Материалдар / Әдебиеттік оқу 3сынып "Ауыл күзі" Тайыр Жараков
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Әдебиеттік оқу 3сынып "Ауыл күзі" Тайыр Жараков

Материал туралы қысқаша түсінік
Әдебиеттік оқу 3сынып Ашық сабақ "Ауыл күзі" Алтын күз Тайыр Жараков Әдеби шығарманың жанрын анықтау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Шілде 2021
706
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Пән: Әдебиеттік оқу

Мектеп: №193 жалпы орта

Күні:14.11.19ж

Мұғалімнің аты-жөні:Анарбекова А

Сынып: 3

Қатысқандар саны:18

Қатыспағандар саны:

Бөлім

Уақыт

Тақырыбы

31-сабақтың тақырыбы .Ауыл күзі.Ауыл күзі. Тайыр Жароков

Оқу бағдарла-

масына сілтеме

2.4 Әдеби шығарманың жанрын анықтау.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

3.2.4.1 – өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекше- ліктерін анықтау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: шығарманың жанрлық ерекшелігін анықтай алады.

Көптеген оқушылар: негізгі ойды анықтайды.

Кейбір оқушылар: өлең құрастырып, баталардың қолданысын айтады.

Бағалау критерийі

Шығарманың жанрлық ерекшелігін анықтай алады. Өлең мен қарасөздің айырмашылығын анықтай алады.Өлең құрастыра алады.

Өлеңнен көркем-бейнелеуіш сөздерді теріп жазады.

Эпитет немесе теңеу екенін анықтайды.

Тілдік мақсаттар:

Пәнге тән сөздер мен тіркестер:

Эпитет,теңеу,көркемсөздер,қара сөз,өлең.

Диалог және жазылым :

1. «Қарасөзді мәтін» дегенді қалай түсінесіздер?

2.Эпитет дегеніміз не?

3. Өлең мен қарасөздің айырмашылығы қандай?

Жазылым: Мақал-мәтелдерге сәйкес өлең шумақтарын тауып жазу.

Құндылық

Көркем сөйлеуге талпыну

Пәнаралық

байланыстар

Дүниетану. Қазақ тілі

АКТ-ны қолдану

дағдылары

Аудиожазба

Алдыңғы білім

М. Дулатов. «Күз»

Жоспар

Уақыт

Жоспарланған жұмыс түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

1 минут






5 минут

Қызығушылықты ояту. Ойсергек:

-Көңіл күйлерің қалай?

  • Керемет! (Қолдарын көтереді)

  • Сабаққа дайындықтарың қалай?

  • Тамаша! (Қолдарын шапалақтайды)

  • Ынталарың ше?

  • Ғажап! (Қолдарын көтереді)

  • Ендеше бастайық!


«Балмұздақ таяқшасы» әдісі арқылы үй жұмысын сұрау.









Балмұздақ таяқшалары

Сабақтың ортасы

1 минут


2 минут








3 минут



1 минут



2 минут









8 минут







7 минут





















5 минут







Ойқозғау. Сабақтың тақырыбын айту. Күтілетін

нәтижені айқындау. Бағалау критерийімен таныстыру.


Тыңдалым

Қарасөз мәтіндегі көркем ой өлең арқылы да беріледі.Бірақ өлеңді қарасөз оқығандай ырғақпен оқымаймыз.Себебі өлең шумақтардан тұрады және ұйқасқа құрылады.Соған сай ырғақ таңдалады.

Сұрақ-жауап:

- «Қарасөзді мәтін» дегенді қалай түсінесіздер?

-Өлең мен қарасөз арасындағы айырмашылықтарды ата.


Тыңдалым

«Ауыл күзі» өлеңін тыңдау.


Автор айдарымен танысу. Өлеңді жазған кім? Т. Жароков туралы не білесің? Оқулықта берілген анықтаманы пайдаланып, өлеңнің авторы туралы әңгімеле .


Оқушы түсіндірмесі (ЖАДА)

Бір нәрсенің айрықша сипатын анықтау үшін оны көркейтетін, айқындайтын бейнелі сөз эпитет деп аталады. Мысалы:Күміс моншақтай шық.

