Материалдар / Ағаштан жасалған бұйымды өңдеу. Бұйымның дизайны. 7 сынып ұлдарға
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ағаштан жасалған бұйымды өңдеу. Бұйымның дизайны. 7 сынып ұлдарға

Материал туралы қысқаша түсінік
Көркем еңбек пәнінен ұлдарға арналған сабақ жоспары. 3 тоқсан. Дизайн және технология бөлімі. Ағаштан жасалған бұйымды өңдеу. Бұйымның дизайны. 7 сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Қаңтар 2023
845
4 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Дизайн және технология

Мектеп: Аты-жөні:

Күні: Класс: 7 Қатысушылардың саны: Қатысушылардың жоқ саны:

Сабақтақырыбы

Ағаштан жасалған бұйымды өңдеу. Бұйымның дизайны

Сабақтақолжететіноқытумақсаттары: (сілтемеоқубағдарламасы)


7.1.4.1 Жоспарлауға шығармашылық қызметін пайдалана отырып сатып алынған білімі мен тәжірибесін анықтай отырып, өзінің болашақ іс-әрекеті мен ұсына отырып, жеке шешімдер

7.1.4.2Материалдық шығындар және өзіндік құны бұйымдардыанықтау

Сабақтыңмақсаты


Шығармашылық идеялар зерттеу және дамыту

Жұмыс тапсырмалары бойынша дизайнын әзірлеу.

Шығармашылық кезең қызметін жоспарлау


Критерии жетістігі

Білу

  1. Технологиялық картаның не екенін біледі

  2. Қауіпсіздік техника ережесін біледі

Түсіну

3.Қандай операцияда токарлық кескіштерді үшін қолданылуын түсінеді

Қолдану

  1. Эскиздерді құру кезінде өздерінің шығармашылық идеяларын қосады

Талдау

  1. Алған білімдерін болашақта ағаш өңдеу станокта жұмыс істеу үшін қажет болады,

Синтез

  1. Техникажәнеөнермен өзарабайланыс табады

Бағалау

  1. Өзінің жұмысынбағалайды, және басқалардың жұмыстарында

Тілдікмақсаттар


Тілдікемеспәндер үшін тұжырымдалады

Дизайн

Design

Дизайн

Планировать

Тoplan

Жоспарлау

Документация

Documentation

Құжаттама

Себестоимость

Рrimeprice

Өзіндікқұн


Дағдыландыру құндылықтары

Мақсаттылық, өмірбойыбілімалу.


Пәнаралықбайланыс

Физика пәнімен байланыс

АКТ пайдаланудағдылары

Зерттеу жұмыс барысында ноутбуктерді қолданамыз.


Алдын-ала білу


Оқушыларбұрын механизмін қозғалыстетіктеріжәнепайдаланудағдысынқолэлектрқұралдарынқауіпсізережелерінсақтайотырып, жұмысістеу.

Физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттерін, конструкцияны ,анықтады және табиғи және жасанды материалдар мен оларды қолдану саласын пайдалану.

Материалдық шығындарды анықтап бұйымдарды дайындау. Бірнеше бөлшектерді қолдана отырып, ажыратылатын және ажыратылмайтын қосылыстару.

Сабақ барысы

Жоспарланған

Сабақтың

кезеңдері

Жоспарланған сабақтың кезеңдер

Оқушының іс әрекеті

ресурстар

Сабақтың барысы

5 мин



















10 мин











































20 мин




  • Сабақ бастау қысқаша қайталау керек және оқу материалын бекіту.

  • Үй жұмысын тексеру;

Технология сабағы кезінде практикалық жұмыстарды орындай отырып, қауіпсіздік техника-

сын сақтау қажет. Металды және ағашты токарлық білдекте өңдегенде, бүкіл жұмыс үдерісін

үш сатыға бөлуге болады: жұмыс алды, негізгі жұмыс уақыты және жұмыс соңы.

Ағашты жонуға арналған токарлық білдекте жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін қайталау.

1. Токарлық білдекке анықтама беріңдер.

2. Тіреуіш не үшін қолданылады?

3. Дайындаманы білдекте бекітетін құрылғыларды атаңдар.

4. Токарлық білдекте жонуға қажетті кескіштерді қалай атайды?

5. Токарлық білдекте жонылған бұйымдардың пішіндері қандай болады?

  • Жаңа сабақ. Бұйымның нобайы туралы түсіндіру.

Кез келген бұйымды жасаудан бұрын оның құрылымын техникалық құжаттардан тұратын жоба жасалады. Олар сызбасы және технологиялық кестесі.



§14 оқулық

Призма пішінді тетiктердi сызбада алдынан, үстінен, сол жағынан көріністерді бейнелейді.

Негiзгi жазу сызба парағының төменгі оң жақ бұрышында орналасады. Онда сызба туралы

(бұйымның атауы, материалы, масштабы және сызған кісі) мәлiметтер жазылады.

