Материалдар / Абай Құнанбаев « Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін"өлеңіндегі көркемдік ерекшелігі

Абай Құнанбаев « Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін"өлеңіндегі көркемдік ерекшелігі

Материал туралы қысқаша түсінік
Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін"өлеңіндегі көркемдік ерекшелігіне тоқталу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Қараша 2018
8203
5 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні\предмет:
Күні/Дата:
Сыныбы: 6
Мұғалімнің аты-жөні: Байсалбаева Арайлым Ерлановна

Бөлім тақырыбы/Тема раздела
Лексикалық бөлімнің атауы қандай?
Абайды оқы, таңырқа!

Сабақ тақырыбы/Тема урока
Күнтізбелік тақырыптық жоспар бойынша сабақтың тақырыбы қандай?
Абай Құнанбаев Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін"өлеңіндегі көркемдік ерекшелігі

Оқу мақсаты / Цели обучения (ЦО)
Күнтізбелік тақырыптық жоспар бойынша сабақтың оқу мақсаттары қандай?
Түсіну және жауап беру
6.1.3.1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;\
Анализ және интерпретация
6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау;
Бағалау және салыстыру
6.3.3.2 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу

Сабақ мақсаты / Цели урока
Оқушылардың барлығы орындай алады:
Кейіпкерлердің типтерін тек тұрғысынан сипаттайды.
Шығармадағы көркем ауыстырулар (троптарды: метафора, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза) анықтайды.
Кейіпкерлердің қарым –қатынасын отбасылық құндылықтар тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Шығарманың көркемдік ерекшеліктерін пайдаланып, өлең шығарады.
Оқушылардың кейбірі орындай алады:
Шығармадағы көркемдегіш ауыстыруларды пайдалана отыра эссе жазады.


Бағалау критерийлері / Критерии оценивания
Нәтижені қандай қырлары\аспектілері бойынша бағалайсыз?
- Кейіпкерлердің типтерін тек тұрғысынан анықтайды.
- Шығармадағы көркем ауыстыруларды табады.
- Кейіпкерлердің қарым –қатынасын отбасылық құндылықтар тұрғысынан талдайды.
- Әдеби эссе жазады
- Көркемдік ерекшеліктері арқылы өлең жазады.

Тілдік мақсаттар / Языковые цели

Дағдыларды дамыту / Развитие навыков:
Қандай дағдымен жұмыс жасайсыз? Тыңдалым\айтылым, оқылым, жазылым ба?
Тыңдалым\айтылым, оқылым, жазылым ба?
Үштілділік / Трехъязычие:
Поэзия, жанр
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері / Основные термины и словосочетания:
Мазмұн (лексикалық тақырып) бойынша оқушыларға қандай жаңа терминдерді меңгертесіз?
Шумақ, тармақ, ұйқас,
Талқылау сұрақтары / Вопросы для обсуждения:
Сабақтың кілт сұрағы қандай болады? \ Сабақта қандай сұрақ төңірегінде жұмыс істейсіз?
Жанрдың өзіндік ерекшеліктері қандай? Қандай көркемдік ерекшеліктері?

Құндылықтарды қалыптастыру/ Формирование ценностей
Сіздің сабағыңыздағы лексикалық тақырып пен дамытылатын дағдылар жалпыұлттық Мәңгілік Ел идеясының құндылықтарының қайсына сәйкес келеді?

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы
Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік,



Ресурстар/ Ресурсы


Оқыту

Сабақ кезеңдері/ Этапы урока
Мұғалімнің іс-әрекеті / Деятельность учителя
(мақсатқа қалай қол жеткіземін?/ Каким образом я достигну целей обучения?
Саралау тәсілдері / Способы дифференциации
(расписать что и как)
Қалыптастырушы бағалау тәсілдері / Методы форматвного оценивания
(расписать что и как)

Сабақ басы/ Начало урока
Х минут
Ынтымақтастық атмосферасы
Тапсырма Гүлмен тілек(сергіту және топқа біріктіру) Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі.
Мақсаты/ Цель:
Оқушылардың ойлау үдерісін қосып, сабаққа қызығушылығын ояту үшін тыңдау дағдыларын дамыту, сондай-ақ оқушыларды қатыстыру арқылы барлығын теңестіру, жағымды ахуал қалыптастыру.
2. Оқушылар осы сабақтағы өз міндеттерін анықтау үшін сұрақтарға жауап береді.

