|
Биология |
11-сынып |
||
|
Мерзімі: |
|
Пән мұғалімі: А.Н.Ахимбекова |
|
|
Тақырыбы: |
Адамның тірі табиғаттағы орны. |
||
|
Сілтемелер: |
Биология оқулығы. 11-сынып Р.Сәтімқұлов, Р.Әлімқұлова, Ж.Шілдебаев |
||
|
Мақсаты: |
Топтық жұмысты ұйымдастыра отырып адамның тірі табиғаттағы орны тұралы және эволюциясының ерекшіліктерін салыстыруды және ажыратуды оқып үйрету. |
||
|
Оқыту нәтижесі: |
Сыни-тұрғыдан ойлау әдісін пайдалану нәтижесінде оқушының белсенділігі артады, қызығушылығы оянады, алға қойған мәселені бірлесе отырып шешеді. |
||
|
Бағалау критерийі: |
1.Білу 2.Түсіну 3.Қолдану 4. Талдау 5. Жинақтау 6. Бағалау |
Баға критерийі |
|
|
Оқыту әдістері: |
Блум таксономиясы, АКТ, сын тұрғыдан ойлау. |
Топтық жұмыс, жеке жұмыс, жұптық жұмыс. |
|
|
Негізгі идея: |
Топтық жұмысты ұйымдастыра отырып, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Топтық тапсырма оқушылардың қызығушылығын арттырумен қатар, білім деңгейінің өсуіне үлес қосады. |
||
|
Құрал-жабдықтар: |
Интерактивті тақта, таратпа материалдар |
||
|
Кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі: |
Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Сабақтың мақсат міндеттерімен таныстыру. «Мозайка» әдісімен топқа бөлінеді. Топқа бағалау парақшасы беріліп,бағалау жолын түсіндіреді. Оқушылар ІІІ топқа бөлінеді, топ басшысын сайлайды. |
Оқушылар ІІІ кезең атымен топқа бөлінеді
|
|
|
Білу |
Өтке материалды пысықтайды, ой-шақырады. Палеозой заманындағы кембрий,ордовик, силур кезеңіндегі тіршіліктің дамуын біледі. |
1. «конверт сұрақ» 1.Кембрий кезеңінде қандай өзгерістер байқалады? 2.Алғаш рет өсімдіктер қай кезеңде құрлықта өсе бастады? 3.Ордовик кезеңінде қандай организмдер кеңінен таралды? 4. «Эволюциялық жарылыс» деген ұғым нені білдіреді? 5.Силур кезеңінің атауы қайдан шыққан? 6.Кембрий кезеңінде теңіздерде қандай организмдер кеңінен таралды? 2. Биологиялық диктант 1. Кембрий кезеңінде теңіз суында кеңінен таралған жануарлардың бір тобына................ жатады. 2. Кембрийдің бас кезеңінде құрлықтан шайылған ..........теңіз суының.............арттырған 3. Ең алғаш құрлыққа..............қатар............осы күнгі........... ұқсас .............де шықты. 4. Силурдың соңында қаңқасы ............. тұратын................балықтар пайда болды 5. Силур кезеңінің соңында алғаш рет өсімдіктерден.............. мен.................құрлықта өсе бастады. |
1.Оқушылар конверттердегі сұрақтарға топ ішінде талқылап жауап береді. 2. диктант нәтижесін жұптасып тексеріп, ұпайларын есептеп, бағалау парақшасына жазады. Жауап үлгісі Биологиялық диктант
|
|
Түсіну |
Палеозой заманында Жерде тіршіліктің дамуын, жануарлардың эволюциясы туралы түсініктерін қалыптастыру. |
Электронды оқулықтан Палеозой заманында Жерде тіршіліктің дамуы. Жануарлардың эволюциясы туралы жаңа материалдарды көріп, тұжырымдайды |
«Түртіп алу» стратегиясы Оқушылар тыңдайды, қажетті мәліметті түртіп алады. Девон кезеңіндегі тіршіліктің дамуы Таскөмір кезеңіндегі тіршіліктің дамуы Пермь кезеңінде тіршіліктің дамуы |
|
Қолдану |
Оқушыларды ынтымақтастықта жұмыс істеу арқылы, алған білімдерін өмірде қолдану дағдыларын қалыптастыру. |
