|
№5 сабақ Сабақтың тақырыбы: Халық ауыз әдебиеті
|
Мектеп:«№12орта мектебі »КММ |
|||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||
|
СЫНЫП:1 |
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылардың ауыз әдебиеті туралы білімдерін тексеру, өткен материалды қайталау,сұраққа дұрыс жауап беру дағдысын қалыптастыру. Нақты мысал келтіру арқылы оқушының сөйлеу дағдысын дамыту, қисынды ойлау қабілетін қалыптастыру.
|
|||||||||||
|
Оқытудың әдістері мен тәсілдері |
Топтық жұмыс,сұрақ-жауап,ойын, халық ауыз әдебиеті туралы слайд-суреттер, үлестірмелі карточкалар, интербелсенді тақта. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу, дүниетану |
|||||||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы |
Психологиялық дайындық Шаттық шеңбері Сәлеметсіңдер ме, балалар? Сабағыңды жөндеп Әзірленсең-еңбек. Қиындықтың бәрін, Еңбек қана жеңбек! І. Сұрақтарға жауап беру 1. Әдебиет деген не? 2. Ауыз әдебиеті қалай тараған? 3. Ауыз әдебиетінің қандай түрлері бар? 4. ауыз әдебиеті мен жазба әдебиетінің қандай айырмашылықтары бар? 5. «Фольклор» сөзінің мағынасы қандай? 6. Халық ауыз әдебиетінің манызы қандай?
- Балалар мына суретке назар салыңыздаршы! Мына суреттерді бір сөзбен айтқанда қалай деп атай аласыңдар?( отбасының суреті) - Қанеки, балалар, біз саусақ жаттығуларын жасап көрейікші!( балалар саусақтарын бүгіп отырып орындайды) Бас бармағым – әкем, балаң үйрек апам, Ортан терек – ағам, шылдыр шүмек- мен. Титтей бөбек -сен . Бір үйде нешеуміз? Бір үйде бесеуміз. - Балалар, санамақ кімдер туралы айтылған? Мен сендерге отбасы мүшелері туралы жұмбақ жасырамын, сендер шешіп көріңдер |
Сюжетті суреттер |
||||||||||
|
Сабақтың соңы
Сабақтың соңы
|
Ауыз әдебиет түрлері:
«Шеңбер бойымен әнгімелеу» ойыны Ойын шарты: барлық оқушылар шеңбер бойымен отырады. Араларынан бір жүргізушіні сайлап алады. Ойын басында тақырып таңдап алынады. Жүргізуші ортаға шығып , көзін жұмып, кез келген ойыншыға нұскайды. Жүргізуші нұсқаған оқушы алынған тақырып бойынша бір сөйлем айтады. Бұдан әрі сағат тілінің бағытымен әр ойыншы бір-бір сөйлемнен айта береді. Егер жауапта қате жіберілсе, келесі оқушы түзетуге тиіс. Жауаптарды толықтыруға болады. Ойын сонында ең белсенді оқушы анықталады. Қорытынды: Ауыз әдебиетінің түрлері қандай?
Бұл жанрлардың белгілі авторлары жоқ , Бірден бірге ауызша тарап бүгінгі күнге дейін жетіп отырған халқымыздың асыл қазыналары
|
кеспеқағаздар |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әдептілік ар-ұят адалдықтың белгісі
Әдептілік ар-ұят адалдықтың белгісі
|
№5 сабақ Сабақтың тақырыбы: Халық ауыз әдебиеті
|
Мектеп:«№12орта мектебі »КММ |
|||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||
|
СЫНЫП:1 |
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылардың ауыз әдебиеті туралы білімдерін тексеру, өткен материалды қайталау,сұраққа дұрыс жауап беру дағдысын қалыптастыру. Нақты мысал келтіру арқылы оқушының сөйлеу дағдысын дамыту, қисынды ойлау қабілетін қалыптастыру.
|
|||||||||||
|
Оқытудың әдістері мен тәсілдері |
Топтық жұмыс,сұрақ-жауап,ойын, халық ауыз әдебиеті туралы слайд-суреттер, үлестірмелі карточкалар, интербелсенді тақта. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу, дүниетану |
|||||||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы |
Психологиялық дайындық Шаттық шеңбері Сәлеметсіңдер ме, балалар? Сабағыңды жөндеп Әзірленсең-еңбек. Қиындықтың бәрін, Еңбек қана жеңбек! І. Сұрақтарға жауап беру 1. Әдебиет деген не? 2. Ауыз әдебиеті қалай тараған? 3. Ауыз әдебиетінің қандай түрлері бар? 4. ауыз әдебиеті мен жазба әдебиетінің қандай айырмашылықтары бар? 5. «Фольклор» сөзінің мағынасы қандай? 6. Халық ауыз әдебиетінің манызы қандай?
- Балалар мына суретке назар салыңыздаршы! Мына суреттерді бір сөзбен айтқанда қалай деп атай аласыңдар?( отбасының суреті) - Қанеки, балалар, біз саусақ жаттығуларын жасап көрейікші!( балалар саусақтарын бүгіп отырып орындайды) Бас бармағым – әкем, балаң үйрек апам, Ортан терек – ағам, шылдыр шүмек- мен. Титтей бөбек -сен . Бір үйде нешеуміз? Бір үйде бесеуміз. - Балалар, санамақ кімдер туралы айтылған? Мен сендерге отбасы мүшелері туралы жұмбақ жасырамын, сендер шешіп көріңдер |
Сюжетті суреттер |
||||||||||
|
Сабақтың соңы
Сабақтың соңы
|
Ауыз әдебиет түрлері:
«Шеңбер бойымен әнгімелеу» ойыны Ойын шарты: барлық оқушылар шеңбер бойымен отырады. Араларынан бір жүргізушіні сайлап алады. Ойын басында тақырып таңдап алынады. Жүргізуші ортаға шығып , көзін жұмып, кез келген ойыншыға нұскайды. Жүргізуші нұсқаған оқушы алынған тақырып бойынша бір сөйлем айтады. Бұдан әрі сағат тілінің бағытымен әр ойыншы бір-бір сөйлемнен айта береді. Егер жауапта қате жіберілсе, келесі оқушы түзетуге тиіс. Жауаптарды толықтыруға болады. Ойын сонында ең белсенді оқушы анықталады. Қорытынды: Ауыз әдебиетінің түрлері қандай?
Бұл жанрлардың белгілі авторлары жоқ , Бірден бірге ауызша тарап бүгінгі күнге дейін жетіп отырған халқымыздың асыл қазыналары
|
кеспеқағаздар |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз













