|
Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: Адамзаттың рухани тәжірибесі |
Мектеп: №17 Ғ.Мұратбаев атындағы орта мектеп |
|||||
|
Күні: 09.04.21ж |
Мұғалім: Жолдасбекова Г.Д |
|||||
|
Сынып: 7 «Б» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Адамның рухани әлемі |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
оқушыларға адамның рухани әлемін түсіндіру арқылы ақиқат құндылығының мәнін ашу. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Білімділік: - оқушыларға адамның жаны мен тәнінің үйлесімділігі туалы түсіндіре отырып,дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. Дамытушылық : -тіл алғыштыққа баулу; Тәрбиелік: - батылдыққа тәрбиелеу. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
-тіл алғыштыққа баулу; - батылдыққа тәрбиелеу. - |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
ресурстар |
||
|
Басы |
Ұйымдастыру (Амандасу, тугендеу Тыныштық сәті: 5Т ережесі Тәртіп Талап Тыныштық Татулық Тазалық 2. Дәйексөз «Жүрегіңе сүңгі де, түбін көзде, Сонан тапқан – шын асыл, тастай көрме» Абай - (Дәптерлеріне жаздырып, ұлдарға 2 рет, қыздарға екі рет оқытамын)
|
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайы |
Қол шапалақ |
Дидактикалық материалдар №1 |
||
|
ортасы |
3. Әңгімелесу. Мұғалім сыйы «Толған құты» әңгімесі Философия пәнінің оқытушысы, бір профессор атақты Данышпанмен кездесуге барады. Жол бойы ол өз сұрақтарын ойластырып барады: олар сондай көп еді! Және ол әңгімелерін қалай қызықты етіп өткізуді ойланады. Ол кірген кезде, Данышпан оған:
Оқытушы айналасына қарайды, бірақ ешкімді көрмейді. Ал Данышпан болса жалғастырып:
Оқытушы абдырап қалды. Бірақ ол ақылды адам еді, өзін қолға алып:
Данышпан жауап берді:
Профессор айтты:
Данышпан:
Данышпан тәрелкесімен шынаяқты алып келіп, қонақтың алдына қойып, жәймен шәй құя бастайды. Профессор жағдайды бақылап отырды. Ыдыс жиегіне дейін толады. Бірақ Данышпан құюын жалғастыра береді, енді шәй тәрелкеге құйыла бастайды. Профессор шыдамдылық танытуға тырысты, себебі «тобырдың» тыныш отыратындығына уәде берген еді. Бірақ іштегі бұл «тобыр» айтып жатты: «Бұл адам есінен айырылған! Осындай да тәсіл бола ма екен? Мұнымен не айтқысы келеді?». Бірақ Данышпан тоқтамастан құя береді. Енді шәй үстел үстіне құйыла бастағанда, профессор шыдамай:
Данышпан айтты:
5. Өзің Отан алдындағы парызынды қалай өтер едің? 4. Шығармашылық жұмыс. Жеке жұмыс Оқушылар мозайка әдісі арқылы топтарға бөлінеді. 1. Шәкәрім Құдайбердіұлының «Білімділерге бес сауал» дегенге өз ойларын жазады. 2 . «Мен бақыттымын, себебі......» парақшаларға жазып, бақыт ағашына жабыстыру. 3. Оқушыларға жүрекшелер таратылады, ізгі тілектерін жазып топтарға сыйлайды. |
|
|
|
||
|
Сабақтың соңы |
5. Топпен ән айту «Әдемі» Сөзін жазған: Ақылбек Шаяхметов Әнін жазған: Ержан Серікбаев Күн сәулесі төгілгені әдемі, Кемпірқосақ керілгені әдемі. Көк шалғында асыр салып жүргенде Көк көбелек көрінеді әдемі. Жас шыбықтың бүр ашқаны әдемі, Алма ағаштың гүл ашқаны әдемі. Қариялар жол үстінде кездесіп Амандықты сұрасқаны әдемі. Бұлбұл құстың сайрағаны әдемі, Қозы-лақтың ойнағаны әдемі. Ақ боз атын ерттеп мініп атамның Қойды өріске айдағаны әдемі. Ақ ботаның үлкен көзі әдемі, Әжеміздің күлген көзі әдемі. Бәрінен де жасқа толған бөпемнің Тәй-тәй басып жүрген кезі әдемі.
