Ұзақ мерзімді жоспардың
бөлімі: 7.1 А Экожүйелер
|
Мектеп: Алдаберген Бисенов
атындағы
№38 орта
мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Мугалова Салтанат Жаксибековна
|
СЫНЫП:7
|
Қатысқандар
:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Адам – экожүйенің бір бөлігі.
Антропогендік фактор
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
7.3.2.1 - адам мен экожүйе
арасындағы қарым-қатынастарды сипаттау
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
|
-
антропогендік фактор ұғымын
анықтайды;
-
адам мен экожүйе арасындағы
байланысты сипаттайды;
-
адам мен экожүйенің байланысын
сипаттап, аргументтер келтіред
.
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
|
Кейбір
оқушылар:
|
-
адам мен экожүйе арасындағы байланысты
сипаттайды
-
адам экожүйенің бір бөлігі
екендігін біледі, дәлелдейді
|
Бағалау
критерийі
|
1.Антропогендік фактор ұғымын
анықтайды;
2.Адам мен экожүйе арасындағы
қарым-қатынастарды
сипаттайды;
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар орындай
алады:
Пәнге қатысты лексика мен
терминология:
Экожүйе, антропология,
ластану, қоқыс, өндіріс, зауыт, фабрика
Диалог құруға/жазылымға
қажетті сөздер топтамасы:
Адам іс-әрекетінің қоршаған
ортаға әсері ...................... деп аталады. Антропогендік
фактор ......................... немесе ..............болуы
мүмкін.
Терминология. Экожүйе, адам, антропология,
зауыт.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Шығармашылық және сын
тұрғысынан ойлау,қарым –қатынас жасау қабілеті, жауапкершілікті
сезіну, өз бетінше білім алуға дайын болу
|
Пәнаралық
байланыс
|
Экологиялық
факторлардың ішінен абиотикалық факторлар туралы ақпарат арқылы
физика пәнімен байланысады
|
Алдыңғы
оқу
|
Экологиялық факторлар туралы
түсініктері бар
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
14 минут
|
1
мин
1
мин
3
мин
3 мин
6 мин
|
І Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушылармен амандасу,
түгендеу, оқушы назарын сабаққа
аудару.
ІІ
Топтастыру
Мозайка әдісі бойынша.(қағаз
қиындылары беріледі, оқушылар қиындылардан суреттерді
құрастырады.)
Мысалы,
І топ
ІІ
топ
ІІІ
топ
Топтар суреттерге қарап өздері
топ атын ойластырады. Топ атын қағаз бетіне жазып, партаға көрсетіп
қояды.
«Ой
қозғау»
Сұрақ
қою:
-
Адам табиғатқа қалай әсер
етеді?
-
Адам іс-әрекеті қоршаған
ортаға зиян болуы мүмкін бе? Мысал
келтіріңіз.
Сұрақтарға пікір жинап,
талқылау, қорытындылап тұжырым жасау.
Жаңа сабақ тақырыбы айтылады,
дәптерге жазады.
Бейнефильм көрсетілім. «Антропогендік
фактор салдары».
Топтық
жұмыс
Топ мүшелері рөлдерді (уақыт
сақшысы, хатшы, баяндамашы, төраға, бақылаушы) өзара анықтап
алады.
1
тапсырма
Бейнефильмді көріп болған соң
3 топ бір-біріне бейнефильмнен алынған мәлімет бойынша 3 сұрақ
құрастырады.
Кері байланыс
орнату.
|
Суреттер
Қағаз
қиындылары
BILIM
LAND
|
Сабақтың
ортасы
20
минут
Сабақтың
соңы
6 мин
|
6
мин
6
мин
6
мин
2
мин
3
мин
3 мин
|
Ойлан, Бірік,
Бөліс.
Топқа берілген сұрақтарға
жауаптарды немесе идеяларды барынша жазады (Ойлан). Одан кейін олар
өз идеяларын әріптестерімен біріктіреді (Бірік) және соңында
мұғалім бүкіл сыныптың идеяларын талқылауды бастайды
(Бөліс).
2
тапсырма Топтарға тақырыпша
беру.
1 топ – ауыл шаруашылығының
табиғатқа әсері
2 топ – өндірістердің қоршаған
ортаға әсері
3 топ қоршаған ортаны жақсарту
шаралары
Топ жұмысын аяқтағаннан кейін,
әр топтың спикері түсіндіреді.
Кері байланыс
орнату.
1) Сіздерге бірлескен жұмыс
ұнады ма?
2) Өзге топтың жауаптарымен
келісесіздер ме? Неліктен?
«2 жұлдыз - 1ұсыныс» арқылы
бағалау.
3
тапсырма
Жеке
жұмыс
Рефлексия. «Автограф
қалдыру».
Оқушылар стикерлерге сабақ,
тақырыпты меңгергендігі жөнінде өз пікірлерін
жазады.
Үйге тапсырма,
бағалау.
|
А4
парақтар
стикер
|
Қосымша
ақпарат
АКТ мүмкіндіктерін
пайдалану арқылы бейнефильм көрсетілім.
«Антропогендік фактор
салдары». BILIM
LAND
|
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық
және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
1.Топтық, жұптық жұмыстар
арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге
асырылады.
2.Барлық оқушылар
антропагендік факторға мысал келтіру, оларды анықтау себептерін
білу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне
антропогендік фактор ұғымын білу ұсынылса, қабілеті жоғары
оқушыларға адам мен экожүйе арасындағы байланысты сипаттау, адам
экожүйенің бір бөлігі екендігін біліп , дәлелдеу арқылы олардың
білімдерін кеңейту.
|
1.Оқушылардың қажетті
білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс
арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау,
өзара
2жұлдыз 1ұсыныс беру бойынша
жетістіктерін айқындау.
3. Кері байланыс
(ауызша)
4. Жеке тапсырмамен әр
оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен
дескрипторлар қолдану
рефлексия
(жазбаша)
|
Сыныптың санитарлық нормаға
сай болуы, жарық, бөлмені желдету, тоқ көздерімен жұмыс жасағанда
сақтық ережелерін сақтау. Сабақ барысында үзілістер
жасау.
|
Рефлексия
Сабақ \оқу мақсаттары шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Мен жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің
сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|