Теңеу де бейнелі сөзге жатады.оның эпитеттен айырмашылығы бар.Теңеу көбіне –дай,-дей,-тай,-тей жұрнақтары немесе бейне,тәрізді,сияқты деген сөздер арқылы жасалады. Мысалы:ұлыған аң сияқты.


Топтық жұмыс.

Өлеңдегі көркемсөздерді теріп жаз. Эпитет немесе теңеу екенін анықта.

Бағалау критерийі.

-Өлеңнен көркемсөздерді теріп жазады.

- Эпитет немесе теңеу екенін анықтайды.

- Шығарманың жанрлық ерекшелігін анықтай алады.


Топтық жұмысты қорғау.

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.


Жұптық жұмыс.Мақал-мәтелдерге сәйкес өлең шумақтарын тап.


Мақал-мәтелдер

Осы ойға сәйкес келетін өлең шумақтары

  1. Нөсер алдында найзағай ойнайды.



Көтеріле аспандай,

Көкте сұрша бұлт көшіп,

Жерге інжу шашқандай

Күміс моншақ шық түсіп.

2.Жемісі көп ағаштың бұтағы төмен.


...........


3.Көктемде түскен бір дән,

Күзде мың дән болады.


...................


Бағалау критерийі.

-Мақал-мәтелдерге сәйкес өлең шумақтарын таба алады.

- Шығарманың жанрлық ерекшелігін анықтай алады.

ҚБ: «Үш шапалақ»әдісі арқылы бағалау.


Жеке жұмыс.

Екі мәтінді салыстыр. ҚБ ретінде: дәптердегі 1-тапсырма. Өлең мен қарасөздің айырмашылығы қандай? Ерекшеліктерін кестеге жаз.

Өлең

Қара сөз




Бағалау критерийі.

-Өлең мен қарасөздің айырмашылығын анықтай алады.

лең құрастыра алады.

Бағалау парағы



аудиожазба








аудиожазба


Ауыл күзінің суреттері

Автордың портреті










А-4,маркер












Үлестірме қағаздар












Бағалау парағы



Жұмыс дәптері

Сабақтың соңы

1 минут



2 минут


2 минут


Үй тапсырмасы.

ҚБ ретінде: дәптердегі 2-тапсырма. Суреттер топтамасына қарап, «Ауыл күзі» тақырыбына мәтін құрастыру.


Бағалау топтық,өзін-өзі бағалау.


«Менің пікірім» Оқушыларға парақтар таратылады.Сабаққа пікірлер жазу ұсынылады.

Сабақ маған ұнады .....

Тағы қалар едім......

Рахмет айтқым келеді........



Жұмыс дәптері


Бағалау парағы



«Менің пікірім»

Қосымша мағлұматтар

Дифференциация –

Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау –

Оқушылардың ақпа-ратты қаншалықты меңгергенін қалай

тексересіз?


Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс

Құндылықтармен байланыс

Оқушылардың бәрі тақырыпты талқылауға қатысады, мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. №1 жұмыс дәптерінің 33- бетіндегі тапсырманы орындайды. Оқушы түсіндірмесі (Гүлшара). Қабілеті жоғары оқушыларға өлең құрастыру ұсынылады.

Оқушылар өз-өздерін бағалау, орындаған тапсырманы талқылайды.

Сұрақ жауап арқылы топтағы және жеке қарым-қатынас сапасын анықтау. ҚБ: Бағдаршам көздері , «Үш шапалақ»әдісі арқылы бір-бірін бағалау.

Сабақ барысында жайлы жағдай туғызу;

Өзгелердің пікірін сыйлай отырып, олармен жұмыс жүргізу

Өзгелермен жұмыс, пікірді құрметтеу.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?


Жалпы сабақ құрылымы толық орындалды. Жоспарымның ішінде орындалмай қалған тұстары болмады.

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды. Оқушылар барлық тапсырмаларды уақытында жасап үлгерді.

Сурет бойынша өз ойын көркем жеткізуде үйренді. Сыныптағы көңіл-күй жағымды болды.

Дифференциация күтілетін нәтижеде және қолдау түрлерінде іске асты.



Жалпы баға.Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты):

1. «Балмұздақ таяқшасы» әдісі арқылы үй жұмысын сұрау.<

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!