ДЖИКСО І топ Девон кезеңіндегі тіршіліктің дамуы ІІ топ Таскөмір кезеңіндегі тіршіліктің дамуы ІІІ топ Пермь кезеңінде тіршіліктің дамуы |
Ресурстарды таратып беру Топқа берілген тапсырманы оқулық мәтінімен жұмыс жасау арқылы орындайды. |
|
Талдау |
Оқушылардың алған білімдерін талдау, пысықтау. |
1. Постер 2. Терминдермен жұмыс «Әліппи желісі» Д- С- Т- П- А- Ц- |
Жауап үлгісі: 1.Девон, Таскөмір, Пермь кезеңдеріндегі өзгерістер мен ерекшіліктерін талдайды. 2.«Әліппи желісі» Д- Девон. С- Стегоцефалдар. Т- Таскөмір (карбон). П- Пермь. А- Аңтәрізді жорғалаушылар. Ц- Цинодонттар |
|
Жинақтау |
Алған білімдерін қорытындылау, кері байланысарқылы алған білімдерін жинақтайды. |
1.«Суреттерді сөйлет» . 2. «Жсырын тапсырма» Топ тиісті тапсырманы алып орындайды 1.Климаттық және геологиялық өзгерістер, 2. Өсімдіктер, 3.Жануарлар. БҮҮ кестесі |
1. ІІІ топқа тапсырмалар беріледі 1.Адам эволюциясының кезеңдері 2.Түрлі жүйеліктоптарға жататын айқын белгілер. 3. Саналы адам |
|
Бағалау |
Палеозой заманында Жерде тіршіліктің дамуы. Жануарлардың эволюциясы туралы бүгінгі білімді қорытындылайды |
Жеке критериалды бағалау парағындағы бағалауына сипаттама беруді ұсынады. Топ басшыларының бағалауына сөз береді. Соңында мұғалім тарапынан формативті бағалау жүреді. |
Өзін-өзі бағалау, топ басшысының бағалауы мен мұғалімнің бағалауының қортындысын күнделікке баға ретінде қойдыру. |
|
Үйге тапсырма |
№36 Жерде тіршіліктің дамуы тақырыбы бойынша презентация дайындау |
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады, баға қойғызады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адамның тірі табиғаттағы орны.
Адамның тірі табиғаттағы орны.
|
Биология |
11-сынып |
||
|
Мерзімі: |
|
Пән мұғалімі: А.Н.Ахимбекова |
|
|
Тақырыбы: |
Адамның тірі табиғаттағы орны. |
||
|
Сілтемелер: |
Биология оқулығы. 11-сынып Р.Сәтімқұлов, Р.Әлімқұлова, Ж.Шілдебаев |
||
|
Мақсаты: |
Топтық жұмысты ұйымдастыра отырып адамның тірі табиғаттағы орны тұралы және эволюциясының ерекшіліктерін салыстыруды және ажыратуды оқып үйрету. |
||
|
Оқыту нәтижесі: |
Сыни-тұрғыдан ойлау әдісін пайдалану нәтижесінде оқушының белсенділігі артады, қызығушылығы оянады, алға қойған мәселені бірлесе отырып шешеді. |
||
|
Бағалау критерийі: |
1.Білу 2.Түсіну 3.Қолдану 4. Талдау 5. Жинақтау 6. Бағалау |
Баға критерийі |
|
|
Оқыту әдістері: |
Блум таксономиясы, АКТ, сын тұрғыдан ойлау. |
Топтық жұмыс, жеке жұмыс, жұптық жұмыс. |
|
|
Негізгі идея: |
Топтық жұмысты ұйымдастыра отырып, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Топтық тапсырма оқушылардың қызығушылығын арттырумен қатар, білім деңгейінің өсуіне үлес қосады. |
||
|
Құрал-жабдықтар: |
Интерактивті тақта, таратпа материалдар |
||
|
Кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі: |
Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Сабақтың мақсат міндеттерімен таныстыру. «Мозайка» әдісімен топқа бөлінеді. Топқа бағалау парақшасы беріліп,бағалау жолын түсіндіреді. Оқушылар ІІІ топқа бөлінеді, топ басшысын сайлайды. |
Оқушылар ІІІ кезең атымен топқа бөлінеді
|
|
|
Білу |
Өтке материалды пысықтайды, ой-шақырады. Палеозой заманындағы кембрий,ордовик, силур кезеңіндегі тіршіліктің дамуын біледі. |