Деңгейі төмен оқушыларға тапсырманы орындату үшін қандай көмек көрсетіледі?
Деңгейі орташа оқушылар тапсырманы қалай орындайды?
Деңгейі жоғары оқушыларға қандай қосымша міндет жүктейсіз?
Оқушылар өз жауаптарының дұрыстығын қалай анықтайды? Дұрыс жауапты олар кімнен\неден алады? Жауап кілттерінен бе, мұғалімнің кері байланысынан ба?

Сабақ ортасы/ Середина урока
Х минут






Х минут








Х минут









Х минут









Х минут


3. Мақсаты/ Цель:
Оқылым алды тапсырмасы:
Оқушыны оқылым тапсырмасын орындауға дайындау үшін алдымен қандай тапсырма орындатасыз? Ол оқушыға кейінгі тапсырманы орындауға қалай көмектеседі?
Абай
Өлең жазу
Ермек үшін
Мен жазбаймын өлең.
Бұл сөздердің мағынасы қандай?
Осы сөздердің бүгінгі сабаққа қандай байланысы бар ? (балалардың жауабын тыңдау)
Bilimland -тен бейнебаян көрсетіледі. (Абайдың өмірінен ) Жеке тапсырма
Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін өлеңін оқу.Әр боқушы өлеңді оқып отырып, таныс емес сөздерді дәптерлеріне жазады.
Қызығушылықты ояту
Сөз маржаны сөздікпен жұмыс
Теориялық білім
1.Өлеңге талдау жасап, кестені толтырыңыз,
4. Оқылым кезіндегі тапсырма:
Мақсаты/ Цель:
Оқылым тапсырмасы кезінде оқушының мәтінді оқып, дұрыс түсініп отырғанын қалай\қандай әдісті қолданып анықтайсыз\тексересіз? Ол оқушыға кейінгі тапсырманы орындауға қалай көмектеседі?
1-тапсырма
Сатылай кешенді талдау;
Тақырыбы
Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін

Идеясы


ұйқасы


Бунағы


шумағы



2-тапсырма
Талдау негізінде шығарма жанрының анықтамасын құрастырыңыз.

3-тапсырма
Шығарманың идеясын сұрақтар арқылы тауып, мәтіннен дәлел келтіріңіз.
4-тапсырма
Автор заманындағы әлеуметтік-қоғамдық мәселелерді атаңыз, оған шығармадан дәлел келтіріңіз.

5. Оқылымнан кейінгі тапсырма:
Мақсаты/ Цель:
Мәтінді оқып болғаннан кейін оқушыға мақсатқа сай қандай тапсырма бересіз?

Венн диаграммасы
Қазіргі замандағы әлеуметтік қоғамдық мәселелерді атаңыз, және олардың шығармадағы мәселелермен салыстырыңыз. Венн диаграммасы




6. ББ стандартынан (оқу мақсатынан) жоғары тапсырма:
Егер оқушылар тапсырманы аяқтаса, оларға қандай қосымша тапсырма бересіз? Ол тапсырма оқушыларды қай қырынан дамытады? Ол тапсырма өмірмен байланысты ма, сыни ойлау\зерттеушілік\адамдармен қарым-қатынас жасау білу\АКТ дағдыларын жетілдіре ме, шығармашылығын дамытады ма?

7. ББ стандартынан (оқу мақсатынан) жоғары тапсырма:
Дарынды балаларды дамыту үшін қандай тапсырманы\ әдісті ұсынасыз? Ол тапсырма қай тұрғысынан қиын? Тақырыпқа тереңдейсіз бе, өзге пәнмен байланыстырып күрделендіресіз бе? Тапсырма оқушыларды қай қырынан дамытады? Ол тапсырма өмірмен байланысты ма, сыни ойлау\зерттеушілік\адамдармен қарым-қатынас жасау білу\АКТ дағдыларын жетілдіре ме, шығармашылығын дамытады ма?
Деңгейі төмен оқушыларға тапсырманы орындату үшін қандай көмек көрсетіледі?
Деңгейі орташа оқушылар тапсырманы қалай орындайды?
Деңгейі жоғары оқушыларға қандай қосымша міндет жүктейсіз?