Масштаб- сызбадағы сызықтық өлшемдер бейнеленетін нысанның нақты шамаларына катынасы.


Ағаштан жасалған бұйымдардын сызбасын компьютерде орындауға да болады. Ол үшін арнайы бағдарламалар бар, мысалы, Компас-

3D, AutoCAD және т. б. Мұндай бағдарламаларда тек бұйымның сызбасын ғана емес, күрделі тетіктер, тіпті мәшинелердің үшөлшемді модель-

дерін жасауға болады.

  • Тәжірибелік жұмыс

Қажет болған жағдайда көмек көрсету оқушыларға материалдарды таңдау кезінде, шығындарды анықтау және өзіндік құны.



Оқушылар сұрақтарға жауап береді.



















Оқушылар оқулықпен жұмысжасайды.














Оқушылар қызметін жоспарлап және жұмысты орындайды:

  • эскиз-дизайнын таңдайды идеясын әзірлейді

  • графикалық және технологиялық құжаттаманы негізге ала отырып, дайын технологиялық карталарды пайдалана отырып, орындайды әр түрлі құралдар графиктері (оның ішінде АКТ);

  • материалдар тәсілдері, таңдайды декорды айқындайды, және шығындар өзіндік құны жобаланатын бұйымдардың (көктерек, қайың және т. б.).

  • нәтижелерімен бөліседі сыныппен жұмысын талқылайды ақпарат алып алмасады және жұмысты жақсарту бойынша ұсыныстары

Көркем ағаштан жасалған бұйымдар


http://berezaklim.ru/u4eb_rabota/metodika/texno/texno7/drev/11.html

СТД токарлықстаногiндегiмодалыбөлшектердiқайраудыңтехнологиясы - 120М http://festival.1september.ru/articles/214282/

Қайрау конус тәрiздiжәнемодалыбөлшектерhttp://berezaklim.ru/u4eb_rabota/metodika/texno/texno7/drev/10.html






§14 оқулық


5 мин

Сабақ соңы

Рефлексия

Жұмыс істеу кезінде станокта ағаш өңдеу бойынша алған білімдерін келешекте аталған тақырыптарды қолдануға болады.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?



Денсаулығын және техника қауіпсіздігін ережелерін сақтау

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиынтық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады


Жұмыс жеке орындалады, бұл бағалау үдерісі жеңілдетеді. Оқушылар өздері бағалайды, бірін-бірі критерийлер бойынша. 
Бағалаукезіндеәрбіроқушыныңдеңгейі

ескеріледі


Еңбексабағында металдыөңдеукезіндежәнеағашстанокта қауіпсіздік техника ережесін сақтау

  • Тапсырмаларын орындау алдында қауіпсіздік техникасы мен арнайы киім киіп, және қорғау құралдарын қажет ұстану

  • Станоктар

сынған кезде жұмыс істеуіне тыйым салынады сондай-ақ, егер бөлшектері қатты тиісті бекітілген

  • станокта жарамсыз немесе өтпейтiн қылып қойылған кесетiн немесе сверлеу құралығысы кезінде әрекеттерді орындауға болмайды;

  • Станоктiң бiр бөлiгiнiң қозғаушылары қолмен тыйым салынған тоқтасын, өзгертсiн немесе бұрғы, кескiштi жөнделсiн немесе қосылған жабдықта жетекшi белдiк

  • қозғалатын бөлшектері, станокты қолмен өзгертуге немесе бұрғылар, кескіштер немесе жетек ременге арналған қосылған жабдықтарды тоқтатуға тыйым салынған

  • жұмыс істейтін станокқа қатты еңкеюге беруге заттар, өлшеуге немесе ұстама бөлшектері қозғалтқыш жұмыс істеп тұрған кезде құрылғы, бөлшектеп салып отыруға оған бөгде заттар, аулаймын қолмен деталь, қашуға қосылған жабдықтар, майлау немесе салқын бұрғылар кескіштер шүберекпен тыйым салынады;

  • Станокта жұмыс істеуге электржабдығы ақауы немесе болмауымен жерге тұйықтау үзілді-кесілді тыйым салынады

жұмыс істеу кезінде ақау белгілері (түтін иісі, ұшқын электр қозғалтқыштың істен шығуы және т. б.) дереу станокты ажыратып,және мұғалімге хабарлау;

  • Жұмыс алдында еңбек сабағында қауіпсіздік техникасы қағидалары бойынша жұмыс қабілеттілігін тексеру қажет құрал-жабдықты бос жүрісте;

  • Резец немесе бұрғы әрқашан керек құрылымы біркелкі, қабылдау кенеттен қозғалыстар немесе, әсіресе сақ болу кезінде шыққан бұрғы материалдан атқ

    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!