Бекітемін:
Мектеп директорының тәрбие ісі
жөніндегі орынбасары:
________Дукенова Г.Б.
«____»___ 2024-2025 оқу жылы
|
Сынып жетекші: |
Еленова Д.А. |
|
|
Күні: |
6.11.2024 |
|
|
Сынып: 11 «Ә» сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Адал азамат адал еңбек адал табыс |
|
|
Мақсаты |
Адалдық пен еңбексүйгіштіктің жарқын болашақ кепілі екенін түсіндіру. Адал еңбекпен өмір сүрудің маңыздылығын үйрету |
|
|
Қауіпсіздік сабағы |
«ЗОРЛЫҚ-ЗОМБЫЛЫҚТАН ҚОРҒАНУ: ҚОРҒАУ ӘДІСТЕРІН ЖӘНЕ КӨМЕККЕ ЖҮГІНУ ЕРЕЖЕЛЕРІН БІЛУ» |
|
|
Мақсаты |
Буллинг туралы кең түсінік беру |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Жұлдызды бестік Оқушылармен жағымды атмосфера туындату мақсатындағы сәлемдесу тәсілін қолдану. Сабақты «Адам болам десеңіз» өлеңін оқып бастау. Оқушыларға өлеңдегі адалдық пен жауапкершілікке қатысты сөздерді жазғызу. Сұрақ жауап алаңы:
Ой қозғау Адалдық адамның бойындағы ең асыл қасиеттердің бірі. Адал адам ортасына сыйлы, қоғамға пайдалы болмақ. Абайдың «Толық адам» ілімінің негізі де осында. Абай өзінің бір сөзінде "Ұят кімде болса, иман сонда" деген хадисті келтіреді. Ал сол ұят деген не өзі? Біздің бойымызда бар ма? Болса, қандай ісімізге ұяламыз? Осы "ұят" деген ұғымның шеңберінде Абайға сүйеніп әңгіме өрбітіп көрейік. Надандықтың ұяты Абай: "Бір ұят бар – надандықтың ұяты, жас бала сөз айтудан ұялған секілді, жақсы адамның алдына жазықсыз-ақ әншейін барып жолығысудан ұялған секілді" дейді. Шынында да, өзі кінәң болмаса, ешкімнің алдында жазықты болмасаң, болмайтын жерде қысылып, қызара кету – надандықтың көрінісі. Ол есейіп ер жетсе де, әлі ішкі жасы есейе қоймаған, өзі ел алдында ұялатындай іс жасамаса да, артында ынжықтығы басымырақ келетін сипат. Абай оны "Не шариғатқа теріс, не ақылға теріс жазығы жоқ болса да, надандықтан бойын керістендіріп, шешілмегендік қылып, ұялмас нәрседен ұялған мұндай ұят шын ұялу емес – ақымақтық, жамандық" деп бір-ақ қайырады. Надандық, жамандық, ақымақтық деуінің де жөні бар. Мысалы, бір адам өзінің ауруын айналасынан жасырса, ол ұяттан емес. Ол надандықтан. Айтсын, емделсін. |
Еңбекқорлық пен адалдықтың тазалығын «Толық адам» концепциясын негізге ала отырып өз ойларын қысқаша эссе форматында баяндау. |
|
Адалдық алақаны |
|
Сабақтың ортасы |
Адал еңбекке қатысты мақал мәтелдер ойынын ұсынады Ағаш модельін жасап шығулары керек |
Ең көп мақал жинаған топтардан бір спике шығып өз еңбек ағашын қорғайды |
|
|
|
Сабақтың соңы |
Оқушыларға сұрақтар қойылады Адал еңбек иесі деп кіммі айтар едіңіз Адалдықтың мәні неде |
Оқушылар өз ой пікірлерін қағазға жазады |
|
Кері байланыс қорапшасы |
|
Қауіпсіздік сабағы |
Оқушыларды зорлық-зомбылықтан қорғау — олардың физикалық және психологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз етуде маңызды қадам. Мектептерде және әлеуметтік ортада кездесетін зорлық-зомбылықтан қорғану жолдарын үйрету балаларға өздерін қорғай білуге, сенімді болуға, қауіпті жағдайлардан сақтануға көмектеседі. Оқушылардың зорлық-зомбылықтан қорғану жолдары
Зорлық-зомбылықтан қорғанудың маңыздылығы
Балаларға зорлық-зомбылықтан қорғанудың әдістерін үйрету олардың жеке қауіпсіздігін сақтауға, қорқынышты жеңуге және өз құқықтарын қорғауға көмектеседі.
Қорытындылау Өркен институты плакаттарын тарату |
|
|
Чек лист толтыру |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адал-азамат, адал- еңбек, адал -табыс
Адал-азамат, адал- еңбек, адал -табыс
Бекітемін:
Мектеп директорының тәрбие ісі
жөніндегі орынбасары:
________Дукенова Г.Б.
«____»___ 2024-2025 оқу жылы
|
Сынып жетекші: |
Еленова Д.А. |
|
|
Күні: |
6.11.2024 |
|
|
Сынып: 11 «Ә» сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Адал азамат адал еңбек адал табыс |
|
|
Мақсаты |
Адалдық пен еңбексүйгіштіктің жарқын болашақ кепілі екенін түсіндіру. Адал еңбекпен өмір сүрудің маңыздылығын үйрету |
|
|
Қауіпсіздік сабағы |
«ЗОРЛЫҚ-ЗОМБЫЛЫҚТАН ҚОРҒАНУ: ҚОРҒАУ ӘДІСТЕРІН ЖӘНЕ КӨМЕККЕ ЖҮГІНУ ЕРЕЖЕЛЕРІН БІЛУ» |
|
|
Мақсаты |
Буллинг туралы кең түсінік беру |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Жұлдызды бестік Оқушылармен жағымды атмосфера туындату мақсатындағы сәлемдесу тәсілін қолдану. Сабақты «Адам болам десеңіз» өлеңін оқып бастау. Оқушыларға өлеңдегі адалдық пен жауапкершілікке қатысты сөздерді жазғызу. Сұрақ жауап алаңы:
Ой қозғау Адалдық адамның бойындағы ең асыл қасиеттердің бірі. Адал адам ортасына сыйлы, қоғамға пайдалы болмақ. Абайдың «Толық адам» ілімінің негізі де осында. Абай өзінің бір сөзінде "Ұят кімде болса, иман сонда" деген хадисті келтіреді. Ал сол ұят деген не өзі? Біздің бойымызда бар ма? Болса, қандай ісімізге ұяламыз? Осы "ұят" деген ұғымның шеңберінде Абайға сүйеніп әңгіме өрбітіп көрейік. Надандықтың ұяты Абай: "Бір ұят бар – надандықтың ұяты, жас бала сөз айтудан ұялған секілді, жақсы адамның алдына жазықсыз-ақ әншейін барып жолығысудан ұялған секілді" дейді. Шынында да, өзі кінәң болмаса, ешкімнің алдында жазықты болмасаң, болмайтын жерде қысылып, қызара кету – надандықтың көрінісі. Ол есейіп ер жетсе де, әлі ішкі жасы есейе қоймаған, өзі ел алдында ұялатындай іс жасамаса да, артында ынжықтығы басымырақ келетін сипат. Абай оны "Не шариғатқа теріс, не ақылға теріс жазығы жоқ болса да, надандықтан бойын керістендіріп, шешілмегендік қылып, ұялмас нәрседен ұялған мұндай ұят шын ұялу емес – ақымақтық, жамандық" деп бір-ақ қайырады. Надандық, жамандық, ақымақтық деуінің де жөні бар. Мысалы, бір адам өзінің ауруын айналасынан жасырса, ол ұяттан емес. Ол надандықтан. Айтсын, емделсін. |
Еңбекқорлық пен адалдықтың тазалығын «Толық адам» концепциясын негізге ала отырып өз ойларын қысқаша эссе форматында баяндау. |
|
Адалдық алақаны |
|
Сабақтың ортасы |
Адал еңбекке қатысты мақал мәтелдер ойынын ұсынады Ағаш модельін жасап шығулары керек |
Ең көп мақал жинаған топтардан бір спике шығып өз еңбек ағашын қорғайды |
|
|
|
Сабақтың соңы |
Оқушыларға сұрақтар қойылады Адал еңбек иесі деп кіммі айтар едіңіз Адалдықтың мәні неде |
Оқушылар өз ой пікірлерін қағазға жазады |
|
Кері байланыс қорапшасы |
|
Қауіпсіздік сабағы |
Оқушыларды зорлық-зомбылықтан қорғау — олардың физикалық және психологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз етуде маңызды қадам. Мектептерде және әлеуметтік ортада кездесетін зорлық-зомбылықтан қорғану жолдарын үйрету балаларға өздерін қорғай білуге, сенімді болуға, қауіпті жағдайлардан сақтануға көмектеседі. Оқушылардың зорлық-зомбылықтан қорғану жолдары
Зорлық-зомбылықтан қорғанудың маңыздылығы
Балаларға зорлық-зомбылықтан қорғанудың әдістерін үйрету олардың жеке қауіпсіздігін сақтауға, қорқынышты жеңуге және өз құқықтарын қорғауға көмектеседі.
Қорытындылау Өркен институты плакаттарын тарату |
|
|
Чек лист толтыру |
шағым қалдыра аласыз













