Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Адам-табиғат перзенті. Ағза мүшелері, оның қызметі.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Күні:
Сабақ: дүниетану
Тақырыбы: Адам-табиғат перзенті. Ағза мүшелері, оның қызметі. Мақсаты: 1. Адамның тіршілік етіп,өмір сүруі табиғатпен тығыз байланысты екенін түсіндіру.Табиғат, адамды қоршаған орта туралы түсініктері туралы білім жүйесін қалыптастыру.
2.Әңгімелеу, сипаттау, талдау қабілеттерін дамыту;
3.Адамгершілікке тәрбиелеу,табиғатты қорғауға тәрбиелеу:
Сабақ түрі :жаңа тақырыпты таныстыру сабағы
Көрнекіліктер:тірі, өлі табиғат суреттері, адам жасаған заттардың суреттері.
Әдіс-тәсілдер: жұптық , талдау,
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Дүниетану пәніне кіріспе әңгіме:пәннің мақсат-міндетін,оның қоршаған ортамен байланысын түсіндіріп,алдағы уақытта алған білімдерін күнделікті өмірде пайдалануға болатындығын түсіндіру.Оқулықпен және байланыс күнделігімен танысу.Шартты белгілермен,сабақта берілген жұмыстың түрлерімен танысу.
Қ оршаған орта
_____________________ _______________ ____________
Табиғат – ____________________________________________________
Табиғатқа қатысты сөздерді қорша:
Үстел терезе жел тау жануар ойыншық
нан қарындаш ауа жер көйлек өсімдік
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
Суреттен не тірі және өлі табиғатқа жататын ажырат .
табиғат
Тірі табиғат |
Өлі табиғат. |
Адам қолынан жасалған заттар |
Табиғаттан адам не үйреніп жасады? |
Сергіту сәті
Оқулық бойынша жұмыс:
-
Мәтінді оқу, суреттері бойынша жұмыс жүргізу .
-
Қорытынды жасау: Адам-табиғат перзенті.
3. Жаңа білімді бекіту:
Суретте не жетіспейді? Жалғастыр:
|
||
|
|
|
|
Сұрақтар бойынша жұмыс:
1. Адам табиғаттың бір бөлігі екенін дәлелде.
2. Адам табиғаттан нені үйренді?
3. Бір күндегі істейтін іс-әрекеттерінді әңгімеле. Табиғатқа қатысы бар ма?
4. Үйге тапсырма:6- 10 бетті оқу, әңгімелеу, сұрақтарға жауап беру.
Күні:
Сабақ: дүниетану
Тақырыбы: Ағза мүшелері
Мақсаты:Адам ағзасының мүшелерімен таныстыру.
Міндеттері:
1.Ағза мүшелері туралы түсініктерін, білім жүйесін қалыптастыру.
2.Өз бетінше ағза мүшелері туралы білім алуға деген талпыныстарын дамыту
3.Денсаулыққа көңіл бөлуге,табиғатты қорғауға тәрбиелеу:
Сабақ түрі :жаңа тақырыпты таныстыру сабағы
Көрнекіліктер:макет адам денесі, суреттер, карточкалар.
Әдіс-тәсілдер: жұптық , талдау,
Сабақ барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі:
2.Үй тапсырмасын сұрау:Адам-табиғат перзенті.
Сұрақтарға жауап алу.
3.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
Орындарыңнан тұрыңдар, отырыңдар, қолдарыңды көтеріңдер, еңкейіңдер, аяқтарыңды көтеріңдер.
Сендер не істедіңдер? Қимылдарды не арқылы жасадыңдар? Оған басты не көмек болды?
Адамның денесі мен оның қызметі біртұтас.
Адам денесі 4 бөліктен тұрады: бас, мойын, кеуде,қол және аяқ.
Д әптермен жұмыс: адам денесінің суретін сал, оның басты бөліктерін жаз.
Оқулық бойынша жұмыс:
-
Мәтінді оқу, талдау.
-
Дәптерге ішкі дене мүшелерін жазу.
Ішкі мүшелер: ми, өкпе, жүрек, бауыр, бүйрек, қарын, ішек,қуық.
Ойын: «Кім жылдам?» ішкі мүшелерді атау, оқушылар суреттен көрсетеді.
Сергіту сәті:
Жаңа білімді бекіту:
Оқулық бойынша «Денің сау болсың...» мәтінді оқу, талдау.
-
Қандай спорттық ойын түрлерін білесіңдер?
-
Қандай ұлттық ойын түрлерін білесіңдер?
Рефлексия:
Суреттер бойынша жұмыс:
-
Бұл спорттық ойын түрлері қандай ағзаның жақсы жетілуіне көмектеседі?
-
Бұл спорттық ойын түрлері денені шынықтыруға қоса ала ма?
-
Не себептен әр оқушы спортпен шұғылдану керек?
-
Бұл мектепте қалай жүзеге асады?
-
Өзің спортың қай түрін ұнатасың?
