Оқу бағдарламасына сәйкес
оқу мақсаттары
|
9.5.2.2 қазақстандық
компонентті қосымша қамту негізінде адам әлеуетінің даму индексі
көрсеткіштерін анықтап, елдерді
салыстырады
9.5.2.3 Қазақстанда
адам капиталының сапасын арттыру жөнінде ұсыныстар
әзірлейді
|
Сабақтың
басы
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармаен сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта психологиялық ахуал
туғызу.
Жаңа тақырыпқа байланысты «Ой
қозғау» сұрақтары қойылады.
1. «Адам дамуының индексі»
деген ұғым нені білдіреді?
2. Адам дамуының өмір сүру
деңгейін қандай көрсеткіштермен анықтайды?
3. Өмір сүру ұзақтығы неге
байланысты?
4.Адам капиталы дегеніміз
не?
5.Адами капиталдың көрсеткіші-
білімде деген тұжырымдаманы қалай түсінесіңдер? Бүгінгі сабаққа
қандай байланысы бар деп ойлайсыңдар?
6.Адами капиталды дамыту
Қазақстанның дамуына қаншалықты әсер
етеді?
Оқушыларға сабақ тақырыбы мен
оқу мақсатын хабарлаймын
|
Өз пікірлерін айтады
қорғайды
Сұрақтарға жауап
береді
|
Жалпы 1
балл
|
Ашық
сұрақ-жауаптар
|
Сабақтың
ортасы
|
Жаңа тақырыпты меңгеру.
Негізгі ұғымдармен танысып, оқулық мәтіні бойынша жаңа терминдермен
жұмыс жасайды.
Тапсырма
№1.
1.Білімділік индексі жоғары,
орташа және төмен елдерді анықтаңдар.
2. Қосымша дүниежүзінің саяси
картасы. Қосымша дүниежүзінің саяси картасымен жұмыс жасай отырып,
осы елдер тобына кіретін әр бағанға 3-5 елден
жазыңдар.
Тапсырма
№2. Әлемдегі
Адам
Даму
Индексін
көрсететін
картаны (2017 жыл)
қолданып, кестені
толтырыңыз
АӘДИ
көрсеткіштері
жоғары елдер (10 ел)
|
АӘДИ
көрсеткіштері
орташа
елдер (10
ел)
|
АӘДИ
көрсеткіштері төмен елдер
(10 ел)
|
|
|
|
Тапсырма
№3. .Мәтінді және ғаламтордағы
ресурстарды пайдалана отырып, «Оқиғалар тізбегі» органайзеріне
Қазақстандағы адами капиталдың даму сатыларын
талдаңдар.
|
Тірек сөздермен танысып, өз
дәптерлеріне жазып алады.
Дескриптор
Білімділік индексі жоғары,
орташа және төмен елдерді анықтайды.
Дескриптор
АӘДИ көрсеткіштері жоғары
10 елді анықтайды; -
АӘДИ көрсеткіштері
орташа
10 елді анықтайды; -
АӘДИ көрсеткіштері төмен 10 елді
анықтайды;
Дескриптор
Қазақстандағы адами капиталдың
даму сатыларын талдайды.
|
Жалпы 3
балл
Жалпы 3
балл
Жалпы 3
балл
|
Кесте
Оқулық
Дәптер
Оқулық
Саяси
карта
Дәптер
Кесте
Оқулық
Дәптер
Ғаламтор
|
Сабақтың
соңы
|
Кері байланыс.
«3.2.1.»
3 факт; 2 көзқарас; 1
тұжырым
Үйге тапсырма:
§54
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары
мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс
жасайды.
|
Дескриптор бойынша өзара
бағалау жүргізеді
|
Кері
байланыс
|