1. «конверт сұрақ» 1.Кембрий кезеңінде қандай өзгерістер байқалады? 2.Алғаш рет өсімдіктер қай кезеңде құрлықта өсе бастады? 3.Ордовик кезеңінде қандай организмдер кеңінен таралды? 4. «Эволюциялық жарылыс» деген ұғым нені білдіреді? 5.Силур кезеңінің атауы қайдан шыққан? 6.Кембрий кезеңінде теңіздерде қандай организмдер кеңінен таралды? 2. Биологиялық диктант 1. Кембрий кезеңінде теңіз суында кеңінен таралған жануарлардың бір тобына................ жатады. 2. Кембрийдің бас кезеңінде құрлықтан шайылған ..........теңіз суының.............арттырған 3. Ең алғаш құрлыққа..............қатар............осы күнгі........... ұқсас .............де шықты. 4. Силурдың соңында қаңқасы ............. тұратын................балықтар пайда болды 5. Силур кезеңінің соңында алғаш рет өсімдіктерден.............. мен.................құрлықта өсе бастады. |
1.Оқушылар конверттердегі сұрақтарға топ ішінде талқылап жауап береді. 2. диктант нәтижесін жұптасып тексеріп, ұпайларын есептеп, бағалау парақшасына жазады. Жауап үлгісі Биологиялық диктант
|
|
Түсіну |
Палеозой заманында Жерде тіршіліктің дамуын, жануарлардың эволюциясы туралы түсініктерін қалыптастыру. |
Электронды оқулықтан Палеозой заманында Жерде тіршіліктің дамуы. Жануарлардың эволюциясы туралы жаңа материалдарды көріп, тұжырымдайды |
«Түртіп алу» стратегиясы Оқушылар тыңдайды, қажетті мәліметті түртіп алады. Девон кезеңіндегі тіршіліктің дамуы Таскөмір кезеңіндегі тіршіліктің дамуы Пермь кезеңінде тіршіліктің дамуы |
|
Қолдану |
Оқушыларды ынтымақтастықта жұмыс істеу арқылы, алған білімдерін өмірде қолдану дағдыларын қалыптастыру. |
ДЖИКСО І топ Девон кезеңіндегі тіршіліктің дамуы ІІ топ Таскөмір кезеңіндегі тіршіліктің дамуы ІІІ топ Пермь кезеңінде тіршіліктің дамуы |
Ресурстарды таратып беру Топқа берілген тапсырманы оқулық мәтінімен жұмыс жасау арқылы орындайды. |
|
Талдау |
Оқушылардың алған білімдерін талдау, пысықтау. |
1. Постер 2. Терминдермен жұмыс «Әліппи желісі» Д- С- Т- П- А- Ц- |
Жауап үлгісі: 1.Девон, Таскөмір, Пермь кезеңдеріндегі өзгерістер мен ерекшіліктерін талдайды. 2.«Әліппи желісі» Д- Девон. С- Стегоцефалдар. Т- Таскөмір (карбон). П- Пермь. А- Аңтәрізді жорғалаушылар. Ц- Цинодонттар |
|
Жинақтау |
Алған білімдерін қорытындылау, кері байланысарқылы алған білімдерін жинақтайды. |
1.«Суреттерді сөйлет» . 2. «Жсырын тапсырма» Топ тиісті тапсырманы алып орындайды 1.Климаттық және геологиялық өзгерістер, 2. Өсімдіктер, 3.Жануарлар. БҮҮ кестесі |
1. ІІІ топқа тапсырмалар беріледі 1.Адам эволюциясының кезеңдері 2.Түрлі жүйеліктоптарға жататын айқын белгілер. 3. Саналы адам |
|
Бағалау |
Палеозой заманында Жерде тіршіліктің дамуы. Жануарлардың эволюциясы туралы бүгінгі білімді қорытындылайды |
Жеке критериалды бағалау парағындағы бағалауына сипаттама беруді ұсынады. Топ басшыларының бағалауына сөз береді. Соңында мұғалім тарапынан формативті бағалау жүреді. |
Өзін-өзі бағалау, топ басшысының бағалауы мен мұғалімнің бағалауының қортындысын күнделікке баға ретінде қойдыру. |
|
Үйге тапсырма |
№36 Жерде тіршіліктің дамуы тақырыбы бойынша презентация дайындау |
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады, баға қойғызады. |
|
шағым қалдыра аласыз













