Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Әдебиет 4кл
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||||||
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||
Күні: |
|
|||||||||
Сынып: 4 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
№25 сабақ. Мәдениеттің дамуы. Ер қаруы- бес қару |
|||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2 Шығарманы мазмұндау 4.1.2.1* шығарма мазмұнын түрлі баяндау тәсілдерін (І немесе ІІІ жаққа өзгертіп, жағдаяттар қосып, оқиғаларды өрбітіп) қолданып, шығарманы қысқаша, толық, ішінара мазмұндау 1.3 Шығармадағы оқиғаны болжау 4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру |
|||||||||
Сабақтың мақсаты |
Түрлі шығармашылық жұмыстар жасайды Оқу түрлерін қолданады Мәтін бөліктеріне ат қойып, жоспар құрады |
|||||||||
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы ның әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру 5 мин Өткен білімді еске түсіру 5 мин Жаңа білім 20 мин Бекіту 10 мин Кері байланыс 5мин |
Психологиялық дайындық Оқу мақсатын таныстыру. Күтілетін нәтижені анықтау
Алдыңғы білімді еске түсіру, құндылықтар туралы әңгімелесу. «Сұрақ-жауап» әдісі 1.Құндылық деген не? 2. Адам үшін құндылықтың маңызы бар ма? 3. Сен өзіңнің бойыңнан адами құндылықтар таба алдың ба? Жаңа тақырып Тақырыпты ашу 1-тапсырма Суреттерде адамзат дамуының қай кезеңдері бейнеленгені туралы әңгімелеңдер
Жаңаа тақырып 2-тапсырма Ойлан Адам тіршілігі мен мәдениетінің заман өткен сайын дамып отыруына не себеп болды? Жауабы: адамдар ізденіп, дамып отырды.Тіршілік ету жағдайын жақсарту үшін күресті. Жылдар мен ғасырлар өткен сайын адамдар да жетіліп,өзгеріп отырды. Тіршілік ету жағдайлары жақсара бастады. Тұрмыс жағдайларын жақсарту үшін үнемі ізденіс үстінде болды. Түсіндірме Білгенге маржан Мәдени мұра – жалпыадамзаттық мәдениеттің бір бөлігі. Бабаларымыздан бүгінге дейін жеткен тарихи ескерткіштер, көне қалалар мен жазбалар, ұлттық спорт, ойын, өнер түрлері, қару-жарақ, бұйымдар, ауыз әдебиеті, мерекелер мен әдет-ғұрып, салт-дәстүр мәдени мұраға жатады.
Түртіп алып оқы «Ер қаруы-бес қару» мәтінін оқыту Сөздікпен жұмыс Жіті қадағалау – назар салып бақылау Нысанаға дөп тию – көздеп атқан нәрсесіне тигізу
3-тапсырма Ойлан Адамдар бес қаруды не мақсатпен жасады? Қарапайым құралдың сапасы қалай жетілді? Ж:1.Тіршілік ету үшін азық керек болды. Азық табу үшін құрал-сайман жасады. 2.Құралдарын алғашқыда ағаштан жасаса кейін тасты егеп,одан соң темірден жасауды үйренді.
ФС тапсырмасы КЕстемен жұмыс. 4-тапсырма Адамның ойлап тапқандарының барлығы тек жақсылыққа қызмет етті ме? Қазіргі заманнан мысал келтіріп айтыңдар.
Ғылым мен білімнің жаңалығы өте көп. Ғарышты игеру,телефон түрлері, тағамдардың, киімдердің, үйлердің түр-түрлерінің көбеюі ғылым мен білімнің арқасы Оның пайдасы мен зияны қатар жүреді. Адамның жағдайын жақсартамыз деп табиғатқа үлкен зиян келтіріп жатырмыз.
ЕҚБ 5-тапсырма Мәтіннің мазмұнына жоспар құр. Жоспар үлгісі 1.Адамның ең алғашқы құралдары 2.Малдың пайдасы 3. Соқаны ойлап табуы 4.Садақты қалай ойлап тапты 5.Ер қаруы-бес қару
ЕБҚ Қарулардың аттарын жаз. Оны не үшін пайдаланғанын айт.
ҚЖ: Мәтінді 1-ші жақта өзгертіп оқы Мысалы: Менің ең алғашқы құралым кәдімгі жұмыр таяқ болды. Оны жеуге жарайтын тамырлардың түбін қопаруға пайдаландым...
