Материалдар / Абай - лирик ақын.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Абай - лирик ақын.

Материал туралы қысқаша түсінік
Мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттармен байланыстыру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Мамыр 2020
280
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақтың ұлттық қолөнері


Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Қазақтың қолөнері сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.Т.3.– Тұрмыстық –әлеуметтік тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну.

6.А.3 – Ауызша мәтіндер құрауда сұраулы, хабарлы, лепті сөйлемдердің интонациялық ерекшеліктерін ескеріп айту.

Сабақ мақсаты

  • Қазақтың ұлттық қолөнеріне қатысты жаңа сөздер мен тірек сөздерді атап көрсету, мағынасын анықтау.

  • Сұрақ қою арқылы тыңдалған мәтіннің негізгі ойын анықтау, тұрмыстық- әлеуметтік тақырыпқа хабарлы, лепті,сұраулы сөйлемдерді құрастыру.

  • Сұраулы, хабарлы, лепті сөйлемдердің интонациялық ерекшеліктерін ескеріп, ауызша мәтіндерде қолдану.

Бағалау критерийі

- тыңдалған мәтіндегі жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіндіреді;

- сөйлем және оның түрлерінің интонациялық ерекшеліктері ережесін анықтайды, салыстырады;

-ауызша мәтін құрастыруда сөйлем және оның түрлерінің өзіндік ерекшеліктерін ескереді;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: Мәтінді оқиды, түсінеді, мазмұнына сүйене отырып өз ойларын білдіре алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен сөз тіркестері: ою-өрнек, сырмақ,бас, құрал-сайман, ер-тұрман, жиһаз, киімілгіш, әшекейлеген,түскиіз кесте...

Талқылауға арналған сұрақтар: Ою-өрнек деген не? Оюдың неше түрі бар? Қолөнердің қандай түрлерін білесіңдер?

Не себепті деп ойлайсыз: менің ойымша... сол себепті.... қазақ халқының қолөнерінің дамуы ... деп ойлаймын

Құндылықтарға баулу

Оқушылардың дүниетанымын қалыптастыру, білгенін қолдануға дағдыландыру, өмірде білімнің пайдасын түсіндіру.

Пәнаралық байланыс

Сабақтағы тапсырмалар дүниетану, жаратылыстану, тарих, география пәндерімен байланыса құрылған

Алдыңғы білім

Сөйлем және оның түрлерін еске түсіреді. Сөздер мен сөз тіркестері қатыстыра отырып сөйлем құрастыра біледі. Қазақ халқының ұлттық өнері, оның шығу тарихы туралы түсініктері бар.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы – 10мин.


Психологиялық ахуал.

"Шаттық шеңбері" әдісі

Жағымды психологиялық атмосфера қалыптастыру үшін оқушылар шеңбер бойында тұрады, бір-бір тілектер тілейді, суреттер арқылы мозайканы құрастырып топқа бөлінеді

  1. топ. Үй жиһазы

  2. топ. Сырмақ

  3. топ. Ою- өрнек






ҚБ.: Ауызша мадақтау - «Жарайсың! Тамаша! Керемет!»

Кері байланыс.

"Ішкі шеңбер және сыртқы шеңбер" әдісі

Мақсаты: алдыңғы игерген білімге кері байланыс жасау

Орындалуы:

Оқушылар ішкі сыртқы шеңберге бөлінеді, алдымен ішкі шеңбер сыртқы шеңберге сұрақ қояды:

  1. Сөйлем дегеніміз не?

  2. Сөйлемнің қандай түрлері бар?

  3. Қазақ халқының қандай ұлттық өнерімен таныссыңдар? Маңыздылығы неде?


ҚБ.:"Бас бармақ"

Тыңдалым алды тапсырмасы

Ширату. С«Тоқта, сұрақ қой!» әдісі

Мақсаты: Жаңа сабақ тақырыбын ашу,жаңа сөздер арқылы сөздік қорды байыту.

Таныстырылым "Қолөнер" (слайдарды оқулықтың 100 беттен жасап алу)

1-слайд.ою- өрнектер

2-слайд. ыдыс – аяқтар

3-слайд.музыкалық аспаптар





Тапсырма: Сұрақтарға жауап бер.

