Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Адам ағзасының химиялық құрамы. Макроэлементтер, микроэлементтер және олардың маңызы.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.3С Адам ағзасындағы химиялық элементтер |
Мектеп: №36 мектеп гимназиясы |
|||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Шуриева А |
|||||||||
Сынып: 9 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Адам ағзасының химиялық құрамы. Макроэлементтер, микроэлементтер және олардың маңызы. |
|||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.5.1.1 -адам ағзасының құрамына кіретін элементтерді атау және олардың маңызын түсіндіру (О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe) |
|||||||||
Сабақ мақсаттары |
•Адам ағзасындағы химиялық элементтерді және оның қосылыстарын біледі; •Адам ағзасында қандай химиялық элементтердің қандай қызмет атқаратынын түсіндіре алады; Адам ағзасында химиялық элементтердің жетіспеушілігі зиянды екенін біледі. |
|||||||||
|
||||||||||
Бағалау критерийі |
• Адам ағзасының құрамына кіретін элементтерді атайды. • Адам ағзасының құрамына кіретін элементтерді макроэлемент және микроэлементтерге жіктейді • Химиялық элементтердің адам организміне әсерін біледі,маңызын түсінеді. |
|||||||||
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||||
|
||||||||||
Нәруыздар, майлар, көмірсулар, дәрумендер, минералдар, макроэлемент, микроэлемент, аминқышқылдары |
||||||||||
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер. |
||||||||||
Адам ағзасының басым бөлігі .... – дан жасалған. Ең маңызды оргогендер ......... Химиялық қоректік заттар – минералдар, ... , ... мен ... жатады. |
||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу, қоғамымыздағы ұлттық бірлік, зайырлы қоғам және жоғары руханият |
|||||||||
Пәнаралық байланыс |
Биология |
|||||||||
Алдыңғы оқу |
Адам ағзасының химиялық элементтері 7 сынып |
|||||||||
Сабақ барысы |
|
|||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||
Сабақтың басы 2 мин 2 мин 6 мин |
Ұйымдастыру кезеңі «Лездеме сұрақтар» әдісі (оқушылар сұраққа тез жауап беруі керек)
ҚБ: мұғалім мадақтауы «Қолпаштау» (Жарайсың!, Керемет!) Жаңа сабаққа көшу: Ой қозғау (оқушылардың ойы жинақталады, жаңа тақырыпқа назар аудартылады)
-Бүгінгі сабақта адам ағзасының химиялық құрамы тақырыбын өтеміз. Сабақты бастамас бұрын бейне роликке назар аударайық.Бейне ролик көрсетіледі. Сұрақтар? 1 Бейнеролигте не байқадық? 2 адам ағзасында кездесетін қандай химиялық элементтер айтылады? |
Презентация. https://www.youtube.com/watch?v=C0UNjrmV7EQ |
||||||||
Сабақтың ортасы 28 мин 10 мин 12 мин 6 мин
|
1-тапсырма: «Мәтінді толықтыр» Оқушылар берілген сөйлемдерді толықтырады Адам ағзасындағы маңызды элемент.... Оның қосылыстары, атап айтсақ .., сүйектер мен тістердің ... негізін құрайды. ... мен ... тыныс алуды реттейтін ферменттердің құрамына кіреді. Органикалық заттар негізінен ..., ..., ..., ... сондай-ақ азот, ... және ... тұрады. Дескриптор:
ҚБ: мұғалім
мадақтауы «Қолпаштау» (Жарайсың!,
Керемет!) Тапсырма
№2 Микроэлемент,
макроэлемент атауын және оның ағзадағы биологиялық қызметін
сәйкестендіріңдер Дескриптор: Микроэлемент, макроэлемент мен олардың ағзадағы биологиялық қызметін сәйкестендіреді Өзін-өзі бағалау Тапсырма №3 Жеке жұмыс «Кім жылдам» әдісі (а).Адам ағзасы оттек, сутек, көміртек және басқада химиялық элементтерден тұрады (суретке қараңыз). Егер Даниярдың массасы 60 килограмға тең болса, онда Даниярдың ағзасындағы көміртектің массасын есептеңіз.
Бағалау критерийі Адам ағзасындағы химиялық элементтерді мөлшеріне (%) қарай есептей алады
Дескриптор:Білім алушы - суретті пайдаланып көміртектің массасын есептейді; ҚБ. Мадақтау Өте жақсы, Керемет. |
Оқулық Кесте, қалам, қарандаш
Жеке тапсырма, үлестірмелі материалдар
|
||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
Үйге тапсырма: Рефлексия. «Таңдау әдісі»
1. Мен
сабақ қызықты, қызықсыз болды деп ойлаймын.
|
Рефлексия парақшасы
|
||||||||
Қосымша ақпараттар |
||||||||||
Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||
1Оқушыларды саралау мақсатында бірнеше әдіс-тәсілдерді қолданамын. Сонын бірі «Топтас, талқыла, бөліс» Бұл әдісте тілдік дағдысымен ойлау қабілеті дамиды. 2.Жұптық жұмыс «Сәйкестендіру» әдісі оқушылардың тапсырмаға сәйкес саралау дағдылары қалыптасады. 3.Есеп шығарту арқылы оқушының саралау қабілетін ашамын Оқушылардың сабақты қаншалықты түсінгенін қорытынды жасау үшін «ай» әдісін ұсынамын.
|
«Топтас, талқыла, бөліс» әдісінде 2 жұлдыз, 1 тілек (топтар бір-біріне бағалайды) Сәйкестендіру кезінде «Жапондық бағалау» әдісі бойынша қалыптастырушы бағалаймын. Қолпаштау, бәрекелді жетелеу сөздері арқылы бағалаймын.
|
Оқушыларға білім беру бағдарламасының аясында құндылықтарға баулу топтық, жеке жұмыс кезінде жауапкершілік, ашықтыққа бағыттау арқылы жүзеге асырылады
|
||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлекция жасау үшін пайдаландыңыз,Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||
|
1-тапсырма: «Мәтінді толықтыр» Оқушылар берілген сөйлемдерді толықтырады
Адам ағзасындағы маңызды элемент.................Оның қосылыстары, атап айтсақ ........................., сүйектер мен тістердің ........................ негізін құрайды.
.......................... мен .......................... тыныс алуды реттейтін ферменттердің құрамына кіреді. Органикалық заттар негізінен .............., .................., ..., ........................ сондай-ақ азот, ... және ... тұрады.
1-тапсырма: «Мәтінді толықтыр» Оқушылар берілген сөйлемдерді толықтырады
Адам ағзасындағы маңызды элемент.................Оның қосылыстары, атап айтсақ ........................., сүйектер мен тістердің ........................ негізін құрайды.
.......................... мен .......................... тыныс алуды реттейтін ферменттердің құрамына кіреді. Органикалық заттар негізінен .............., .................., ..., ........................ сондай-ақ азот, ... және ... тұрады.
1-тапсырма: «Мәтінді толықтыр» Оқушылар берілген сөйлемдерді толықтырады
Адам ағзасындағы