғасын табыңыз.

Бес аспап – ................өнерлі 
Бес саусақтай білу – ....................жетік білу

Көкейін тесу – ..................көп құмарту

Жез таңдай........................шебер әнші

Қызыл сөзден бал жағу – мадақтау 
Қызыл тіл –.................... шешен

Жаны құмар....................қызығады

Күміс көмей....................сөзге шебер

Тума дарын.....................

Өнерлі өрде озар,..................Өнерсіз жігіт жер соғар.

Ақыл көпке жеткізер,............Өнер көкке жеткізер. 
Өнерлінің қолы алтын,..........Өлеңшінің сөз алтын.

Ел іші – .................өнер кеніші.

Бас кеспек болса да, ...............................(тіл кеспек жоқ)

Жеті жұрттың тілін біл,.....................(жеті түрлі ілім біл)

Жыланның уы тісінде, .....................(адамның уы тілінде)

Тұз астың дәмін келтірсе,.........(мақал сөздің сәнін келтіреді)

Ел үмітін ер ақтар,...................................(ер атағын ел сақтар)

Тоқсан ауыз сөздің..................................(тобықтай түйіні бар)


2-тапсырма

Мақал-мәтелдер мен фразеологизмдерді орынды пайдаланып, мәтінді жалғастырыңыз.

Бағалау

Дескриптор

Білім алушы

  • тұрақты сөз тіркестерін ажыратады;

  • мақалдардың жалғасын табады.

  • тақырыпты түсінеді;

  • фразеологизмдер мен мақал-мәтелдерді орынды қолданады;

  • өз ойын жүйелі жеткізе алады.

ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН

4-ТАПСЫРМА. «Интервью» әдісі

Тақырып бойынша дәстүрлі әншімен кездесуге сұхбат сұрақтарын дайындаңдар.

Дескриптор

Білім алушы

  • дәстүрлі ән туралы біледі;

  • Тақырып бойынша дәстүрлі әншімен кездесуге сұхбат сұрақтарын дайындайды;

  • Сұхбат алады.


Мәтінді оқып, онда берілген мәліметтерді кластер әдісімен түсіндіріңдер, пікірлеріңді түйінді сөздермен қорытындылаңдар.











Сөздік диктант етіп жаздыру. Берілген тұрақты сөз тіркестері мен мақалдардың жалғасын табыңыз.



















Мақал-мәтелдер мен фразеологизмдерді орынды пайдаланып, мәтінді жалғастырыңыз.







Тақырып бойынша дәстүрлі әншімен кездесуге сұхбат сұрақтарын дайындаңдар.











ҚБ

- Тамаша жауап!

- Жақсы жауап!

- Төмен жауап!



























ҚБ

- Тамаша жауап!

- Жақсы жауап!

- Төмен жауап!





massaget.rz/

blogs/7621












Қалыптасты

рушы бағалау тапсырмасы

Сабақтың соңы


Кері байланыс

Плюс

Минус

Қызықты








Диапазон - әнші дауысының, музыкалық ашатын, дыбыс қатарының, әуеннің (мелодияның), т.б. дыбыстық көлемі. Диапазон дауыстың аспайтын, т.б. ең төменгі және ең жоғарғы дыбыстарының арасындағы интервалдармен анықталады.[1
























Бренд

Құнын өсіру

Жастар

Шабыт

Шеберлік

Дәстүрлі ән

Өнер

Бренд

Құнын өсіру

Жастар

Шабыт

Шеберлік

Дәстүрлі ән

Өнер

Бренд

Құнын өсіру

Жастар

Шабыт

Шеберлік

Дәстүрлі ән

Өнер

Бренд

Құнын өсіру

Жастар

Шабыт

Шеберлік

Дәстүрлі ән

Өнер Бренд

Құнын өсіру

Жастар

Шабыт

Шеберлік

Дәстүрлі ән

Өнер





























1. Романс тектес әндер –«Ақбақай», «Жиырма бес», «Япурай», «Ғайни» т.б.

2. Сатиралық-юморлық әндер –«Он алты қыз», «Ағашаяқ», «Құлбай бай» т.б.

3. Қара өлеңге құрылған әндер –«Сәулем-ай», «Еркем-ай», «Қамажай», «Жеті арал жерім-ай» т.б.

4. Қыз-келіншектер әндері –«Майра», «Дудар-ай», «Әупілдек» т.б.

5. Желдірме әндер –термелер, арнау, насихат әндер т.б.

6.Эпостық мазмұндағы әндер–жырлардың кейіпкерлерінің атынан айтылатын әндер –«Жігіттің падишасы - Әмір Темір», «Қос мүйізді Ескендір» т.б.