Деңгейі төмен оқушыларға тапсырманы орындату үBilimшін қандай көмек көрсетіледі?
Деңгейі орташа оқушылар тапсырманы қалай орындайды?
Деңгейі жоғары оқушыларға қандай қосымша міндет жүктейсіз?


Деңгейі төмен оқушыларға тапсырманы орындату үшін қандай көмек көрсетіледі?
Деңгейі орташа оқушылар тапсырманы қалай орындайды?
Деңгейі жоғары оқушыларға қандай қосымша міндет жүктейсіз?



Деңгейі төмен оқушылар осы тапсырманы орындай ма, орындаса - тапсырманы орындату үшін оған қандай көмек көрсетіледі?
Деңгейі орташа оқушыларға тапсырманы қалай орындатасыз?
Деңгейі жоғары оқушыларға қандай қосымша міндет жүктейсіз?


Деңгейі төмен оқушылар осы тапсырманы орындай ма, орындаса - тапсырманы орындату үшін оған қандай көмек көрсетіледі?
Деңгейі орташа оқушыларға орындату үшін оған қандай көмек көрсетіледі?
Деңгейі жоғары оқушыларға тапсырманы қалай орындайды?
Оқушылар өз тапсырмаларының дұрыстығын қалай анықтайды? Дұрыс жауапты олар кімнен\неден алады? Жауап кілттерінен бе, мұғалімнің кері байланысынан ба?

Оқушылар өз тапсырмаларының дұрыстығын қалай анықтайды? Дұрыс жауапты олар кімнен\неден алады? Жауап кілттерінен бе, мұғалімнің кері байланысынан ба?

Оқушылар өз тапсырмаларының дұрыстығын қалай анықтайды? Дұрыс жауапты олар кімнен\неден алады? Жауап кілттерінен бе, мұғалімнің кері байланысынан ба, дескриптордан ба?

Оқушылар өз тапсырмаларының дұрыстығын қалай анықтайды? Дұрыс жауапты олар кімнен\неден алады? Жауап кілттерінен бе, мұғалімнің кері байланысынан ба, дескриптордан ба?

Оқушылар өз тапсырмаларының дұрыстығын қалай анықтайды? Дұрыс жауапты олар кімнен\неден алады? Жауап кілттерінен бе, мұғалімнің кері байланысынан ба, дескриптордан ба?


Сабақ соңы / Конец урока

Рефлексия
Оқушылардың оқу\үйрену үдерісіндегі көңілін, жұмыс барыс, жеңістері мен қиыншылықтарын, ұнаған\ұнамаған тәсілдерді анықтау үшін рефлексияның қандай әдістерін қолданасыз?


.

Мұғалімнің өткізген сабақ бойынша рефлексиясы / Рефлексия учителя по проведенному уроку

Жалпы бағасы / Общая оценка
Мұғалімнің бақылауынша, сабақта оқыту үдерісі қалай іске асты? Жоспарлаған тапсырмалардың барлығын орындауға оқушылар үлгерді ме? Сабақ барысында жоспардан тыс қандай қосымша іс әрекет қосылды, қайсы алынып тасталды?
Оқушылардың рефлексиясы бойынша, сабақ үдерісі қалай өтті? Оқушылар өз рефлексиясында қандай жауаптар ұсынған? Сіз келесі сабағыңызда өз бақылауыңыз бойынша, оқушылардың рефлексиясы бойынша нені өзгертесіз?



Сюжет-баст, дамуы, шиеленісуі, шар. шегі,шешімі
Кейіпкер-, диалог, монолог, мінездеме –портреті, іс-әрекеті
3 тарих
4-5Автор-шығраманы жазудағы мақсаты не?










Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