  1. Суреттерде не бейнеленген?

  2. Суреттегі заттарды «өнер туындысы» деуге бола ма? не себепті?

  3. Қолөнер бұйымдарына нелер жатады?

  4. Қазақ қолөнерінің қандай түрлерін білесің?

Дескриптор;

  • сұрақтарға жауап береді

  • суреттегі заттарды атайды

Сөздікпен жұмыс жүргізу ұсынылады

(мұғалімнің жетекшілігімен):

сөздер

мағынасы

ою-өрнек


сырмақ

құрал-сайман


жиһаз


киімілгіш


әшекейлеген


түскиіз


кесте




ҚБ: "қосу,алу, қызықты"


"+"

"-"

"қызықты"


топқа бөлуге арналған суреттер қиындысы, (мозайка)

Орыс тілінде білім беретін мектептің 6- сыныбына арналған оқулық «Бәйшешек» /Ф.Оразбаева, Ж.Дәулетбекова, А.Рауандина, Р.Рахметова, А.Юсуп /Көкжиек-Горизонт, 2018.100 беттегі суреттер













































Сабақтың ортасы –25мин.



Тыңдалым кезі тапсырмасы

"Өкіл" әдісі

Мақсаты: мәтінге тақырыптық талдау жасау,сұрақ қою арқылы негізгі ойды анықтау.

Тапсырма: Оқулықтағы мәтінді тыңда.

Қазақ даласында қолөнер ерте дамыған. Қазақ халқы күнделікті тұрмысқа қажет заттарды қолдан жасаған. Оларды талғаммен әшекейлеген. Қазақтар киіз басып, сырмақ жасау, кесте тігу, алтын-күмістен әшекей жасау технологиясын керемет меңгерген.

Қазақ жерінде өмір сүрген сақтар мен массагеттер барлық затты әшекейлеген. Ол туралы Геродот: « олардвң барлық заты алтын мен мыстан жасалған. Соғысқа қажет құралдары. Оқтары. Мен айбалталары мыстан жасалған. Баскиім,сәукеле,белдік, әшекейлері алтын-күмістен,асыл тастардан жасалған. Сондай-ақ ат абзелдері, құрал-сайманы мыстан жасалған, ер-тұрманы алтынмен әшекейленген» деп жазады.

Қазақта ою-өрнек кең тараған. Қазақтың ою-өрнегі халықтың ойы ұшқыр, талғамы биік болғанын көрсетеді. Ғимараттарды, жиһаз, ағаштан жасалған ыдыстарды ою-өрнекпен әшекейлеген. Ою-өрнек – Ұлы дала өркениетінің бір түрі.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Қазақтар тұрмысқа қажет бұйымдарды неден жасаған?

Оларды қалай әшекейлеген?

Қазақ қолөнері туралы Геродот не деген?

ЖЖ."Графикалық органайзер"әдісі

Мақсаты: Сұрақ қою арқылы тыңдалған мәтіннің негізгі ойын анықтау, тұрмыстық- әлеуметтік тақырыпқа хабарлы, лепті,сұраулы сөйлемдерді құрастыру.




Мысалы: сәукеле - қыз баланың киетін әшекейленген бас киімі - моншақты сәукеле - сурет - Сәукелесі төгіліп көштің алдында Қыз Жібек келе жатыр...

Дескриптор:

  • сұрақтар негізінде тыңдаған мәтіннің негізгі ойын атап береді

  • тақырып бойынша сөйлемдер құрастырады

ҚБ.:«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі


Тыңдалым соңы тапсырмасы


ТЖ. "Үш қадамды сұқбат" әдісі

Мақсаты: Сұраулы, хабарлы, лепті сөйлемдердің интонациялық ерекшеліктерін ескеріп, ауызша мәтіндерде қолдану.