Үй тапсырмасы «Мен бейбіт өмірді сүйемін» тақырыбында ойыңды жаз.
|
Сабаққа дайындық жасау
Өткен бөлімді пысықтау
Ерте замандағы адамдар дың тұрмыс-тіршілігі туралы білімдерін ортаға салады
Балалар өз ойларын айтады
Мәдени мұра туралы айтады
Сөздіктер ді жазып алады
Бес қарумен танысады
Сұрақтарға жауап беріп, өз пікірін дәлелдейді.
Кестені толтырады
Өз ойларын айтып , жазады
Жоспар құрастырады
Қосымша жұмыс жасайды
Үй тапсырма сын алады
Кері байланыс жасайды |
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. ҚБ:
Дескриптор: Ертедегі адамзаттың дамуы туралы түсініктері бар-1б Суреттерді пайдаланып әңгімелей алды-1б
ҚБ: Керемет әңгіме!
Дескриптор: Адамзаттың даму тарихы туралы біледі-1б Өз ойларын еркін жеткізе алды-1б
ҚБ:
Дескриптор: Мәтінді талапқа сай оқыды-1б Жаңа сөздердің мағынасын біледі-1б
Дескриптор: Өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып пікір білдірді-1Б Бес қарумен танысты-1б
Дескриптор: Ғылым мен білімнің пайдасы мен зиянын біледі-1б Кестені талапқа сай толтырды-1б
ҚБ:
Дескриптор: Тақырыпқа жоспар құруды біледі-1б Жоспар бойынша әңгімелей алды-1б
Дескриптор: Мәтінді 1-ші жақта оқи алды-1б Мәтін мазмұнын өзгерте алады-1б
ҚБ; Тамаша!
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады. |
Құндылық тар туралы суреттер
Суреттер
Ерте заман адамдары туралы суреттер
Суреттер
Дәптер
Дәптер
Дәптер Суреттер
Бес қарудың суреттері
Құрал-сайман түрлері, олардың суреттері
Кесте Дәптер
Жаңа технологиялық заттардың суреттері
Жоспар үлгісі жазылған плакат
Суреттер
Оқулық
Кері байланыс парағы |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 4 сынып. |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№26 сабақ. Ауыз әдебиеті-өшпес мұра. Бала Абай |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.1* шығарма мазмұнын түрлі баяндау тәсілдерін (І немесе ІІІ жаққа өзгертіп, жағдаяттар қосып, оқиғаларды өрбітіп) қолданып, шығарманы қысқаша, толық, ішінара мазмұндау 4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Мәдени мұрамызбен танысады, ауыз әдебиетін толығырақ біліп алады, таныстырылым жасайды,оқиғаның маңызды тұстарын талдауды үйренеді,шығармамен жұмыс жасайды |
|||||
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 5 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут Жаңа білім 20 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс 5 минут |
Психлогиялық ахуалды жақсарту Амандасу. Түгелдеу Қазақ батырларының қарулары туралы әңгімелейді Үй тапсырмасы «Мен бейбіт өмірді сүйемін» тақырыбында ойыңды жаз. Жаңа тақырып 1-тапсырма Тұжырымдар. «Иә-жоқ» әдісі Оқулықтағы кестені ауызша толтыру. Ауыз әдебиеті туралы білімдерін тексеру. М.Әуезовтың өмірбаяны. ФС тапсырмасы 2-тапсырма Таныстырылым жасау. Тақырыптар: «Әжем не атам айтқан ертегілер» «Ертегілер елінде» ЕБҚ Өзің біетін ертегіні айтып бер 3-тапсырма Түсініп оқы «Бала Абай» мәтінін жүргізе оқыту Сөздік жұмыс Мақамдап оқу-мәнерлеп, ырғақпен оқу Барабар-тең келетін, бірдей 4-тапсырма.Әңгімелеу Мәтіннің мазмұны бойынша Абайдың ауылында қандай дәстүр болғаны туралы әңгімеле (қонақжайлылық дәстүрі болған) Бала Абайдың өміріне әжесінің әңгімелері қалай әсер етті? (Өмірге,әдебиетке,білімге құштар болып өсті) Барлас ақынның Абайға айтқан сөзінен не байқадың? (Ол Абайға сүйсіне, сеніммен қарады) ЕҚБ: Абай өлеңдерінен өзіңе ұнайтынын мәнерлеп оқы. 5-тапсырма.Қорытындылау Отбасыңда үлкендерден естіген немесе өзің оқыған ертегілерді әңгімелеп бер. ҚЖ: Сүйсіну, күдіктену, таңданыс, сенім сөздерінің мағынасын түсіндір. Олармен сөйлем құра. |
Өткен тақырыпты пысықтайды Тұжырым кестесін толтырады Сахналау арқылы ертегі айтады Мәтінді оқып, жаңа сөздерді жазып алады Сұрақтарға жауап береді Жауапты толық, әңгімелей отыра жеткізеді Өлең оқиды Ертегі айтады Өз ойларын айтады Кері байланыс жасайды |
ҚБ: Жарайсың! Дескриптор: Қазақ батырларының қарулары туралы әңгімеледі-1б Өз ойын еркін жаза алады-1б Дескриптор: Ауыз әдебиеті түрлері туралы айта алды-1б Мәдени мұрамызды сақтауды біледі-1б Дескриптор: Ертегілерді сахналай алды-1б Таныстырылым жасауды біледі-1б ҚБ: Тамаша!
