Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
7.2.4.1 Идеясы ұқсас
публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің
тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін
салыстыра талдау;
7.4.3.1
фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік
ерекшеліктерін түсініп
қолдану;
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Бapлық
оқушылap: Фpaзeологизм,
мaқaл-мәтeлдepдің көpкeмдік epeкшeлігін түcініп, мәтіндepдe epкін
қолдaнa алады.
Көпшілігі:. идeяcы ұқcac публициcтикaлық
жәнe көpкeм әдeбиeт cтиліндeгі мәтіндepдің тaқыpыбын , құpылымын,
тілдік epeкшeлігін caлыcтыpa
тaлдaйды.
Кeйбіp
оқушылap: . Идeяcы ұқcac публициcтикaлық
жәнe көpкeм әдeбиeт cтиліндeгі мәтіндepдің тaқыpыбын ,
құpылымын,мaқcaтты aудитоpияcын, тілдік epeкшeлігін caлыcтыpa
тaлдaйды.
|
|
Ұйымдастыру
бөлімі: сыныпты түгендеу, сабаққа
зейінін аудару.
Қызығушылықты
ояту. Сөзжұмбақты шешіңдер,
айрықша торкөздегі сөзді қатыстырып, сөйлем
құрастырыңдар.
ОҚЫЛЫМ
АЛДЫ.
Бұлбұл үнін
(https://www.youtube.com/watch?v=1Pz_Rxa3c-A) тыңдап, құс үнінің
әнге (https://www.youtube.com/watch?v=n0p4Pu2-NMc) қалай
кіріктірілгеніне назар аударыңдар. Көркемдегіш құралдарды қолданып,
алған әсерлеріңді айтыңдар.
-
Бұлбұл құс басқа құстардан
несімен ерекшеленеді?
-
«Бұлбұлдай сайраған», «бұлбұл
дауысты», «күміс көмей» деген сипаттарды не себепті әншілерге
қатысты қолданған?
-
Мына суреттегі
кім?
Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты анықталады.
|
Оқушыларды түгендеу,
сабаққа зейінін аудару.
Сөзжұмбақты шешіңдер,
айрықша торкөздегі сөзді қатыстырып, сөйлем
құрастырыңдар.
Бұлбұл үнін тыңдап, құс
үнінің әнге қалай кіріктірілгеніне назар аударыңдар. Көркемдегіш
құралдарды қолданып, алған әсерлеріңді
айтыңдар.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
анықталады.
|
ҚБ
-
Тамаша
жауап!
-
Жақсы
жауап!
-
Төмен
жауап!
|
https://www.youtube.com/watch?v=1Pz_Rxa3c-A
https://www.youtube.com/watch?v=n0p4Pu2-NMc
|
Сабақтың
ортасы
|
ОҚЫЛЫМ
ТАПСЫРМАСЫ
Тапсырма. Екі мәтінді салыстырып,
олардың тілі мен стилінің формасын, ұқсастығын және айырмашылығын
сараптаңыз.
