Материалдар / Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының жетілдірілуі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының жетілдірілуі

Материал туралы қысқаша түсінік
Мезолит пен Неолит дәуірлерінде алғашқы адамдардың өмірі қалай өзгерді?
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Қазан 2023
224
3 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар-6

Қазақстан тарихы

     

Бөлім:

5.1. Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі


Педагогтің аты-жөні

Алдаберген Салтанат Алдабергенқызы

Күні: 25.09.2023 ж

Сынып: 5 В

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының жетілдірілуі.

Зерттеу сұрағы: Мезолит пен неолит дәуірлерінде алғашқы адамдардың өмірі қалай өзгерді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.4.1.1 ежелгі адамдардың кәсібін сипаттау;


Сабақтың мақсаты

Мезолит, неолит дәуірлерінің кәсіп түрлерін анықтайды;

Адамдардың еңбек құралдары, қару-жарақтары, ыдыс- аяқтарының басты ерекшеліктерін ажыратады;

Табиғаттағы өзгерістердің ауқымдылығын өз сөзімен тұжырымдайды.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

3 минут



6 минут









6 минут

-Амандасу;

-Түгендеу;

-Топқа бөлу;

-Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Үй тапсырмасын сұрау.

«Wordwall» әдісі

Сұрақтары:

Адамдардың алғашқы еңбек құралдары неден жасалды?( тастан)

Тек бір жағы өңделген тас құрал? (унифас)

Екі жағы да өңделген тас құрал не деп аталады?(бифас)

Тасты сүйек ағаш,мүйіз тоқпақшалармен жару әдісі (леваллуа)

Балық аулау мен аң аулауда қатар қолданылған құрастырмалы қару? (найза)

Елімізде палеолит кезеңіне тән тас құралдар табылған тұрақ? (Бөріқазған)

Білімдерін жан-жақты тексеру

«Додекаэдр»әдісі

Терімшілік дегеніміз не?

Алғашқы адамдар аңды қалай аулаған?

Иемденуші шаруашылықтың түрлері?

Архантроптардың түрлері?

Шаруашылық алаңы дегеніміз не?

Тұрақ дегеніміз не?

Топ басшысын тағайындайды



Телефонмен ссылкаға кіріп сұрақтарға жауап береді.















«Додекаэдр» шарын алған оқушы шардағы сұрақтың біріне жасап береді.

Бағалау парағы,

ҚБ – домбыра/

«Смайлик»









ҚБ – домбыра/

«Смайлик»

Тақырыптық суреттер



Смартфон

https://wordwall.net/play/ 60799/937/687





Picture 2

Жаңа сабақ

20 минут































5 минут


Топтық жұмыс:

Әр топқа мәлімет таратады.

1-топ: Мезолит дәуірінің басты жаңалықтары (кластер құру)

2-топ: Мезолит дәуірінің еңбек құралдары мен қару-жарақтары (кластер құру)

3-топ: Неолиттік төңкеріс («тарсия» әдісі)

4-топ: Неолит дәуірінің еңбек құралдары мен қару-жарақтары (кластер құру)

5-топ:Неолит-қыш құмыралар заманы («тарсия» әдісі)

Мезолит ( орта тас дәуірі)

Уақыты б.з.б. 12 -5 мыңыншы жылдар

Қазақстанда мезолит ескерткіштері аз кездеседі.

Жер бетін басқан мұз еріді, қазіргіге ұқсас өсімдіктер мен жануарлар қалыптасты.

Микролит ұзындығы 1-2 см. ұсақ жаңқа тастардан жасалған құралдар.

Тағы бір жаңалық – садақ пен жебенің шығуы.

Мезолиттегі басты жаңалықтар:

1/ Ірі жануарлар жойылды

2/ Жебелі садақ

3/ Балта

4/ Ұсақ аңдарды аулау

«Бақа» әдісі


Сұрақтарға жауап беру арқылы бақаны құрлыққа шығару



Дескриптор:

1.Оқушылар берілген мәліметтерді оқиды;

2.Мәліметке ат қояды:

3.Тапсырманы орындайды

4.Тақырыпты қорғайды.



















Таңдалған оқушы тақтаға шығып сұраққа жауап береді






ҚБ – домбыра/

«Смайлик»

Бағалау парағы



















ҚБ – домбыра/

«Смайлик»




Ақпараттық мәтіндер

Топтық жұмысқа қажетті үлестірмелі материалдар









https://www.educaplay.com/learning-resources/16180903-bb_quiz.html

Қорытынды

Кері байланыс. «Домбыра»




Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады.

Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды.




Үй тапсырмасы

7-8 тақырып оқу, мазмұндау.

Кестемен жұмыс







Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!