Дескриптор: Мәтінді жүргізе, түсіне оқыды-1б Мәтіннің мазмұнын айта алды-1б Дескриптор: Сұрақтарға нақты жауап береді.-1б Әңгіменің мазмұнын білді-1б ҚБ:
Дескриптор: Ертегіні әңгімелей алды-1б Өзі білетін ертегілерінің мазмұнын толық жеткізе алды-1б «Алма ағашы» әдісі |
Суреттер Кесте Суреттер Сахнаға арналған заттар М.Әуезов тың, Абайдың суреттері Абай туралы бейнебаян Суреттер Оқулық «Алма ағашы» плакаты |
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№27 сабақ..Даналық сөзден үйренемін |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.1* шығарма мазмұнын түрлі баяндау тәсілдерін (І немесе ІІІ жаққа өзгертіп, жағдаяттар қосып, оқиғаларды өрбітіп) қолданып, шығарманы қысқаша, толық, ішінара мазмұндау 4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Сөйлеу барысында мақал-мәтелді,өлең жолдарын қолдануды үйренеді Шығармашылық жұмыс жасауды ұсына алады |
|||||
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру 5 минут Өткен білімді еске түсіру 5 минут Жаңа білім 20 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс 5 минут |
Амандасу. Түгелдеу «Бала Абай» мәтінін жүргізе оқып береді Ертегілер туралы ойларын айтады Жаңа тақырып 1-тапсырма Құрастыр. Мақал-мәтелді жалғастырып айту. Мысалы: Кітап-білім бұлағы Ортақ атауы: Ауыз әдебиеті 2-тапсырма. Түсініп оқы «Сөз мәйегі» өлеңін түсініп оқу. Сөздік жұмыс Ақыл-ой мәйегі- ақыл-ой даналығы Көр кеуде- оқымаған, надан адам 3-тапсырма. Ойлан. Жұптық жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ Мақалды екі оқушыдан шығып айтады. Біреуі бастайды ,екіншісі аяқтайды Дәптерге дұрыс айтылған мақалдарды жазады ФС тапсырмасы 4-тапсырма. Құрастыр Өлеңнің сөздерін пайдаланып мақал-мәтел құрап жазу. Мысалы: Отпен ойнасаң күйесің Өрт ұшқыннын шығады Құдай сақтанғанды сақтайды 5-тапсырма Шығармашылық жұмыс Өздерің құраған мақал-мәтелдердің мазмұны бойынша постер жасаңдар
Мақал-мәтелдер Отпен ойнауға Өрт-ұшқыннан Болмайды шығады Өрт-тілсіз жау ҚЖ: Өздері білетін мақал-мәтелдерін дәптерге жаздыру Білекті бірді жығады, білімді мыіды жығады Үй тапсырмасы «Мақал мәтел сайысына» дайындалып келу
|
Сабаққа дайындалады Үй тапсырмасын тексертеді Мақал-мәтелді аяқтайды Өлеңді мәнерлеп оқиды Мақалды дәптерге жазып алады Мақал-мәтелдер ойлап табуға тырысады Постер қорғайды Өздері қалаған тәсілмен қорғап шығады Тапсырманы орындайды Кері байланыс жасайды |
ҚБ:
Дескриптор: Мақал-мәтелдерді біледі-1б Мақал-мәтелдерді жалғастыра алады-1б Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп, түсіне оқи алады Өлең мазмұнын айта алады
Дескриптор: Мақал-мәтелдерді біледі-1б Оларды бастауды және аяқтауды біледі-1б ҚБ: Керемет! Дескриптор: Мақал-мәтел құрастыруды үйренді-1б Шығармашылық жұмыс жасай алады-1б
Дескриптор: Мақал –мәтелдердің мағынасын түсінеді-1б Мақал-мәтелдерді жатқа біледі-1б «Аяқталмаған сөйлем» әдісі |
Суреттер Абай туралы суреттер Сандықша Мақал-мәтел жазылған қағаздар Суреттер Мақал-мәтел жазылған парақтар Суреттер От, өрт туралы бейнебаян Сызбаға арналған парақтар Оқулық Кері байланыс парағы |