Орындалу тәртібі:

1.топ мүшелері үш-үштен рольге бөлінеді (біреу- сұрақ қоюшы, екінші- жауап беруші, үшінші- баяндамашы)

2. сұқбаттасу тақырыбын алады 3. Сұраулы, хабарлы, лепті сөйлемдерді қатыстырып диалогқа түседі

4. баяндамашы сұқбатқа түскен серіктестерінің ойларын қағаз бетіне түсіріп қорытынды жасайды

Тапсырма. "Ою-өрнек Ұлы дала өркениетінің бір түрі"тақырыбында сұқбатта түсіңдер

Дескриптор:

  • ауызша мәтін құрастыруға қатысты сөздер мен сөз тіркестерін сөйлемдерді іріктейді;

  • үш қадамды сұқбатты жүзеге асыруда белсенділік танытады;

ҚБ": Мадақтау сэндвичі"

1 бөлік – позитивті комментарий, не ұнады;

2 бөлік – сындарлы сын, не нәрсеніжақсарту керек;

3 бөлік – келешеккеарналған комментарий: мағанұнады, бірақкелесіжолы …


Орыс тілінде білім беретін мектептің 6- сыныбына арналған оқулық «Бәйшешек» /Ф.Оразбаева, Ж.Дәулетбекова, А.Рауандина, Р.Рахметова, А.Юсуп /Көкжиек-Горизонт, 2018.

102бетте

































«Екі ж?лдыз, бір тілек» (смайликтер)






























Саба?ты? со?ы – 5мин.



Кері байланыс "Post-It"

Не н?рсе о?ай болды?

Не н?рсе?иынболды?

Не білгі?ізкеледі?






Саралау: Сіз ?андай т?сілмен к?бірек ?олдау к?рсетпексіз? Сіз бас?алар?а ?ара?анда ?абілетті о?ушылар?а ?андай тапсырма бересіз?

Ба?алау: Сіз о?ушыларды? материалды игеру де?гейін ?алай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулы? ж?не ?ауіпсіздік техникасын са?тау:



  • О?ушылар?а мейлінше ?олдау к?рсетуді ?р т?рлі де?гейде тапсырмалар ?сыну ар?ылы, о?ушыларды? ?абілеттері, де?гейі мен саба? ма?саттарын саралау ар?ылы жоспарлаймын

  • ?абілетті о?ушылар?а арнал?ан тапсырмалар:

  • «Графикалы? органайзер» ?дісі С?ра? ?ою ар?ылы ты?дал?ан м?тінні? негізгі ойын аны?тау, т?рмысты?- ?леуметтік та?ырып?а хабарлы, лепті,с?раулы с?йлемдерді ??растыру..



О?ушы білімін тексеру ?алыптастырушы ба?алау ар?ылы ж?зеге асырылды:

1.«Ба?даршам ?дісі»

2.«Бас барма?» ?дісі

3. «Екі ж?лдыз бір тілек» ?дісі

4.« Кері байланыс» ?дісі

?зін – ?зі ба?алау; ?зара ба?алау дескрипторлар ар?ылы ж?зеге асырылды.

АКТ-мен байланыс жасауда ?ауіпсіздік ережелерін са?тау;

Ж?пты?. Топты? ж?мыстарда топ ережесін са?тау;

О?ушы ?зара пікірлескенде ?деп-этикетін са?тау;

Саба?та АКТ –ны пайдалану ар?ылые?бекке баулу;

Саба? бойынша рефлексия

Б?л тарауды саба? туралы рефлексия жасау ?шін пайдалана?ыз. Т?менде ?зі?із ма?ызды деп санайтын с?ра?тар?а жауап бері?із

Саба? ма?саты ?олжетімді болды ма?


Барлы? о?ушылар о?у ма?сатына ?ол жеткізді ме?


Егер о?ушылар о?у ма?сатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?


Саба?та саралау д?рыс ж?ргізілді ме?


Саба? кезе?дерінде уа?ытты тиімді пайдаланды?ыз ба?


Саба? жоспарынан ауыт?у болды ма ж?не неліктен?

Жалпы ба?алау

Саба?та е? жа?сы ?ткен 2 н?рсе (о?ыту мен о?у?а ?атысты)?

1.

2.

Саба?ты? б?дан да жа?сы ?туіне о? ы?пал етер еді (о?ыту мен о?у?а ?атысты)?

1.

2.

Осы саба?ты? барысында мен сынып туралы немесе жекелеген о?ушыларды? жетістіктері/?иыншылы?тары туралы нені аны?тадым,келесі саба?та не н?рсеге назар аудару керек?







_

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!