|
Іс-шараның тақырыптары |
« Буллингтен қорған!» Қауіпсіздік сабағы № 3 САБАҚ. «Жанжалдың нәтижесі үшін жауапкершілік» |
||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
9 « » |
||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
1. Қоғамда орын алып отырған жасөспірімдер арасындағы қорлау, мазақтау, намысқа тию секілді жағдайлардың алдын алу. 2. қақтығыстағы жеке жауапкершіліктің маңыздылығын түсіну және жанжалды жағдайларды бейбіт жолмен шешуді үйрену. |
||||
|
Құндылық : |
Бірлік және ынтымақ |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сынып сағатының кезеңі\ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру 35 мин |
Салеметсіздерме құрметті оқушылар?! – - Оқушылар, көңіл-күйіміз қалай? Сабағымызды бастамас бұрын барлығымыз шаттық шеңберіне тұрайық. - Біз неге шеңберге тұрып, сабақты бастадық? Шеңбер – бұл әлемдегі мейірімділік, жақсылық. Шеңбер арқылы – бір – бірімізге күлімдеп қарап, бақыт, қуаныш, жылылық тілейміз. «Миға шабул» 1. Буллинг деген не? 2. Кибербуллинг деген не? Буллинг деген
не? Қорлау (буллинг) – басқа
адамның жанын ауырту мақсатында агрессияны қолдану. Қорлау
жәбірленушіге ауыртпалық пен қайғы әкеледі. Оның агрессив
мінез-құлықтың басқа түрлерінен ерекшелігі – бірнеше рет
қайталанады және жеке адамға немесе топқа бағытталады. 1-тапсырма (жеке жұмыс) Жағдаяттарды талдау. Не істер едің? 2-тапсырма «Буллинге жол жоқ» көрініс |
Оқушылар сәлемдеседі. Шеңберде тұрып оқушылар бір-бірімен сәлемдеседі. Мысалы:Салем! Сәлеметсің бе? Есен-амансың ба? Қалайсың? Жағдаяттарды талдайды Егер
де:
әлеуметтік желілерде сенің
атыңнан жалған аккаунттар құрып, онда ерсi фотосуреттерді
орналастырса |
|
Суреттер |
|
|
10 мин 10 мин |
Сабақтың мақсаты: қақтығыстағы жеке жауапкершіліктің маңыздылығын түсіну және жанжалды жағдайларды бейбіт жолмен шешуді үйрену. Негізгі міндеттер:
Материалдар мен ресурстар:
Сабақтың барысы
Қақтығыс дегеніміз не? Олар неге пайда болады. Бәсекелестік (бәсекелестік) – өз мүдделері үшін басқаларға зиян келтіруге ұмтылу. Бейімделу – басқа біреудің мүддесіүшін өз мүдделерін құрбан ету. Компромисс – өзара жеңілдіктерге негізделген келісім; туындаған қайшылықты жоятын нұсқаны ұсыну. Ынтымақтастық – жағдайға қатысушылар екі жақтың мүдделерін толығымен қанағаттандыратын байламға келеді.
«Екі дос» жаттығуы Мақсаты: жанжалдағы жетекші мінез-құлық стратегиясын анықтау. Жаттығуды орындамас бұрын, А4 парақтары еденге жайылады. Жолдың әр жағында, бір-біріне қарама-қарсы орналасқан екі оқушы таңдалады. Оқушыларға нұсқаулық: «Сіздер әртүрлі жағалауларда тұрғандарыңызды және көпірден екінші жағына өтулеріңіз керек екенін елестетіп көріңіздер. Бір уақытта қозғалысты бастайсыздар». Оқушылар жанжал көпірдің ортасында қалай өту керектігін шешеді. Қорытындысы бойынша стратегия жасалады.