|
|
|
|
||
|
Сабақтың соңы 38-40 |
|
|
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адамның рухани әлемі
|
Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: Адамзаттың рухани тәжірибесі |
Мектеп: №17 Ғ.Мұратбаев атындағы орта мектеп |
|||||
|
Күні: 09.04.21ж |
Мұғалім: Жолдасбекова Г.Д |
|||||
|
Сынып: 7 «Б» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Адамның рухани әлемі |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
оқушыларға адамның рухани әлемін түсіндіру арқылы ақиқат құндылығының мәнін ашу. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Білімділік: - оқушыларға адамның жаны мен тәнінің үйлесімділігі туалы түсіндіре отырып,дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. Дамытушылық : -тіл алғыштыққа баулу; Тәрбиелік: - батылдыққа тәрбиелеу. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
-тіл алғыштыққа баулу; - батылдыққа тәрбиелеу. - |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
ресурстар |
||
|
Басы |
Ұйымдастыру (Амандасу, тугендеу Тыныштық сәті: 5Т ережесі Тәртіп Талап Тыныштық Татулық Тазалық 2. Дәйексөз «Жүрегіңе сүңгі де, түбін көзде, Сонан тапқан – шын асыл, тастай көрме» Абай - (Дәптерлеріне жаздырып, ұлдарға 2 рет, қыздарға екі рет оқытамын)
|
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайы |
Қол шапалақ |
Дидактикалық материалдар №1 |
||
|
ортасы |
3. Әңгімелесу. Мұғалім сыйы «Толған құты» әңгімесі Философия пәнінің оқытушысы, бір профессор атақты Данышпанмен кездесуге барады. Жол бойы ол өз сұрақтарын ойластырып барады: олар сондай көп еді! Және ол әңгімелерін қалай қызықты етіп өткізуді ойланады. Ол кірген кезде, Данышпан оған:
Оқытушы айналасына қарайды, бірақ ешкімді көрмейді. Ал Данышпан болса жалғастырып:
Оқытушы абдырап қалды. Бірақ ол ақылды адам еді, өзін қолға алып:
Данышпан жауап берді:
Профессор айтты:
Данышпан:
Данышпан тәрелкесімен шынаяқты алып келіп, қонақтың алдына қойып, жәймен шәй құя бастайды. Профессор жағдайды бақылап отырды. Ыдыс жиегіне дейін толады. Бірақ Данышпан құюын жалғастыра береді, енді шәй тәрелкеге құйыла бастайды. Профессор шыдамдылық танытуға тырысты, себебі «тобырдың» тыныш отыратындығына уәде берген еді. Бірақ іштегі бұл «тобыр» айтып жатты: «Бұл адам есінен айырылған! Осындай да тәсіл бола ма екен? Мұнымен не айтқысы келеді?». Бірақ Данышпан тоқтамастан құя береді. Енді шәй үстел үстіне құйыла бастағанда, профессор шыдамай:
Данышпан айтты:
5. Өзің Отан алдындағы парызынды қалай өтер едің? 4. Шығармашылық жұмыс. Жеке жұмыс Оқушылар мозайка әдісі арқылы топтарға бөлінеді. 1. Шәкәрім Құдайбердіұлының «Білімділерге бес сауал» дегенге өз ойларын жазады. 2 . «Мен бақыттымын, себебі......» парақшаларға жазып, бақыт ағашына жабыстыру. 3. Оқушыларға жүрекшелер таратылады, ізгі тілектерін жазып топтарға сыйлайды. |
|
|
|
||
|
Сабақтың соңы |
5. Топпен ән айту «Әдемі» Сөзін жазған: Ақылбек Шаяхметов Әнін жазған: Ержан Серікбаев Күн сәулесі төгілгені әдемі, Кемпірқосақ керілгені әдемі. Көк шалғында асыр салып жүргенде Көк көбелек көрінеді әдемі. Жас шыбықтың бүр ашқаны әдемі, Алма ағаштың гүл ашқаны әдемі. Қариялар жол үстінде кездесіп Амандықты сұрасқаны әдемі. Бұлбұл құстың сайрағаны әдемі, Қозы-лақтың ойнағаны әдемі. Ақ боз атын ерттеп мініп атамның Қойды өріске айдағаны әдемі. Ақ ботаның үлкен көзі әдемі, Әжеміздің күлген көзі әдемі. Бәрінен де жасқа толған бөпемнің Тәй-тәй басып жүрген кезі әдемі.
|
|
|
|
||
|
Сабақтың соңы 38-40 |
|
|
|
|
||
шағым қалдыра аласыз


