Пәні:
|
Қазақстан тарихы
|
|
Күні
|
Мұғалімнің аты жөні: Ерман
К.Е.
|
Сынып 6
|
Сыныптағы оқушылар саны: 9 қатыспағандар:
жоқ
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Абай Құнанбаев – ұлы
ойшыл
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты:
|
6.2.2.2 – Абай Құнанбаевтың ақын, ойшыл
қоғам қайраткері ретіндегі қызметіне баға
беру
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:
А.Құнанбаевтың шығармашылығына, оның көзқарастарына қандай
жағдайлар әсер еткенін талдай
алады.
Оқушылардың басым
бөлігі:
Ақын, қоғам қайраткері А.Құнанбаевтың өз заманынан асқан ойшылдығы
мен кемеңгерлігін дереккөздерге сүйене отырып жинақтап, тұжырымдай
алады.
Кейбір оқушылар:
Абай шығармаларының халыққа жақын, өміршең болуына бағалай
алады.
|
Бағалау
критерийлері
|
А.Құнанбаевтың ақын, ойшыл, қоғам қайраткері
ретіндегі қызметіне баға беруде қосымша деректер мен әдебиеттерше
шолу жасап, сипаттама беру
|
Тілдік
мақсат
|
Сабақта оқушылар оқылым, айтылым және тыңдалым
дағдыларын дамытуды қамтамасыз етемін. Мәтінді оқып жұмыс
жасайды.
Негізгі сөздер мен тіркестер: Мәдмәлат, тағылым,
бенде.
Жазылым дағдысысын дамытуда тілдік сөздерді
анықтап дәптерге жазады.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауға
баулу
|
Пәнаралық
байланыс
|
География,
әдебиет,музыка
|
Алдыңғы
оқу
|
Ыбырай Алтынсарин
педагог-новатор
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басталуы
1-кезең
10
мин
|
Кіріспе
Ұйымдастыру
кезеңі
Сәлемдесу.Сыныпта ынтымастық атмосферасын
қалыптастыру үшін «Серпілген сауал» әдісін
қолдану.
Мақсаты: Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту,
қызығушылығын ояту, шапшаңдық дағдысын ояту.
Жаңа тақырыптың тақырыбы мен мазмұнына кіріспе
жасау. Мақсатымызды нақтылау.
-
Абай кім?
-
Абайдың жыл мезгілдеріне байланысты қандай
өлеңдерін білесіңдер?
-
Абайдың қарасөздерімен таныспыз
ба?
-
Абайдың лирикалық әндерін
ата?
Ұйымдастыру.
«Фазыл» әдісі арқылы 3 топқа
бірігу.
|
Карта үлестірме қағаздар
.
Абайдың суреті мен
еңбектері
Фазлдар
|
Ортасы
2-кезең
10
минут
3
кезең 10 минут
4
кезең 10 минут.
|
Жаңа сабақ
Мәтінмен жұмыс.
3
топта бірдей мәтінді оқиды.
«Жүреміз-ойланамыз»әдісі
бойынша оқушылармен топтық жұмыс
жасалады.
1
топ.Абайдың өмірі мен шығармашылығы.(Абайдың
шығармашылығына,көзқарасына қандай жағдайлар әсер
етті?)
2
топ.Абай өз заманының кемеңгер ойшылы. (Абайдың өз заманының асқан
ойшылдығы мен кемеңгерлігі неден көрінеді
)
3
топ Абайдың ақындық мектебі.(Абайдың ақындық мектебі дегенді қалай
түсінесіңдер?)
Мақсаты:Оқушылардың ақпаратты өздігінен білім
алуға, алынған ақпаратты бағалауға
жетелеу.
Ойлан. Бірік.
Жұптас.Оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды
барынша көп жазады (Ойлан). Одан кейін олар өз идеяларын
әріптестерімен біріктіреді (Бірік) және соңында мұғалім бүкіл
сыныптың идеяларын талқылауды бастайды (Бөліс)әдісі
арқылы Абайдың орыс халқының көрнекті өкілдерінің
шығармаларын халық арасында насихаттауын
қорытындылау
|
Видео ролик
,суреттер,компьютер
Ватман А1, маркер
|
Сабақтың соңы
5
минут
|
Кері байланыс-
Бағдаршам.
Түсінгендікті көрсету үшін бағдаршамның түстерін
көрнекі құрал ретінде пайдаланамын.
Мысалы:
Оқушыларда қызыл, жасыл және сары түсті
карточкалар бар, оны олар өз парталарына қояды немесе жоғары
көтереді (қызыл = түсінбеймін, жасыл = барлығы
түсінікті).
Оқушылар бағдаршамның түстерін пайдалана отырып,
өздерін бағалайды. Мұғалімге көрсетілген бағалауды оқушылардың
күнделіктеріне жазуына болады.
Сыныптастары бағдаршам түстерінің көмегімен
таныстырылымдарды және т.б.
бағалайды.
Үйге тапсырма: Абайдың шығармаларымен таныса
отырып, «Бес жолды өлең» әдісі арқылы «Абайдың асыл мұралары»
тақырыбына өлең жазу
|
Стикерлер
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
Оқушылардың сабаққа деген ынтасын арттыруда,
жеке, жұппен жұмыс жасауда белсенді іс-әрекетке түсуі үшін оқу
үдерісі кезінде барлық оқушылардың білімін ілгерілетугк арналған
түрлі деңгейдегі тапсырмалар арқылы Абай шығармаларының қазіргі
заманда маңыздылығы байланыстыруға арналған әдістерін
қолдандым
|
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
Критериалды бағалау жүргізілді. Оқушыларға
бағалау критерийлеріне нақтыланған дескрипторларға сүйене отырып
қалыптастырушы бағаберіледі.
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
Топпен жұмыс жасау барысында «Алтын ереже»
таныстырылып, әр оқушының ынтымақтаса жұмыс жасауы, интерактивті
тақта мен компьютермен жұмыс барысына техникалық қауіпсіздікті
сақтауы таныстырылды.
|
Сабақ барысында оқушыларды қолдау әрдайым орын
алып отырады
|
Кері байланыс және критерий арқылы олардың
жетістіктерін бақылап отырамын
|
«әдебиет, музыка, география» пәндерімен байланыс
орнатылады
Қауіпсіздік ережелері әрдайым
сақталады
Сабақ барысында құндылықтар дамытылып
отырады
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не
білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау
шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы орын
алды.
А.Құнанбаевтың ақын, ойшыл қоғам қайраткері
ретіндегі рөлін талдайды
А.Құнанбаевтың ақын, қоғам қайраткері ретіндегі
рөліне баға бере алады
Иә,
жоспарланған уақытымды тиімді
пайдаландым
Жоспарыма еш өзгеріс
енгізбедім.
|
Жалпы бағалау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз?)
1:
топтық жұмыс
2:
постер қорғау.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз?)
Бес
жолды өлең арқылы оқушылардың шығармашылығы, ақындық қабілеті
артты.
Сабақ барысында кері байланыста жазылған
ұсыныстар мен сұраныстарды келесі сабағымда назарға
аламын.
|