|
|
|
Пайдалы сілтеме: https://youtu.be/gH3zqZPR4EQ?si=t4BxnvmuyQ8xmGGc https://drive.google.com/file/d/1--5CKKNBuFOGT-drzaYYzA- j7f2WBBwf/view https://drive.google.com/file/d/1cve7u4yQMv7XI0ykhDOsKp3hWk-1qEtr/view |
|
|
|
Қорытынды Пайдалы сілтеме: https://youtu.be/gH3zqZPR4EQ?si=t4BxnvmuyQ8xmGGc https://drive.google.com/file/d/1--5CKKNBuFOGT-drzaYYzA- j7f2WBBwf/view https://drive.google.com/file/d/1cve7u4yQMv7XI0ykhDOsKp3hWk-1qEtr/view |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
« Буллингтен қорған!» Қауіпсіздік сабағы № 3 САБАҚ. «Жанжалдың нәтижесі үшін жауапкершілік»
|
Іс-шараның тақырыптары |
« Буллингтен қорған!» Қауіпсіздік сабағы № 3 САБАҚ. «Жанжалдың нәтижесі үшін жауапкершілік» |
||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
9 « » |
||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
1. Қоғамда орын алып отырған жасөспірімдер арасындағы қорлау, мазақтау, намысқа тию секілді жағдайлардың алдын алу. 2. қақтығыстағы жеке жауапкершіліктің маңыздылығын түсіну және жанжалды жағдайларды бейбіт жолмен шешуді үйрену. |
||||
|
Құндылық : |
Бірлік және ынтымақ |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сынып сағатының кезеңі\ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру 35 мин |
Салеметсіздерме құрметті оқушылар?! – - Оқушылар, көңіл-күйіміз қалай? Сабағымызды бастамас бұрын барлығымыз шаттық шеңберіне тұрайық. - Біз неге шеңберге тұрып, сабақты бастадық? Шеңбер – бұл әлемдегі мейірімділік, жақсылық. Шеңбер арқылы – бір – бірімізге күлімдеп қарап, бақыт, қуаныш, жылылық тілейміз. «Миға шабул» 1. Буллинг деген не? 2. Кибербуллинг деген не? Буллинг деген
не? Қорлау (буллинг) – басқа
адамның жанын ауырту мақсатында агрессияны қолдану. Қорлау
жәбірленушіге ауыртпалық пен қайғы әкеледі. Оның агрессив
мінез-құлықтың басқа түрлерінен ерекшелігі – бірнеше рет
қайталанады және жеке адамға немесе топқа бағытталады. 1-тапсырма (жеке жұмыс) Жағдаяттарды талдау. Не істер едің? 2-тапсырма «Буллинге жол жоқ» көрініс |
Оқушылар сәлемдеседі. Шеңберде тұрып оқушылар бір-бірімен сәлемдеседі. Мысалы:Салем! Сәлеметсің бе? Есен-амансың ба? Қалайсың? Жағдаяттарды талдайды Егер
де:
әлеуметтік желілерде сенің
атыңнан жалған аккаунттар құрып, онда ерсi фотосуреттерді
орналастырса |
|
Суреттер |
|
|
10 мин 10 мин |
Сабақтың мақсаты: қақтығыстағы жеке жауапкершіліктің маңыздылығын түсіну және жанжалды жағдайларды бейбіт жолмен шешуді үйрену. Негізгі міндеттер:
Материалдар мен ресурстар:
Сабақтың барысы
Қақтығыс дегеніміз не? Олар неге пайда болады. Бәсекелестік (бәсекелестік) – өз мүдделері үшін басқаларға зиян келтіруге ұмтылу. Бейімделу – басқа біреудің мүддесіүшін өз мүдделерін құрбан ету. Компромисс – өзара жеңілдіктерге негізделген келісім; туындаған қайшылықты жоятын нұсқаны ұсыну. Ынтымақтастық – жағдайға қатысушылар екі жақтың мүдделерін толығымен қанағаттандыратын байламға келеді.
«Екі дос» жаттығуы Мақсаты: жанжалдағы жетекші мінез-құлық стратегиясын анықтау. Жаттығуды орындамас бұрын, А4 парақтары еденге жайылады. Жолдың әр жағында, бір-біріне қарама-қарсы орналасқан екі оқушы таңдалады. Оқушыларға нұсқаулық: «Сіздер әртүрлі жағалауларда тұрғандарыңызды және көпірден екінші жағына өтулеріңіз керек екенін елестетіп көріңіздер. Бір уақытта қозғалысты бастайсыздар». Оқушылар жанжал көпірдің ортасында қалай өту керектігін шешеді. Қорытындысы бойынша стратегия жасалады.
|
|
|
Пайдалы сілтеме: https://youtu.be/gH3zqZPR4EQ?si=t4BxnvmuyQ8xmGGc https://drive.google.com/file/d/1--5CKKNBuFOGT-drzaYYzA- j7f2WBBwf/view https://drive.google.com/file/d/1cve7u4yQMv7XI0ykhDOsKp3hWk-1qEtr/view |
|
|
|
Қорытынды Пайдалы сілтеме: https://youtu.be/gH3zqZPR4EQ?si=t4BxnvmuyQ8xmGGc https://drive.google.com/file/d/1--5CKKNBuFOGT-drzaYYzA- j7f2WBBwf/view https://drive.google.com/file/d/1cve7u4yQMv7XI0ykhDOsKp3hWk-1qEtr/view |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