-
Ата-аналарыңмен спортпен шұғылданасыңдар ма?
4. Үйге тапсырма: 9-12 бет оқу, әңгімелеу.
Күні:
Сабақ: дүниетану
Тақырыбы: Тері –ағзаның қорғаныс мүшесі, оның атқаратын қызметі
Мақсаты:Терінің негізгі қорғаныс қызметі жайлы түсінік беру.
1.Терінің қорғаныс қызметін атқаратындығына мысал келтіріп дәлелдеу.
2.Теріні күтудің жолдарын атау.Терінің зақымданған жағдайына алғашқы дәрігерлік көмек көрсетуді үйрету.
3.Денсаулыққа көңіл бөлуге тәрбиелеу:
Сабақ түрі :жаңа тақырыпты таныстыру сабағы
Көрнекіліктер:макет адам денесі, суреттер, карточкалар.
Әдіс-тәсілдер: жұптық , талдау,
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:
2.Үй тапсырмасын сұрау:Ағза мүшелері.
Адамның басты дене мүшелерін атап , қағазға белгілеп жаз
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
Адам денесінің сыртында не бар? Не үшін керек?
Осы сұрақтарға бүгін бірігіп жауап беруге тырысамыз.
Дәптермен жұмыс:
Тері
жарақаттан үсуден күюден соққыдан
Тері
сыртқы жағы тері саңылаулары
Оқулық бойынша жұмыс:
-
Мәтінді оқу, талдау.
-
Дәптерге ережелерді жазу.
Үнемі теріні, денені (бас, қол-аяқ, тіс) таза ұстауға дағдылан.
Жарақат алу, күю, үсіп қалу өте ауыр болған жағдайда жедел жәрдем 103 шақыртуды ұмытпа!
Сергіту сәті:
3.Жаңа білімді бекіту:
-
Тері қандай қызмет атқарады?
-
Май мен тердің тері арқылы шығуының ағза үшін қандай маңызы бар?
-
Теріні таза ұстау жөнінде өз тәжірибеңе сүйеніп әңгімеле.
Мәтін: Жарақат алғандағы алғашқы көмекпен танысу.
Рефлексия:
Тест тапсырмалары:
1.Тері үсіген кезде
А) сылаймын б) тіліммен жалаймын ә) жылы суға саламын в) ақ дәкемен ораймын
2. Соғып жарақаттанғанда:
А) жылы суға малынған дәкемен ораймын
б) қыздыратын зат басамын ә) медициналық жапсырманы басамын
в) суық суға малынған дәкемен ораймын.
4. Үйге тапсырма: 11-14 бет оқу, әңгімелеу, сұрақтарға жауап беру.
күні:
Сабақ: дүниетану
Тақырыбы: Қаңқа. Бұлшық ет. Қимыл қозғалыс мүшелері.
Мақсаты:Қаңқаның негізгі қызметімен таныстыру.
1.Қаңқаның бөліктерін атау және оның қызметін білуге үйрету.
2.Қаңқа мен бұлшық еттің қызметін салыстыру.
3.Денсаулықты сақтауға тәрбиелеу.
Сабақ түрі :жаңа тақырыпты таныстыру сабағы
Көрнекіліктер:макет адам денесі, суреттер, карточкалар.
Әдіс-тәсілдер: жұптық , талдау,
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:
2.Үй тапсырмасын тексеру.
Тері туралы не білесің?
Досың жарақат алғанда оған қандай көмек көрсетесің?
3 .Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
Сергіту сәтін орындату.Балалар, сендер не орындадыңдар?
-Қимылдарды не арқылы жасадыңдар?
-Мына суретке қарап не көріп тұрғандарыңды айтыңдаршы?
Бұл- қаңқа. Қаңқа- адам денесін қозғалысқа келтіретін мүше
Қаңқа
бас мойын кеуде қол және аяқ сүйектері
1-бас сүйек,2-төс сүйек,
3,4,5- қол сүйектері,6-қабырғалар,
7- омыртқа жотасы, 8- жамбас сүйек,
9-жаурын, 10,11,12-аяқ сүектері.
Дәптердегі суретке сүйек аттарын жазу.
Оқулық бойынша жұмыс:
-
Мәтінді оқу, талдау.
-
Дәптерге ережелерді жазу.
Адам денесіндегі сүйектер өздігінен қозғала алмайды.Олар үшін бұлшық еттердің көмегі керек.
Сергіту сәті
4.Жаңа білімді бекіту:
Сұрақтар бойынша жұмыс:
-
Адам қаңқасы қандай сүйектерден тұрады?
-
Бұлшық еттердің маңызы неде?
-
Партада неге түзу отыру керек?
-
Неге үнемі спортпен шұғылдану керек?
5. Үйге тапсырма: 15-17 бет оқу, әңгімелеу, сұрақтарға жауап беру.
Адамның басты дене мүшелерін атап , қағазға белгілеп жаз