1-мәтін. Оқулықтағы оқылым
мәтіні
2-мәтін
Бұлбұл Қызыр қонып, бақ дарыған
өлкемде, Жақсыларға болған емес ел
кенде. Асылдардың сынығындай
Ән-Күләш, Алаулаған гүл секілді
өртеңде. Шақырғанда шеберліктің шыңы
әне, Болаған емес бой теңесер
сыңары. Бұлықсыған әуен атты
әлемнің, Бұлбұл Күләш тозбайтұғын
тұмары. Өнер табам дейтін өрен
қиыннан, Соған ғана Тәңіріндей
сыйынған. Сазы оның самғай
ұшып, Сорғыса Көңіл атты кеселерге
құйылған. Көк тұмадай көгал қуып
шапқылап, Сыңғыр үні сырнайласа сап
құрап- Әні оның- үлпілдеген аққу
ән, Сәні оның- бүлкілдеген ақ
бұлақ. Ағайыны атын айтып
мақтанар, Асыл затын тәу етуге шақ
қалар. Құз биіктің ортасында оқшау
ол, Жүз киіктің ортасында ақ
марал. Қайран апам күтпей қолпаш,
қолқаны, Дегдар әнмен дуылдатқан
ортаны. Нұр қыз болса, болды оның
әсемі, Жұлдыз болса, болды оның
Шолпаны. Шын өнерге шырмай байлап дер
кезін, Шынтақтайдан шырақ етті елге
өзін. Келбетіне ұлы Мұхаң
үздіккен, Керім еді-ау, кемел туған
кербезім. Жұпар әлем жуынғандай
жаңбырға, Торғын үні толықсыды сан
қырда. Күләш, десе жасатаулы жалт
қарап, Қозғалақтап қалады екен Жамбыл
да. Қызғалдақты қаумалаған жүз
жүрек Әттең ерте орып түсті күзгі
леп. Күләш
кетті... Бірге кетті
онымен Күләш болып өмір сүрген Қыз
Жібек. Нәзік жаны жаратылған
тазадан, Бұл фәниде ол секілді аз
адам. Нәрін былай, Бәрін былай
қойғанда Күләш, - леген сөздің өзі ғажап
ән. Сері түннің керуенін
бұрғызбай Сәуле сеуіп жарыта ма күндізгі
Ай?! Күләш Күн боп жарқ
еткенде Өзге
әнші сөніп кеткен солғын тартқан
жұлдыздай. Хас өнердің он жыл, жүз жыл
түгілі Мың жылда да мызғымайды
тұғыры. Күн астында қанша дәурен бар
болса сонша дер
ем, Бұлбұл Күләш
ғұмыры.
Екі мәтіннің
ұқсастығы
|
|
|
Екі мәтіннің
айырмашылығы
|
|
|
Түрі
|
|
|
Көзделген аудитория
(кімдерге арналғандығы)
|
|
|
Мақсаты
|
|
|
Мазмұны
|
|
|
Стилі
|
|
|
Тілі
|
|
|
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
-
Мәтіндердің стилін,
тақырыбын анықтайды
-
Құрылымы мен
аудиториясын ажыратады
-
Тілдік ерекшелігін
салыстырады
|
- мәтіндерді
салыстырады;
- ұқсастығы мен
айырмашылығын ажыратады;
- идеясы мен стилін
табады;
- тілдік құралдарды
анықтайды.
|
ОҚЫЛЫМНАН
КЕЙІН
2-ТАПСЫРМА.
Төмендегі мәтінді оқып, фразеологизмдерді
табыңдар.
Дескриптор:
ҚБ
|
Екі мәтінді
салыстырып, олардың тілі мен стилінің формасын, ұқсастығын және
айырмашылығын сараптаңыз.
Мәтіндерді
салыстырады;
Ұқсастығы мен
айырмашылығын ажыратады;
Идеясы мен стилін
табады;
Тілдік құралдарды
анықтайды.
Төмендегі мәтінді
оқып, фразеологизмдерді
табыңдар.
«Қосжазба күнделігі»
арқылы тақырыпты
қорытындылайды.
|
ҚБ
-
Тамаша
жауап!
-
Жақсы
жауап!
-
Төмен
жауап!
ҚБ
-
Тамаша
жауап!
-
Жақсы
жауап!
-
Төмен
жауап!
ҚБ
-
Тамаша
жауап!
-
Жақсы
жауап!
-
Төмен
жауап!
|
7-сынып «Қазақ тілі»
оқулығы
|
Сабақтың
соңы Рефлексия
|
Кері
байланыс:
Бүгінгі сабақтан
алған әсерлерін нота белгісі арқылы кері байланыс алу(бағдаршам
түсімен)
-
Егер саған сабақ ұнаса және
тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң, онда жасыл түсті
нотаны таңда.
-
Егер сен сабақта белгілі
бір қиындықты кездестірген болсаң,онда сары түсті нотаны
таңда.
-
Егер саған сабақ барысында
тапсырмаларды орындау қиын болып, жаңа сабақтан жақсы мәлімет
ала-алмасаң,онда қызыл түсті нотаны
таңда.
|
|