Материалдар / Адам денесінің рецепторлары
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Адам денесінің рецепторлары

Материал туралы қысқаша түсінік
материал 8 сыныпқа көмек береді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Мамыр 2021
2421
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлімі: Координация



Мектеп: «Қақпақ» жалпы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Жакипова Айна

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы


Адам денесінің рецепторлары

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.1.7.8 терінің сезімталдығын зерттеу;


Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Білім алушылардың талдау, синтез, салыстыру, қорытындылау және ойлау қабілеттерін дамыту

Көпшілігі орындай алады:

Адам денесінің рецепторларын зерттейді

Кейбір оқушылар орындай алады:

биология ғылымдарың зерттейтін салалары туралы білімдерін жүйелеу тереңдету. Рецепторлардың орналасу реттілігін анықтап, құрылысын жіктейді

Бағалау критерийлері

Терінің сезімталдығын зерттейді


Рецепторлардың орналасу реттілігін анықтап, құрылысын жіктейді


Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Адам денесіндегі рецепторларға қатысты пәндік терминологияны қолдана отырып ауызша және жазбаша сипаттай алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Терморецепторлар, механорецепторлар, ноцицепторлар;

Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрмет, азаматтық жауапкершілік.

Осыған дейін меңгерілген білім

Терінің рецепторлары


Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

І.Ұйымдастыру кезеңі

2 минут









II. Үй тапсырмасын сұрау

5 минут











Жаңа сабақты меңгеру


10 минут







Жаңа сабақты бекіту

3 минут





8 минут

  1. ( Оқушыларды түгелдеу ,сабаққа назарын аудару,

«Адам, айна» ойыны арқылы сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнату

  1. «Суреттер» арқылы 1-Терморецепторлар, 2- Механорецепторлар, 3-ноцицепторлар деп үш топқа бөлу;



Үй тапсырмасын тексеру: «Кофе таяқшалар»

Сұрақ-жауап

1.     1. Ішкі секреция бездерінің бұзылуынан туындаған ауруларды атаңдар?

2. Гипофиз безінің құрылысы мен атқаратын қызметтерін ата?

3. Эндокриндік бездердің баланың өсуі мен дамуындағы маңызы қандай?

4. Қалқанша маңы бездерінің қызметі қандай?

5. Тәттітамақжегендеқандай гормон бөлінеді?

6. Инсулинніңжетіспеушілігіненпайдаболатынқандай ауру?

7. Эндемиялық зоб пен кретинизмауруларыныңпайда болу себебінеде?

Мұғалімніңауызшакерібайланысы


Оқушылармен бірге оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талдаймыз.

Видео көрсетілім (тері сезімталдығы). Суреттер мен видероликер арқылы жаңа тақырыптың мағынасын ашады.

1-тапсырма (топтық жұмыс)

Үш топқа тапсырма үлестіріп беріледі. Мәтінді оқиды, топта талқылайды, «Фрейер» әдісі арқылы постер құрып, қорғайды.

Дискриптор:

Адам денесіндегі рецепторларды анықтайды

Рецепторлардың маңыздылығын сипаттайды.

ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы өзара бағалау

2-тапсырма (зерттеу). Жеке жұмыс

«Сиқырлы қорап» ішіндегі заттарды анықтап, қай рецепторға тән құбылыс екенін сипаттау.

Дискриптор:

Қораптағы заттарды анықтайды

Қай рецепторға тән құбылыс екенін зерттейді

ҚБ: «Бағдаршам » әдісі арқылы өзін-өзі бағалау

ҚБ: «Бағдаршам » әдісі арқылы өзін-өзі бағалау

4-тапсырма

Биология ғылымында омыртқалы жануарлардың жабыны тері деп аталады. Тері күн сәулесінің спектрлерінен қорғайды, тыныс алуға қатысады, термоқорғаныштық қызмет, сонымен қатар түрлі зат алмасу процетеріне қатысады. Тері жабынындағы рецепторлар түрлі сезімталдық қасиеттерге ие.

Сұрақ1. Тері адам ағзасындағы ең үлкен мүше болып табылады. Тері адам ағзасының неше пайызын құрайды?

А) 12-15℅

В) 10-25℅

С) 8-11℅

Д) 25-30℅

Жауабы:_____________________________________

Сұрақ 2. Тері жабынының қалыңдығы адам ағзасының орналасуна байланысты әртүрлі болады. Адам ағзасының қай аумағында ең жұқа тері жабыны орналасқан?

А) Алақан

В) Табан

С) Қабақ

Д) Іш

Жауабы: _______________________________________

Сұрақ 3. Тері жабыны түрлі эмбрионалдық қабаттардан тұрады. Тері жабынының алғашқы қабаты қалай аталады?

А) Фолликула

В) Гиподерма

С) дерма

Д) Эпидермис

Жауабы: __________________________________________

Сұрақ 4. Тері адам ағзасының бір мүшесі. Ол әрдайым жаңарып отырады. Тері мүйізді қабатының 600000 –ы сағат сайын жоғалтып отырады. Олардың салмағы 700-800 г. Ал 70 жасқа келгенде адам 60 кг тері салмағын жоғалтады екен. Барлық жоғалтқан терілердің қалпына келуі үшін неше уақыт қажет?

А) 22-25 тәулік

В) 30-40 тәулік

С) 52-77 тәулік

Д) 100-120 тәулік

Жауабы: _________________________________________


ҚБ: «Бағдаршам» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау







Суреттер























http://bilimland.kz/index.php/kz/catalog/lesson/7485
















Нао Астан -2016 PISA қазақша



Кері байланыс


2 минут

Кері байланыс: «Бес саусақ» әдісі



Кері байланыс парағы

Үй тапсырмасы

§ 43 Адам денесінің рецепторлары. Тақырыпты оқу, термин сөздермен жұмыс


Саралау – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді жоспарлап отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс

Дарынды балалармен жұмыс сабақтың өн бойында жүреді. Дарынды баларға таныстырылым, бірлесіп жұмыс жасауда қиналған балаға көмек көрсету, ал уәжі төмен оқушыға тапсырмаларды жеңілдетілген күйде беремін.

Сабақ дискрипторға негізделген жүйеде бағаланады.

  1. Оқушылар өзін-өзі, өзара бағалау кезінде мұғалімнің кері байланысы міндетті түрде жүзеге асырылады.

  2. «Бас бармақ» әдісі арқылы өзара бағалау

  3. «Бағдаршам» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау жүреді

  4. Оқушыларға әртүрлі сұрақтар беру арқылы ой қозғау жүргізу

  5. Өз бетімен іздену дағдыларын дамыту

  6. Топпен жұмыс барысында оқушылардың іс-әрекеттерін бақылау

  7. «Бес саусақ» әдісі арқылы кері байланыс алу

Топтық жұмыс кезінде бір-бірінің ойын сыйлап, құрметпен қарауға тәрбиелеу. Іс-қозғалыс кезінде денсаулықты сақтау.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.






















Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім













Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!