7. Авторлық-арнау әндер. Молдабайдың әні, Ғазиздің әні, «Бүркітбай», «Шашубай», «Теміртас» т.б.

Әндерді бұлай бөлу арқылы олардың формасын анықтауға болады, романс тектес әндердің диапазоны кең, вокалдық қайырымы мол болады. Ал, сатиралық-юморлық әндерде керісінше, мұндағы ән ырғағы шапшаңырақ, мәтіні мен мелодиясы үнемі қайталанып отырады, вокалдық дамуы шектеулі.

Қара өлеңдерді көбінесе халық әндері деп атайды, бұлардың да қалыптасқан қайырымы бар, көбінесе он бір буындық өлеңге құрылады. Мелодиясы пентатоникалық сарынға бейім, сондықтан әннің өте көне түрі деп айтуға негіз бар. Қыз-келіншектер әндерінде вокал иірімдері мол кездеседі, мұны бөле атаудағы себеп –диопозоны мен ән мәтіні әйел дауысының табиғатына лайықталған. Желдірме әндердің ырғағы ширақ, аты айтып тұрғандай салтанатты әрі жүрдек шырқалады. Эпостық мазмұндағы әндер кәдімгі қара өлеңге ұқсас, бірақ әннің аты немесе мазмұны эпостық кейіпкердің атына құрылады.Авторлық-арнау әндердің сарыны айтыс мақамдарын еске түсіреді, мұнда әуелі «Ал», «Ахау», «Оу» деген сияқты қаратпа айқай айтылады, қайырмасы қара өлеңге құралады, кейде өзге әндердегі мәтіндер қолданыла береді, ал, шумақта міндетті түрде автордың өзін немесе ата-бабасын мадақтаған өлеңі болады.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Романс тектес әндер –«Ақбақай», «Жиырма бес», «Япурай», «Ғайни» т.б.

2. Сатиралық-юморлық әндер –«Он алты қыз», «Ағашаяқ», «Құлбай бай» т.б.

3. Қара өлеңге құрылған әндер –«Сәулем-ай», «Еркем-ай», «Қамажай», «Жеті арал жерім-ай» т.б.

4. Қыз-келіншектер әндері –«Майра», «Дудар-ай», «Әупілдек» т.б.

5. Желдірме әндер –термелер, арнау, насихат әндер т.б.

6.Эпостық мазмұндағы әндер–жырлардың кейіпкерлерінің атынан айтылатын әндер –«Жігіттің падишасы - Әмір Темір», «Қос мүйізді Ескендір» т.б.

7. Авторлық-арнау әндер. Молдабайдың әні, Ғазиздің әні, «Бүркітбай», «Шашубай», «Теміртас» т.б.

Әндерді бұлай бөлу арқылы олардың формасын анықтауға болады, романс тектес әндердің диапазоны кең, вокалдық қайырымы мол болады. Ал, сатиралық-юморлық әндерде керісінше, мұндағы ән ырғағы шапшаңырақ, мәтіні мен мелодиясы үнемі қайталанып отырады, вокалдық дамуы шектеулі.

Қара өлеңдерді көбінесе халық әндері деп атайды, бұлардың да қалыптасқан қайырымы бар, көбінесе он бір буындық өлеңге құрылады. Мелодиясы пентатоникалық сарынға бейім, сондықтан әннің өте көне түрі деп айтуға негіз бар. Қыз-келіншектер әндерінде вокал иірімдері мол кездеседі, мұны бөле атаудағы себеп –диопозоны мен ән мәтіні әйел дауысының табиғатына лайықталған. Желдірме әндердің ырғағы ширақ, аты айтып тұрғандай салтанатты әрі жүрдек шырқалады. Эпостық мазмұндағы әндер кәдімгі қара өлеңге ұқсас, бірақ әннің аты немесе мазмұны эпостық кейіпкердің атына құрылады.Авторлық-арнау әндердің сарыны айтыс мақамдарын еске түсіреді, мұнда әуелі «Ал», «Ахау», «Оу» деген сияқты қаратпа айқай айтылады, қайырмасы қара өлеңге құралады, кейде өзге әндердегі мәтіндер қолданыла береді, ал, шумақта міндетті түрде автордың өзін немесе ата-бабасын мадақтаған өлеңі болады.


























Бағалау

Дескриптор

Білім алушы


мәтінді түсініп оқиды;

алынған ақпаратты топта талдайды;

кластер құрады, салыстырады.



























Айгүл

Айгүл Қосанова Сәуле Жанпейісова

Арай Асқапқызы



,




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