Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
А. Байтұрсынов-«ұлт ұстазы»
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бекітемін:
Бөлім: |
Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні |
Айғалиев Ербол |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
14.02.2024 ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 «Г», «Д» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
А. Байтұрсынов-«ұлт ұстазы» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Зерттеу сұрағы: |
Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасы қандай? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.2 Ахмет Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
А.Байтұрсыновтың ғылыми мұрасына және қоғам қайраткері ретіндегі рөліне баға беру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Ахмет Байтұрсыновтың қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретіндегі рөлін бағалайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар |
Негізгіұғымдар:«Әдебиет танытқыш», комиссар, элита т.б. Талқылауға арналған сұрақтар:Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасы қандай? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Тәуелсіздік және Отаншылдық («Ой қозғау» әдісі. Тұлғаны тану.) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі 8 минут |
«Сұрақ
бізден, жауап сізден» әдісі - үй тапсырмасын сұрау. 4)ГУЛАГ азабынан 101 мың қазақстандықтар өтіп, олардың қаншасы жазықсыз атылды? (27 мыңнан астам) 5)Қазақстандағы тұтқындар азап шеккен лагерьлерді ата (АЛЖИР, ҚАРЛАГ, СТЕПЛАГ т.б.) 6)Орталығы Долинка ауылында болған ең үлкен лагерь (ҚАРЛАГ) 7)32 мың адамға арнап салынған ҚАРЛАГ лагерінде бір мезгілде қанша тұтқын ұсталды (74 мың) 8) 1938-1953 жылдар арылығында АЛЖИР-де қанша мыңға жуық тұтқын ұсталды? (20 мыңға жуық) 9) ҚР «Саяси жаппай қуғын-сүргін құрбандарын ақтау» туралы заң шыққан жыл (1993 ж. сәуір) 10)Бұл лагерьде С.Сейфуллин, Т.Жүргенов, С.Қожановтың әйелдері және Т.Рысқұловтың отбасы азап шекті. (АЛЖИР) «Ой қозғау» әдісі. Тұлғаны тану. …Өзге оқыған мырзалар шен іздеп жүргенде, қорлыққа шыдап, құлдыққа көніп, ұйқы басқан қалың қазақтың ұлт намысын жыртып, ұлттың арын жоқтаған патша заманында ол жалғыз-ақ адам еді. С.Сейфуллин
-түйінді сөз қандай ақпарат береді? -түйінді сөздің құндылығы неде? Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары, бағалау критерийлері хабарланады. Зерттеу сұрақтарымен таныстырылады. Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасы қандай? |
Оқушылар парта бойынша 3 топқа бөлініп отырады. Сұрақтарға жауап береді Жаңа тақырыпты ашу мақсатында берілген түйінді сөзді оқып сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ «Мадақтау» |
Тақырыптық суреттер
1-слайд
2-слайд
3 слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабақ 15 минут
4 минут
7 минут
4 минут
|
Бейне түсіндіру
Оқулықтағы мәтінмен,
қосымша ақпараттармен
танысу.
Мәтінмен
жұмыс. Тізбектеп айту
стратегиясы Жұптық жұмыс. «Таңда да таста» стратегиясы.
Сөздер: Күңше,
Бәдрисафа, «Қарқаралы
петициясы», "Қазақ"
газеті,Төте
жазу, «Оқу
құралы»,«Қырық
мысал»,«Маса»,
Реформатор Жеке жұмыс. 1-тапсырма. «Ақиқат/Жалған» кестесі
1)Крыловтың мысалдарына негізделді |
Бейнеролик көреді
Дескриптор: -А.Байтұрсыновтың саяси қызметін бағалайды; -Әдеби мұрасы мен ғылыми ағартушылық қызметі талдайды
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор: Еңбектерге қатысты ақпараттарды бос ұяшықтарға жіктейді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ Мадақтау
ҚБ дұрыс жауапты көру арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды
4 балл
4 балл |
https://www. 4-слайд, Оқулық, қосымша ақпараттар.
5-слайд
6-слайд ҚБ парағы
7-слайд
8-слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды
|
Сабақты бекіту
. «РОМБ»
әдісі
1895 жылы Орынбордағы мұғалімдер даялайтын төрт жылдық училищені аяқтады. 1909 жылы Семей түрмесіне жабылды. 1910 жылы 19 наурыз А.Байтұрсынұлын қазақ облыстарынан тыс жерге Орынбор қаласын жер аударды. 1913 жылы 1 ақпан күні Орынбор қаласында "Қазақ" газетінің бірінші саны жарыққа шықты. 1920–1921 жылы Қазақ АКСР-і халық ағарту комиссары қызметінде жұмыс жасады.
1923 жылы Байтұрсыновтың 50
жасқа толғаны Орынборда салтанатты түрде аталып өтілді. 1929 жылы Мәскеудегі Бутырка абақтысына жөнелтілді.
Кері байланыс. «Мұғалімге смс» әдісі.
- Өте жақсы
түсіндім, мен үшін қызықты болды! - Тақырып бойынша әлі де ізденуім керек! |
Дескриптор: Оқушылар берілген жылдарда болған тарихи оқиғаларды баяндайды
Тақырып бойынша не білетінін, не үйренгенін, ұсыныстарын жазады |
ҚБ Қолпаштау
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
9-слайд стикер конверт
10-слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
Ахмет Байтұрсынов – «ұлт ұстазы» Эссе |
|
|
11-слайд |
1-тапсырма. «Ақиқат/Жалған» кестесі
Анықтама |
Ақиқат |
Жалған |
1. Ахмет Байтұрсынов қазақ тілін оқыту әдістемесінің негізін қалады. |
+ |
|
2. Ахмет Байтұрсынов – Қазақстан тарихы оқулығының тұңғыш авторы. |
|
+ |
3. Ахмет Байтұрсынов – «Алаш» партиясы жетекшілерінің бірі. |
+ |
|
4. Ахмет Байтұрсынұлы Қостанай уезін Қазақстан құрамына қайтаруға өз үлесін қосты |
+ |
|